Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-11-2017, 02:38
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Standart Esir Edilen Ehl-i Beyt (aleyhisselam)

Esir Edilen Ehl-i Beyt (aleyhisselam)

İbn-i Nema ve diğerlerinin rivayetiyle imam Zeynel Abidin (as) buyurmuştur; Risalet (Peygamber) Ehlibeytinden olan bizler on iki kişiydik ki bizi yezid (la) meclisine götürdüler, boyunlarımızda zincirler vardı ve kalın iplerle bizleri birbirimize bağlamışlardı.
Dedim; Allaha yemin olsun ey yezid! Hz. Risalet (dede ceddimiz Peygamber) bizi bu halde görürse ona ne diyecek ne cevap vereceksin? Sonra imam Hüseyinin kızı Fatıma dedi ki; Ey Yezid! Allahın Resulünün (saa) kızlarını esir mi ediyorsun?
Orda bulunanların hepsi ağladılar ve kadınların ağlama sesleri yezidin evinde yükseldi. O melun hüküm etti ipleri kestiler, zincirleri çözdü kaldırdılar ve imam Hüseyinin mübarek başını bir leğen (tepsi) içine koyarak o melunun yanında hazır ettiler…… (Mesir’ul Ehzan- s.98 – Melhuf- s.213)

Hz. imam Hüseyinin (as) kızı Fatıma’dan (sa) rivayet edilmiştir; (Kerbela Vakasında) ben çocuktum ve iki tane altın halhal ayaklarımdaydı. (Yezid ordusundan) Namerdin biri (yağma yapıp) halhalları ayaklarımdan çıkarırken ağlıyordu. Dedim; Ey Allahın düşmanı niye ağlıyorsun?
Dedi ki; Nasıl ağlamayayım, Hz. Resulün kızlarının mallarını yağmalıyoruz.
Dedim; Eğer sen biliyorsan ki ben peygamber kızıyım niye yağma için eşyalarıma saldırıda bulunuyorsun?
Dedi ki; Eğer ben almasam benden başkası alacaktır. (Emali- Şeyh Saduk- s.139)