Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-24-2014, 11:10
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

canpolat is an unknown quantity at this point

6. Şimr b. Zilcevşen: bu şahıs da sünniler nezdinde tabiinden birisidir. kendi döneminde nasibilerin en büyük alimlerinden olmuş, en büyük nasibi alimlerine namazda imamlık yapmıştır. Sünnilerden ibni Sad bu konuda diyor ki:

قال : أخبرنا : مالك بن إسماعيل ، قال : ، حدثني : الهيثم بن الخطاب النهدي ، قال : سمعت أبا إسحاق السبيعي يقول : كان شمر بن ذي الجوشن الضبابي لا يكاد أولاًًً يحضر الصلاة معنا ، فيجئ بعد الصلاة فيصلي ثم يقول : اللهم إغفر لي فإني كريم لم تلدني اللئام ، قال : فقلت له : إنك لسئ الرأي يوم تسارع إلى قتل إبن بنت رسول الله (ص) ، قال : دعنا منك يا أبا إسحاق فلو كنا كما تقول وأصحابك كنا شراً من الحمير السقاءات
bana Malik b. İsmail haber verdi, dedi ki: bana Hüşeym b. Hattab en-Nehdi anlattı, dedi ki: Ebu İshak es-Sebii’nin şöyle dediğini duydum: Şimr b. Zilcevşen ed-Dabbi bize namaz kıldırdı, namazdan sonra şöyle dua etti: “Allah’ım! Beni bağışla!” Ona dedim ki: “Allah seni nasıl bağışlasın?! Oysa sen Rasulullah’ın oğluyla savaşa kalkıştın ve onun öldürülmesine yardımcı oldun!” Şimr şu cevabı verdi: “Eyvahlar olsun sana! Ben ne yapabilirdim ki? Zira yöneticilerimiz bizlere bu işi yapmayı emretti ve biz de itaat ettik. Eğer onlara muhalefet edecek olsaydık, şu eşeklerden daha kötü olurduk.”

ibni Sad, “Tabakat”,

aynı rivayeti bir başka nasibi tarihçisi olan ibni Asakir “Tarihi Dimeşk”, 23/189‘da başka bir sened ile Ebu İshak es-Sebii’den rivayet etmiştir. bu rivayetten gördüğümüz gibi Şimr b. Zilcevşen, Ebu İshak es-Sebii gibi kimselere namazda imamlık yapıyordu. Peki Ebu İshak es-Sebii kimdir biliyor musunuz? Kendi döneminde Kufe’de nasibilerin hadisçisi, fakihi ve otorite olan alimi! Onun hakkında kısaca bilgi için şu linke baka bilirsiniz: Ebu İshak es-Sebii kimdir?

yani Şimr b. Zilcevşen o dönemde nasibilerin en büyük alimlerine imamlık yapmış birisidir. ve işte bu kişi Kerbelada acımasızca, en alçakca bir şekilde imam Hüseyin a.s’a karşı savaşmıştır. Bu konu tüm tarihte bilinen bir şey olduğu için konuyu uzatmamak için ayrıntılı bilgi vermiyoruz.