Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-24-2014, 11:02
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

canpolat is an unknown quantity at this point

2. Enes b. Malik: bu şahıs sünniler nezdinde meşhur sahabelerden birisi ve sahabelerden en çok hadis rivayet edenlerin üçüncüsüdür. sünni kaynaklarında bu şahıstan 2286 hadis rivayet edilmiştir. böylesi meşhur bir kimse hakkında rical kitaplarından bilgi vermeye gerek görmüyoruz.

işte sünnilerin dinlerini üzerine inşa ettikleri hadislerden tam 2286 tanesinin rivayetçisi olan bu şahıs Enes b. MalikKerbela olayında imam Hüseyin a.s düşmanı olan Kufe valisi Ubeydullah b. Ziyad l.a’ın sarayında, onun emrinde olmuştur.

Sünnilerin en güvenilir muhaddisi Buhari’nin “es-Sahih” adlı Kitabında , şu ifadeler var:

حدثني محمد بن الحسين بن إبراهيم قال حدثني حسين بن محمد حدثنا جرير عن محمد عن أنس بن مالك رضي الله عنه أتي عبيد الله بن زياد برأس الحسين عليه السلام فجعل في طست فجعل ينكت وقال في حسنه شيئا فقال أنس كان أشبههم برسول الله صلى الله عليه وسلم وكان مخضوبا بالوسمة
bana Muhammed b. Hüseyin b. İbrahim anlattı, dedi ki: bana Hüseyin b. Muhammed anlattı, dedi ki: Cerir bana Muhammed’den, o da Enes b. Malik’den anlattı, dedi ki: Hüseyin b. Ali a.s Kerbela’da şehid edildikten sonra, başı Kufe’ye getirildi. ve o sırada Yezid b. Muaviye’nin Küfe valisi olan Ubeydullah b. Ziyad’ın karşısında bir tas içine konuldu. ibni Ziyad, elindeki süngüsüyle onun mübarek başına, burnuna, gözlerine vurmağa başladı ve dedi ki: “Buna benzer bir güzellik görmedim.” Ben dedim ki: “Hüseyin, Ehli Beyt içinde Rasulullah’a en çok benzeyeni idi.” O sırada Hüseyin’in başı vesme bitkisi ile boyalı idi.

Buhari, “es-Sahih”, 3/31, Sahabenin fazileti kitabı, bab 22, hadis 3748

bu hadisi nasibilerin bir başka hadis alimi olan Tirmizi “Sünen”, 6/119-120, Menakıb kitabı, bab 25, hadis 3778‘de değişik bir sened ile Enes b. Malik’ten rivayet etmiştir. hadisin “Sahihi Buhari”de geçmesi zaten nasibiler nezdinde onun sahih olduğunu göstermek için yeterlidir. bundan başka, hadisi kendi kitabında başka bir sened ile rivayet etmiş olan Tirmizi hadis hakkında diyor ki:

قال أبو عيسى هذا حديث حسن صحيح غريب
Tirmizî: Bu hadis hasen sahih garibtir.

Tirmizi, “Sünen”, 6/119-120, Menakıb kitabı, bab 25, hadis 3778

hadisin metnine gelince, görüldüğü gibi burada Enes b. Malik imam Hüseyin a.s’ın başının Kufe’ye yani vali Ubeydullah b. Ziyad l.a’a getirildiği sırada Ubeydullah’ın yanında olmuştur. Acaba bu sahabe böyle bir olayda Ubeydullah b. Ziyad’ın yani imam Hüseyin a.s düşmanının, onun öldürülmesi için emir veren birisinin yanında ne yapıyordu? Enes b. Malik Kufe sarayında ve Kufe valisinin yanında oturan bir Hz. Hüseyin taraftarı olamayacağına göre sorunun cevabı açıktır.