aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | FÜRU-U DİN | 9-10. TEVELLÂ VE TEBERRÂ

Seçenekler Stil
Alt 07-02-2008, 05:58
@şk-ı Dery@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
@şk-ı Dery@ @şk-ı Dery@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

@şk-ı Dery@ is on a distinguished road
Standart Ehli Beyt Aleyhimusselamdan şöyle rivayet edilmiştir

İmam Rıza Aleyhisselam Masum babalarından Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin İmam Ali Aleyhisselama şöyle buyurduğunu nakleder: Her kim seni severse kıyamet günü nebilerle birlikte aynı derecede olacaktır. Ve her kim sana buğz ederek ölürse Yahudi veyahut Nasrani olarak ölmesi arasında hiçbir fark yoktur. Kaynak: Bihar-ul Envar c. 27 s. 79, Uyunu Ehbar-ur Rıza s. 220

Ehli Beyt Aleyhimusselamdan şöyle rivayet edilmiştir: Bir gün Cebrail Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve selemin huzurunda iken İmam Ali Aleyhisselam geldi. Cebrail O hazrete ihtiram için yerinden kalktı. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem burdu ki: Acaba bu genç için mi kalkıyorsun? Cebrail evet Onun benim üzerimde üstatlık ve hocalık hakkı var. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem: Ey Cebrail! Nerede ve Nasıl? Cebrail arz etti: Allah-u Teala beni yarattığında şöyle sordu sen kimsin ve ismin nedir? Ben kimim ve ismim nedir? Ben ne cevap vereceğimi bilemeyip hayret ve şaşkınlığa düştüm. Orada yani nurlar âleminde bu genç zahir olup o sorunun cevabını bana öğretti. Ve bana şöyle söyle diye emretti: Sen Celil Rabbimsin ve ismin Cemildir. Ve ben senin zelil ve değersiz kulunum. İsmim Cebraildir. Bundan ötürüdür ki o hazret için kalktım ona ihtiram ettim. Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem Cebraile senin ömrün ne kadardır diye buyurdu? Cebrail şöyle arz etti: Otuz bin yılda bir kez Allahın arşından doğan bir yıldız vardır ve ben o yıldızın doğuşunu otuz bin defa gördüm. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurdu ki: Eğer o yıldızı görürsen tanır mısın? Cebrail arz etti: Elbette nasıl tanımam. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem o sırada İmam Ali Aleyhisselama buyurdu ki anlındaki emmameyi yukarı kaldır. O hazret emmameyi kaldırınca Cebrail o yıldızın nurunu İmam Ali Aleyhisselamın alnında gördü. Kaynak: Envar-ul Numaniye c. 1 s. 15, El Katra c. 1 s. 285
Alt 08-18-2008, 10:52
kutsay76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kutsay76 kutsay76 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kutsay76 is on a distinguished road

BU GÜZEL BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER

Seçenekler
Stil