aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | FÜRU-U DİN | 9-10. TEVELLÂ VE TEBERRÂ

Seçenekler Stil
Alt 12-12-2011, 04:00
haydarı kerrar haydarı kerrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

haydarı kerrar is an unknown quantity at this point
Standart Tevella ve Tebarra Hakkında Hadisler

İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah-u Teala insanın batınına iki tane kalp bırakmıştır. Zira biriyle sevip diğeriyle düşman olsun. Bizim dostlarımız sevgilerini bizim için halis ederler. Nasıl ki altını ateşe tuttuğunda halis olursa, bizi sevenlerin muhabbet ve sevgileri de böyle olmalıdır. Her kim bizi sevip sevmediğini anlamak istiyorsa kalbini imtihan etsin. Her kim bize karşı olan sevgisine bizim düşmanımızın da sevgisini eklerse o bizden değildir ve bizde ondan değiliz. Allahu Teala böyle bir şahısın düşmanıdır. Aynı şekilde Cebrail ve Mikail’de onun düşmanıdır. Gerçektende Allah kafirlerin düşmanıdır.
Kaynak: Tevil-ul Ayat c. 2 s. 447, Bihar-ul Envar c. 24 s. 314, Emali Tusi s.147

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Her kim bize laik olduğumuzdan aşağı bir nispeti veren biriyle oturur veya bize yüz çeviren birini methedip överse. Veya bizimle irtibatını kesen biriyle irtibat kurar veya bizimle irtibat kuran birinden irtibatını keser veya bizim düşmanlarımızla dost olursa. Veya bizi seven birisiyle düşman olursa gerçektende Kuran’ı ve Hamd süresini indiren Allah’a kâfir olmuştur.
Kaynak: Emali Saduk s. 111, Bihar-ul Envar c. 27 s. 52, Mişkat-ul Envar s. 84
Alt 12-15-2011, 09:11
Süper Üye

İmam Ali Aleyhisselam şöyle buyurdu: Her kim biz Ehli Beyt Aleyhimusselam’ın dostlarından veya düşmanlarından olduğunu öğrenmek istiyorsa kalbini şununla imtihan etsin: Eğer bizi sevene muhabbeti varsa bizim düşmanlarımızdan değildir. Eğer kalbinde bizi sevenlere düşman ise bizim dostlarımızdan değildir. Kaynak: Bihar-ul Envar c. 27 s. 53, Emali Müfid s. 334, Emali Tusi s. 72

İmam Ali Aleyhisselam Sıffın’da insanları cihada yönlendirirken şöyle buyurdu: Göç edin ve o kimselerle savaşın ki kendi günahlarından hiçbir şey eksilmeden onların günahlarını da omuzlarına alanın kanı için savaşanlarla. And olsun Allah’a Üçüncü kıyamete kadar onların günahlarının ağırlığını da omuzlarına alacaktır ve onların da kendi günahlarından hiçbir şey eksilmeyecektir.Kaynak: Tekrib-ul Maarif s. 293, Bihar-ul Envar c. 31 s. 310
Alt 01-30-2012, 07:22
Süper Üye

İmam Musai Kazım Aleyhisselam şöyle buyurdu: Mümin kardeşlerin birbirlerini ziyaret etmelerinden şeytan için daha öldürücü bir şey yoktur. İki mümin insan birbirini ziyaret eder Allah’ı yad edip bizim faziletlerimizden anlattıklarında şeytanın yüzünde et kalmayarak hepsi dökülür. Onun ruhu bu şiddet ve dertten acıyla feryat eder. Gökteki melekler ve cennetin hazinedarları onun bu feryadını hissedip onu lanetlerler ve şeytana lanet etmeyen hiçbir mukarreb melek kalmaz. Kaynak: Usulu Kafi c. 2 s. 188, Bihar-ul Envar c. 63 s. 258

Selmanı Farisi şöyle rivayet eder: İmam Ali Aleyhisselam, Ebu Bekir’le biat edildiği gün şöyle buyurdu: Ben sadece bir konuyu demek istiyorum ve ey siz dört kişi! (Selman, Ebu Zer, Miktad, Zubeyr) Sizi Allah’a ant veriyorum. Acaba Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem’den şöyle buyurduğunu duymadınız mı? On iki kişi, altısı geçmişlerden, altısı sonrakilerden ateşten sandığın içinde cehennem kuyularının içindedirler. Öyle bir sandık ki ona kilit vurulmuştur. Öyle bir kuyu ki sahrası vardır. Allah-u Teala cehennemi alevlendirmek istediğinde o sahrayı kuyunun ağzından kaldırır. Cehennem o kuyunun alevinden Allah’a sığınır. Ben onların kim olduklarını Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem’den sorduğumda şöyle buyurdu: Öncekiler, kardeşini öldüren Hz. Âdem’in oğlu Kabil, ikincisi Firavunların Firavunu, Hz. İbrahim ile Allah konusunda çekişen Nemrut ve İsrail oğullarından iki kişi ki Asumani kitabı tahrif, nebilerin sünnetinin değiştirilmesine sebep oldular. Biri insanları Yahudi, diğeri ise insanların Nasrani olmalarına sebep oldular. Onların altıncısı İblis’tir.Ama sonrakiler ise, Deccal ve Melune sahifesini yazan beş kişi. Ey kardeşim! Bunlar sana düşmanlık üzerine ahd ettiler ve senin aleyhine birbirlerine yardımcı olmak konusunda karar aldılar. Daha sonra onların isimlerini bir bir bana buyurdu. Salman diyor ki, biz dört kişi arz ettik ki: Doğru buyurdun biz şahadet veriyoruz ki bu konuyu Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem’den işitmişiz.
Kaynak: Kitabı Süleym s. 569, Bihar-ul Envar c. 30 s. 405
Alt 02-11-2012, 05:50
Süper Üye

Hz. Muhammed Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Beni kendisinden daha çok sevmeyen kimse Allah’a iman getirmemiştir. Benim Ehli Beyt’imi kendi ehlinden daha çok sevmeyen kimse de öyledir. Benim zatımı kendi zatından daha çok sevmeyen Allah’a iman getirmemiştir.
Kaynak: İlel-uş Şerai c. 1 s. 140, Bihar-ul Envar c. 27 s. 86

İmam Hasan Askeri Aleyhisselam şöyle buyurdu: Biz Ehli Beyt’e yardımda zayıf kalanlar eğer namazda düşmanımıza lanet okursa sesini Dünya’dan Arş’a kadar tüm melekler duyar.
Kaynak: Müstedrek-ul Vesail c. 4 s. 410
Alt 02-28-2012, 12:43
Süper Üye

İmam Cafer-i Sadık aleyhisselam Buyurdu; Herkim bizim düşmanımızı doyursa , dostumuzu öldürmüş olur .Maani'l Ahbar sf 365

İmam Muhammed Baqır aleyhisselam buyurdu ki; Ey Cabir! Düşmanlarımızdan hacet isteme.Hatta bir içim su dahi isteme.Aksi halde cehennemden geçerken ,ey filanca!Ben sana filan yerde iyilik yapmadım mı der.Sen de zor durumda kalırsın. Sefinet ul Bihar c.1, s. 185.

Muhammed bin Müslim; Bir sünnü hakimin yanında idim , İmam Bakır ve İmam Sadık aleyhimesselam yanımdan geçtiler . Ertesi gün buyurduki dün hangi mecliste oturmuştun ? Arzettim ki ;bu hakimin bana iyilikleri dokundu . Bazen yanında oturuyorum . Buyurdu-ki oturduğun o meclise lanet inse ve hepinizi kapsasa neye güveneceksin ? Furug-u Kafi c7 sf 410
Alt 05-07-2012, 12:08
alinin mezlumesi alinin mezlumesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

alinin mezlumesi is an unknown quantity at this point

“Allah-u Teala Şuayb peygamber’e şöyle bir vahiy gönderdi: Ben senin kavminden yüz bin kişiyi cezalandıracağım, kırk bini kötülerdendir altmış bini de iyilerden.
Şuayb (a.s); Ey Rabbim, bu kırk bin kişi kötülerdendir, iyilerin suçu nedir? dediğinde,
Allah-u Teala ona şöyle vahyetti: Onlar da kötülere dalkavukluk yapıp benim gazabım için onlara gazaplanmadılar.”(Mişkat’ul- Envar, s. 51)...
Alt 07-31-2012, 08:44
heyderiyem heyderiyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

heyderiyem is an unknown quantity at this point
Standart Bir hadis de benden

Muhammed bin Müslim şöyle rivayet eder: Bir muhalif hakimin yanında idim, İmam Muhammed Bagır ve İmam Caferi Sadık Aleyhimusselam yanımdan geçtiler. Ertesi gün İmam Aleyhisselam buyurdu ki dün hangi mecliste oturmuştun? Bu hakimin bana iyilikleri dokundu bazen yanında oturuyorum diye arz ettim. İmam Aleyhisselam buyurdu ki oturduğun o meclise lanet inse ve hepinizi kapsasa neye güveneceksin?
Kaynak: Furuu Kafi c. 7 s. 410

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Herkim bizim eleştirilip düşmanlarımızın övüldüğü, bize düşman olanların sevildiği ve dostlarımıza düşman olunan bir mecliste oturursa Kuran’ı nazil eden Allah’a karşı kafir olur.
Kaynak: Emali Saduk s. 55
Alt 08-04-2012, 06:07
Süper Üye

Standart Tevella ve Tebarra Hadisleine devam

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: İmam Ali Aleyhisselam’ın düşmanının dostu, İmam Ali Aleyhisselam’ın düşmanıdır.
Kaynak: El-İhtisas s. 252

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Bizi sevdiğini söyleyip de düşmanlarımızdan beraat etmeyen yalancıdır.
Kaynak: Bihar-ul Envar c. 27 s. 59
Alt 08-07-2012, 05:34
Süper Üye

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah’a ve kıyamete inananlar, İmamın eleştirilip müminlerin hor görüldüğü mecliste oturmasın. Kaynak: Usulu Kafi c. 2 s. 337

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Onların namazı, orucu, ilim ve hadisleri sizi şaşırtmasın. Onlar kokuşmuş merkeptirler.
Kaynak: Bihar-ul Envar c. 70 s. 125

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Her sabah neyi terk edersen et yalnız şu sözü terk etme. Allah Fatime salamulahialeyhanın katillerine lanet etsin.
Kaynak: Usulu Kafi c. 2 s. 530
Alt 09-12-2012, 08:22
Süper Üye

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Onların muhalefet ettikleri her şeyde kemal vardır. Kaynak: Usulu Kafi c. 1 s. 68

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah tarafından tayin olunmayan İmama yaklaşanlar dinsizdirler. Kaynak: Usulu Kafi c. 1 s. 357

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah bunlara lanet etsin. Bunlar müşrik ve kafirdir. Allah’a hiçbir şey üzerine ibadet etmezler. Kaynak: Usulu Kafi c. 2 s. 387

İmam Musai Kazım Aleyhisselam şöyle buyurdu: Dini maarifimizi şiilerimizden başkasından alma. Eğer şiadan yüz çevirirsen Allah’a ve resulüne ihanet edenlerden dinini öğrenmiş olursun. Allah, resulü ve melekleri onlara lanet etsin. Benim pak babalarımın benim ve kıyamete kadar ki şiilerimin laneti de onlara olsun.Kaynak: Ricali Keşşi s. 4
Alt 09-20-2012, 05:41
Süper Üye

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: İmam Ali Aleyhisselam' dan sonra kendisine Emir-el Muminin dedirtenler kafirdir. Kaynak: Usulu Kafi c. 1 s. 411

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Her kim sözünde veya amelinde düşmanımıza muvafık olursa bizden değildir. Bizde onlardan değiliz. Kaynak: Vesail-uş Şia c. 18 s. 85

İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam şöyle buyurdu: Ey Cabir! Düşmanlarımızdan hacet isteme. Hatta bir içim su dahi isteme. Aksi halde cehennemden geçerken, ey filanca! Ben sana filan yerde iyilik yapmadım mı der. Sen de zor durumda kalırsın. Kaynak: Sefinet-ul Bihar c. 1 s. 185

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Hz. Nuh Aleyhisselam gemisinde köpek ve domuz taşıdı ama veledi zina taşımadı. Nasibi ise veledi zinadan daha şerdir. Kaynak: İğab-ul Emal s. 251
Alt 10-03-2012, 06:30
Süper Üye

İmam Hasan Askeri Aleyhisselam şöyle buyurdu: Biz Ehli Beyt’e yardımda zayıf kalanlar eğer namazda düşmanımıza lanet okursa sesini Dünya’dan Arş’a kadar tüm melekler duyar.
Kaynak: Müstedrek-ul Vesail c. 4 s. 410

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Herkim bizim eleştirilip düşmanlarımızın övüldüğü, bize düşman olanların sevildiği ve dostlarımıza düşman olunan bir mecliste oturursa Kuran’ı nazil eden Allah’a karşı kafir olur. Kaynak: Emali Saduk s. 55

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Bizi sevdiğini söyleyip de düşmanlarımızdan beraat etmeyen yalancıdır. Kaynak: Bihar-ul Envar c. 27 s. 59
Alt 10-07-2012, 01:51
zehra balası zehra balası isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

zehra balası is an unknown quantity at this point
Standart Meleklermi Çok, İnsanlarmı?

İmam Caferi Sâdık aleyhisselam Buyurdu ki :
Gökyüzünde meleklerin sayısı yeryüzündeki toprağın sayısından daha fazladır.. Gözyüzünde gördüğün her adımın yerinde bir melek vardır.... Bunların hepsi biz Ehli Beyti severek ve bizim düşmanlarımıza lanet ederek Allaha yaklaşırlar.Düşmanımıza hemen azap göndermesi için dua ederler.
( Tefsiri Kummi 2/ 255 Bihar ul Envar 24/210

Allah sizden razı olsun
Alt 02-12-2013, 09:16
Süper Üye

İmam Muhammed Bagır Aleyhisselam şöyle buyurdu: İmam Mehdi Aleyhisselam o ikisinin velayet ve muhabbetini zerre kadar taşıyanları kendi elleriyle öldürecek.
Kaynak: Bihar-ul Envar c. 53 s. 12

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Ehli Beyt Aleyhimusselam düşmanları arasında ilk önce hüküm uygulayacak olan Muhsin Aleyhisselam’dır. Hükmü kendi katili ile Kunfuz arasında uygulayacak. O ikisi Emri veren ile getirilecek. Onlara öyle ateşten bir kamçı ile vurulacak ki eğer dağa vursalar kül olur ve eğer denizin doğusuna vursalar batısı kaynar. Sonra İmam Ali Aleyhisselam kendisine düşmanlık eden Muaviye’yi Allaha şikâyet edecek. Sonra ilk üçü öyle bir kuyuya atılacak ki ne onlar kimseyi nede kimse onları göremeyecek.
Kaynak: Kamil-uz Ziyaret s. 334
Alt 03-01-2013, 09:48
Süper Üye

Said el Earac şöyle rivayet eder: Ben ve Süleyman bin Halid, İmam Ebi Abdillah Cafer bin Muhammed aleyhisselamın huzuruna vardık ben birşey arz etmeden İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ya Süleyman! Emirul Muminin Ali bin Ebi Talip aleyhisselamdan ne geldiyse alınır –birtakım sözler buyurduktan sonra şöyle devam etti- küçük veya büyük bir şeyde onu red etmek ona karşı çıkmak Allaha şirk koşmaktır.

Meraz bin Hekim, İmam Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim Hz. Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin sünnetine muhalif olsa kafir olmuştur.

Muhammed bin Müslim, İmam Ebi Cafer Muhammed Baqır’dan –aleyhisselam- şöyle rivayet eder: İmama –aleyhisselam- arz ettim: Sizden bir İmamı inkar edenin hali nasıldır? İmam –aleyhisselam- şöyle buyurdu: Kim İmamlardan –aleyhimusselam- bir İmamı inkar etse, ondan ve dininden beri olsa kafir olmuştur ve islamdan çıkmıştır. Çünkü İmam –aleyhisselam- Allah’tandır ve dini Allah’ın dinidir ve kim Allah’ın dininden beri olsa o hal içinde onun kanı mübahtır. Sadece dediği sözden dönünceye yada Allah’a tevbe edinceye kadar.

Seçenekler
Stil