Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-02-2016, 12:11
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

11- Medinelilere Mektubu
(Medineliler, İmam Hüseyin’e (a.s) birkaç beyitten oluşan bir şiir göndermişlerdi. Bu şiir Yezid’e aitti ve Medineliler bunu hazrete söylememişlerdi.

İmam (a.s) gönderilen bu şiirin Yezid’e ait olduğunu anlayıp, onlara cevaben şu ayeti yazdı:[1]

Bisillahirrahmanirrahim

“Seni yalanlarlarsa sen de de ki: Benim yaptığım iş bana ait, sizin yaptıklarınız size. Siz, benim yaptığımdan uzaksınız, ben de sizin yaptıklarınızdan uzağım.”[2]

12- Basra Büyüklerini Yardıma Çağırması
“Bismillahirrahmanirrahim.

Hüseyin b. Ali’den, Malik b. Misma’i, Ahnaf b. Kays, Münzir b. Carud, Mes’ud b. Amr ve Kays b. Heysem’e: Selamun aleykum. Ben sizi, hak ve hakikat nişanelerini canlandırmaya ve bidatleri yok etmeye çağırıyorum. Eğer sözüme icabet edip kabul ederseniz, doğru yola erirsiniz. Vesselam.”[3]

13- Haşimoğulları’na Mektubu
“Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla.

Ali oğlu Hüseyin’den (a.s) Haşim oğulları’na! Sizden kim bana katılırsa şehit olacaktır; kim de geri kalırsa zafere ulaşmayacaktır. Vesselam.”[4]

[1]- Maktel-i Harezmî, fasıl,10, c.1, s.219; Ahmet b. Muhammed Mekkî Harezmi, Müfid kütüphanesi yayınları, Kum, İran.
[2]- Yunus/41
[3]- Ahbâr-i Tival, İbni Kuteybiye Dineveri, s.233.
[4]- Luhuf, Seyit b. Tavus s.55;, Haydariye yayınları, Necef-i Eşref, Irak, 1385 h.k.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM