Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-24-2014, 10:57
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

canpolat is an unknown quantity at this point

1. Amr b. Haris el-Mahzumi: bu adam Sünniler nezdinde Rasulullah s.a.a’in ashabından yani adil ve hüccet olan bir kimsedir. Sünnilerin rical alimlerinden ez-Zehebi onun biografisinde diyor ki:

عمرو بن حريث ( ع ) ابن عمرو بن عثمان بن عبد الله بن عمر بن مخزوم المخزومي ، أخو سعيد بن حريث
Amr b. Haris b. Amr b. Osman b. Abdullah b. Ömer b. Mahzum el-Mahzumi, Said b. Haris’in kareşidir.

كان عمرو من بقايا أصحاب رسول الله – صلى الله عليه وسلم - الذين كانوا نزلوا الكوفة . مولده قبيل الهجرة
Amr, Rasulullah s.a.a’in ashabından Kufe’ye göçenlerin sonuncularındandır. Hicretten önce dünyaya gelmiştir.

له صحبة ورواية . وروى أيضا عن أبي بكر الصديق ، وابن مسعود
o sahabedir ve (Rasulullah s.a.a’den) rivayetleri vardır. aynı şekilde Ebu Bekir ve ibni Mesud’dan da rivayet etmiştir.

ez-Zehebi, “Siyer”, 3/417-418

işte sünnilerr nezdinde böyle bir makama sahip olan bu şahıs Kerbela olayları sırasında Kufe valisi Ubeydullah b. Zyad l.a’ın emniyet güçlerinin komutanı idi. ve Ubeydullah b. Ziyad l.a, bu şahsı Hz. Müslim b. Akil a.s’ı ele geçirmekle görevlendirmişti.

Ehli sünnetin büyük tefsir, hadis ve tarih imamı Taberi’nin “Tarihi Taberi” adı ile meşhur olan kitabında şu ifadeler var:

حدثنا عمرو بن علي قال حدثنا أبو قتيبة قال حدثنا يونس بن أبي إسحاق عن العيزار بن حريث قال حدثنا عمارة بن عقبة بن أبي معيط فجلس في مجلس ابن زياد فحدث قال
فبعث عبيد الله عمرو بن حريث المخزومي وكان صاحب شرطه إليه ومعه عبد الرحمن ابن محمد بن الأشعث فلم يعلم مسلم حتى أحيط بالدار فلما رأى ذلك مسلم خرج إليهم بسيفه فقاتلهم
bana Amr b. Ali anlattı, dedi ki: bana Ebu Kuteybe anlattı, dedi ki: Yunus b. Ebu İshak bana Aiz b. Haris’ten anlattı, dedi ki: bana Umare b. Ukbe b. Ebu Muayt anlattı, dedi ki: Ubeydullah b. Ziyad, güvenlik kuvvetlerinin komutanı Ömer b. Hirris el-Mahzumi’yi bu işle (Müslim b. Akil’i ele geçirmekle) görevlendirdi. Yanına Abdurrahman ile Muhammed b. Eş’as’ı kattı. Ayrıca emrine yetmiş seksen süvariyi de verdi. Müslim, aniden içinde bulunduğu evin çevresinin Ubeydullah’ın adamları tarafından kuşatıldığını gördü. bundan sonra Müslim kılıcını eline alıp dışarı çıktı, onlarla savaşmaya başladı.

Taberi, “Tarihi Taberi”, 5/350

bu olayı bir başka tarihçi ibni Kesir “el-Bidaye ven Nihaye”, 8/167‘de rivayet etmiştir. rivayetin metninden açıkca görüldüğü gibi sahabe Amr b. Haris el-Mahzumi, Kufe valisi Ubeydullah b. Ziyad’ın emri ile Hz. Müslim b. Akil a.s’a karşı savaşmış, onu ele geçirip Ubeydullah’a teslim etmiş ve bunun sonucunda Müslim Şehid Edilmiştir.