aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | FÜRU-U DİN | 9-10. TEVELLÂ VE TEBERRÂ

Seçenekler Stil
Alt 09-17-2015, 05:10
KERRAR KERRAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

KERRAR is on a distinguished road

Sünni ve Şiiler tarafından güvenilirliği hususunda ittifak edilmiş olan Sikatul İslam (İslam’ın güvenci) Kuleyni r.a’ın “el-Kafi” kitabıda şu ifadeler var:
محمد بن يحيى، عن محمد بن الحسين، عن محمد بن إسماعيل بن بزيع، عن الخيبري، عن الحسين بن ثوير، وأبي سلمة السراج قالا: سمعنا أبا عبدالله (عليه السلام) و هو يلعن في دبر كل مكتوبة أربعة من الرجال وأربعا من النساء فلان وفلان وفلان ومعاوية ويسميهم وفلانة وفلانة وهند وام الحكم أخت معاوية
Muhammed b. Yahya bana Muhammed b. Hüseyin’den, o Muhammed b. İsmail b. Bezie’den, o Hayberi’den, o da Hüseyin b. Süveyr ve Ebu Seleme es-Serrac’dan anlattı, dediler ki: biz Ebu Abdullah (imam Cafer es-Sadık a.s)’ın her farz namazın ardından dört erkeğe ve dört kadına lanet ettiğini işittik. Falan (Ebu Bekir), Falan (Ömer), Falan (Osman), Muaviye, Filane (Aişe), Filane (Hafsa), Hind ve Muaviye’nin kardeşi Ümmü’l-Hakem.“
Kuleyni r.a, “el-Kafi”, 3/194, Namaz kitabı, bab 32, hadis 10
hadisi Şeyh Tusi r.a “Tehzib”, 2/288, bab 15, hadis 169‘da aynı sened ile rivayet etmiştir. Şeyh I Meclisi r.a bu hadis hakkında diyor ki:
و *في* الصحيح*، *عن* الحسين* *بن* ثوير و *أبي* سلمة السراج* قالا
ve sahih olarak Hüseyin b. Süveyr ve Ebu Seleme es-Serrac’dan rivayet edildi.
I Meclisi r.a, “Ravzatul Muttakin”, 2/380
Alt 09-17-2015, 05:12
Süper Üye

Sünni ve Şiiler tarafından güvenilirliği hususunda ittifak edilmiş olan Sikatul İslam (İslam’ın güvenci) Kuleyni r.a’ın “el-Kafi” kitabıda şu ifadeler var:
عدة من أصحابنا، عن سهل بن زياد، عن إسماعيل بن مهران، عن محمد بن منصور الخزاعي، عن علي بن سويد، ومحمد بن يحيى، عن محمد بن الحسين عن محمد بن إسماعيل بن بزيع، عن عمه حمزة بن بزيع، عن علي بن سويد، والحسن بن محمد، عن محمد بن أحمد النهدي، عن إسماعيل بن مهران، عن محمد بن منصور، عن علي بن سويد قال
وسألت عن رجلين اغتصبا رجلا مالا كان ينفقه على الفقراء والمساكين وأبناء السبيل وفي سبيل الله فلما اغتصباه ذلك لم يرضيا حيث غصباه حتى حملاه إياه كرها فوق رقبته إلى منازلهما فلما أحرزاه توليا إنفاقه أيبلغان بذلك كفرا؟ فلعمري لقد نافقا قبل ذلك وردا على الله عز وجل كلامه وهزئا برسوله (صلى الله عليه وآله) وهما الكافران عليهما لعنة الله والملائكة والناس أجمعين والله ما دخل قلب أحد منهما شئ من الايمان منذ خروجهما من حالتيها وما ازدادا إلا شكا، كانا خداعين، مرتابين، منافقين حتى توفتهما ملائكة العذاب إلى محل الخزي في دار المقام،
Ashabımızdan bir gurubu bana Sehl b. Ziyad’dan, o İsmail b. Mihran’dan, o Muhammed b. Mansur el-Huzai’den, o da Ali b. Süveyd’den ve Muhammed b. Yahya bana Muhammed b. Hüseyin’den, o Muhammed b. İsmail b. Bezie’den, o amcası Hamza b. Bezie’den, o da Ali b. Süveyd’den ve Hasan b. Muhammed bana Muhammed b. Ahmed en-Nehdi’den, o İsmail b. Mihran’dan, o Muhammed b. Mansur’dan, o da Ali b. Süveyd’den anlattı, dedi ki: (imam Musa el-Kazım a.s’a yazdığım mektubumda Ebu Bekir ve Ömer hakkında sormuştum, şöyle cevap yazdı) «And olsun kendi canıma o iki kişi en baştan münafık idiler. Allah Azze ve Celle’nin kelamını reddettiler. Rasulullah s.a.a’i alaya aldılar, her ikisi de kafirdir. Allah’ın meleklerin ve bütün insanların laneti onlara olsun. Vallahi Müslüman gibi göründükleri andan itibaren hiçbir zaman kalplerinde imanları yoktu ve sürekli onların şekleri artıyordu. Her zaman hilebaz, şek, şüphe ve nifak ehliydiler. Allahın azap melekleri ruhlarını kabzedip cehennemdeki en kötü darul makama götürülünceye kadar böyleydiler.»
Kuleyni r.a, “el-Kafi”, 8/72, Ravza kitabı, hadis 95
Görüldüğü gibi Kuleyni r.a bu hadisi 3 sened ile Ali b. Süveyd’de rivayet etmiştir. Şeyhul İslam “el-Kafi” şerhinde hadis hakkında diyor ki:
رواه بثلاثة أسانيد في الأول ضعف، و الثاني حسن كالصحيح، و في الثالث ضعف أو جهالة، لكن مجموع الأسانيد لتقوي بعضها ببعض في قوة الصحيح، و رواه الصدوق بسند صحيح
Hadis 3 sened ile rivayet edilmiştir, ilk sened zayıf’tır, ikinci sened hasen’dir, sahih gibi. üçüncü sened ise meçhuldür. Fakat senedlerin hepsi birlikte kavi’dir, Saduk r.a da bu hadisi sahih sened ile rivayet etmiştir.
II Meclisi r.a, “Miratul Ukul”, 25/295
Alt 09-17-2015, 05:14
Süper Üye

محمد بن يحيى، عن محمد بن الحسين، عن الحجال، عن عبد الصمد بن بشير، عن حسان الجمال قال: حملت أبا عبد الله (عليه السلام) من المدينة إلى مكة فلما انتهينا إلى مسجد الغدير نظر إلى ميسرة المسجد فقال: ذلك موضع قدم رسول الله (صلى الله عليه وآله) حيث قال: من كنت مولاه فعلي مولاه ثم نظر إلى الجانب الآخر فقال: ذلك موضع فسطاط أبي فلان وفلان و سالم مولى أبي حذيفة وأبي عبيدة الجراح فلما أن رأوه رافعا يديه قال بعضهم لبعض: انظروا إلى عينيه تدور كأنهما عينا مجنون فنزل جبرئيل (عليه السلام) بهذه الآية: ” وإن يكاد الذين كفروا ليزلقونك بأبصارهم لما سمعوا الذكر ويقولون إنه لمجنون وما هو إلا ذكر للعالمين “
Muhammed b. Yahya bana Muhammed b. Hüseyin’den, o Haccal’dan, o Abdussamed b. Bişir’den, o da Hassan el-Cemmal’dan anlattı, dedi ki: Ebu Abdullah (imam Cafer es-Sadık a.s)’ı Medine’den Mekke’ye götürüyordum. Gadir Mescidine varınca mescidin sol tarafına bakıp şöyle buyurdular: «İşte şurası Rasulullah s.a.a’in “Ben kimin mevlasıysam Ali de Onun mevlasıdır.” buyurduğu esnada ayağını koyduğu yerdir. Şurası da babamın çadırının olduğu yerdir. Rasulullah s.a.a’in ellerini kaldırıp o sözleri söylediğinde Falanca (Ebu Bekir), filanca (Ömer), Ebu Huzeyfe’nin mevlası Salim ve Ebu Ubeyde el-Cerrah birbirlerine şöyle dediler: “Gözlerine bakınız. Sanki mecnunun gözleri gibi dönüyor.” Bunun üzerine Cebrail a.s “O kafirler Kur’an’ı işittikleri zaman neredeyse seni gözleri ile devireceklerdi. Bir de durmuşlar “o bir deli” diyorlar. Halbuki o alemler için bir öğüttür.” (Kalem, 51-52) ayetini indirdi.»
Kuleyni r.a, “el-Kafi”, 4/326, Hac kitabı, Ziyaret babları, bab 13, hadis 2
hadisi Şeyh Saduk r.a “Fakih”, 2/350, Hac kitabı, Ziyaret babları, hadis 3144‘de mürsel olarak ravi Hassan el-Cemmal’dan; Şeyh Tusi r.a “Tehzibul Ahkam”, 3/234, Mescid ve oradaki namazın fazileti babı, hadis 66 (746)‘da kendi senedi ile Hassan el-Cemmal’dan rivayet etmiştir. Kuleyni ve Tusi r.a’ın senedlerinde yer alan tüm raviler sika (güvenilir) ve isnadları da muttasıldır. Allame Hilli r.a bu hadis hakkında diyor ki:
وروى الشيخ وابن يعقوب في الصحيح عن حسان الجمال
ve Şeyh (Tusi) ile ibni Yakub (Kuleyni) sahih olarak Hassan el-Cemmal’dan rivayet etmiştirler.
Allame Hilli r.a, “Muntehiul Metalib”, 1/387
ve yine Şeyh Hadi en-Necefi r.a da bu hadisin sıhhatini onaylayarak diyor ki:
الرواية من حيث السند صحيحة
rivayet sened cihetinden sahih’tir.
Şeyh Hadi en-Necefi r.a, “Mevsuat ahadisi Ehli Beyt a.s”, 8/24, hadis 9292
Alt 09-17-2015, 05:16
Süper Üye

علي بن ابراهيم، عن أبيه، عن حنان بن سدير، ومحمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد عن محمد بن إسماعيل، عن حنان بن سدير، عن أبيه قال: سألت أبا جعفر (ع) عنهما فقال: يا أبا الفضل ما تسألني عنهما فوالله ما مات منا ميت قط إلا ساخطا عليهما وما منا اليوم إلا ساخطا عليهما يوصي بذلك البير منا الصغير، إنهما ظلمانا حقنا ومنعانا فيئنا وكانا أول من ركب أعناقنا وبثقا علينا بثقا في الاسلام لا يسكر ابدا حتى يقوم قائمنا أو يتكلم متكلمنا. ثم قال: أما والله لو قد قام قائمنا [أ] وتكلم متكلمنا لابدى من امورهما ما كان يكتم ولكتم من امورهما ما كان يظهر والله ما أسست من بلية ولا قضية تجري علينا أهل البيت إلا هما أسسا أولها فعليمهما لعنة الله والملائكة والناس أجمعين
Ali b. İbrahim bana babasından, o Hannan b. Sedir’den ve Muhammed b. Yahya bana Ahmed b. Muhammed’den, o Muhammed b. İsmail’den, o Hannan b. Sedir’den, o da babasından anlattı, dedi ki: Ebu Cafer (imam Muhammed el-Bakır a.s)‘dan o ikisi hakkında sordum, dedi ki: “ey Eba Fazl! Ne soruyorsun o ikisinin hakkında! Vallahi bizim aileden geçmişte yaşayan herkes o ikisine gazap ederdi ve bugün de bizim hepimiz o ikisine gazaplıyız. Bizim büyüklerimiz, küçüklerine o ikisine düşman olmalarını öğretirler. O ikisi bize zulmettiler, hakkımızı aldılar, bize has kılınmış ganimeti (humusu) bize uzak kıldılar, bizim hürmetimizi çiğneyen ve zulmeden ilk kimselerdir. İslamda bizim aleyhimize öyle bir fitne icat ettiler ki, Kaim (imam Mehdi a.s)‘ın kıyamına kadar devam edecektir. O hazret zuhur ettiğinde onların cinayetlerini izhar edip yalancı tebligatlarını, uydurma faziletlerin önünü alacaktır. And olsun Allah’a biz Ehli Beyt’e gelen her belanın, önümüze çıkan her zorluğun, esasını ve temelini o ikisi atmıştır. Öyleyse Allah’ın meleklerin ve tüm insanların laneti o ikisine olsun.“حنان عن أبيه، عن أبي جعفر (ع) قال: قلت له: ما كان ولد يعقوب أنبياء؟ قال: لا ولكنهم كانوا أسباط أولاد الانبياء ولم يكن يفارقوا الدنيا إلا سعداء تابوا وتذكروا ما صنعوا وإن الشيخين فارقا الدنيا ولم يتوبا ولم يتذكرا ما صنعا بأمير المؤمنين (ع) فعليهما لعنة الله والملائكة والناس أجمعين.
Hannan babasından anlattı, dedi ki: Ebu Cafer (imam Muhammed el-Bakır a.s)‘a dedim ki: “Hz. Yakub a.s’ın oğulları peygambermiydiler?” imam a.s dedi ki: «Hayır, onlar nebilerin evlatlarının çocukları idiler. Dünyadan ancak mutlu ve mesud olarak ayrıldılar. Tevbe ettiler ve yaptıklarını düşündüler. Ancak Şeyhayn dünyadan tevbe etmeksizin ve Mümilerin Emiri (imam Ali a.s)’a yaptıkları şeylerden öğüt almaksızın dünyadan ayrıldılar. Allah’ın meleklerin ve bütün insanların laneti onların üzerine olsun.»
Kuleyni r.a, “el-Kafi”, 8/133, Ravza kitabı, hadis 340 ve 343
bu 2 hadisin her birisini Kuleyni ravi Hannan b. Sedir’e kadar 2 sened ile rivayet etmiştir. senedlerin her birindeki raviler sika (güvenilir)’dir, Şeyhul İslam “el-Kafi” şerhinde hadislerin her ikisinin hasen veya muvassak olduğunu söylemiştir, bkz: II Meclisi r.a, “Miratul Ukul”, 26/212-215
Alt 09-17-2015, 05:23
Süper Üye

محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن الحسين بن سعيد، عن سليمان الجعفري قال: سمعت أبا الحسن (ع) يقول في قول الله تبارك وتعالى: ” إذ يبيتون مالا يرضى من القول ” قال: يعني فلانا وفلانا وأبا عبيدة بن الجراح
Muhammed b. Yahya bana Ahmed b. Muhammed b. İsa’dan, o Hüseyin b. Said’den, o da Süleyman el-Caferi’den anlattı, dedi ki: Ebul Hasan (imam Musa el-Kazım a.s)’ın Allah Tebarek ve Teala’nın “geceleyin, (Allah’ın) razı olmayacağı sözleri söylerken” (Nisa 108) kavli hakkında şöyle dediğini duydum: «yani falan (Ebu Bekir), falan (Ömer) ve Ebu Ubeyde el-Cerrah»
Kuleyni r.a, “el-Kafi”, 8/178, Ravza kitabı, hadis 525
hadisin senedindeki tüm raviler Şia’nın gururu, fazilet sahibi alimleri ve taifenin şeyhleridir. Şeyhul İslam “el-Kafi” şerhinde hadis hakkında diyor ki:
الحديث الخامس و العشرون و الخمسمائة: صحيح
525-ci hadis: sahih
II Meclisi r.a, “Miratul Ukul”, 26/488
Alt 09-17-2015, 05:24
Süper Üye

Sikatul islam (İslam’ın güvenci) Kuleyni’nin öğrencisi Şeyh Numani’nin “Gaybeti Numani” kitabıda şu ifadeler var:
أخبرنا أحمد بن محمد بن سعيد قال: حدثنا علي بن الحسن التيملى، قال: حدثنا عمرو بن عثمان عن الحسن بن محبوب، عن عبدالله بن سنان قال: ” كنت عند أبى عبدالله(عليه السلام) فسمعت رجلا من همدان يقول له: إن هؤلاء العامة يعيرونا ويقولون لنا: إنكم تزعمون أن مناديا ينادي من السماء باسم صاحب هذا الامر، وكان متكئا فغضب وجلس، ثم قال: لا ترووه عني وارووه عن أبي ولا حرج عليكم في ذلك، أشهد أني قد سمعت أبي(عليه السلام) يقول: والله إن ذلك في كتاب الله عزوجل لبين حيث يقول: ” إن نشأ ننزل عليهم من السماء آية فظلت أعناقهم لها خاضعين ” فلا يبقى في الارض يومئذ أحد إلا خضع وذلت رقبته لها، فيؤمن أهل الارض إذا سمعوا الصوت من السماء ” ألا إن الحق في علي بن أبى طالب [عليه السلام] وشيعته “. قال: فإذا كان من الغد صعد إبليس في الهواء حتى يتوارى عن أهل الارض، ثم ينادي ” ألا إن الحق في عثمان بن عفان وشيعته فإنه قتل مظلوما فاطلبوا بدمه ” قال: فيثبت الله الذين آمنوا بالقول الثابت على الحق وهو النداء الاول، ويرتاب يومئذ الذين في قلوبهم مرض، والمرض والله عداوتنا، فعند ذلك يتبرؤون منا ويتناولونا فيقولون: إن المنادي الاول سحر من سحر أهل [هذا] البيت، ثم تلا أبوعبدالله(عليه السلام) قول الله عزوجل: ” وإن يروا آية يعرضوا ويقولوا سحر مستمر “.
Bana Ahmed b. Muhammed b. Said haber verdi, dedi ki: bana Ali b. Hasan et-Teymeli anlattı, dedi ki: Amr b. Osman bana Hasan b. Mahbub’dan o da Abdullah b. Sinan’dan anlattı, dedi ki: Ebu Abdullah (imam Cafer es-Sadık a.s)’ın huzurunda iken Hamdan’dan gelen bir adamın ona şöyle dediğini duydum: «Doğrusu şii olmayanlar bizimle alay edip bize diyorlar ki: “Sizler gökten bir münadinin bu emrin sahipinin adını nida edeceğini zannediyorsunuz!”» Duvara sırtını vermiş olan imam gazaplanarak doğruldu ve şöyle buyurdu: «Bu sözü benden rivayet etmeyip babamdan nakletmenizin size bir vebali ve sakıncası yoktur. Şehadet ederim ki, ben babamdan duydum ki şöyle buyurdu: “Vallahi bu Allah azze ve celle’nin kitabında açıkça şöyle geçer: “Eğer istersek gökten bir ayet indiririz de hepsinin boynu onun için eğilir.” (Şuara, 3) O gün yeryüzünde olan herkesin boynu onun karşısında eğilir ve zelil olur. Yeryüzünde olanlar gökten gelen şu sesi duyduklarında ona iman edecekler. “Biliniz ki, hakk Ali b. Ebu Talib ve onun şialarınındır.”» Sonra imam a.s dedi ki: «Ertesi gün İblis havaya yükselecek öyle ki, halkın gözünden uzaklaşınca şöyle nida edecek: “biliniz ki, hakk Osman b. Affan ve onun taraftarlarındadır. Doğrusu o, mazlumca öldürüldü. Onun kanının intikamını alın.” İşte Allah, sabit söze iman edenleri hakkın üzerinde sabit kılacaktır. Ve hakk, birinci nidadır. Kalplerinde hastalık olanlar ise şüphelenecektir. Allaha andolsunki hastalık, bize düşmanlıktır. Onlar o sesi duyduklarında bizden uzaklaşacaklar ve bize sövecekler ve diyecekler ki, birinci münadi, bu Ehli Beyt’in ahirlerinden bir sihirdir.» sonra imam a.s, Allah azze ve celle’nin şu sözünü tilavet etti: “Bir ayet gördüklerinde onu kabullenmeyip derler ki, Bu, süregelen bir sihirdir.” (Kamer, 2)»قال3) وحدثنا أحمد بن محمد بن سعيد قال: حدثنا محمد بن المفضل بن إبراهيم ; وسعدان بن إسحاق بن سعيد ; وأحمد بن الحسين بن عبدالملك ; ومحمد بن أحمد بن الحسن القطواني جميعا، عن الحسن بن محبوب، عن عبدالله بن سنان مثله سواء بلفظه
bana Ahmed b. Muhammed b. Said anlattı, dedi ki: Muhammed b. Mufaddal, Sadan b. İshak, Ahmed b. Hasan ve Muhammed b. Ahmed hepsi birlikte bana Hasan b. Mahbub’dan, o da Abdullah b. Sinan’dan bu hadisinin mislini anlattılar.
Numani r.a, “Gaybet”, sayfa 267-268, bab 14, hadis 19
Alt 09-17-2015, 05:26
Süper Üye

Ve yine bu konu hakkında Rüknül İslam Keşşi şu hadisi rivayet etmektedir:
حمدويه بن نصير، عن محمد بن عيسى، عن محمد بن أبي عمير، عن عمر بن أذينة، عن زرارة بن أعين، عن أبي جعفر (عليه السلام) : أن محمد بن أبي بكر بايع عليا (عليه السلام) على البراءة من أبيه
Hamdaveyh b. Nesir bana Muhammed b. İsa’dan, o ibni Ebu Umeyr’den, o Ömer b. Uzeyne’den, o Zürare b. Ayun’dan, o da Ebu Cafer (imam Muhammed el-Bakır a.s)‘dan anlattı, dedi ki: «Muhammed b. Ebu Bekir babası (Ebu Bekir)‘den berat etme (uzaklaşma) üzerine Ali a.s’a biat etmişti.»
Keşşi r.a, “Rical”, 1/64, hadis 114
Bu hadisin de senedi sahih’tir. işte bunlar İslami/Şii kaynaklarda bu konuda imamlarımız a.s’dan mütevatiren rivayet edilen hadislerden sadece bir kaç tanesidir. Şeyhul İslam Allame II Meclisi r.a bu konudaki hadisler hakkında diyor ki:
أقول: الأخبار الدالة على كفر أبي بكر وعمر وأضرابهما وثواب لعنهم والبراءة منهم، وما يتضمن بدعهم أكثر من أن يذكر في هذا المجلد أو في مجلدات شتى، وفيما أوردنا كفاية لمن أراد الله هدايته إلى الصراط المستقيم
Ben (Meclisi) derim ki: Birincinin ve İkincininkafir olduğunu, onlara lanet etmenin sevabını ve onlardan uzak olmanın sevabını gösteren haberler bu veya bundan başka ciltlerde zikrettiklerimizden daha fazladır. Allah’ın sırat-ı mustakîme iletmeyi dilediği kimseler için bu kadarı yeter.
II Meclisi r.a, “Bihar el-Envar”, 30/399
Velhamdulillahi Rabbil alemin.
Alt 10-05-2015, 10:44
Es-Selam Es-Selam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

Es-Selam is an unknown quantity at this point

İmam Rıza aşeyhisselamın buyurdu: Gerçekten, biz Ehlibeyte aleyhimusselam muhabbet duyanların arasında öyleleri vardır ki, onun fitnesi bizim şialarımız için deccalin fitnesinden daha tehlikelidir. Arz ettim ki, Ey Resulullahın evladı nasıl? İmam aleyhisselam buyurdu ki: Bizim düşmanlarımızı dost, ve dostlarımızı düşman sayarak. Eğer bu gerçekleşirse, hakk yalanla karışır, hükümler karanlık kalır ve mumin munafıktan seçilmez.
(Sıfat-uş şia şeyh saduk h: 14)

Seçenekler
Stil