Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-30-2017, 08:42
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

Soru: Ramazan ayında vacib olan Ramazan orucunu tutmanın ne gibi Faydası ve ecri vardır?
Cevap: Ramazan el-Mubarek ayında oruc tutmak bütün müsalmanlara vacib edilmişdir. Ve bu ayı oruçlu geçirmenin sayısız-hesapsız sevapları vardır. Bu konu Ehli-Beyt (aleyhisselam)-dan çoklu sayıda hadisler naql edilmişdir. Onlardan bazılarına nazar edelim:
Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Cennet dört adamın hasretini çeker, ....biri de ramazan ayında oruc tutandır.”
(Mustedrekul-Vesail, cild 7/sahife 400)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Kim Ramazan ayını oruçlu halde geçirirse, haramlardan ve Giybet ve iftiradan çekinse, Allah ondan razı olur ve Cenneti ona vacip eder.”
(Biharul-Envar, cild 93/sahife 346)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Her kim Ramazan ayını susaraq oruc tutup, kulağını, gözünü, dilini, şehvetini ve beden uzuvlarını Allahın razılığı için yalandan, haramdan ve
qiybetden korursa, yüce Allah onu özüne yakın eder, şöyle ki, o şahıs Hz. İbrahim Halilullaha (onun Mevkisine) çıkar ve onunla birlikde olur.”
(Vesailuş-Şia, cild 7/sahife 117)

Emirel-Müminin İmam Ali (aleyhisselam) buyurur: "Oruç, kul ile Yaradanı arasında bir ibadetdir, Allahdan başqa kimse onu bilmez.”
(Kisarul-Cumel, cild 1/sahife 394)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Her şeyin bir kapısı vardır, ibadetin kapısı da oruçdur.”
(Meheccetul-Beyza, cild 2/sahife 122)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Oruç sabrin yarısıdır.”
(Meheccetul Beyza, cild 2/sahife 121)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Oruc tutun, çünkü oruc gibi bir ibadet yokdur (onun yerini tutacaq bir şey yokdur).”
(Biharul-Envar, cild 93/sahife 254. Meheccetul Beyza, cild 2/sahife 121)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Allah-Teala buyurur: “Adem Evladının orucdan başqa, bütün iyi amelleri kendisi içindir; amma oruc benim içindir ve ben mükafatını vereceyim.”
(Erkani İslam (Oruc) Selman Ğavaci, sahife 16)

Emirel-Müminin İmam Ali (aleyhisselam) buyurur: “İslam 5 temel üzerinde kurulmuşdur; Namaz, Zekat, Hacc, Oruc ve Vilayet.”
(Biharul-Envar, cild 93/sahife 257. Meheccetul Beyza, cild 2/sahife 121)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Oruc, Cehennem ateşinden Koruyan bir siperdir (kalkandır).”
(Meheccetul-Beyza, cild 2/sahife 123)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “3 amel Allahın rahmetindendir: Gece namazı qılmaq, mümin kardeşin halini sormak ve Oruc tutmak.”
(Biharul-Envar, cild 93/sahife 257)

Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Allah-Teala melekleri Oruc Tutanlara dua etmekle vazifelendirmişdir.”
(Meheccetul-Beyza, cild 2/sahife 123. Biharul-Envar, cild 93/sahife 253-255)

Soru: Ramazan ayı Kaç gün olur?
Cevap: İmam Caferi Sadiq (aleyhisselam) buyurur: “Ramazan ayı 30 gündür. And olsun Allaha ki, asla bundan az olmaz.”
(Furuul-Kafi, cild 4/sahife 78-79. Faqih, cild 2/sahife 110-111. İstibsar, cild 2/sahife 65-72)
Cevap: İmam Muhemmed Baqir (aleyhisselam) buyurur: “(Ramazan ayı için) hilalı gördüyünüz an oruca başlayın, (Ramazanın 30 günü bitdikden ve Şevvalın) hilalını gördüyünüzde de bayram edin. Hilalı görmek ise zann ve tahminle olmaz. 10 kişilik bir guruptan bir kişi hilalı gördüyünü derse, diğer dokuz kişi de hilalı görmezlerse bu görmek sayılmaz. Bir kişinin gördüyünü bin kişi de görmelidir ki, görülmüş sayılsın.”
(Furuul-Kafi, cild 4/sahife 77. Faqih, cild 2/sahife 76-77)
Cevap: Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) buyurur: “Ben orucluyum. Allahın selamı üzerine olsun. Senin bana hakeret ettiyin gibi ben de sana hakeret etmiyeceyim ” dese, Allah da o kula Şöyle der: “Kulum oruclu halde bir kişinin şerrinden kendisini uzaklaşdırdı. Ben de onu ateşden uzaqlaşdırdım.”
(Furuul-Kafi, cild 4/sahife 88. Faqih, cild 2/sahife 68)
nezir etmişim...-Meryem;26) Buradakı oruc susmaqdır. Susmaq orucudur. Siz de oruc tutduğunuz zaman dillerinize sahib olun. Gözlerinizi haramdan koruyun. Bir-birinizle çekişmeyin. Bir-birinize hased Yapmayın. Bir gün Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) oruclu bir qadının Hizmetçisine sövdüyünü işitdi. O qadını çağıraraq yemek yemesini istedi. Kadın dedi: “Ben orucluyum.” Rasulullah Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alihi vessellem) da O An buyurdu: “Sen ki Hizmetçine sövürsen, nasıl oruclu ola bilirsin? Oruc yalnız yemek ve içmekle Değildir? Devamında İmam Cafer Sadiq (aleyhisselam) buyurur: “Oruc tutduğunda qulağın ve gözün de haramlara ve diğer pis şeylere qarşı oruclu olsun. Gösteriş yapmayı (özünü göstermeyi, riyakarlığı) ve elinizin altındakilere eziyet vermeyi terk edin. Orucun izi, temkini (heybeti) görünsün. Oruclu olduğun günün orucsuz günün gibi olmasın.”
(Furuul-Kafi, cild 4/sahife 77. Faqih, cild 2/sahife 76-77)

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM