Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-22-2017, 05:35
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

روى الشيخ المجلسي في البحار: أن إبراهيم عليه السلام مر في أرض كربلاء وهو راكب فرساً فعثر الفرس و سقط إبراهيم و شج رأسه وسال دمه فأخذ في الاستغفار وقال: إلهي أي شئ حدث مني فنزل إليه جبرائيل وقال : يا إبراهيم ما حدث منك ذنب ولكن هنا يقتل سبط خاتم الأنبياء وابن خاتم الأوصياء فسال دمك موافقة لدمه قال إبراهيم: يا جبرائيل ومن يكون قاتله قال: لعين أهل السماوات والأرضين والقلم جرى على اللوح بلعنه بغير إذن ربه فأوحى الله تعالى على القلم إنك استحققت الثناء بهذا اللعن فرفع إبراهيم عليه السلام يديه ولعن يزيد لعناً كثيراً و أمن فرسه بلسان فصيح فقال إبراهيم لفرسه: أي شئ عرفت حتى تؤمن على إبراهيم فقال: يا إبراهيم أنا أفتخر بركوبك علي فلما عثرت وسقطت عن ظهري عظمت خجلتي وكان سبب ذلك من يزيد لعنه الله تعالى . المصدر: نور العين في المشي إلى زيارة قبر الحسين عليه السلام ص 65.

Hazreti İbrahim Halilullah (aleyhisselam)
Şeyh Meclisi Biharda şöyle rivayet eder: İbrahim aleyhisselam atına binmiş bir vaziyyette Kerbeladan geçerken, atı tökezleyip İbrahim aleyhisselamı yere düşürerek başında derin bir yara açılmasına sebebiyet verdi. İbrahim aleyhisselam bunun üzerine, ilahi bende ne kusur olduki? Diye arzedince, Cebrail nazil oldu ve şöyle dedi: Ya İbrahim! Sende bir günah vuku etmedi. Velakin burası nebilerin sonuncusunun torunu ve vasilerin sonuncusunun oğlunun öldürüldüğü yerdir. Senin kanın da onun kanına benzesin diye aktı. İbrahim aleyhisselam: Ya Cebrail! onun katili kimdir? Diye sordu. Cebrail: Onun katili göklerin ve yerlerin lanet ettiği kimsedir. Kalem,onun katiline, rabbinden izinsiz olarak levhaya lanet yazınca Allah Teala kaleme, sen muhakkak ki bu lanet etmeğinle övülmeyi hakettin. Diye vahyetti. Bunun üzerine İbrahim aleyhisselam ellerini kaldırarak yezide çokça lanet etti ve atıda fasih (anlaşılır) bir dille amin dedi. İbrahim aleyhisselam: (Atına) Ne bildin de İbrahimin duasına amin diyorsun? Diye sordu. At cevaben şöyle dedi: Ya İbrahim! Ben senin bineğin olmaktan dolayı iftihar ediyordum, tökezlediğimde sen düşünce büyük utanç duydum, seni düşürmemin sebebi ise yeziddi Allah Teala ona lanet etsin.

İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) Katline Lanet Etmek

İmam Rıza (a.s) İbn-i Şebib’e şöyle buyurdular:

“Ey Şebib, eğer cennette yapılmış olan odalarda Peygamber ve Ehl-i Beyt’i ile beraber olmak istiyorsan, Hüseyin’in katillerine lanet etmelisin.” [14]

Davud-u Rıkkî diyor ki:

İmam Sadık (a.s)’ın yanında durmuştum, su istedi, suyu içtiğinde gözlerinin yaşla dolduğunu ve ağladığını gürdüm. Sonra şöyle buyurdu:

“Ey Davud! Allah, Hüseyin’in katiline lanet etsin; Hüseyin’i anmak hayatı gamlı kılır (karartır). Ben her soğuk su içtiğimde Hüseyin’i anıyorum; kim su içip de Hüseyin’i anar ve onun katiline lanet ederse, Allah Teala ona yüz bin hasene (sevap) yazar, yüz bin günahı onun amel defterinden siler, yüz bin derece onun makamını yüceltir, yüz bin köle azat etmiş gibi olur ve Allah Teala onu, kıyamet günü güler yüzlü olarak haşır eder.” [15]
[1] - Emali-yi Saduk, s. 113.
[2] - A.K. s. 122.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM