Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-30-2016, 07:10
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

10- Muhammed B. Hanefiye’ye Vasiyetnamesi

(İmam Hüseyin’in (a.s) Irak’a Doğru Giderken Muhammed B. Hanefiye’ye Yazmış Olduğu Vasiyetnameyi İçeren Mektubu)

Bismillahirrahmanirrahim

Bu, Hüseyin b. Ali’nin (a.s) kardeşi Muhammed b. Hanefiye'ye[1] vasiyetidir.

Hüseyin şahadet ediyor ki Allah’tan başka bir ilah yoktur. Muhammed (s.a.a) O'nun kulu ve elçisidir, hak dini (İslam'ı) Allah’tan (bütün âlemler için) getirmiştir. Cennet ve cehennem haktır. “Ve gerçekten de kıyamet gelmededir, şüphe yok onda ve gerçekten de Allah, (böyle bir günde) kabirlerdekileri diriltecektir.”[2] Ben azgınlık, makam, fesat ve zulüm için Medine'den çıkmadım. Ben ceddimin ümmetini ıslah etmek, iyiliğe emir, kötülükten sakındırmak, ceddim Resulullah (s.a.a) ve babam Ali'nin (a.s) sünneti ile hareket etmek için kıyam ettim. Öyleyse kim hakkın kabulüyle beni kabul ederse (bana itaatte bulunursa), Allah hakka daha evladır; kim de bunu reddederse (bana itaatte bulunmazsa), Allah benimle bu kavmin arasında hak ve adaletle hükmedene kadar sabrederim “Allah hükmedenlerin en hayırlısıdır”[3] Kardeşim! İşte bu benim sana olan vasiyetimdir.

“Muvaffakiyet Allah'tandır, O'na tevekkül ediyorum, dönüşüm de yine O'nadır.”[4] Daha sonra İmam Hüseyin (a.s) yazmış olduğu mektubu dürüp mühürledikten sonra kardeşi Muhammed’e verdi ve vedalaştıktan sonra gece karanlığında Medine’den ayrıldı.[5]

[1]- İmam Hüseyin’in (a.s) Muhammed b. Hanefiye’ye kardeş demesinin sebebi şudur: Hz Ali’nin (a.s) Muhammed isminde üç oğlu vardı: Büyük Muhammed, ortanca Muhammed ve küçük Muhammed. Bunların her birinin kendilerinin has künyeleri vardı. Küçük Muhammed’in künyesi Ebu Bekir idi. Annesi ise Mesud kızı Leyla idi. Küçük Muhammed kardeşleriyle birlikte Kerbela’da şehit oldu.

Büyük Muhammed ise diğer iki kardeşinden ayrıt edilmesi için annesi Havletu’l-Hanefieye lakabıyla lakaplanmıştır. Bu konuyla daha fazla bilgi edinmek isteyenler “Ecvibetü’l-Mesaili’d-Diniyye” kitabına (s.85, Kerbela baskısı) müracaat edebilirler.
[2]- Hacc/7
[3]-Araf/87
[4]- Hud/88
[5]- Biharü’l-Envar, c.44, s.329; Muhammed Bakır Meclisi, İslamiye Yayınevi, 1363 h.ş, Tahran

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM