Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-21-2015, 07:55
Ali Şiası Ali Şiası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Yönetici

Ali Şiası is an unknown quantity at this point

Resulullah sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem buyurdu ki: “Miraç gecesi cennetin ve cehennemin bana gösterilmesi emrolundu.Cenneti ve renkli nimetlerini,cehennemi ve azabını gördüm.Cennetin sekiz kapısına da şöyle yazıyordu:Lâ ilahe illallah,Muhammedün Resulullah,Aliyyen Veliyyullah. Bihar ul Envar c 27 sf 11, 24.hadis.

Resulullah sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem buyurdu:C ebrail kanatlarını açarak yanıma geldiğinde kanatlarına şöyle yazdığını gördüm: Lailahe illallah, Muhammed peygamberdir. Diğerine ise şöyle yazıyordu: Lailahe illallah, Ali vasidir.” Bihar ul Envar c 27 sf 9.19.hadis. “Keşf ul Gumme”den.

Resulullah sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem, Ebu Dücâne el Ensari ile konuşmasında şöyle buyurdu:Ey Ebu Dücane!Biliyormusun Allah gökleri ve yeri yaratmadan ikibin yıl önce nurdan bir bayrak ve nurdan bir direk yarattı?Onların üzerine şöyle yazıyordu:Allahtan başka ilah yoktur.Muhammed onun resulüdür.Ehli Beyt halkın en hayırlısıdır. Bayrağın sahibi Ali halkın imamıdır...” Bihar ul Envar c 26 sf 318,87.hadisi şeriften.

Resulullah sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem buyurdu ki:Göğün yedinci katına miraca çıktığımda onun kapılarına şöyle yazıyordu:Lailahe illallah,Muhammedün Resulullah,Aliyyün Emirülmüminin.Nur perdesine gittiğimde onun üzerine de şöyle yazıyordu: Lailahe illallah,Muhammedün Resulullah,Aliyyün Emirülmüminin.Arşın direklerinden her birine de aynı yazı yazıyordu: Lailahe illallah,Muhammedün Resulullah,Aliyyün Emirülmüminin. Bihar ul Envar c 26 sf 318,87.hadisi şeriften.

1- İmamımız Musa el Kâzım aleyhisselam buyurdu ki;“Ali’nin velayeti bütün peygamberlerin kitap ve sahifelerinde yazılıdır.vAllah bütün peygamberleri Muhammedin nübüvveti ve vasisi Ali aleyhisselam’ın velayeti üzerine göndermiştir.”(1)
2- Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurdu ki; “Ruhlar aleminde benim velayetim ve Ali’nin velayeti sunulmadıkça hiçbir peygamberin nübüvveti kamil olmadı. Onlara velayet gösterildi ve onlarda itaat ve velayete ikrar ettiler.”(2)
3- İmam Muhammed Bâkır aleyhisselam buyurdu ki; “Allah , Ali’nin velayetine dair bütün peygamberlerden ahit aldı. Onlardan Ali aleyhisselam’ın velayeti konusunda misak aldı.”(3)
4- İmam Caferi Sâdık aleyhisselam buyurdu ki; Bütün peygamberler bizim hakkımızı tanımak ve bizim başkalarından üstün olduğumuza ikrar ederek peygamberliğe kavuştular.”(4)
5- İmam Muhammed Bâkır aleyhisselam buyurdu ki; “Bizim velayetimiz Allah’ın velayeti ile aynı olup bütün peygamberler bunun üzerine gönderilmiştir.”(5)
6- İmam Caferi Sâdık aleyhisselam buyurdu ki : “Bütün peygamberlerin peygamber oluşu ve bütün resullerin gönderilmesi bizim velayetimiz ve bizim başkalarından üstün olduğumuz konusu üzeredir.”(6)
7- Cabir el Cu’fi diyor ki ;İmam Muhammed Bâkır aleyhisselam ‘a Danyal’ın rüya tabirlerinin doğruluğunu sordum.Buyurdu ki; “Evet,ona vahiy geliyordu ve o peygamberdi.Allah ona sözün yorumunu öğretmişiti ve sıddık ve hekim idi.Vallahi biz Ehli Beytin muhabbeti üzerineydi.
-----------------------------------------------------------------------------------------
(1) Besâir ud Derecât sf 92 ,1.hadis.
(2) Besair ud Derecat sf 93 ,7.hadisi şerif.
(3) Besair ud Derecat sf 93 ,4.hadisi şerif
(4) Besair ud Derecat sf 94, 1.hadisi şerif.
(5) Besair ud Derecat sf 95, 7.hadisi şerif.
(6) Besair ud Derecat sf 95, 5.hadisi şerif.
-72-
8-Cabir dedi ki;Siz Ehli Beytin muhabbeti mi? Buyurdu ki: Evet Allaha andolsun ki bütün peygamberler ve melekler biz Ehli Beytin sevgisi üzereydiler.”(1)
9-İmam Muhammed Bâkır aleyhisselam buyurdu ki; “Allah azze ve celle en büyük peygamberlerden (Ulul azm) şu ahdi aldı; Ben sizin rabbinizim, Muhammed benim
resulüdür ,Ali müminlerin emiridir. Ondan sonraki vasiler de velayetimin sahibi ve ilmimin hazineleridirler. Ve dinime onlardan olan Mehdi ile yardım edeceğim.”(2)
10- İmam Hasanı Askeri aleyhiselam’ın tefsirinde şöyle geçer; “Muhammedin velayeti en yüce amaç ve en efdal hedeftir. Allah yarattığı bütün varlıkları ve gönderdiği bütün peygamberleri Muhammed ve Ali ile onların halifelerine davet etmelerini emretmiş ve onları bu velayete davet etmiş ve ümmetlerin diğer avamının da onların öğretilerine uymalarını emretmiştir.”(3)
11- Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurdu ki; “Miraca çıktığım zaman Cebrail aleyhisselam ile birlikte göğün yedinci katına ulaştık. Orada kırmızı yakuttan bir ev gördüm. Cebrail bana dedi ki; Ey Muhammed! Bu ev beyt-i mâ’murdur. Allah gökleri ve yeri yaratmadan elli bin yıl önce bunu yarattı. Kalk ey Muhammed ve bu eve selam ver. Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurdu ki; O sırada Allah bütün peygamberleri Cebrailin yardımı ile bir safta arkamda topladı ve onlarla birlikte selam verdim. Sonra rabbimin katından biri gelerek dedi ki: Rabbin sana selam göndererek buyurdu ki: Senden önceki peygamberlere ne üzerine gönderildiklerini sor? Ben de dedim ki; Ey peygamberler topluluğu!Rabbim benden önce sizi ne üzerine gönderdi? Peygamberler de dedi ki: Senin velayetin ve Ali bin Ebu Tâlib’in velayeti. (4) (5)
(1) Bihar ul Envar c 26 sf 284 ,41.hadisi şerif.
(2) Bihar ul Envar c26 sf 282 ,36.hadisi şerif.
(3) Bihar ul Envar c26 sf 290 ,49.hadisi şeriften.
(4) Mübarek “Zuhruf” suresi 45.ayeti şerife.
(5) Bihar ul Envar c26 sf 307,69.hadisi şerif.