Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-03-2016, 08:57
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

19- Küfelilerin Mektubuna [1] Cevabı
“Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Hüseyin b. Ali'den Küfe halkının mümin ve Müslümanlarına:

Hani ve Saîd siz Küfe ehlinin mektubunu bana ulaştırdılar. Bu iki kişi sizin mektuplarınızı bana ulaştıran en son kimselerdi. Mektuplarınızda ısrarla hatırlatıp dile getirdiğiniz şeyleri anladım; çoğunuzun sözü şundan ibaretti:

“İmam ve önderimiz yoktur, bize, doğru gel ki Allah-u Teâla senin vesilenle bizi hakka ve doğru yola hidayet etsin.” Şimdi ben kardeşim, amcam oğlu ve ailem arasında itimat ettiğim bir kimse olan Müslim b. Akil'i size gönderiyorum. (Ona halinizi, düşüncelerinizi, görüşlerinizi yakından öğrenip neticeyi bana bildirmesini emrettim.) Eğer Küfe halkının ekseriyetinin isteği ve aranızdaki akıl ve fazilet sahibi kimselerin görüşü de, elçilerinizin huzuren anlattıkları ve mektuplarınızda okuduğum ve zikrettiğiniz gibi olursa ben de inşallah pek yakın bir zamanda size doğru hareket edeceğim. Allah'a yemin ederim ki gerçek İmam, Allah'ın kitabıyla amel eden, adalete sarılan, hakka boyun eğen ve kendisini sadece Allah'a adayan kimsedir. Vesselam.”[2]

20- Habib B. Mezahir’e Mektubu
İmam Hüseyin (a.s) Küfe’ye doğru giderken, Müslim b. Akil’in Küfeliler tarafından hile ile şehit edildiği haberini alınca, on iki bayrak hazırlattı; herkesin bir bayrağı taşımasını emretti, on bir bayrak kaldırıldı fakat bir bayrak yerde kaldı. Dostlarından bazıları “İzin verirseniz onu da biz taşıyalım” dediler. İmam Hüseyin (a.s) ise, “Allah sizlere mükâfat versin, fakat bu bayrağın sahibi gelecektir” buyurdu. Daha sonra şu mektubu yazdı:

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Hüseyin b. Ali’den bilgin ve fakih olan Habib b. Mezahir’e:

Ey Habib! Sen, bizi ve Resulullah’a (s.a.a) olan yakınlığımızı herkesten daha iyi biliyorsun. Sen güzel tabiatlı ve gayretli bir insansın. Öyleyse canını bizim yolumuzda feda etmekte cimrilik yapma. Zira ceddim Resulullah (s.a.a) kıyamet günü seni mükâfatlandıracaktır.”[3]

[1]- Küfe halkının İmam Hüseyin’e (a.s) yazmış oldukları mektup:

“Bismillahirrahmanirrahim. Müslüman ve mümin Şiâlarından Hz. Ali Oğlu İmam Hüseyin’e (a.s): Acele et, çabuk gel, Küfe halkı seni beklemektedir. Senden başkasını düşünmüyorlar ve senin görüşünün dışında da görüşleri yoktur. Acele et, acele et…

[2]- el-İrşad. s.380; Muhammed b. Muhammed b. Numan (şeyh Müfid), Basiret kitap evi, Kum, İran.

[3]- Maali’l-Sibteyn, Muhammed Muhammedî Mazenderanî Hairî, c.1, s.288.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM