aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 05-17-2009, 12:10
zehra aşığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
zehra aşığı zehra aşığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

zehra aşığı is an unknown quantity at this point
Arrow şehitlerin efendisine göz yaşı dökmek

İmam Rıza(a.s)ın ashabından olan Seyyid Ali Hüseyini şöyle naklediyor:
Ben Ali bin Musa er-Rıza(a.s)ın komşusu idim.Aşura günü olduğunda din kardeşlerimizden bir kişi İmam Hüseyn (a.s)ın katledilme olayını okuyordu.İmam Bakır(a.s)ın buyurmuş olduğu şu rivayete yetişti:
''Kimin gözlerinden sivri sineğin kanadı kadar gözyaşı akarsa,Allah onun günahlarını, denizin köpüğü kadar da olsa affeder''

O mecliste,ilim iddiasında bulunan cahil bir şahısta vardı.Mezkur hadisin doğru olmadığı düşüncesindeydi.Hz. Hüseyn(a.s)a o kadar az ağlamanın nasıl olurda bu kadar büyük sevabı olabilir? diyordu.Bu konu hakkında onunla çok tartıştık,sonunda da saplantısından kurtulmadan kalkıp gitti. O gece öylece geçti, sabah olunca yanımıza gelerek dün gece söylediklerinden dolayı özür diledi; pişmanlığını dile getirip şunları anlattı:

''Dün gece bir rüya gördüm,kıyamet kopmuş, cehennemin üzerine sırat köprüsü çekilmiş ve cenneti süslemişlerdi.O esnada hava çok sıcak oldu, susuzluk bana çok zor geldi.Sağ tarafıma baktığımda Kevser havuzunu gördüm.O havuzun kenarında iki kişiyle bir kadın durmuşlardı.Onların yüzlerinin nuru mahşeri aydınlatmıştı, kendileri de siyah giyinmiş üstelik ağlıyorlardı. Birinden ''Kevser havuzunun başında duranlar kimlerdir ''diye sordum.

Cevaben dedi ki:''Onlardan biri Muhammed Mustafa(s.a.a)dır,diğeri Aliyy'ul Murtaza(a.s)dır, kadın ise Fatımat'uz-Zehra(s.a)dır.
Dedim ki: Neden siyah giymişler neden ağlıyorlar?
Dedi ki:' 'Bu günün Aşura günü olduğunu bilmiyor musun?''
Dedim ki: Aşura günü,İmam Hüseyn'in Kerbela'da şehit olduğu gündür,o halde onlar bu yüzden siyah giyinmiş ağlıyorlar.

Daha sonra Hz. Fatıma(a.s)ın yanına giderek şöyle dedim:''Ey Resulullah'ın kızı ! susuzum.''
Hz Fatıma(a.s) öfkeli bir halde bana bakarak şöyle dedi:

''Sen kalbimin meyvesi,gözümün nuru olan oğlum Hüseyn'e ağlamanın faziletini inkar eden şahıs değil misin? Onu haksız yere,zulümle şehit etmişlerdi.Allah'ın laneti onları katleden,onlara zulm eden ve onları su içmekten men eden kimselerin üzerine olsun''
Bu halde iken uykudan uyandım gerçekten susuzdum ve kendi sözümden pişman oldum.
Bihar, c. 44, s. 293.
Alt 05-17-2009, 06:58
ali-veliyullah ali-veliyullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

ali-veliyullah is on a distinguished road

İmam Muhammed Bakır (a.s):
Hz. Hüseyin’in (a.s) kabri etrafında yetmiş bin melek toza bulanmış ve mahzun bir halde kıyamete kadar Hz. Hüseyin’e (a.s) ağlayacaklar.”

Allah razı olsun
Alt 05-17-2009, 07:10
bilal habeşi bilal habeşi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilal habeşi is an unknown quantity at this point

İmam Rıza (a.s) buyurmuştur ki:
Ağlayanlar Hüseyin gibisine ağlamalıdırlar; çünkü ona ağlamak büyük günahları döker (silip yok eder).
Emali-yi Saduk, s. 111.

Allah razı olsun
Alt 05-19-2009, 09:43
Ç@ĞL@ & B@Ş@K Ç@ĞL@ & B@Ş@K isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ç@ĞL@ & B@Ş@K is an unknown quantity at this point

(Mezkur senetle) Muhammed İbn-i Ali İbn-i Babeveyh-i Kummî (r.a) senetli olarak, İmam Rıza (a.s)'dan rivayet etmiştir ki, İmam Rıza (a.s) şöyle dedi:
“Bizim musibetlerimizi duyup bize yapılan hürmetsizliklere ağlayan kimse, kıyamet günü bizim derecemizde olur. Bizim musibetlerimizi duyup ağlayan veya ağlatan kimse, gözlerin ağladığı gün ağlamaz; bizim anımız için kurulan meclislerde oturan şahsın kalbi, kalplerin öldüğü günde ölmez.”
Alt 12-20-2009, 09:21
€N€S €N€S isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

€N€S is an unknown quantity at this point

Allah razı olsun. Ellerinize sağlık.
Alt 07-11-2011, 04:05
azra yasgülü azra yasgülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

azra yasgülü is an unknown quantity at this point

İbni Sinan şöyle rivayet eder: İmam Caferi Sadık Aleyhisselam’ın huzurundaydım şöyle arz ettim; canım sana feda olsun babanız hac hususunda şöyle buyurmuştu “Hac için harcanan her bir dirhem karşılığında Allah-u Teala ona bin dirhem bağışlar”, peki İmam Huseyin Aleyhisselam’ın ziyareti hususunda ne buyuruyorsunuz? İmam Aleyhisselam şöyle buyurdu: İmam Huseyin Aleyhisselam’ın ziyareti için harcanan her dirhemin karşılığında Allah-u Teala bin, bin, bin (ta on bin kez tekrarladı) ona karşılık verir, derecesini de aynı oranda yükseltir. Allah ondan razı olur ve Hz. Muhammed Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem ve İmam Ali Aleyhisselam ve Ehli Beyt Aleyhimusselam’ın tamamının duası onunladır ve bu bütün her şeyden daha yücedir.

Kaynak: Kamil-uz Ziyaret

Seçenekler
Stil