Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-27-2015, 05:10
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

El Katre Seyit Ali Müstenbit diyor ki: İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'a ait bu bölümü, İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'ın namaz kılarken okuduğu teşehhüt ile bitireceğiz.Çünkü bazı cahil ve nütfesinde haram olan bazı insanların, Ezan ve İkame'de" Aliyyen veliyullah" şehadetini inkar ettiklerini duyuyorum. Onlar; böyle bir şeyin olmadığını ve bunun işkalli olduğunu söylemekteler. Halbuki Şeyh Tabersi, El-İhticac kitabında İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'dan şu hadisi nakletmiştir. İmam aleyhisselam şöyle buyurmuştur. Sizden herkim La ilahe illallah Muhammeden Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi vesellem derse hemen devamında Aliyyen Emir-el Mu'minin veliyullah aleyhisselam demelidir."
( El-İhticac.c.1 s.230: Bihar-ul Envar.c.27 s.1.has.1)

Şeyh Seyit Ali Müstenbit diyor ki: İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'ın namazda okuduğu bu teşehhüdü naklediyorum. Çünkü nakledeceğim teşehhüdün manasında hudutsuz güzellikler ve üstün değerler bulunmaktadır. Bunun akıl sahipleri için çok büyük faydası olacağına inanıyorum. Çok manidardır ki Allame Nuri, bundan gaflet ederek bu teşehhüdü el-Müstedrek kitabında zikretmemiştir. Bunu Allame Meclisi,Fıkh-i Meclisi diye meşhur olan kitabında 29. sayfasında nakletmiştir. Ebu Basir, İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'dan bu teşehhüdün şu şekilde okunması gerektiğini nakletmiştir." Bismillah ve billah. Velhamdulillah. Ve heyrul esma-i kullihalillah. Eşhedu enla ilahe illallah. Vahdehu la şerikeleh ve eşhedu enne Muhammeden sallallahu aleyhi ve alihabduhu ve resuluh. Erselehu bil hakki beşiren ve neziren beyne yedeyisae. Ve eşhedu enne rabbi ni'mel rab ve enne Muhammeden sallallahu aleyhi ve alihi ni'mel resul. Ve enne aliyyen ni'mel vasi ve ni'mel İmam. Allahumme salli ela muhammedin ve ali muhammed. Ve tekabbel şefaetehu fi ummetihi verfa derecetehu elhamdulillahi rabbil alemin."
kaynak: El Katre Seyit Ali Müstenbit. s. 535.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM