Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-03-2016, 08:53
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

17- Müslim B. Akil’in Oğlunun Yazdığı Mektuba Cevabı[1]
“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Korkudan dolayı sana vermiş olduğum mektubu Küfe halkına götürmemen için istifa etmenden endişeleniyorum. Seni göndermiş olduğum yola devam et.[2]

18- Küfe Halkına Mektubu
(İmam Hüseyin’in (a.s) Irak’a Doğru Hareket Ederken Küfe Halkına Yazdığı Mektup)

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Hüseyin b. Ali’den, Müslüman ve mümin kardeşlerime;

Selamun aleykum. Kendisinden başka tanrı olmayan Allah’a hamd ediyorum.

Güzel görüşünüzü ve bize yardım etmek ve hakkımızı talep etmek için toplanmış olduğunuzu bildiren Müslim b. Akil'in mektubu bana ulaştı. Allah-u Teâla’dan bize güzel ihsanda bulunmasını ve size buna karşılık büyük mükâfatlar vermesini niyaz ederim. Ben Zi’l-Hicce’nin sekizi, olan salı günü Mekke'den ayrılıp size doğru hareket ettim. Elçim size ulaştığında işlerinizi saklı tutun ve hazırlıklı olun. Ben de bu birkaç gün içerisinde inşallah gelip size ulaşırım, Vesselam.”[3]

[1]- Müslim b. Akil’in yolculuk esnasında “Muzayyak” denilen bir mekanda Kays b. Musahhar ile birlikteyken İmam Hüseyin’e (a.s) yazmış olduğu mektup:

“Biz Medine’den iki yol gösterici ile Küfe’ye doğru gitmekteydik. Ama maalesef bu arkadaşlarım yollarını kaybettiler ve susuzluk bizim canımıza tak etti, sonuçta bu arkadaşlar Allah’ın rahmetine kavuştular. Biz ise yolumuza devam ettik; su bulduk, canımızı ölümden kurtardık.

Bu olay Muzayyak deresinde vuku bulmuştur, ben başımıza gelen bu olayı iyiye yormadım sanki başımıza bir şey gelecekmiş hissine kapıldım. Eğer uygun görürsen bizleri bu görevden muaf et ve bizim yerimize bir başkasını gönderin. Vesselam.”

[2]- el-İrşad. s.382; Muhammed b. Muhammed b. Numan (şeyh Müfid), Basiret kitap evi, Kum, İran
[3]- el-Bidaye ve’n-Nihaye, c.8, s.168

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM