Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-20-2018, 12:54
ÖLDÜREN KILIÇ ÖLDÜREN KILIÇ isimli Üye şuanda  online konumundadır
Üye

ÖLDÜREN KILIÇ is on a distinguished road
Standart Ramazan ayının başladığının alameti

Ramazan ayının başladığının alameti

Şeyh Tûsî kendi senediyle Ebu Ali ibn-i Raşid'den şöyle dediğini naklediyor:

"İmâm Hadi (a.s) 232. Hicrî Kamerî senesinde bana bir mektup yazdı ve o günün tarihinin salı günü, Şaban'ın bitmesine bir gün, bir gece kala olduğunu belirtti. Bu Ramazan ayının başlangıcının perşembe olacağını gösteriyordu, zira çarşamba günü Bağdat'ta şekkedilen gündü ve halk bu yüzden evvelâ perşembeyi ilk gün olarak saymalarına rağmen, sonradan perşembe gecesi hilâl göründüğü hâlde akşam şafağından sonra batması uzun sürdüğünden dolayı, hilâlin yüksekliğinden ayın ilk günün perşembe değil, çarşamba olduğu sonucuna vardılar.

Ben İmâm'ın (a.s) verdiği tarihe göre perşembe gününün ayın başlangıcı olduğuna inandım. Oysa şehrimiz Bağdat'ta ayın ilki çarşamba idi. Bundan dolayı İmâm'a (a.s) mektup yazıp bir çözüm yolu istedim. İmâm (a.s) cevâbımda yazdı ki:
"Allah senin başarını artırsın ki, ayın başlangıcı olan perşembe hakkında yanlışa düşmeyip bizim gibi amel ettin."

Ondan sonra münasip bir fırsatta İmâm'ın (a.s) huzuruna varıp aynı konuda sordum. İmâm (a.s) bana: "Sana zâten perşembenin ayın ilk günü olduğunu yazmadım mı? Ayın orucunu ay görünmedikçe başlama" diye buyurdu. *
___
* Tehzîb ül-Akâm c. 4 s. 167 hadis no. 47 ve Vesâil üş-Şia c. 7 s. 203 hadis no. 1