aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KADIN, AİLE VE HİCAB | KADININ AİLE VE TOPLUMDAKİ YERİ

Seçenekler Stil
Alt 01-20-2010, 01:27
zehra aşığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
zehra aşığı zehra aşığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

zehra aşığı is an unknown quantity at this point
Exclamation Anne babalar lütfen sonuna kadar okuyun

Ailede ebeveynlerle çocuklar arasındaki çatışmalar tatsız ama ne yazık ki kaçınılmazdır.Bu durum çocuk ayaklandığı zaman bazende daha erken görülebilir.Yürümeye başlayan bebek meraklıdır her yere dokunur dağıtır hatta zarar bile verebilir.Etrafında gördükleri nesneleri ancak dokunarak tanırlar ve işte o zamanlarda başlamıştır çatışmalar.Yapma ,otur ,dağıtma,karıştırma derken bir bakmışsınız çocuk sizin tam tersinizi yapıyor ve hatta bazen çocuk yaptığının yanlış ,yasak olduğunu bildiği için yaparken anne veya babanın gözüne bakarak yapar.Bunlar masum bazende hoşumuza giden durumlardır.Derken okul çağına gelmiştir.Okula alışması derse ilgisi motivasyonu vs. epey yol alınmıştır.
Ama asıl tehlike çanları yavaş yavaş duyulmaktadır.Karşınızdaki çocuk değil artık bir ergen adayıdır.O kendisini büyümüş ve herşeyi yapabilecek biri olak görmeye başlamıştır bile.....
İşte çatışmalar başladı,kızınız veya oğlunuz ders çalışmıyor,söz dinlemiyor,her söylediğinize karşı çıkıyor,doğruyu görmüyor,giyim şekli değişti,eve tlf geliyor,elinden cep tlf düşmüyor,her gün değişik bir arkadaşı oluyor,internette çok zaman harcıyor,kendisinden küçük kardeşine kaba kuvvet uyguluyor(büyüdüğünü ıspatlamak için güç gösterisi) vs vs ...saymakla bitmez.
Uzmanlara göre çocuğunuz ergenlik döneminde çatışmıyorsa,sizin her dediğinize peki diyorsa çok sakinse ve herşey yolundaysa ; asıl o zaman bir problem vardır demektir.çünkü bunlar ergenlikte ebeveyn ve ergenin yaşaması gereken normal durumlardır...
Oğlu ergenliğe giren bir baba bakın nasıl bir çözüm yolu buluyor.
Murat henüz 15 yaşındadır uçarı,gezmeyi seven ,derslerle alakası olmayan,anne baba sözü dinlemeyen bir genç adayıdır.Bir gün Murat'a bir mektup gelmiştir ve aynen şöyle yazıyor;Ben size uzaktan temiz duygularla aşık olan ,sizi uzaktan görmekle bile hayata tutunan ve uzun zamandır sizi uzaktan seven bir kızım.Diğer kızlar gibi gezip tozmayı sevmem yüzümüde zamanı gelince göreceksin.Eğer bu şartlarda beni tanıyıp sevgime karşılık verirseniz sizinle şu adresten mektuplaşmak isterim....
Murat bu saflıktan etkilenmişti derken mektuplaşma başladı.Murat bu gizli sevgiliye bu safliğa her gün biraz daha bağlanıyordu.Birgün elinde mektupla koşarak eve geldi odasına kapandı ve okumaya başladı:
Bu gün seni görmeye okul yoluna gelmiştim.Fakat seni üstü başı toz .ayakkabılarını çamur içinde görünce seni utandırmamak için sana görünmedim.yoksa sen bu yaşta hala arkadaşlarınla mı boğuşup dalaşıyorsun?
O günden sonra delikanlı giyimine temizliğine ve hareketlerine özen göstermeye başladı.
Başka bir mektup:ben şu yazarın şu kitabını okudum ,şu konular çok ilgimi çekiyor.Sen kimleri okursun ?ben bu dersin notlarını alamadım sen anladıysan bana not çıkarır mısın;?Ayrıca yazın çok karışık biraz daha okunaklı yazarsan sevinirim,,,,,demiş kız....
Murat kitaplar okuyor ders çalışıyor yazısını güzelleştiriyordu.
Bir başka mektup:Bu gun evinizin önünden geçerken çok üzüldüm.Galiba bu ilişkimizi gözden geçirmeliyim.Çünkü seni annene ve babana bağırırken duydum yıkıldım.Anne babasına saygısı olmayanın eşine de saygısı olmaz .Ayrıca mektuplarını kısa yazıyorsun .Yoksa sen geceleri arkadaşlarınla mı takılıyorsun.
Murat ailesine saygıda kusur etmeyen gece evden çıkmayan bir delikanlı oluvermiş.

Baba birgün işten eve gelince anne telaşla ;Bey başımıza neler gelmiş neler oğlumuz bir kıza tutulmuş işi gücü mektup yazıp mektup okumak .diye sızlanırken baba;
Dur hanım sakin ol Murat'ın mektuplaştığı kız benim demiş.Yıllardır onun yazısını .derslerini.eve geliş saatlerini ,saygısızlığını ne biz düzeltebildik ne öğretmeni ama bak şimdi her şey yolunda sen rahat ol Murat'a belli etme demiş...
Bu durum iki yıl kadar devam etmiş Murat fakülteyi kazanmış ve şehir dışına çıkmış.Aynı bölümde okuyan bir kıza yakınlık duyunca bunu mektuptaki aşığa nasıl anlatacağını kara kara düşünürken annesine derdini anlatmış;
Anacığım benim mektuptaki sevgilimi biliyorsun EVET demiş annesi.Ama ben şimdi yüzünü gördüğüm birine aşık oldum EEEE demiş annesi .Bunu ona nasıl anlatırım nasıl ben başkasını seviyorum derim ,çok zor durumdayım deyince annesi;
Dur bakalım gün doğmadan neler doğar Allah büyük .Baban gelsin ondan akıl alalım demiş.
Baba yemekten sonra oğluna ğlum artık meslek sahibi sayılırsın hayatın kurtuldu yok mu bir seviğin deyince Murat içinde bulunduğu zor durumu anlatmış.Baba gülünce Murat biraz bozulmuş.Babası;
Dert ettiğin şeye bak be evlat .Sen benimle evlenemeyeceğine göre tabiki kendi istediğini alacaksın demiş ve bütün hikayeyi Murat'a anlatmış....

Buradaki asıl konu çatışmaktan ziyade çözümler bulmaktır.Bu gerçek bir hikayedir.Emekli öğretmen bir baba ile oğlunun başarı hikayesidir
Alt 01-20-2010, 07:27
ZEYNEP BANU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ZEYNEP BANU ZEYNEP BANU isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

ZEYNEP BANU is on a distinguished road

Allah razı olsun

اِنَّآ اَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ”
"ŞÜPHESİZ, BİZ SANA KEVSER'İ VERDİK"

Seçenekler
Stil