aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | FÜRU-U DİN | 2. ORUÇ

Seçenekler Stil
Alt 09-19-2008, 09:29
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Arrow Kadir Gecesinin Amelleri Duaları ve Fazileti...

Bismillahirrahmanirrahim

Kadir Gecesinin Amelleri ve Fazileti
1- Bir hadisi şerifte söyle geçer: "Kadir gecesinde ihya tutan kimsenin günahlarını, Allah Teala bağışlar."

2- Bir rivayette de söyle geçer:

"Resulullah'a (s.a.a) "Kadir gecesine girdigimizde (o gecede), ne isteyelim Hak Teâlâ'dan?" diye soruldugunda, Resulullah (s.a.a): "Afiyet dileyin." buyurdu.

3- Diğer bir muteber rivayette İmam Cafer Sadik'tan (a.s) söyle rivayet edilmistir: "Kadir gecesi olunca gökyüzünün yedinci katından bir münadi arşın ortasından şöyle nida eder: Allah Teala Imam Hüseyin'in (a.s) kabrinin ziyaretine gelenlerin hepsini bağısladı."

4- Yine söyle rivayet edilmistir: "Kim Kadir gecesinde Imam Hüseyin'in kabrinin yanında olur da orada iki rekat veya mümkün olduğu kadar namaz kılacak olursa ve Allah'tan cenneti ister ve cehennem ateşinden O'na sıgınırsa, Allah ona istediği seyi verir ve ona cehennem ateşinden sığınak verir."

Merhum Meclisi bu gecelerin en değerli ve faziletli amellerini söyle sıralamıştır: Istiğfar etmek, zikir, kendimizin, anne-babamizin akraba ve mümin kardeslerimizin dünya ve ahiretleri ile ilgili hacetleri istemek, Hz. Muhammed'e (s.a.a) ve Ehl-i Beytine mümkün oldugu kadar selat-u Selâm etmek ve bazi rivayetlere göre Cevşen-i Kebir duasinin da bu üç gecede okunmasi müstehaptir.

On Dokuzuncu Gece
Bu gece kadir gecesi olma ihtimali olan üç gecenin ilkidir; diğer iki gece ise 21 ve 23. gecedir. Kadir gecesi öyle bir gecedir ki, onun fazilet ve değerine hiçbir gece ulaşamaz. O gecede yapilan amel, bin ayda yapilan amelden daha hayirlidir. O gecede yılın mukadderati takdir edilir. Melekler ve büyük Ruh, Allah'in izniyle bu gecede yeryüzüne iner ve zamanin hücceti ve velâyet sahibine inerek takdir edilen şeyleri ona sunarlar.

Kadir gecelerinin amelleri iki kısımdır: Bir kısmı her üç gecede yapılan amellerdir; bir kısmı ise her gecenin kendisine ait amellerdir.

Kadir Gecelerinin Müsterek Amelleri
1- Gusül yapmak. Merhum Allâme Meclisî bu gus lün güneş batacağı sırada yapılıp onunla akşam namazının kılınmasının daha efdal olduğunu yazmıstır.

2- İki rekât namazi, her rekâtta Fâtiha'dan sonra yedi defa Ihlâs Suresi'ni okuyarak kılmak; namazın ardından da yetmiş defa: "Estegfirullahe ve etûbu ileyh" söyleyerek Allah'tan magfiret dilemek ve tövbe etmek. Resul-i Ekrem (s.a.a) kendisinden nakledilen bir hadiste söyle buyurmaktadir. "Kim bu ameli yaparsa, yerinden kalkmadan önce Allah onu ve anne-babasini bağışlar."

3- Bir amel de şudur: Kur'ân-i Kerim'i açıp önüne kor ve şu duayi okursun:

"Allah'ım, indirdiğin kitabın ve onda bulunan büyük ismin ve güzel isimlerin hürmetine ve kitabındaki korkutan veya ümit veren (ayetlerin) hürmetine, beni cehennem ateşinden azat ettiğin kimselerden kılmanı dilerim senden."

Ve bu duanın ardından da hacet ve dileklerinizi Hak Teâlâ'dan istersiniz.

4- Bu gecelerde yapılan bir amel de şöyledir: Kur'ân'ı alıp basınıza kor ve şöyle dua edersiniz:

"Allah'im! Bu Kur'ân ve onu gönderdiğin kimsenin ve onda methettigin bütün müminlerin hakkina ve senden başka hiç kimsenin tanıyamayacağı onlar üzerindeki hakkına (sana yalvarıyorum)."

Sonra da on defa: Bike ya Allah

On defa: Bi-Muhammedin

On defa: Bi-Aliyyin

On defa: Bi-Fatimete

On defa: Bil-Haseni

On defa: Bil-Hüseyni

On defa: Bi-Aliyy ibnil Hüseyin

On defa: Bi-Muhammed Ibn Eliyyin

On defa: Bi-Ce'fer Ibn Muhammed

On defa: Bi-Musa Ibn Ce'fer

On defa: Bi-Aliyy Ibn Musa

On defa: Bi-Muhammed Ibn Aliyyin

On defa: Bi-Aliyy Ibn Muhammed

On defa: Bil-Hasen Ibn Aliyyin

On defa: Bil-Hucceti

söyleyip hacetlerinizi istersiniz. Bu duada önce Allah-u Teâlâ'yi, Kur'ân-i Kerim'e ve O'nun gönderdigi Peygamber'ine (s.a.a) ve Kur'ân'in methettigi mümin lere sonra da Allah'u Teâlâ'yi kendi mukaddes zatina ve Ehlibeyt'ten olan On Dört Masum'un her birinin hürmetine ant vererek hacet ve dileklerinizi Hak Teâlâ'dan diliyorsunuz.

5- Bu gecenin bir ameli de imkânı olanlar için İmam Hüseyin'in (a.s) mukaddes türbesini ziyaret etmektir. Uzakta olanlar da uzaktan Imam'i (a.s) selâmlayarak ziyaret edebilirler.

6- Bu üç gecede ihya tutmak (bu geceleri yatmadan sabahlamak) da müstehaptır. Bir hadis-i serifte söyle geçer: "Kadir gecesinde ihya tutan kimsenin günahlarını, Allah bağışlar."

7- Her üç gecede de yüz rekât namaz kılmanın çok fazileti vardır. Bu namazlarda her rekâtta Fâtiha'dan sonra on defa İhlâs Suresi okunursa, daha faziletli olur.

8- Şu duanın okunmasi da bu üç gecenin müşterek amelidir:

"Allah'ım! Menfaat veya zararı elinde olmayan ve kötülüğü kendisinden uzaklastıramayan değersiz bir kulun olarak akşamladım. Ben kendi nefsime bunu şehadet ediyor, gücümün zayıflığı ve çaremin azligini sana itiraf ediyorum. Şu hâlde Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet eyle ve bu gecede bana ve bütün mümin erkek ve kadınlara vaat ettiğin mağfireti gerçeklestir ve bana verdigin (nimetlerini) tamamla. Çünkü ben senin, miskin, düskün, zayıf, fakir ve asağılık bir kulunum. Allah'ım! Ister geciksin (ister gecikmesin), ister rahatlıkta olayım isterse sıkıntıda, ister zorlukta olayim, isterse kolaylikta, ister afiyet içinde olayim, ister belada, ister yoksulluk içinde olayim isterse nimet (ve bollukta), lütfettigin seylerde zikrini bana unutturma; verdiğin (nimetlerde) iyiliginden beni gafil etme ve icabetinden ümidimi kesme. Kuşkusuz sen duayı işiten (kabul eden)sin."

Bu duayı Merhum Kef'emî, İmam Zeynülabidin'den (a.s) nakletmiş ve şöyle demiştir:

"İmam (a.s) bu duayı, Kadir gecelerinde hem ayak üstü, hem oturarak, hem rükûda ve hem de secdede okurdu."

Merhum Meclisî bu gecelerin en değerli ve faziletli amellerini söyle sıralamıştır:

İstigfar etmek, zikir, kendimizin, anne-babamızın akraba ve mümin kardeslerimizin dünya ve ahiretleri ile ilgili hacetlerini istemek, Resulullah (s.a.a) ve Ehlibeyt'ine mümkün oldugu kadar salât u selam etmek; bazı rivayetlere göre Cevsen-i Kebir duasının da bu üç gecede okunmasi müstehaptır.

Bir rivayette şöyle geçer:

"Resulullah'a (s.a.a) "Kadir gecesine girdigimizde (o gecede), ne isteyelim Hak Teâlâ'dan?" diye soruldugunda, Resulullah (s.a.a): "Afiyet dileyin." buyurdu.

On Dokuzuncu Gece
1- Yüz defa:

(Rabbim olan Allah'tan magfiret diler ve ona tövbe ederim.) demek.

2- Emirü'l-Müminin Ali'nin (a.s) Kufe mescidinin mihrabında İbn Mülcem tarafından vurulmasının bu geceye tekabül etmesi münasebetiyle yüz defa:

( Allah'im! Emirü'l-Müminin Ali'nin (a.s) katillerine lânet et.) söylemek müstehaptır.

3- Önceden ramazan ayının gündüzleri için altıncı amel olarak zikrettiğimiz duayı, bu gece de okumak sünnettir.

4- Bu gecenin bir ameli de, şu duayı okumaktır:

"Allah'im! Kadir gecesinde hükmedip mukadder buyurduğun, hikmet üzere kararlastırdığın, değişmeyen, dönüşü olmayan hükümlerin arasında beni de Beytü'l-Haram'inin, hacları kabul olan, çabalarının karşılığı verilen, günahları affedilen, kötülüklerinin üstü örtülen hacılarından yaz. Ömrümün uzamasını ve rızkımın çoğalmasını mukadder buyur. Ve benim şu, şu... hacetlerimi yerine getir."

Uyari: "Keza ve keza" (şu, şu hacetlerim…) cümlesi yerine hacetler zikredilir.

Yirmi Birinci Gece
Bu gece on dokuzuncu geceden daha faziletlidir. Bu gecede de üç gecenin müşterek amellerini yerine getirmekle birlikte bu gece ve yirmi üçüncü gecenin gusül, ihya ve ibadetine daha çok önem verilmesi, hadislerde üstelenmiş ve Kadir gecesinin bu iki geceden birisi olduğu vurgulanmıstır.

Muhtelif hadislerde nakledildiğine göre, Ehlibeyt İmamları'ndan birisine, Kadir gecesinin bu iki geceden hangisi olduğu soruldugunda, "İstediğini bu iki geceden birisinde (her iki gecenin amellerini yerine getirerek) bulman kolaydır." veya "Neden her iki gecede de hayır amel işlemeyesin?!" şeklindeki cevaplarla yetinmiş ve kesin belirlememişlerdir.

Merhum Şeyh Sadûk'un: "Bu iki geceyi ilâhî olan ilmî müzakerelerle geçirmek daha faziletlidir." dediği nakledilmiştir.

Bu geceden itibaren ramazanın son on günlerine ait duaların okunmasına da başlanilir. O dualardan birisi, Merhum Kuleynî'nin İmam Cafer Sadık'tan (a.s) naklettiği duadır. Imam (a.s) söyle buyurmuştur: Ramazan ayının son on gününde, her gece söyle söylersin:

"(Ey Rabbim!) Ramazan ayının bitmesi veya bu gecenin sabah olmasiyla henüz üzerimde azaba vesile olacak bir günahın kalması hâlinde, bundan Kerim Vech'inin yüceliğine sıgınırım."

Merhum Kef'emî'nin "Beledu'l-Emin" adli eserin hasiyesindeki nakline göre Imam Cafer Sadık (a.s), ramazan ayının son on gecesinde farz ve sünnet namazlardan sonra şöyle dua ederdi:

"Allah'ım! Ramazan ayının geçmiş (günlerinin) hakkını bizden taraf eda et. Ona karşı yaptığımız kusur ve ihmali bağişla. Onu bizden kabul buyur. Nefsimize yaptığımiz zulümden dolayi bizi cezalandırma. Bizi rahmetine mazhar olanlardan kıl; mahrum olanlardan değil."

İmam (a.s) söyle buyurmuştur: "Kim bu duayı okursa, Allah bu aydaki geçmiş kusurlarını bağışlar ve geriye kalan günlerinde ise, onu günahtan korur."

Yine Seyyid Ibn Tâvûs'un (r.a) "Ikbal" kitabinda Ibn Ebi Umeyr'-den, Murazim'den nakline göre, İmam Sadık (a.s) ramazan ayının son on gününde, her gece şu duayı okurdu:

"Allah'ım! İndirilen kitabın (Kur'ân)'da şöyle buyurdun: "Ramazan ayı, ki insanlara yol gösterici, (hakki batıldan) ayırt edip açıklayıcı olarak Kur'ân o ayda indirilmiştir..." Kur'ân'ı böylece ramazan ayında indirerek, Kadir gecesini bu aya has kılıp bu ayın hürmetini yücelttin.

Allah'ım! İşte ramazan ayının günleri bitmek ve gece leri geçmek üzeredir. Ey mabudum! (Bu günler ve gece lerde) ulaştıgım durumu sen benden daha iyi bilirsin; sen (itaat veya günahlarımın) sayısına bütün yaratıklardan daha çok vakıfsın. şu hâlde mukarreb meleklerinin, gönderilmiş peygamberlerinin ve salih kullarının senden dilerken vasıta kıldıkları şeyleri, ben de vasıta kılarak senden, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni, vücudumu (cehennem) ateşinden kurtarmanı, rahmetinle beni cennete yerlestirmeni, affın ve kereminle bana lütufta bulunmanı, (sana) yakinlaşmak için (yaptiğim amelleri) kabul buyurmanı, duamı kabul etmeni ve korku günü olan Kiyamet günü için öngördügün bütün korku ve dehşetlerden beni emniyete alarak minnetine mazhar kılmanı diliyorum.

Ey mabudum! Ramazan ayının gündüz ve geceleri geçer de üzerimde beni cezalandırmana sebep olacak bir suç ve günah veya benden kısasını alacağin bir yanlışım kalır ve onu bağışlamazsan, bundan (ancak) Kerim Vech'ine ve yüce celaline sıgınırım. Ey efendim; ey efendim; ey efendim; ey (yüce Allah)! Senden baska ilâh yoktur; çünkü senden gayri bir mabut olamaz; sana yalvarıyorum; bu ayda benden razı olduysan, rızanı daha da artır ve eğer razı olmadıysan, şu anda benden razı ol; ey merhametlilerin en merhametlisi! Ey Allah, ey tek, ey noksansiz-ihtiyaçsız, ey doğmayan ve doğurmayan ve hiçbir şey kendisine denk olmayan (Rabbim)!"

Peşinden şu duanın sık sık tekrarlanması tavsiye edilmiştir:

"Ey Davud aleyhisselâm için demiri yumuşatan; ey Eyyup Aleyhis-selâm'in büyük sıkıntı ve kederini gideren; ey Yakup aleyhisselâm'in üzüntüsüne son veren; ey Yusuf Aleyhisselâm'in gamını bertaraf eden (Yüce Allah)! Muhammed ve Ehlibeyt'inin hepsine, sana yakıışr şekilde rahmet eyle; bana, kendine yakışır şekilde muamele et, benim hak ettiğim şekilde değil."

"el-Kâfî" , "el-Muknia" ve "el-Misbâh" kitaplarinda, yirmi birinci gece için şu dua nakledilmiştir:

" Ey geceyi gündüze ve gündüzü geceye dâhil eden; diriyi ölüden ve ölüyü diriden çıkaran; ey istedigine hesapsiz rızk veren; ya Allah, ya Rahman; ya Allah, ya Rahim; ya Allah, ya Allah, ya Allah! Güzel isimler, yüce örnekler, yücelik ve nimetler sana mahsustur. Senden, Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet etmeni ve bu gecede benim ismimi saadetli insanlarin isimleri arasına, ruhumu ise şehidlerin ruhlarının yanına yerleştirmeni, iyiliğimi illiyyîn makamına (kabul derecesine) ulaştırmanı, kötülüğümü bağışlamanı diliyorum. Bana kalbimle bütünleşen (hiçbir zaman ayrılmayan) bir yakın; şüpheyi benden uzaklaştıracak bir iman lütfetmeni ve benim için kismet et tiğin şeylere beni razı kılmanı diliyorum senden. (Allah'im!) Dünyada da bize iyilik nasip et, âhirette de. Bizi, yakıcı ateşin azabından koru. Bu gecede bana zikrini, şükrünü, sana yönelmeyi, tövbe etmeyi nasip et ve Muhammed ve Ehlibeyt'ini (ona ve Ehlibeyt'ine selâm olsun) muvaffak kıldığın şeylere beni de muvaffak kıl."

Yirmi Birinci Gecenin Özel Amelleri
Merhum Kef'emî Seyyid Ibn Bâkî'den naklen yirmi birinci gecede okunmasi için şu duayi da rivayet etmiştir:

"Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet eyle ve bana, cahilliğin kapısını (yüzüme) kapatacak hilim, be ni her türlü sapıklıktan koruyacağın bir hidayet, yüzüme fakirliklerin kapısını kapatacağın bir zenginlik, benden güç süzlükleri gidereceğin bir kuvvet, beni her türlü zilletten kurtarıp yücelteceğin bir izzet, beni her türlü aşağılıktan kurtaracağın bir üstünlük, benden her türlü korkuyu gidereceğin bir emniyet, beni her çeşit beladan alıkoyacagın bir afiyet, yüzüme her çeşit yakın (kapısını) açacağın bir ilim, benden her çeşit şüpheyi uzaklaştıracak bir yakin ver ve bana icabet (dualarin kabul olması) (kapısını) açacak bir dua nasip et; bu gece, şu an, şimdi, şimdi, şimdi; ey kerem sahibi (Allah)! Yine bana katında masum olanların huzurunda kurtuluşa ermem için, hakkımda her rahmete vesile kılacağın bir korku ve günahla aramda engel kılacağın bir korunma nasip et. Rahmetin hakkina ey merhametlilerin en merhametlisi!"

Şöyle rivayet edilmiştir: Hammâd b. Osman ramazan ayının yirmi birinci gecesi İmam Cafer Sadık'ın (a.s) yanına gittiği zaman İmam (a.s), 'Ey Hammâd, gusül etmiş misin? ' diye sordu . Hammad , 'Evet, canım sana feda!' diye cevap verdi. İmam (a.s) bir hasır istedi ve Hammad'ı yanına çağırarak namaza durdu. Böylece bir müddet İmam'la (a.s) birlikte namaz kıldılar. Ve bilahare namazlarımızı bitirdiler. Sonra İmam (a.s) dua etmeye başladı; Hammad da 'Amin!' diyordu. Bu durum şafak atıncaya kadar devam etti; sonra İmam (a.s) hizmetçilerinden bazılarını da çağırdı. İmam öne geçti; ezan ve kamet okudu ve birlikte sabah namazını kıldılar. Birinci rekâtta Fâtiha, Kadir, ikinci rekâtta ise Fâtiha ve Ihlâs Surelerini okudu.

Hak Teâlâ'ya, tesbih, tahmid, takdis, sena ve Resulullah'a salât u selamdan ve bütün müminlere ve Müslümanlara dua ettikten sonra, İmam (a.s) uzun bir zaman secdeye kapandı ve ben onun nefesinden başka bir şey duyulmuyordu. Sonra "el-Ikbal" kitabindaki şu duayı sonuna kadar okudu: "La ilahe illa ent; mukallibe'l-kulub-i ve'l-ebsar…"

Merhum Kuleynî'nin nakline göre İmam Bâkir (a.s) 21. ve 23. geceler olduğunda, gece yarısına kadar dua eder, ondan sonra da namaza dururdu. Ramazan ayının son on gününde her gece gusletmek müstehaptır. Resulullah'ın (s.a.a) ramazan ayının son on gününde her gece guslettiği rivayet edilmiştir. Bu on günde i'tikaf etmek müstehaptır ve çok fazileti vardır; i'tikaf için en faziletli günler bu günlerdir ve sevabının iki hac ve iki umreye bedel olduğu rivayet edilmiştir. Yine Resulullah'ın (s.a.a) bu on günde mescitte i'tikaf ettiği ve yatağını toplayıp ibadete meşgul olduğu rivayet edilmiştir.

Bu gecenin (21. gecenin) bir başka hususiyeti de, Emirü'l-Müminin Hz. Ali'nin (a.s) Hicret'in 40. yilinda, ramazan ayının 19. gecesinde yaralanıp bu gecede şahadete erişmesidir. Rivayetlerde şöyle nakledilmiştir: "O gece, Hz. Hüseyin'in (a.s) şahadetinde olduğu gibi kaldırılan her taşın altında taze kan görüldü."

Evet, bu gecede Âl-i Muhammed'in (a.s) ve dostlarının hüzünleri yenilenmektedir. Bu yüzden Merhum Şeyh Müfid şöyle demiştir:

Muhammed ve Âl-i Muhammed'e çok salavât getirin ve Âl-i Muhammed'e zulmedenleri ve Emirü'l-Müminin'in (a.s) katilini lanetleyin.

Ramazan ayının yirmi birinci günü Emirü'l-Müminin'in (a.s) şahadet günü olduğu için Hz. Ali'yi (a.s) ziyaret etmek ve bugünde Hazreti ziyaret etme konumunda olan Hızır'ın (a.s) söylediği sözleri dile getirmek uygundur.

Yirmi Üçüncü Gecenin Özel Amelleri
"Hediyyetu'z-Zair" kitabinda şöyle geçer: Bu gece diğer iki geceden (19. ve 21. gecelerden) daha faziletlidir. Birçok hadisten, bu gecenin Kadir gecesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu gecede bütün işler hikmete uygun olarak takdir edilir. Bu gecenin zikr ettiğimiz müşterek amellerin yanı sira birçok özel amelleri de vardir:

1- Ankebût ve Rûm surelerini okumak. Imam Cafer-i Sadık'tan (a.s) şöyle rivayet edilmistir: "Bu iki sureyi bu gecede okuyan kimse, cennet ehlinden olur."

2- Duhân Suresini okumak.

3- Bin defa Kadir Suresini okumak.

4- Bu gecede hatta her zaman Allah'a hamd u senadan sonra Hz. İmam Zaman (Mehdi a.s) hakkinda nakledilen şu duayi okumak sünnettir:

"Allah'im! Bu saatte ve bütün saatlerde (şimdi ve her zaman için) velin Hüccet b. Hasan'a -salat ve rahmetin O'nun ve babalarının üzerine olsun- veli, koruyucu, öncü, yardımcı, kılavuz ve gözcü ol; böylece O'nu, itaat edildiği halde yeryüzünde sakin (hakim) kıl ve uzun bir müddet O'nu orada faydalandır.”

5- Su duayi okumak:

"Allah'ım! Ömrümü uzun ve rızkımı bol et. Cismimi sihhatli tut; beni arzuma ulastır. (Yaptığım amellerden dolayı) bedbaht insanlardan olmuş isem, beni bedbahtların arasından silip, mesut insanların arasına yaz. Şüphesiz sen gönderdiğin Peygamber'e (salâvatın onun ve Ehlibeyt'inin üzerine olsun) indirdigin kitabında şöyle buyurmuşsun: Allah istediğini siler, istediğini sabit bırakır; ana kitap ise O'nun indindedir."

6- Ve şu duayı okumak:

"Allah'ım! Kadir gecesinde hükmedip mukadder buyurdugun ve hikmet üzere kararlaştırdığın, değişmeyen, dönüşü olmayan hükümlerin arasında, beni de hacları kabul olan, çabalarının karşılığı verilen, günahları affedilen ve kötülüklerinin üstü örtülen, Beytü'l-Haram'inin hacılarından yaz. Ömrümün uzamasını ve rızkımın çoğalmasını mukadder buyur."

7- Merhum Seyyid'in "el-Ikbâl" kitabinda naklettigi şu dua da bu gecede okunur:

"Ey aşikâr olduğu hâlde gizli ve ey gizli olduğu hâlde aşikâr olan; ey görünmemesine rağmen gizli olmayan ve ey aşikâr olmasına rağmen görünmeyen; ey zatının künhüne hiçbir vasifla, hiçbir tarif ve (medihle) varılamayan; ey gözden kayıp olduğu hâlde hazır bulunan; hazır olduğu hâlde görünmeyen; arandığında bulunan; göklerden, yerden ve (bu ikisinin) arasından bir an dahi kaybolmayan; belli bir keyfiyetle algılanmayan ve herhangi bir mekânda veya yönde yer tutmayan (Rabbim)! Sen nurun nurusun; efendilerin efendisisin; her şeyi kuşatmışsın. Münezzehtir misli olamayan, duyan ve gören (Allah)."

Duanin ardından da hacetlerinizi dileyin.

8- Gecenin başında olduğu gibi sonunda da gusletmek, bu geceye has bir ameldir.

Bu gecede gusletmek, bu gecede uyanık kalıp ibadetle geçirmek, İmam Hüseyin'i (a.s) ziyaret etmek ve yüz rekat namaz kılmak çok faziletli olup önemle vurgulanmıştır.

Merhum Şeyh Tusî, "Tehzib" kitabinda Ebu Basir'den şöyle rivayet etmiştir:

İmam Sadık (a.s) bana Şöyle buyurdu: "Kadir gecesi olması ümit edilen (şu gecede) yüz rekât namaz kılarak her rekâtta Fâtiha'dan sonra on defa İhlâs Suresi'ni oku." Ben, "Canım sana feda olsun, bu namazları ayak üstü kılamaz isem ne yapayım?" dediğimde, "Oturarak kıl." buyurdu. "Buna da gücüm yetmez ise, ne yapayım?!" diye sorduğumda ise, "Yatağına uzandıgın hâlde kılmaya çalış." buyurdu.

"Deâimü'l-Islâm" kitabinda şöyle rivayet eder:

"Ramazan ayının son on günü olduğunda, Resulullah (s.a.a) yatagını dürer, ibadet için kemerini sıkardı . Yirmi üçüncü gece aile fertlerini uyandırır ve uyuyanların yüzüne su serperdi."

Hz. Fâtima (a.s) bu gecede aile fertlerinin uyumasına izin vermezdi. Bunu da onlara az yemek vermek ve gündüzler uyumakla sağlamaya çalışır ve şöyle buyururdu: "Asıl mahrum ve yoksun kimse, bu gecenin hayrından yoksun kalan kimsedir."

Rivayet edildigine göre Imam Cafer Sadik (a.s) bir ara şiddetli bir şekilde hastalanmıştı. Buna rağmen ramazan ayının 23. gecesi olduğunda akrabalarından kendisini camiye götürmelerini istedi ve o gece sabaha kadar camide kaldi!

Merhum Allâme Meclisî söyle demistir: "Bu gecede Kur'ân'i mümkün mertebe çok okumaya ve "Sahife-i Seccadiye"nin dualarını, özellikle "Mekarimu'l-Ahlak" duasını ve tövbe duasını okumaya ve amelleri yapmaya özen gösterin."

Hatırlatma: Kadir gecesinin gündüzü de gecesi gibi degerlidir ve o günde Kur'ân okumak, dua ve ibadetle meşgul olmak iyidir; çünkü hadislerde Kadir gecesinin gündüzünün de gecesi gibi faziletli olduğu geçmektedir.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM

Konu CEMALETTİN YALDIR tarafından (09-07-2009 Saat 02:22 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-05-2009, 07:26
مالك اشتر مالك اشتر isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

مالك اشتر is an unknown quantity at this point

Allah cc Ehl-i Beyt as hürmetine Bütün müminlerin Oruç ve namazlarını kabul eder...
Alt 08-29-2010, 07:56
sedanur sedanur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sedanur is an unknown quantity at this point

Bin aydan daha kıymetli olan Kadir gecesinin hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.
Alt 07-16-2014, 08:01
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Kadir Gecesinin Amel ve Faziletleri

Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'in net ifadesiyleBin Aydan daha hayırlıdır. Bin Ay 83 Yıl 4 Aya denk bir zamandır.
Kadir Gecesi Bütün gecelerin efendisi, Kur'an-ın Nazil olduğu , Rahmet Meleklerinin yeryüzüne indiği ve Duaların kabul edildiği bir gecedir.

Allah Rasulu Hz.Muhammed (salallahu aleyhi ve alih) Şöyle Buyurdu:

Hz.Musa (aleyhisselam) Dedi ki: İlahi Sana Yaklaşmak istiyorum.
Allah Buyurdu: Bana Kadir Gecesini uyumuyan Kimse Yakınlaşabilir.

Musa (aleyhisselam) Dedi: İlahi Senin Rahmetini İstiyorum.
Buyurdu: Benim rahmetim Kadir Gecesinde Muhtaçlara yardım eden içindir.

Dedi: İlahi Sırat köprüsünden Geçmeyi İstiyorum.
Buyurdu: Bu (Dilediğin) Kadir gecesinde sadaka veren içindir.

Dedi: İlahi Cennet Ağaçları ve meyveleri istiyorum.
Buyurdu: Bunlar Kadir gecesinde Zikir edenler içindir:

Dedi: İlahi Cehennemden Kurtulmak istiyorum.
Buyurdu: Bu Kadir gecesinde Bağışlanma Dileyen Kimse içindir.

Dedi: İlahi Senin rızanı kazanmak istiyorum.
Buyurdu: Benim rızam Kadir gecesinde İki rekat namaz Kılan kimse içindir.
Kaynak:
el İkbak, c.1.s,345

Alt 07-16-2014, 08:02
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Kadir Gecesi Hakkında Hadisler

www.aliyyenveliyullah.com Sitesinden Alınan Yazıları Kaynak Göstermeden Yayınlıyanları Helal Etmiyoruz
Allah katında yıl 12 aydır. Bu ayların en faziletlisi Ramazan’dır. Ramazan’ın kalbi ise Kadir Gecesidir.

İslam kaynaklarında belirtildiğine göre Allah-u Teâlâ bir takım hikmetlere binaen Kadir Gecesi'ni ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunun sebebi insanlar bu mübarek ve bir gecesi bin aya bedel olan gecelerde bağışlanarak hayata tertemiz şekilde, ileriye ümitle bağlanarak yaşamını idame ettirmesidir.

Kuran ve Ehlibeyt özellikle de Emir-ül müminin Hz. Ali'nin (a.s) yaralandığı ve şahadet gecelerinde bu iki baha biçilmez emaneti Hak Teâlâ'ya vesile kılarak bağışlanarak kâmil insanlığa doğru yol alma ümidiyle kadir gecesinin faziletiyle ilgili bazı rivayetleri burada zikrediyoruz.

1-Peygamber (s.a.a) buyurmuştur: “Her kim Kadir Gecesi'ni ihya ederse gelecek yıla kadar ondan azap kaldırılacaktır.”*

2-İmam-ı Sadık (a.s) buyurmuştur: “Kadir Gecesi'nin takdir atı 19. gecede olur. Kesinleşmesi 21.i gecede olur; 23. Gece de ise imzalanmış olur.”*

3-Birisi İslam Peygamberinden (s.a.a): “Resulullah'a (s.a.a): ‘Kadir Gecesi'ne girdiğimizde (o gecede), ne isteyelim Hak Teâlâ'dan?' diye sorulduğunda, Resulullah (s.a.a): ‘Afiyet dileyin.' buyurdu.”*

4-Peygamber (s.a.a) buyurmuştur: “Her kim Kadir Gecesi'ni imanlı ve bilinçli şekilde ihya ederse geçmiş ve gelecek günahları bağışlanmış olur.”*

5-Hz. Ali'den (as) : “Fatıma (s.a) Kadir gecesi, ev halkından hiç kimsenin yatmasına müsaade etmezdi; az yemek vermekle onların yatmamasını sağlıyor, kendisi de bu gecenin ihyası için hazırlanıyor ve buyuruyordu ki: “Mahrum, bu gecenin bereketlerinden mahrum kalan kimsedir.”*

6-İmam-ı Bakır (as) ve İmam-ı Sadık'tan (as) : “Birisi İslam Peygamberi'ne (s.a.a): ‘Evim Medine'nin dışında, uzak yerdedir. Bu gecelerin hangisinde Medine'ye gelerek kadir gecesinde yararlanayım?' Peygamber (s.a.a): ‘Ramazan ayının 23 gecesi Medine'ye gel.' demiştir”*

7-İmam-ı Bakır (as) buyurmuştur: “Kadir Gecesi'nde yapılan dua kesinleşmiş kaza-kaderi geri çevirir.”*

8-Bir rivayette şöyle zikredilir: “Kadir Gecesi olduğu zaman bir münadi yedinci kat gökten şöyle seslenir: Her kim İmamı Hüseyin'in (as) ziyaretinde bulunuyorsa bağışlanmıştır.”*

9-İmam-ı Ali (as) : “İmam (as), Haris Hemdani'ye şöyle buyurmaktaydı:

‘Bana her yıl Kadir Gecesi'nde bir güç bahşedilir. Bu güç şu dini kıyamete kadar koruyan evlatlarıma da bahşedilmektedir.'”*

10- İmam-ı Sadık (as) buyurmuştur: “Ceddim Ali (as) Kadir Suresi'ni tilavet ederken İmam-ı Hasan (as) ve İmam-ı Hüseyin de (as) O Hazret'in yanındaydılar.

İmamı Hüseyin (as) şöyle buyurdu: ‘Ey baba! Bu süreyi okuduğunda farklı bir tatlılık ve his fark ediyor musun?'

İmam (as) buyurdu ki: Ey Peygamberin evlatları: Ben bu süre hakkında öyle şeyler biliyorum ki sen şimdilik bunları bilemezsin. Bu süre indiğinde ceddin Peygamber (s.a.a) beni yanına çağırdı. Yanına gittiğimde bu süreyi okuyarak mübarek elini benim sağ omzuma koydu ve şöyle buyurdu:

‘Ey benin kardeşim ve vasim ve benden sonra ümmetimin velisi ve benim imansız düşmanlarımla savaşçım. Bu süre benden sonra senindir. Senden de sonra iki evlatlarınındır. Meleklerin içinde kardeşim olan Cebrail (as) ümmetimin bir yılda meydana gelecek olaylarını Kadir Gecesi'nde bana haber vermektedir. Benden sonra bu haberleri sana verecektir. Bu süre senin ve evlatlarının kalbinde her zaman bir ışıldayan nur olarak kalacaktır.

Bu ta Zuhur edecek Kaim'imizin (af) zamanına kadar bu şekilde devam edecektir.'”*

11- İmam-ı Sadık (as) buyurmuştur:

“Ey Ebu Besir! Mübarek Kadir Gecesi'nde hacı adayları belirlenir. Gelecek yıla kadar insanların ölümü-kalımı, rızık ve geçimleri, ecelleri, sağlık ve hastalıkları bu gecede belirlenmiş olur.”*

12- İmam-ı Bakır'dan (as) Kadir Gecesi'nin alametinden sorulur: “O gece insana çok güzel bir koku gelir. Kış mevsimi ise havada sıcaklık olur yaz mevsimi ise biraz serin ve yumuşak olur.”*

13- Peygamber Efendimizden (s.a.a)şöyle rivayet etmiştir: “Hz. Musa dedi ki: ‘İlahi! Ben senin yakınlığını istiyorum.' Allah şöyle buyurdu: ‘Benim yakınlığım Kadir Gecesi'nde uyanık kalanlar içindir.' dedi ki: ‘İlahi! Senin rahmetini istiyorum.' Buyurdu ki: ‘Benim rahmetim Kadir Gecesi'nde fakirlere acıyanlar içindir.' dedi ki: ‘İlahi! Ben sırat köprüsünden geçmek istiyorum.' buyurdu ki: ‘Bu, Kadir Gecesi sadaka verenler içindir.' dedi ki: ‘İlahi! Cennet ağaçlarını ve onun meyvelerini istiyorum.' buyurdu ki: ‘Bu, Kadir Gecesi'nin tespihlerini, tespih edenler içindir.' dedi ki: ‘İlahi! Kurtuluş istiyorum.' dedi ki: ‘Ateşten mi kurtulmak istiyorsun?' dedi ki: ‘Evet' buyurdu ki: ‘Bu, Kadir Gecesi'nde istiğfar edenler içindir.' dedi ki: ‘İlahi! Senin rızanı istiyorum.' Buyurdu ki: ‘Benim hoşnutluğum, Kadir Gecesi'nde iki rekât namaz kılanlar içindir.'

14- İmam Hasan Askeri'nin (a.s) duasında şöyle dediğini rivayet edilmektedir:

“Allah'ım, kesin olan büyük emrinden, hüküm ve takdir ettiğin şeyde, Kadir Gecesi'nde hikmetli emrinden halka bağışladığın ve belirlediğin şeyde, beni evini ziyaret eden, hacları kabul olan ve çabaları mükâfat kazanan hacılardan karar kıl”*

15-İmam Muhammed Bakır'dan (as) şöyle rivayet nakledilmiştir: “Kadir Gecesi'ni ihya eden kimsenin günahları gökteki yıldızların sayısı, dağların ağırlığı ve denizlerin ölçüsü kadar da olsa bağışlanır.”*

Seçenekler
Stil