Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-14-2017, 07:30
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

Aliyyen Veliyyullaha Meleklerin ikrarı:
Bukeyr bin A’yan diyor ki: İmam Caferi Sâdık aleyhisselam bana şöyle buyurdu:Biliyor musun Hacer ul Esved neydi? Hayır dediğimde şöyle buyurdu:Allah katındaki meleklerin en büyüklerindendi.Allah meleklerden ahit aldığında ona ilk önce ikrar ve iman eden melek oydu. Allah onu emin karar kıldı ve misakı ona verdi. Halk her defasında Allah’ın kandilerinden aldığı o ahti yenilemekle görevlendirildi. (Vacib ve sünnet tavaflarda hacer ul Esved’e el sürülmesi ameline işarettir. Orada şunu söylemek sünnettir: “Emanetimi eda ettim ve ahdime vefa ettim. Benim ettiğim vefaya şahitlik edesin diye...”) Sonra o hazret buyuruyor ki:Allah o ahti sadece ona teslim etti diğer meleklere değil. Çünkü Allah azze ve celle meleklerden kendi rabbliği,Muhammed sallalllahu aleyhi ve alihi ve sellem’in peygamberliği ve Hz.Ali’nin vasiliğine dair onlardan ikrar isterken tüm melekler duraksadı ve onların içinde ilk önce bu melek ikrar etti. Meleklerin içinde Muhammed ve Âl-i Muhammed’i o melekten daha çok seven yoktu.Onun için Allah bu meleğe o misaükı teslim etti. Kıyamet günü o konuşan dil ve bakan gözü ile gelecek ve o mekana gelip misaka uyanlara şahitlik edecek.”
Kaynak:Bihar-ul Envar, c. 26, sayfa. 269 ve 270. 6. hadisten. Bu konuda hadisler o kadar mütevatirdir ki İlel uş Şerayi’ ve Vesail uş Şia kitaplarına müracaat edilebilir.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM