aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | İSLAM KÜTÜPHANESİ | İSLAMİ KİTAPLAR

Seçenekler Stil
Alt 04-27-2009, 02:43
ali-veliyullah ali-veliyullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

ali-veliyullah is on a distinguished road
Lightbulb Hayya Ala Hayril Amel - Ehl-i Beyt (as) Ziyareti

Hayya Ala Hayril Amel - Ehl-i Beyt (aleyhisselam) Ziyareti

Hazırlayan: Mustafa Yurtbay

Hayya Ala Hayril Amel - Ehl-i Beyt (aleyhisselam) Ziyareti Kitabını Dünya'da Ve Türkiye'de İlk Defa Büyük Emek Verip Türkçeye Çeviren Mustafa Yurtbay Hocama Sonsuz Teşekkürler
Sahibi Ve Genel Yöneticisi
Cemalettin Yaldır

Mukaddime
بسم الله الرحمن الرحيم
Beni bu kitabı hazırlamaya muvaffak eden mevlama hamd olsun. Elinizdeki bu kitap Şia’nın muteber kitaplarında Ehli Beyt aleyhimusselamın ziyaretlerinin faziletlerini buyuran rivayetlerin tercüme edilmesiyle hazırlanmıştır.
Elbetteki ziyaretle ilgili buyrulan rivayetler burada tercüme edilenden kat kat fazladır. Ben burada rivayet denizinden bir damla konumunda seçme rivayetler getirdim.
Bu kitabı hazırlamamdaki sebep Ehli Beyt aleyhimusselamın nur olan buyruklarını Şialarına ulaştırmak ve ziyaret hakkında bilgilendirmek ziyaretin faziletleriyle ilgili farkındalık oluşturmaktır. Kitabı okuduğunuzda göreceksiniz ki rivayetlerin büyük bir çoğunluğu İmam Sadık aleyhisselamdan naklolunmuştur ve bunlar da İmam Huseyn aleyhisselam ve Kerbela hakkındadır. Bunun sebebi zamanın gaspçı ve melun iktidarlarının İmam Huseyn aleyhisselamın ziyaretini engellemek ve Kerbela olayını unutturma politikasına karşı aldığı bir tedbirdir. Eğer böyle bakmazsak İmam Sadık aleyhisselamın, İmam Huseyn aleyhisselamın ziyaretini Hz. Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin ziyaretinin önüne geçirmiş olduğuna inanmamız gerekir ki bu da son derece yanlış olur. Ehli Beyt aleyhimusselamın ziyaretlerinin birbirlerine göre bir üstünlüğü veya noksanlığı yoktur ama Kerbela ziyareti adab açısından biraz farklıdır, rivayetlerde de bunu göreceksiniz.
Ziyaret sırasında okunacak ziyaretnamelerle ilgili Şia âlimlerinin üzerinde en çok durduğu her zaman ve her mekânda okunabilecek genel ziyaretnameler getirdim. Bu ziyaretnamelerle Ehli Beyt aleyhimusselamın hepsini uzaktan veya kabrin yanında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Hadisleri
1- Veşşa İmam Rıza aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki her imamın dostlarının ve Şia’sının boynunda ahdi vardır. Bu ahde vefanın tamamı güzel bir edayla kabirlerini ziyaret etmektir. Kim ziyaretlerine rağbet ederek ve tasdik ederek onları ziyaret ederse imamları kıyamet günü onların şefaatçileridir.

2- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn ibni Ali aleyhimasselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kucağındayken başını kaldırıp şöyle sordu: Ya baba! Ölümünden sonra seni ziyaret edenin mükâfatı nedir? Şöyle buyurdu: Ey oğlum! Kim ölümümden sonra bana ziyaretçi olarak gelirse bunun için ona cennet var ve kim ölümünden sonra babana ziyaretçi olarak gelirse bunun için ona cennet var ve kim ölümünden sonra kardeşine ziyaretçi olarak gelirse bunun için ona cennet var ve kim ölümünden sonra sana ziyaretçi olarak gelirse bunun için ona cennet var.

3- İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve selleme şöyle sordu: Seni ziyaret edenin ödülü nedir? Şöyle buyurdu: Kim beni hayattayken veya ölümden sonra ziyaret ederse veya babanı ziyaret ederse veya kardeşini ziyaret ederse veya seni ziyaret ederse kıyamet günü günahlarından kurtarıncaya kadar onu ziyaret etmem benim üstüme bir hak olur.

4- Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Ya Ali! Kim beni hayatımda veya ölümümden sonra ziyaret ederse veya hayatında veya ölümünden sonra seni ziyaret ederse veya hayatlarında veya ölümlerinden sonra iki oğlunu ziyaret ederse kıyamet günü onu korkularından ve zorluklarından kurtarmaya onu kendi derecemde benimle beraber etmeye kefilim.

5- İmam Muhammed ibni Ali ibni Huseyn aleyhimusselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim beni ziyaret ederse veya zurriyetimden birini ziyaret ederse kıyamet günü onu ziyaret ederim ve korkularından kurtarırım.

6- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn ibni Ali aleyhimasselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve selleme şöyle sordu: Ey baba! Seni ziyaret edenin ödülü nedir? Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Ey oğlum! Kim beni hayattayken veya ölümden sonra ziyaret ederse veya babanı ziyaret ederse veya kardeşini ziyaret ederse veya seni ziyaret ederse bunun için kıyamet günü onu ziyaret etmem ve günahlarından kurtarmam benim üstüme bir hak olur.

7- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim bana ziyaretçi olarak gelirse kıyamet günü onun şefaatçisiyim

8- İbni ebi Necran şöyle rivayet eder: İmam ikinci Ebi Cafer Muhammed Taki aleyhisselama arz ettim: Sana fada olayım Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemi taammuden ziyaret edenin mükâfatı nedir? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ona cennet var.

9- Ebi Bekir Hazremi şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam: İmkânım olduğunda Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin mescidinde çokça namaz kılmamı emretti ve her istediğinde yapamazsın diye buyurdu. Sonra Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kabrine geliyor musun, diye buyurdu. Evet, diye arz ettim. Sonra şöyle buyurdu: Muhakkak ki o seni yakından da duyar eğer uzakta da olsan selamın ona ulaşır.

10- Ammar ibni Abdillah şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama Medine’ye de uğramak için devecinin parasını iki üç dinar arttırdım, diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Afferim bu ne kadar da kolay bir iş. Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kabrine geliyorsun ve ona selam veriyorsun muhakkak ki yakında olduğunda da seni duyar uzakta olsan da selamın ona ulaşır, diye buyurdu.

11- Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Kim hacı olarak Mekke’ye gelirse ve Medine’de beni ziyaret etmezse kıyamet günü ona cefa edeceğim. Kim ziyaretçi olarak gelip beni ziyaret ederse şefaatim ona vacip olur ve kime şefaatim vacip olsa cennet ona vacip olur. Kim Mekke’de ya da Medine’de iki haremden birinde ölürse hesaba çekilmez. Allah’a hicret etmiş olarak ölmüştür ve kıyamet günü Bedir ashabıyla beraber haşrolur.

12- Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Kim beni hayatımda veya ölümümden sonra ziyaret ederse, kıyamet günü civarımdadır

13 -İmam Ali ibni Ebi Talib aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim beni vefatımdan sonra ziyaret ederse beni hayatımda ziyaret eden gibidir. Ben de kıyamet günü onun şahidiyim ve şefaatçisiyim.

14- Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Kim bir hesap gütmeden Medine’de ziyaretçi olarak bana gelirse ben de kıyamet günü onun şefaatçisiyim.

15-İmam Ali ibni Huseyn Zeynul Abidin aleyhimasselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim ölümümden sonra kabrimi ziyaret ederse hayatımda bana hicret eden gibidir. Eğer bunu yapamazsanız bana selam gönderin o muhakkak bana ulaşır.

16- İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kabrinin ziyareti Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemle birlikte yapılan kabul olmuş hacca bedeldir

17- Zeyd Şeham şöyle rivaye eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arz ettim: Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kabrini ziyaret edene ne mükâfat var? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah’ı arşında ziyaret eden gibidir.

18-Ammar ibni Musa Sabati şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin mescidinde ki namaz Medine’de kılınan diğer namazlar gibi midir, diye sordum. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Hayır! Çünkü Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin mescidinde kılınan namaz bin namaz değerindedir. Medine’de başka yerde kıldığın namaz diğer şehirlerde kıldığın namaz gibidir

19 -Merazim şöyle rivayet eder: İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama, Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin mescidinde kılınan namazı sordum İmam aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet etti: Benim mescidimde kılınan bir namaz başka mescitte kılınan bin namaza bedeldir. Mescidul Haram’da kılınan bir namaz benim mescidimde kılınan bin namaza bedeldir. Sonra şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allah Azze ve Celle Mekke’yi faziletlendirdi ve bazı yerlerini bazı yerlerinden üstün kıldı ve şöyle buyurdu: (İbrahim’in makamından namaz yeri edinin. Bakara- 125.) İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allah Azze ve Celle akrabaları faziletlendirdi, onlara tabi olmayı ve sevgilerini kitapta emretti

20 -İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve selemin mescidindeki bir namaz on bin namaza bedeldir.

21- İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam İbni Ebu Yafura şöyle buyurdu: Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin mescidinde çok namaz kıl çünkü o şöyle buyurdu: Benim bu mescidimde kılınan bir namaz başka mescitte kılınan bin namaz gibidir. Sadece Mescidul Haram hariç muhakkak ki orda kılınan bir namaz benim mescidimde kılınan bin namaza bedeldir.

22-Ebi Hamza Somali şöyle rivayet eder: İmam Ali ibni Huseyn Zeynul Abidin aleyhimasselam namaz kılmak için kasıtlı olarak Medine’den Kufe mescidine geldi iki rekât namaz kıldı ve sonra bineğine binip yola koyulup gitti.

23 -İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kufede fakire verilen bir dirhem verilen dışında artı yüz dirhem hesap olur. Orada kıldığın iki rekât namaz da kılınan dışında yüz rekât hesap olur

24 -İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: İnsanlar Kufe Mescidinde ne olduğunu bilselerdi uzak mekândan oraya gitmek için erzaklarını ve bineklerini hazırlarlardı. Orada kılınan farz salât hacca bedeldir ve orada kılınan müstehap salât ise umreye bedeldir

25 -Emirul Muminin aleyhisselam şöyle buyurdu: Bu üç mescit dışında başka bir yer için binekler hazırlanmaz: Mescidul Haram, Mescidi Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem ve Mescidi Kufe

26 -Rivayet edilir ki Emiril Mu’minin aleyhisselam Kufe mescidindeyken adamın birisi yanına geldi ve arzetti: Sana veda etmek için geldim ya Emirel Mu’minin! İmam aleyhisselam: Nereye gidiyorsun, diye buyurdu. Adam: Beytul Mukaddesi ziyaret edeceğim diye arzetti. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Bineğinle beraber bütün erzakını sat bizim bu mescidimizde namaz
kıl bu senin için daha faziletlidir

27-İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurdu: Bu mescitte (Kufe) kılınan nafile namaz Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemle birlikte yapılmış umreye bedeldir. Onda kıldığın farz namaz ise Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemle birlikte yapılmış hacca bedeldir. Bin tana nebi ve bin tane vasi o mescitte namaz kılmıştır

28 -Harun ibni Harice şöyle rivayet eder: İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam bana, bütün namazlarını Kufe mescidinde kılıyor musun, diye buyurdu. Hayır, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Eğer Kufe mescidinin yanında olsaydım onun içinde kılmadan hiçbir namazın benden geçmemesini isterdim. Onun üstünlüğünü biliyor musun? Hayır, diye arz ettim. İmam aleyhiselam şöyle buyurdu: Salih bir kuldan ve nebiden Kufan mescidinde namaz kılmayan yoktur. Hatta Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi vesellem miraca götürüldüğü zaman Cebrail aleyhisselam şöyle arz etti: Ya Muhammed! Şimdi bu saatte nerde olduğunu biliyor musun? Hayır, diye buyurdu. Cebrail: Kufan mescidinin hizasındasın diye arz etti. Buyurdu ki: Rabbinden izin iste ki oraya inip içinde namaz kılayım. O da izin istedi ve Rabb’i ona izin verdi o da indi ve içinde iki rekât namaz kıldı. Muhakkak ki orada kıldığın vacip namaz bin rekât namaza bedeldir, nafile namaz ise beş yüz rekât namaza bedeldir. Gerçekten de ön tarafı cennet bahçelerinden bir bahçedir. Ve sağ tarafı cennet bahçelerinden bir bahçedir. Ve sol tarafı cennet bahçelerinden bir bahçedir. Ve arka tarafı cennet bahçelerinden bir bahçedir. Namaz kılmadan ve zikir etmeden orda oturmak ibadettir. Eğer insanlar onda ne olduğunu bilselerdi
yüzüstü sürünmeli de olsa gelirlerdi

29 -İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Mekke Allah’ın haremidir, Resulullah’ın haremidir ve Ali’nin haremidir. Orada kılınan namaz yüz bin namaz değerindedir ve bir dirhem sadaka yüz bin dirhem değerindedir. Medine Allah’ın haremidir, Resulullah’ın haremidir ve Emiril Mu’minin Ali aleyhisselamın haremidir. Orada kılınan namaz on bin namaza bedeldir ve bir dirhem sadaka on bin dirhem değerindedir. Kufe Allah’ın haremidir, Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin haremidir ve Emiril Mu’minin Ali aleyhisselamın haremidir. Kufe mescidinde kılınan namaz bin namaz değerindedir.

30-Abdurrahman ibni Kesir İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın Ebi Hamza Somali’ye şöyle buyurduğunu rivayet eder: Ya Eba Hamza! Gece, amcamı çıkarken gördün mü? Evet, diye arzettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Suheyl mescidinde namaz kıldı mı? Ebu Hamza şöyle arz etti: Suheyl mescidi nerde, herhalde Sehle mescidini kastediyorsun? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Evet, eğer o mescidte iki rekât namaz kılsaydı, sonra Allah’a sığınsaydı bir sene yardım ederdi ona. Ebu Hamza şöyle arz etti: Anam babam sana feda olsun bu Sehle mescidi mi? İmam aleyhisselam şöle buyurdu: Evet, onun içinde İbrahim’in evi var o, devlerin karşısına oradan çıkıyordu. İçinde İdris’in evi var o, orada dikiş dikiyordu. Ve içinde binicilerin bineklerini bağladığı yer var ve yeşil kaya var o kayada bütün peygemberlerin resimleri var. O kayanın altında bir çamur vardır ki Allah Azze ve Celle peygamberlerini o çamurdan yarattı. O mescidin içinde miraç var. Onun içinde bir yer var o Farukul Azam’dır. O Kufe’den ’dir ve insanların uğrak yeridir. Sur onun içinde üfürülür ve ona doğru toplanılır. Onun yanında yetmiş bin kişi toplanır ve hesapsız olarak cennete girerler. Allah delil getirmelerinde onları kazandırmış ve nimetlerini arttırmıştır. Muhakkak ki onlar öne geçirilmişler, kazananlar ve namazda kunut tutanlardır. Övüldüklerinde nefislerinden çekinmeyi severler. Kıyamet günü Allah’ın adaletinden dolayı kalpleri titrer. Allah’ın itaatinde hızlıdırlar, Allah’ın işlerini gördüğünü bilirler, amel ederler ve öğrenirler. Onlara hesapta yoktur azapta. Kin gütmezler ve muminleri temizlerler. Ahvazlılar o mescidin ortasından hareket etti, onun üstünden zaman geçti ve yerleşim yeri oldu.

31- Ebi Bekir Hazremi şöyle rivayet eder: İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselama arz ettim: Allah Azze ve Cellenin ve Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin hareminden sonra yeryüzünün en faziletli yeri neresidir? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ya Eba Bekir! O Kufedir pak ve arıdır. İçinde mursel ve mursel olmayan nebilerin, vasilerin ve sadıkların kabirleri vardır, Suheyl mescidi vardır, Allah’ın gönderdiği nebilerden Suheyl mescidinde namaz kılmayan yoktur. Allah’ın adaleti Kufe’den açığa çıkar. Allah’ın kaimi ve ondan sonraki kaimler orada olurlar. O nebilerin, vasilerin ve salihlerin konak yerleridir.

32- Hannan ibni Sedir şöyle rivayet eder: İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın yanındaydım bir adam geldi İmam aleyhisselama selam verdi ve oturdu. İmam Ebu Cafer aleyhisselam o adama sen nerelisin, diye sordu. Adam: Ben Kufe ehlindenim, seni seviyorum ve sana bağlıyım diye arz etti. İmam Ebu Cafer aleyhisselam ona şöyle buyurdu: Bütün namazlarını Kufe mescidinde kılıyor musun? Adam “Hayır” diye arzetti. İmam Ebu Cafer aleyhisselam, sen kesinlikle çok büyük bir hayırdan mahrumsun, diye buyurdu. Sonra İmam Ebu Cafer aleyhisselam şöyle buyurdu: Fırat nehrinizde hergün bir defa yıkanıyor musun? Adam “Hayır” diye arz etti. İmam aleyhisselam her Cuma, diye buyurdu. Adam “Hayır” diye arz etti. İmam aleyhisselam her ay, diye buyurdu. Adam “Hayır” diye arz etti. İmam aleyhisselam her sene, diye buyurdu. Adam “Hayır” diye arz etti. İmam Ebu Cafer aleyhisselam ona, sen kesinlikle çok büyük bir hayırdan mahrumsun, diye buyurdu. İmam aleyhisselam sonra şöyle buyurdu: Her Cuma Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret ediyor musun? Adam “Hayır” diye arz etti. İmam aleyhisselam her ay, diye buyurdu. Adam “Hayır” diye arz etti. İmam aleyhisselam her sene, diye buyurdu. Adam “Hayır” diye arz etti. İmam Ebu Cafer aleyhisselam, sen kesinlikle çok büyük bir hayırdan mahrumsun diye buyurdu.

33 -Muhammed ibni Sinan İmam Rıza aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kufe mescidinde yalnız kılınan bir namaz başka yerde cemaatle kılınan yetmiş namazdan üstündür.

34-Ebi Veheb Basri şöyle rivayet eder: Medine’ye girdim ve İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın yanına gidip arz ettim: Sana feda olayım sana geldim ve İmam Emiril Mu’minin Ali aleyhisselamın kabrini ziyaret etmedim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ne pis bir iş yaptın! Eğer Şialarımızdan olmasaydın sana bakmazdım. Nasıl ziyaret etmezsin? Allah onu meleklerle beraber ziyaret eder, enbiya ve muminler onu ziyaret ederler. Arz etim: Sana feda olayım böyle olduğunu bilmiyordum. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Bil ki Emirel Mu’minin aleyhisselam Allah’ın yanında bütün İmamlardan üstündür ve İmamların amellerinin sevapları da onundur ve amelleri miktarınca faziletlenirler.

35- İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurdu: Dünya ve ahiret içeceklerinin seyyidi sudur ve dünyadaki dört nehir cennettendir. Fırat, Nil, Seyhan ve Ceyhan, Fırat sudur, Nil baldır, Seyhan şaraptır ve Ceyhan süttür.

36-Süleyman ibni Harun İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim Fırat suyundan içerse ve o suyla hennek yapsa (yeni doğmuş bebeğin damağına ve boynuna su sürmek) o biz Ehli Beytin sevenlerinden olur.

37-İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Eğer bizimle Fırat arasında şu kadar mil mesafe olsaydı ona giderdik ve onda şifa bulurduk.

38-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam Allah Azze ve Cellenin ayeti hakkında şöyle buyurdu: (O ikisini sulak ve kalmaya uygun bir tepeye yerleştirdik. Muminun- 50) Tepe Kufe’nin Necef’idir, sulak yer Fırat’tır.

39-Hekim ibni Cubeyr İmam Ali ibni Huseyn Zeynul Abidin aleyhimasselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Her gece, yanında üç miskal cennet misklerinden misk olan bir melek iner ve o miski fırata serper. Ne doğuda ne de batıda, bereketi Fırat’tan daha büyük bir nehir yoktur.

40-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhissselam şöyle buyurdu: Her gün Fırat’ın içine cennetten damlalar damlatılır.
Alt 08-14-2018, 11:21
Süper Üye

41- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: İki nehir mumindir iki nehir kâfirdir. Kâfir olan iki nehir Belh nehri ve Dicle’dir. Mumin olan iki nehirde Mısırın Nili ve Fırat’tır, çocuklarınızı Fırat suyuyla hennekleyin.

42-Bureyd ibni Muaviye İcli şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arz ettim: Ey Resulillah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin oğlu! Bana İsmail aleyhisselamdan haber ver zira Allah onu kitabında zikrediyor: (Kitapta İsmaili de zikret kesinlikle o vaadinde sadıktı ve resul olan nebiydi. Meryem- 54) İsmail ibni İbrahim aleyhimasselam mıydı? İnsanlar iddia ediyorlar ki o kesinlikle İsmail ibni İbrahim aleyhimasselamdır. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: İsmail İbrahimden önce öldü ve İbrahim mevcut ve şeriat sahibi olarak hepsine Allah’ın huccetiydi. Öyleyse İsmail kime gönderildi? Arz ettim: Sana feda olayım kimdi o zaman? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: O nebi İsmail ibni Hizgil aleyhimasselamdır. Allah onu kendi kavmine gönderdi. Onu yalanladılar öldürdüler ve yüzünün derisini soydular. Onun için Allah kavmine gazab etti ve ona azap meleği İstatail’i gönderdi.
Melek ona arz etti: Ya İsmail! Ben azap meleği İstatail’im. Eğer dilersen çeşitli azaplarla kavmini azaplandırmam için İzzetin Rabbi beni sana gönderdi. İsmail meleğe: Ona gerek yok, dedi. Allah ona vahyetti ve “Ya İsmail! Hacetin nedir?” diye buyurdu. Arz etti: Ya Rab! Sen kendine Rabliğin için Muhammed’e nubuvveti için ve vasilerine de vilayetleri için söz aldın. Ve yartıklarının en hayırlısına ümmetinin nebilerinden sonra Huseyn ibni Ali aleyhimasselama ne yapacağını haber verdin. Ve sen Huseyn aleyhisselama vaadettin ki dünyaya tekrar getirirsin kim ona ne yapmışsa kendisi ondan intikam alır. Ya Rab! Benim senden isteğim Huseyn aleyhisselamı tekrar getirdiğin gibi benide dünyaya tekrar getirmen ki kim bana ne yapmışsa ondan intikam alayım. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah İsmail ibni Hizgil’in o isteğini kabul etti ve o Huseyn aleyhisselamla beraber tekrar gelir.

43-Halit Rebii şöyle rivayet eder: Kaab’tan işiten herkes bana, onun şöyle dediğini söyledi: İmam Huseyn ibni Ali Aleyhimasselamın katiline ilk lanet eden Rahman’ın Halili İbrahim’di. Ona lanet etti ve evlatlarına da lanet etmelerini emretti ve lanet konusunda onlardan ahd ve söz aldı. Sonra Musa ibni İmran ona lanet etti ve ümmetinede lanet etmeyi emretti. Sonra Davut ona lanet etti ve İsrailoğullarına da lanet etmelerini emretti. Sonra İsa ona lanet etti ve o lanetini çoğalttı. Sonra şöyle buyurdu: Ey İsrailoğulları! Onun katiline lanet edin. Eğer onun günlerinde hayatta olursanız ondan uzak kalıp yerinizde oturmayın. Onun yanında şehit olmak, kaçmayıp peygamberlerle aynı yolda şehit olan gibidir. Onun yerine bakıyor gibiyim, Kerbela’yı ziyaret etmeyen hiçbir Nebi yoktur ki üstünde durup şöyle der: Sen kesinlikle çok hayırlı bir yersin, en ışıklı ay sende defnolur.

44-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn ibni Ali aleyhimasselam bir gün Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kucağındaydı ve onu oynatıp güldüyordu. Ayşe melunesi arz etti: Ya Resulellah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem! Bu çocuktan ne kadar da çok hoşlanıyorsun? Ona şöyle buyurdu: Veyl olsun sana. Nasıl onu sevmem ve ondan hoşlanmam? O benim gönlümün meyvesi ve gözümün nuru. Ama ümmetim onu şehit edecek şehadetinden sonra kim onu ziyaret etse Allah benin haclarımdan bir tanesini ona yazar. Arz etti: Ya Resulellah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem! Senin haclarından bir hac mı? Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem: Evet dört tanesini diye buyurdu. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: O şaşırdıkça Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem doksan hacca ve umreye ulaşıncaya kadar arttırdı ve ekledi.

45-İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin yanına geldiğinde onu kucağına basardı. Sonra Emiril Mu’minin aleyhisselama onu tut diye buyururdu. Sonra Huseyn aleyhisselamın üstüne düşer, onu öper ve ağlardı. Ya baba niye ağlıyorsun, diye sordu. Ey oğlum kılıçların yerini öpüyorum ve ağlıyorum, diye buyurdu. Ey baba öldürülür müyüm, diye sordu. Evet, vallah, baban, kardeşin ve sen, diye buyurdu. Ey baba mezar yerlerimiz ayrı mı olur, diye sordu. Evet, ey oğlum, diye buyurdu. Ümmetinden kim bizi ziyaret eder, diye sordu. Beni, babanı, kardeşini ve seni ümmetimden sadece sıddıklar ziyaret eder, diye buyurdu.

46-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Yahya ibni Zekeriya’nın katili piçti ve Huseyn aleyhisselamın katili de piçti. Ve gökyüzü ikisinden başkasına ağlamadı.

47-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama, Firavun’un şu sözü soruldu: (Bırakın beni Musa’yı öldüreyim. Mumin- 26) Arz ettiler: Firavunu engelleyen neydi? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Onun rüştüydü, çünkü enbiya ve huccetleri piçlerden ve fahişelerden başkası öldürmez.

48-Yunus, Ebi Seleme Serrac, Mufezzel ibni Ömer İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet ederler: Huseyn ibni Ali Aleyhimasselam geçip gittiğinde Allah’ın yarattığı ne varsa hepsi onun için ağladı sadece üç şey ağlamadı: Basra, Şam ve a-li Osman.

49-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Evlerinizde korkutucu güvercin bulundurun. Muhakkak ki o Huseyn aleyhisselamın katillerine lanet okur.

50-Davut ibni Fergad şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın evinde oturuyordum. Gözüm korkutucu güvercine takıldı. Uzunca ötüyordu Ebu Abdillah aleyhisselam bana bakıp: Ya Davut! Biliyor musun bu kuş ne diyor, diye buyurdu. Sana feda olayım vallahi hayır, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın katillerine lanet okuyor. Onu evlerinizde bulundurun.

51-Huseyn ibni Ali babasından şöyle rivayet eder: İmam Rıza aleyhisselamın huzuruna vardım İmam aleyhisselam bana gördüğün bu baykuş hakkında insanlar ne diyor, diye buyurdu. Sana feda olayım biz sana sormaya geldik, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Bu baykuş ceddim Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem döneminde evlere, kasırlara, yapılara giriyordu insanlar yemek yediklerinde uçup onların önlerine konuyordu onlar da baykuşa yemek atıyor su veriyordu o da kendi yerine geri dönüyordu. Huseyn aleyhisselam öldürüldüğünde yerleşim yerinden harabelere dağlara ve çöllere gitti ve şöyle dedi: Siz çok pis bir ümmetsiniz kendi nebinizin kızının oğlunu öldürdünüz kendi canımı sizden güvende görmüyorum.

52-Şeyh Meclisi Bihar’da şöyle rivayet eder: İbrahim aleyhisselam atına binmiş bir vaziyyette Kerbela’dan geçerken, atı tökezleyip İbrahim aleyhisselamı yere düşürerek başında derin bir yara açılmasına sebebiyet verdi. İbrahim aleyhisselam bunun üzerine, ilahi bende ne kusur oldu ki, diye arzedince Cebrail nazil oldu ve şöyle dedi: Ya İbrahim! Sende bir günah vuku etmedi. Velakin burası nebilerin sonuncusunun torunu ve vasilerin sonuncusunun oğlunun öldürüldüğü yerdir. Senin kanın da onun kanına benzesin diye aktı. İbrahim aleyhisselam: Ya Cebrail! Onun katili kimdir, diye sordu. Cebrail: Onun katili göklerin ve yerlerin lanet ettiği kimsedir. Kalem, onun katiline, rabbinden izinsiz olarak levhaya lanet yazınca Allah Teâla kaleme, sen muhakkak ki bu lanet etmeğinle övülmeyi hakettin. Diye vahyetti. Bunun üzerine İbrahim aleyhisselam ellerini kaldırarak Yezid’e çokça lanet etti ve atıda fasih (anlaşılır) bir dille âmin dedi. İbrahim aleyhisselam: (Atına) Ne bildin de İbrahim’in duasına âmin diyorsun, diye sordu. At cevaben şöyle dedi: Ya İbrahim! Ben senin bineğin olmaktan dolayı iftihar ediyordum, tökezlediğimde sen düşünce büyük utanç duydum, seni düşürmemin sebebi ise Yezid’di Allah Teâla ona lanet etsin.

53-Şeyh Meclisi Bihar’da şöyle rivayet eder: Musa bir gün Yuşa ibni Nunla yürüyordu Kerbela’ya geldiklerinde terliği sökülüp bağı koptu ve ayaklarına diken batıp kanı aktı. İlahi bende ne kusur oldu ki, diye arzedince, Allah ona şöyle vahyetti: Muhakkak ki burda Huseyn aleyhisselam öldürülür ve kanı akıtılır senin kanında onu kanına benzesin diye aktı. Musa: Ya Rab! Huseyn kimdir, diye arz etti. Şöyle denildi: O Muhammed Mustafa’nın torunu Aliyyil Murtaza’nın oğludur. Musa: Onun katili kimdir, diye arz etti. Şöyle denildi: O denizlerdeki balığın çöllerdeki vahşilerin ve havadaki kuşların lanet ettiğidir. Musa ellerini kaldırdı Yezid’e lanet etti ve ona beddua etti Yuşa ibni Nun da onun lanetine âmin dedi. Sonra işine koyuldu.

54-Şeyh Meclisi Bihar’da şöyle rivayet eder: İsa Havarilerle beraber çöllerde yolculuk yapıyordu Kerbela’dan geçerken yırtıcı bir aslanın yola oturup yolu kestiğini gördüler. İsa aslana doğru ilerleyip neden bu yola oturdun neden burdan geçmemize izin vermiyorsun, diye sordu. Aslan fasih bir dille: Huseyn aleyhisselamın katili Yezid’e lanet okuyana kadar yolu asla size bırakmıycam, dedi. İsa aleyhisselam: Huseyn kim, diye sordu. Aslan: O Ummi Nebi Muhammed’in torunu Veli olan Ali’nin oğludur. İsa: Onun katili kimdir, diye sordu. Aslan: Onun katili vahşilerin, kurtların ve aslanların özellikle Aşura günlerinde hep beraber lanet okuduklarıdır. İsa ellerini kaldırdı Yezid’e lanet etti ve beddua okudu. Havariler de onun lanetine âmin dediler bunun üstüne aslan yollarından çekildi ve onlar da işlerine koyuldular.

55-İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Ali ibni Huseyn Zeynul Abidin aleyhimasselam şöyle buyururdu: Hangi muminin Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın şehit oluşundan dolayı gözlerinden yaş gelse ve yanağına ulaşsa, Allah o gözyaşından cennette içinde uzun bir muddet kalacağı bir oda hazırlar. Hangi muminin düşmanlarımızın dünyada bize ettiği eziyetlerden dolayı gözü yaşlansa ve yanağına ulaşsa, Allah o gözyaşından cennette doğruluk makamı hazırlar. Hangi mumine bizden dolayı bir eziyet deyse, eziyetin acısından gözü yaşlansa ve yanağına ulaşsa o ki bizden ötürü eziyet çekti Allah onun yüzündeki eziyeti giderir ve kıyamet günü sıkıntılarından ve ateşten güvende tutar.

56-Hasan ibni Ali ibni Ebi Hamza babasından, İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kulun musibetlerde ağlaması ve dövünüp yaka paçasını yırtması mekruhtur. Huseyn ibni Ali aleyhimasselama ağlaması ve düvünüp yaka paçasını yırtması hariç ve bunda mükâfatlandırılır.

57-Keşşi şöyle rivayet eder: İmam Ebu Muhammed Hasan Askeri aleyhisselam İmam Ebil Hasan Ali Nagi aleyhisselamın cenazesindeydi ve gömleği yırtıktı. Necah ibni Selemenin akrabası İbni Avn Ebreş ona mektup yazdı: İmamlardan hangisini böyle bir işte elbisesini yırttığnı gördün veya sana bir haber mi ulaştı ki böyle bir iş yaptın. İmam Ebu Muhammed Hasan Askeri aleyhisselam ona şöyle bir mektup yazdı: Ey ahmak! Bunun ne olduğunu kim sana bildirecek? Musa Harun için gömleğini yırttı.

58- Ebi Harun Mekfuf İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın uzun bir hadisinde şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kimin yanında Huseyn aleyhisselam zikrolsa ve onun gözlerinden sineğin kanadı miktarınca gözyaşı çıksa onun sevabı Allah’ın üstünedir ve cennet dışında hiçbir şey ondan razı olmaz.

59- Mesmea ibni Abdil Melik Kerdin Basri şöyle rivayet eder: İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Ya Mesmea sen Iraklısın! Huseyn aleyhisselamın kabrine geliyor musun? Arzettim: Hayır. Ben Basra ehli arasında meşhur birisiyim ve bizim orada bu halifenin hevasına tabi olanlar var. Kabilelerden, Nasibilerden ve onlardan başka çok düşmanlarımız var. Bu halimi Süleymanoğullarına ulaştırmalarından güvende değilim. Bedenimi parça parça keserler. İmam aleyhisselam bana: Ona (İmam Huseyn aleyhisselama) ne yapıldığını zikrediyor musun, diye buyurdu. Evet diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Dövünüp yaka paçanı yırtar mısın, diye buyurdu. Evet, vallahi onun için ağlarım. Hatta ehlim onun eserini bende görür. Yemekten çekinirim. Eseri yüzümde belli olur. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah gözyaşına rahmet etsin. Sen bize şiddetli yas tutan, dövünüp yaka paçasını yırtanlardan sayılırsın. Onlar ki bizim sevincimizle sevinirler ve bizim hüznümüzle hüzünlenirler. Bizim korkumuzla korkarlar ve eğer emanda olsak emanda olurlar. Sen ölüm zamanında babalarımın hazır olmalarını ve seninle karşılaştıklarında en üstün müjdeyle karşılamaları için ölüm meleğine vasiyetlerini göreceksin. Ölüm meleği sana çok yumuşak olur ve şefkatli bir ananın yavrusuna olan şefkatinden çok daha şiddetli rahimli olur.
Sonra gözyaşı döktü. Ben de onunla beraber yaş döktüm. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah’a hamd olsun ki rahmetiyle bizi yarattıklarına üstün etti ve rahmetiyle biz Ehli Beyt’i ayrıcalıklı etti. Ya Mesmea! Muhakkak ki yer ve gök Emiril Mu’minin aleyhisselamın şehit edilmesinden beri rahmet (gönlü daralmış) olarak bize ağlarlar. Ve bize meleklerden daha çok ağlayan olmadı. Ve şehit edilmemizden beri meleklerin gözyaşları durmadı. Ve hiç kimse bize rahmet olarak ağlamadı. Sadece gözünden yaş çıkmadan önce Allah’ın rahmet ettiği hariç. Gözyaşları yanağına aktığında, gözyaşlarından bir damlası cehenneme düşseydi onun harareti yok oluncaya kadar onu söndürürdü. Kalbi acı çeken bizi görüş günü olan ölüm anında bir sevinçle sevinir ve o sevinç havuzda bize geri gelinceye kadar kalbinden gitmez. Gerçekten de Kevser Havuzu sevenlerimizin kendisine ulaşmasıyla sevinir. Hatta o çeşitli yiyeceklerin tadına bakar ve oradan çıkmayı istemez.
Ya Mesmea! Kim ondan bir içim içse, ondan sonra asla susamaz ve su istemez. Kâfur serinliğindedir ve misk kokusundadır ve zencebil tadındadır. Baldan daha tatlıdır, kaymaktan daha yumuşaktır, gözyaşından daha saftır, amberden daha güzel kokuludur. Tesnimden çıkar, cennet nehirlerine uğrar. İnci ve yakuttan olan çakıl taşlarının üstünden akar. Onda kadehler vardır ve onların sayısı gökteki yıldızlardan daha çoktur. Kokusu bin yıllık mesafeden hissedilir. Kadehleri altından, gümüşten ve renkli mücevherlerdendir. Ondan içenin yüzünden bütün güzel kokulardan yayılır. Ondan içen der ki: Keşke beni burada bıraksan! Bundan başka birşey aramam ve değişmesini de istemem.
Amma ya Kerdin! Sen kesinlikle ondan içirileceklerdensin. Bize ağlayan gözden Kevser’e bakmakla nimetlenmeyen yoktur. Ondan sevenlerimize içirilir. Ve ona bizim sevgimizde makamı düşük olandan daha fazla lezzetten tattan ve şehvetten verilir. Kevser’in üstünde elinde evsec asasıyla Emirul Mu’minin aleyhisselam vardır. Onunla düşmanlarımızı sopalar. Onlardan birisi der ki ben iki şehadeti söylüyorum. Ona şöyle buyurur: Koş imamın olan filanın yanına ve ondan sana şefaat etmesini iste! Arzeder ki: O bahsettiğin imamım benden teberri ediyor. Buyurur ki: Geriye dön ve yaratılmışlardan o öne geçirdiğin ve veli edindiğine de ki: Eğer senin yanında yaratılmışların en değerlisiyse sana şefaat etsin. Eğer geçekten en hayırlısıysa şefaat ettiğinde geri çevrilmez. Arzeder ki: Ben susuzluktan helak oluyorum. Buyurur ki: Allah susuzluğunu ve ağzının kuruluğunu artırsın.
Arzettim: Sana feda olayım, başkası yaklaşamazken o nasıl havuza yaklaşabilir? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Çirkin şeylerden şiddetle çekinirdi ve biz Ehli Beyt zikredildiğinde küfür etmezdi ve başkasının yaptığı şeyleri o terkederdi. O yaptıkları bize olan sevgisinden dolayı ve bize olan hevasından dolayı değildir. Velakin insanların zikrinden nefsini uzak tuttuğunda, onun ibadetinde çok çalışması ve dindarlığıdır. Ama kalbinde münafıktır, dini nasibidir. Nasibilerin ve geçmişlerin vilayetine tabi olmuştur ve o ikisini herkesin önüne geçirmiştir.

60-İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselamı ziyaret edin ve ona cefa etmeyin (ziyaret etmemekle) o kesinlikle yaratılmış olan cennet gençlerinin seyyididir ve şehitlerin efendisidir.

61-Huseyn ibni binti Ebi Hamza Somali şöyle rivayet eder: Mervanoğullarının son zamanında, İmam Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret için Şamlılardan gizlenerek yola çıktım. Kerbela’ya vardım. Bir köy yakınında gizlendim. Geceyarısı olunca kabre taraf gittim. Kabre yaklaştığım sırada bir adam bana doğru geldi ve sen oraya ulaşamazsın, mukafatlanmış olarak buradan ayrıl, dedi. Ben de ürkmüş olarak ayrıldım. Fecr doğmak üzereydi ki kabre doğru yöneldim. Kabre yaklaşmıştım ki o adam bana doğru geldi ve dedi ki: Ey sen! Ona ulaşamazsın! Ona dedim ki: Allah sana afiyet versin neden ona ulaşamam? Ben Kufe’den geldim. Onu ziyaret etmek istiyorum. Onunla benim aramda engel olma. Sabahlamaktan korkuyorum. Eğer Şamlılar benim burada olduğumu anlarlarsa beni öldürürler. Bana dedi ki: Biraz sabret.Musa ibni İmran aleyhimasselam İmam Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın kabrini ziyaret etmek için Allah’tan izin istedi. O da ona izin verdi. Semadan yetmiş bin meleğin içinde indi ve onlar gecenin başından beri onun huzurundalar. Fecrin doğuşunu bekliyorlar. Sonra semaye çıkacaklar. Ona dedim ki: Allah sana afiyet versin sen kimsin? Dedi ki: Ben İmam Huseyn aleyhisselamın kabrini beklemekle ve ziyaretçileri için istiğfar etmekle emrolunmuş meleklerdenim. Bunu işittiğimde az kalsın aklım uçuyordu ve oradan ayrıldım. Fecr doğuyordu. Kabre doğru yöneldim. Benimle onun arasında bir engel olmadı. Kabre yaklaştım ve selam verdim. Katillerine lanet etmesi için Allah’a dua ettim. Sabah namazını kıldım. Şamlılardan korkarak hızlıca geri döndüm.

62-İshak ibni Ammar İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Göklerde hiçbir nebi yoktur ki sadece Allah Teâlâdan Huseyn aleyhisselamı ziyaret etmeleri için kendilerine izin verilmesini istemesinler.Bir grup iner ve bir grup çıkar.

63-Safvan Cemmal şöyle rivayet eder: İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam Hiyreye (Kerbela) geldiğinde bana: Huseyn aleyhisselamın kabrinde bir şeyin var mı (ziyaret ediyor musun), diye buyurdu. Size feda olayım siz onu ziyaret ediyor musunuz, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Onu nasıl ziyaret etmem? Allah her cuma gecesi meleklerle beraber inip onu ziyaret eder enbiya ve vasile rde ziyaret ederler. Ve Muhammed enbiyanın en üstünüdür ve biz de vasilerin en üstünüyüz. Safvan arz etti: Sana feda olayım her cuma onu ziyaret edersek Rabbin ziyaretini derk eder miyiz? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Evet ya Safvan! Ona ısrar et. Sana Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyareti yazılır ve o tercih edilendir ve o tercih edilendir.

64-Davut el Reggi İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamdan şöyle rivayet eder: Allah kesinlikle meleklerden daha fazla bir yaratık yaratmadı. Her akşam semadan yetmiş bin melek iner ve geceleyin fecr olana kadar Beytil Haramı tavaf ederler. Sonra Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kabrine yönelirler, ona selam verirler. Sonra Emiril Mu’minin aleyhisselamın kabrine gelirler ona selam verirler. Sonra İmam Huseyn aleyhisselamın kabrine gelirler ve ona selam verirler. Ve güneş doğmadan önce semaya yükselirler. Sonra yetmiş bin tane gündüz melekleri iner. Gündüzleri gün batıncaya kadar Beytil Haramı tavaf ederler. Sonra Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kabrine yönelirler ve ona selam verirler. Sonra Emiril Muminin aleyhisselamın kabrine gelirler ve ona selam verirler. Sonra Huseyn aleyhisselamın kabrine gelirler ve ona selam verirler ve güneş batmadan önce semaya yükselirler.

65- Abdillah ibni Sinan İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Huseyn aleyhisselamın kabri yirmi zira çarpı yirmi zira (zira: dirsekten parmak ucuna kadar olan bir ölçü) cennet bahçelerinden bir bahçedir. Ondan semaya bir çıkış vardır. Hiçbir mukarrep melek veya mursel nebi yoktur ki Allahu Teâlâdan Huseyn aleyhisselamı ziyaret etmeyi istemesin. Bir grup iner bir grup çıkar.

66-İshak ibni Ammar şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arz ettim: Sana fada olayım ey Resulillah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin oğlu! Arefe gecesi Hiyre’deydim çok güzel yüzlü çok hoş kokulu, elbiselerinin beyazlığı çok şiddetli yaklaşık olarak üç bin veya dört bin adam gördüm. Hep beraber namaz kılıyorlardı. İmam Huseyn aleyhisselamın kabrine gelmek onu öpmek dualarımla dua etmek istiyordum ama onların çokluğundan ona ulaşamadım. Fecr doğduğunda bir secde ettim. Başımı kaldırdığımda onlardan bir tanesini bile göremedim. İmam Ebu Abdillah aleyhisselam bana: Biliyor musun bunların kim olduğunu, diye buyurdu. Sana feda olayım hayır diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Babam babasından şöyle rivayet eder: Huseyn aleyhisselama dört bin melek uğradı ve o öldürülüyordu. Sonra melekler semaya yükseldiler. Allah onlara vahyetti: Ey melekler topluluğu! Habibim ve seçkinim Muhammedin oğluna uğradınız. O saldırıya uğrayıp mazlumca öldürülüyordu ve ona yardım etmediniz. Dünyaya, onun kabrine inin ve tozlu ve perişan bir halde kıyamete kadar ona ağlayın. Ve melekler kıyamet olana kadar onun yanındadır.

67-Muaviye ibni Veheb şöyle rivayet eder: İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Ya Muaviye! Korkudan dolayı Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyaretini bırakma! Muhakkak kim onun ziyaretini terk ederse keder görür. Ve temenni ederki kabri onun yanında olsun. Allah senin şahsını Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin, Ali, Fatime ve İmamlar aleyhimusselamın kendisine dua ettikleri kimseden görmesini istemez misin?

68-Muaviye ibni Veheb şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın huzuruna varmak için izin istedim. Bana: İçeri gir, denildi. Ben de girdim. İmam aleyhisselamı evinin namaz kıldığı bölümünde buldum. Namazını kılana kadar oturdum ve onu dinledim. Rabbiyle şöyle münacat ediyordu:
Allah’ım! Ey kerametle bizi imtiyazlı eden ve bize şefaati vaadeden ve vasiyyetle bizi imtiyazlı eden! Geçmişin ve geleceğin ilmini bize verdi ve insanlardan bazılarının gönüllerini bize eğdirdi. Beni ve kardeşlerimi bağışla! Ve Ebi Abdillah Huseyn’in kabrinin ziyaretçilerini bağışla! Onlar mallarını infak ettiler ve bedenleriyle hazır oldular. Bizim saygınlığımıza rağbet ederek bize ulaşmakla senin yanında olana umut besleyerek nebine sevinç getirdiler, emrimize icabet ettiler, düşmanlarımızı öfkelendirdiler ve onların her biriyle senin rızanı istediler. Bizden ötürü onlardan razı ol! Gece ve gündüz onlara mukayyet ol! Yakınlarına ve evlatlarına hayırlı zürriyet ver! Onlar ki hayırlı zürriyetler oldular. Ve onlara yoldaşlık et! Bütün inatçı zorbaların şerrine karşı yaratıklarından zayıf ve güçlü olanlara karşı insanlardan ve cinlerden olan şeytanların şerrinden onlara kafi ol! Vatanlarında ve gurbetlerinde senden ne umut ettilerse en üstününü ver! Oğullarına, ahalilerine ve akrabalarına bizi tercih ettiler. Allah’ım düşmanlarımız ziyarete gidişlerinden dolayı onları kınadılar ama bize gelişlerine de engel olamadılar. Bunu da muhaliflerimize muhalefet olsun diye yaptılar. Güneşin renklerini değiştirdiği o yüzlere rahmet et! Ebi Abdillah Huseyn aleyhisselamın kabrine sürülen o yanaklara rahmet et! Bize sıkılmasından ötürü yaş döken o gözlere rahmet et! Bize parçalanan ve yanan o kalplere rahmet et! Bizim için atılan o çığlığa rahmet et! Allah’ım ben o bedenleri ve o nefisleri susuzluk gününde havuzdan su içirinceye kadar sana emanet ediyorum.
İmam aleyhisselam bu duayı ettiği müddetçe secdede kaldı. Secdeden ayrıldığında arz ettim: Sana feda olayım! Zannettim ki senden işittiğim bu dua Allah Azze ve Celle’yi tanımayan birine olsaydı ateş ondan asla birşey yemezdi. Vallahi temenni ettim ki onu ziyaret etmiş olsaydım da hac yapmasaydım. İmam aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Ne kadar da yakınsın. Seni onun ziyaretinden alıkoyan ne ki? Sonra şöyle devam etti: Ya Muaviye! Neden ziyareti terk ediyorsun? İşin bu denli olduğunu bilmiyordum diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ya Muaviye! Onun ziyaretçileri için gökyüzünde dua edenler yeryüzünde dua edenlerden daha çoktur.

69-Muaviye ibni Veheb şöyle rivayet eder: İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Ya Muaviye! Korkudan dolayı Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyaretini bırakma! Muhakkak kim onun ziyaretini terk ederse keder görür. Ve temenni eder ki kabri onun yanında olsun. Allah senin şahsını Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin, Ali, Fatime ve İmamlar aleyhimusselamın kendisine dua ettikleri kimseden görmesini istemez misin? İstemez misin geçmiş yetmiş senenin günahları bağışlanan ve iyilikle değişen kimselerden olmayı? İstemez misin dünyadan çıkan ve kendisini takip eden bir günahın olmadığı kimselerden olmayı? İstemez misin yarın Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin kendisiyle tokalaştığı kimselerden olmayı?

70-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki Fatime binti Muhammed sallallahu aleyhi ve alihive alihi ve sellem oğlu Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyaretçileri için gelir ve onların günahları için bağışlanma diler

71-İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselamın kabrinin yanında dört bin melek kıyamete kadar perişan, tozlu halde ağlarlar. Onların reisleri bir melektir ona Mensur denir. İmam aleyhisselamı ziyaret eden hiçbir ziyaretçi yoktur ki onlar onu karşılamamış olsunlar. Onu bir yere uğurlamazlar ki ona refakat etmemiş olsunlar. Ve hastalandığında onu ziyaret etmemiş olsunlar. Ve öldüğünde cenazesine namaz kılmamış ve ölümünden sonra ona istiğfar etmemiş olsunlar.

72-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah Huseyn aleyhisselamın kabrine yetmiş bin meleği vekil bıraktı. Hergün tozlu ve perişan bir halde Allah’ın dilediği bir vakte kadar - yani Kaim aleyhisselamın kıyamına kadar- ona salât ederler. Onun ziyaretçisi için dua ederler ve derler ki: Ya Rab! Bunlar Huseyn aleyhisselamın ziyaretçileridir. Ne isteseler ver! Ne isteseler ver!

73-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Allahu Teâla yetmiş bin meleği Huseyn aleyhisselamın kabrine vekil bıraktı. Kıyamete kadar tozlu ve perişan bir halde ona ağlarlar. Onun yanında namaz kılarlar ve onlardan bir tanesinin bir namazı Âdemoğullarının namazının bin tanesine bedeldir. Namazlarının sevabı ve mükâfatı kim İmam aleyhisselamın kabrini ziyaret etse onundur.

74-Ummu Said Ahmesi şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Ya Ummu Said! Huseyn’in kabrini ziyaret ediyor musun? Evet diye arz ettim. İmam aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Onu ziyaret et! Muhakkak ki Huseyn’in kabrinin ziyareti erkeklere ve kadınlara vaciptir.

75-Ali ibni Esbat adını vermediği birinden iki İmam aleyhimasselamdan birisinin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Ya Zurare! Yeryüzünde hiçbir mumine yoktur ki Huseyn aleyhisselamın ziyaretiyle Fatime aleyhasselamı hoşnut etmek ona vacip olmamış olsun.

76-Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem uzun bir hadisin içinde şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allah Fatime aleyhasselama öncü meleklerden olan vekiller tayin etmiştir. Onu önünden, arkasından, sağından ve solundan korurlar. Ve onlar hayatında da kabrinin yanında da ölümünden sonrada onunla beraberlerdir. Ona, babasına, kocasına ve oğullarına çok salat ederler. Kim vafatımdan sonra beni ziyaret ederse sanki Fatime’yi ziyaret etmiştir. Kim Fatime’yi ziyaret ederse sanki beni ziyaret etmiştir. Kim Ali ibni Ebi Talib’i ziyaret ederse sanki Fatime’yi ziyaret etmiştir. Kim Hasan’la Huseyn’i ziyaret ederse sanki Ali’yi ziyaret etmiştir. Kim o ikisinin zürriyetini ziyaret ederse sanki o ikisini ziyaret etmiştir.

77-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Sizden birisi kendi zamanında hacca giderse sonra Huseyn ibni Ali aleyhimasselamı ziyaret etmese, Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin haklarından bir hakkı terk etmiştir. Çünkü Huseyn aleyhisselamın hakkı Allah’tan farzdır. Bütün müslümanlara vaciptir.

78-İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim evinden itaati farz olan imamın kabrinin ziyaretini niyet ederse ve harcamak için bir dirhem çıkartırsa zikri yüce Allah ona yetmiş bin iyilik yazar ve onun yetmiş bin kötülüğünü siler ve onun adını sıddıkların ve şehitlerin divanına yazar. O harcamayı yapsın veya yapmasın.

79- Zurare şöyle rivayet eder: İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselama arzettim: Babanı korku içinde ziyaret eden hakkında ne buyurursunuz? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: En büyük korku gününde Allah ona güven verir ve melekler onu müjdeyle karşılarlar. Ona denir ki: Korkma ve üzülme! Bu gün senin kazançlı günündür.

80-İbni Bukeyr şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arzettim: Ben Errecan’a ulaşıyorum ve kalbim beni babanın kabrine çekiyor. Ziyarete çıktığımda geri dönene kadar sultandan, casuslardan ve silahlı nöbetçilerden korkarak kalbim ürperir ve endişelenirim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ya İbni Bukeyr! Allah’ın seni bizden ötürü korkanlardan olarak görmesini istemez misin? Bilmiyor musun kim bizim korkumuzla korksa Allah onu arşının gölgesinde gölgelendirir ve arşın altında Huseyn aleyhisselam onunla konuşur. Ve Allah onu kıyamet gününün korkularından güvende tutar. İnsanlar korkarken o korkmaz. Eğer korksa bile melekler ona ihtiram edip müjdeyle kalbini sakinleştirirler.

81-Eban İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu riveyet eder: Kim Ebi Abdillah aleyhisselamın kabrine gelirse Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve selleme ve bize ulaşmıştır. Gıybeti haram olmuştur ve eti de cehenneme haram olmuştur. Yolculuk için verdiği her bir dirhem karşılığında Allah ona korunmuş kitapta on bin şehir verir. Onun ihtiyaçlarının arkasında Allah vardır ve geride bıraktıklarını Allah korur. İstediği her şeyde Allah ona icabet eder ve verir. Ya hemen verir ya da onun için geçiktirir.

82-Muhammed ibni Müslim uzun bir hadisin içinde şöyle rivayet eder: İmam Ebu Cafer Muhammed ibni Ali aleyhimusselam bana: Huseyn aleyhisselamın kabrine geliyor musun, diye buyurdu. Korkarak ve ürpererek geliyorum diye arzettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ziyaretteki en şiddetli sevap korkunun derecesine göredir. Kim ziyaret ederken korkarsa kıyamet günü insanlar alemlerin Rabbinin huzuruna dikildiklerinde, Allah onun korkusuna teskinlik verir. Bağışlanmış olarak oradan ayrılır ve melekler ona selam verirler. Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem onu ziyaret eder ve ona dua eder. Allah’tan bir nimet ve üstünlükle döner ve ona bir kötülük dokunmaz ve Allah’ın rızasına uymuş olur.

83-İbni Sinan şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arzettim: Sana feda olayım baban hac hakkında şöyle buyuruyordu: Harcadığı her bir dirhem onun için bin dirhem hesap olunur. Baban İmam Huseyn aleyhisselama yolculukta harcama yapana ne var? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ey İbni Sinan! Her bir dirhem onun için bin bin – on defa buyurdu 10x1000- dirhem hesap olunur. Aynı oranda derecesi yükselir. Ve Allah’ın rızası onun için daha hayırlıdır. Ve Muhammed sallallahu aleyhi ve alihinin duası Emiril Mu’minin ve İmamların duası onun için daha hayırlıdır.

84-İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Bana insanların Huseyn aleyhisselamı ziyaret ettiklerinde yanlarında içinde çeşitli tatlılar bulunan yemekler taşıdıklarının haberi ulaştı. Kendi sevdiklerinin kabirlerini ziyaret etselerdi yanlarında böyle şeyler taşımazlardı.

85-İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselamın ziyaretini istediğinde onu buruk, hazin, kederli, perişan, tozlanmış, aç ve susuz olarak ziyaret et. Muhakkak ki o hazin, kederli, perişan, tozlu, aç ve susuz olarak şehit edildi. İhtiyaçlarını ondan iste ve ayrıl sakın onu vatan edinme.

86-Ali ibni Meymun İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamdan şöyle rivayet eder: Ya Ali! Huseyn’i ziyaret et ve onu terketme! Arz ettim: Onu ziyarete gelene ne sevap var? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim ona yürüyerek gelirse Allah onun her bir adımına iyilik yazar ve günahını siler ve derecesini yükseltir. Ona geldiğinde, Allah ona iki meleği vekil tayin eder. O iki melek ondan iyilik adına ne çıkmışsa onu yazarlar ve ondan çıkan kötülük ve başka şeyleri yazmazlar. Ayrıldığında onu uğurlarlar ve derler: Ey Allah’ın velisi! Bağışlanma sanadır. Sen Hizbullahsın ve Resulullah hizbisin ve Resulullah’ın Ehli Beyt’inin hizbisin. Vallah gözünle cehennemi görmeyeceksin ebeden. O da seni görmeyecek ve seni tadamıyacak ebeden.

87 - Ebu Abdillah Cafer ibni Muhammed Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kesinlikle Huseyn aleyhisselamı ziyaret günleri ömürlerinden hesap olmaz ve ecellerinden sayılmaz.

88- İmam Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim Mekke’den çıkarsa ve tekrar dönmeyi hedeflemezse eceli ve azabı yakındır. Ve Meşahidul Muşerrefe (haremler) çok meselede Kabe’ye ortaktır.

89- Ebi Basir İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın veya İmam Eba Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim meskeninin cennet ve cenet sığınağı olmasını isterse mazlumun ziyaretini bırakmasın. O kim, diye arz ettim. Huseyn ibni Ali Kerbela’nın sahibi diye buyurdu. Kim ona şevkle gelirse ve Resulullah’a, Fatime’ye ve Emiril Mu’minin aleyhimusselama sevgi besleyerek gelirse Allah onu cennet sofralarına oturtur ve insanlar hesaptayken o onlarla beraber yer.

90-Abdullah ibni Zurare İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kesinlikle Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın ziyaretçilerinin kıyamet günü diğer insanlara üstünlüğü vardır. Üstünlükleri nedir, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: İnsanlar hesap yerindeyken onlardan kırk yıl önce cennete girerler.
Alt 08-14-2018, 12:54
Süper Üye

91-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah kimin için hayır istese onun kalbine Huseyn aleyhisselamın ve onun ziyaretinin sevgisini atar. Ve Allah kimin için kötülük istese onun kalbine Huseyn’in ve ziyaretinin buğzunu atar.

92-Ebi Usame İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim özlem duyarak hasret çekerek İmam Huseyn aleyhisselamın kabrine gelirse kıyamet günü Allah onu güvende olanlardan yazar. Ve kitabı sağ eline verilir. Cennete koyulup derecesinde oturtuluncaya kadar Huseyn aleyhisselamın sancağı altında olur. Allah kesinlikle Aziz ve Hekimdir.

93-Muhammed bin Muslim İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: İnsanlar Huseyn alehisselamın ziyaretinde ne kadar fazilet olduğunu bilseydi hasretten ölürlerdi, ona kederlenmekten canları kesilirdi. Onun ziyaretinde ne var, diye arzettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim hasretini çekerek, özlemle onun ziyaretine gelirse Allah ona kabul olmuş bin hac yazar, kabul olmuş bin umre yazar, bedirde şehid olmuş bin şehidin ecrini verir, bin tane oruçlunun ecrini verir, kabul olmuş bin sadakanın sevabını verir, Allah için bin köleyi azad edenin sevabını verir. Sene boyunca en küçüğü şeytan olan bütün afetlerden korunur, ona kerim olan bir melek vekil tayin edilir ve o melek onu önünden, arkasından, sağından ve solundan, başının üstünden ve ayaklarının altından korur. Eğer o sene ölürse rahmet melekleri gusul vermek, kefenlemek ve ona istiğfar etmek için hazır olurlar. Ona istiğfar ederek kabrine kadar eşlik ederler. Gözünün aldığınca kabri ona genişletilir. Allah onu kabrin sıkıştırmasından ve Nekir’le Munker’in korkutmasından güvende tutar. Onun için cennete doğru bir kapı açılır ve kitabı sağ eline verilir. Kıyamet günü ona doğuyla batı arasını aydınlatan bir nur verilir. Bir münadi şöyle nida eder: Bu, hasretle Huseyn’i ziyaret edenlerdendir. Kıyamet günü Huseyn aleyhisselamın ziyaretçilerinden olmayı temenni etmeyen kimse kalmaz.

94-Ebi Huzeyfe şöyle rivayet eder: İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama İmam Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyaretini sordum İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki o yapılabilen amellerin en üstünüdür.

95-Zeyd Şehham şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama İmam Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret edene ne mükâfat var, diye sordum. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah’ı arşında ziyaret eden gibidir. Sizden birini ziyaret edene ne mükâfat var, diye sordum. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemi ziyaret etmiştir.

96-İmam Rıza aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim Fırat kenarında Ebi Abdillah aleyhisselamın kabrini ziyaret ederse Allah’ı arşının üstünde ziyaret eden gibir.

97-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim hakkını tanıyarak Huseyn aleyhisselama gelirse Allah onu İlliyyin’in en yücesine yazar.

98-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın ziyaretçisi Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin ziyaretçisidir.

99-Mensur ibni Hazim İmam Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kimin ömründen bir yıl geçerse ve Huseyn aleyhisselamın kabrine gelmezse Allah ömründen bir yıl kısaltır. Deseydim ki sizden birisi ecelinden otuz yıl önce ölüyor, bu sözümde gerçeği demişimdir. Çünkü siz Huseyn aleyhisselamın ziyaretini terkediyorsunuz. Onun ziyaretini terk etmeyin ki Allah ömürlerinizi uzatsın ve rızıklarınızı arttırsın. Ziyareti terkederseniz Allah ömürlerinizi kısaltır ve rızıklarınızı azaltır. Onun ziyaretinde yarışın ve terketmeyin. Muhakkak ki Huseyn aleyhisselam, ziyaret sırasında Allah’ın yanında Resulullahın, Emirel Mu’mininin ve Fatime aleyhimusselamın yanında size bakmaktadır.

100-Davut Himmar İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamdan şöyle rivayet eder: Kim Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret etmezse birçok hayırdan mahrum olur ve ömründen bir sene kısalır.

101-Abdulmelik İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamdan şöyle rivayet eder: Ya Abdulmelik! Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın ziyaretini bırakma. Ve onun ziyaretini arkadaşlarına emret. Allah ömrünü uzatır ve rızkını arttırır. Ve Allah seni mutlu yaşatır ve sadece mutlu olarak ölürsün ve ahirette mutlu olanlardan yazılırsın.

102-Şehab İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Ya Şehab! Kaç defa hac yaptın? On dokuz hac diye arz ettim. İmam aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Haccını yirmi hacca tamamla sana Huseyn aleyhisselamın ziyareti hesap olunur.

103-Mesede ibni Sadaka şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama: İmam Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret edene ne mükâfat var, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ona Resulillah sallallahu aleyi ve alihi ve sellemle beraber yapılmış bir hac yazılır. Arz ettim: Sana feda olayım Resulillah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemle beraber yapılmış bir hac mı? İmam aleyhisselam: Evet ve iki hac diye buyurdu. Sana feda olayım iki hac mı, diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Evet üç hac diye buyurdu ve sayması on hacca kadar ulaştı. Sana feda olayım Resulillah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemle beraber yapılmış on hac mı, diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Evet ve yirmi hac diye buyurdu. Sana feda olayım yirmi mi, diye arz ettim. Sayması elliye kadar ulaştı ve sustu.

104-Safvan Cemmal şöyle rivayet eder: Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arzettim: Onun yanında –yani İmam Huseyn aleyhisselamın kabri- öldürülen için ne mükâfat var, sultan ona zorbalık etse ve öldürse? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Kanının ilk damlasında onun bütün günahları bağışlanır. Emin peygamberlerin saf olması gibi melekler onun yaratıldığı çamurunu saflaşıncaya kadar yıkarlar. Küfür ve fesat ehlinin çamurunun pisliklerinden ne karışmışsa onun çamurundan gider. Kalbi yıkanır, göğsü açılır ve imanla dolar. Ona karışan bütün bedenlerden ve kalplerden saf ve arınmış olarak Allahla karşılaşır. Ona kendi ehli beyti ve kardeşlerinden bin tanesine şefaat etme yetkisi verilir. Melekler, Cebrail ve ölüm meleği onun namazını kılarlar. Kefeni ve hunutu cennetten getirilir ve melekler ona cennettin nadir şeylerini getirirler. On sekiz gün sonra Haziyretul Kuds’a yükselir. Hiçbir şeyi bırakmayıp öldüren birinci sura üfürülene kadar evliyalarla beraber orada kalır. İkinci sura üfürüldüğünde kabrinden çıkar ve Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin, Emirel Mu’mininin aleyhisselanın ve vasilerin ilk tokalaştığı kişi olur. Onu müjdelerler ve buyururlar: Bizimle kal! Onu havuzun başına dikerler. Havuzdan içer ve kime isterse ona da içirir.

105-İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allahu Tebareke ve Teâla Arafat ehlinden önce Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyaretçilerine tecelli eder hacetlerini yerine getirir günahlarını bağışlar ve meselelerini halleder.

106-Muhammed ibni Muslim İmam Eba Cafer Muhammed Bagır ve Cafer ibni Muhammed aleyhimasselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allahu Teâla Huseyn’in şehit oluşunun karşılığında imameti onun zurriyetinden, toprağında şifa ve kabrinin yanında edilen duanın kabul olmasını karar kıldı. Ziyarete geliş ve dönüş günleri de ömürlerinden hesap olmaz.

107-İmam Caferi Sadık aleyhisselam şöle buyurdu: Kimin Allahu Teâlâ’dan bir isteği varsa Huseyn aleyhisselamın baş tarafında dursun ve şöyle desin: Ya Eba Abdillah! Şehadet ediyorum ki sen benim durduğum yeri görüyorsun ve sözümü işitiyorsun. Sen rabbinin yanında dirisin ve rızıklanıyorsun rabbinden ve rabbimden iste ihtiyaçlarım karşılansın. İnşaallahu Teâla o ihtiyaç karşılanır.
( Ya Eba Ebdillah eşhedu enneke teşhedu megami ve tesmau kelami ve enneke hayyun inde rabbike turzegu fes’el rabbeke ve rabbi fi gazai.)

108-İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim Aşura günü Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret ederse ve yanında gecelerse onun önünde şehit edilen gibidir.

109-Cabir Cofi şöyle rivayet eder: Aşura günü İmam Cafer ibni Muhammed aleyhimasselamın huzuruna vardım bana şöyle buyurdu: Bunlar Allah’ın ziyaretçileridir ve ziyaretçiye ikramda bulunmak ziyaret edilenin üstüne bir haktır. Kim Aşura gecesi Huseyn aleyhisselamın kabrinin yanında gecelerse sanki onun asrında onunla beraber şehid edilmiş gibi kıyamet günü kanı üzerine bulaşmış bir şekilde Allahla karşılaşır. Ve şöyle buyurdu: Kim Aşura günü Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret ederse veya yanında gecelerse onun önünde şehid edilen gibidir.

110-İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim bir sene içinde Şaban’ın on beşinin gecesi Ramazan bayramı gecesi ve arefe gecesi Huseyn aleyhisselamı ziyaret ederse Allah ona kabul olmuş bin hac ve bin umre yazar ve onun dünya ve ahiret ihtiyaçlarından bin tanesi yerine getirilir.

111-Ahmed ibni Muhammed şöyle rivayet eder: İmam Rıza aleyhisselama İmam Huseyn aleyhisselamı hangi ayda ziyaret edelim, diye sordum. İmam aleyhisselam: Receb’in ortasında ve Şaban'ın ortasında diye buyurdu.

112-Ali ibni Cafer Hamani İmam Ali ibni Muhammed Askeri aleyhimasselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim Huseyn aleyhisselamın ziyaretini isteyerek evinden çıkarsa ve Fırat’a ulaşıp onda gusul alırsa felah bulanlardan yazılır. Ebi Abdillaha selam verdiğinde kazananlardan yazılır. Namazından ayrıldıktan sonra ona bir melek gelir ve şöyle der: Resulellah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem sana selam söylüyor ve buyuruyor ki: Günahların bağışlandı yeniden amel et.

113-İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Şialarımızdan kim Huseyn aleyhisselamın kabrine gelmezse imanı çok zayıftır, dini çok zayıftır. Eğer cennete girse bile cennette muminlerin altındadır.

114-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Bizim Şia’mız olduğunu iddia edip de Huseyn aleyhisselamın kabrine gelmeyen, ölene kadar bizim Şia’mız değildir. Eğer cennet ehlinden olsa bile o, cennetin misafirlerindendir.

115-Ebu Bekir Hazremi İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim cennet ehli olduğunu bilmek isterse bizim sevgimizi kalbine sunsun. Eğer kalbi kabul etse o mumindir. Kim bizim sevenimiz ise Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyaretine rağbet etsin. Kim Huseyn aleyhisselamın ziyaretçilerindense onu biz Ehli Beyt’i seven olarak tanırız ve o cennet ehlindendir. Ve kim Huseyn’in ziyaretçilerinden değilse imanı eksiktir.

116-Harun ibni Harice şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama, sebepsiz olarak İmam Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın kabrinin ziyaretini terkedeni sordum. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Bu adam cehennem ehlindendir.

117-Ali ibni Meymun İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Sizden birisi bin kere hacca gitse sonra Huseyn ibni Ali aleyhisselamın kabrini ziyarete gelmezse Allah’ın haklarından bir hakkı terk etmiştir. Arz ettiler: Bu nasıl olur? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselamın hakkı Allah’tan bütün müslümanlara farz edildi.

118-Abdullah ibni Ebi Yafur şöyle rivayet eder: İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın kendi dostlarından olan birine şöyle buyurduğunu işittim: Ya Filan! Ebi Abdillah Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın kabrini ziyaret ediyor musun? Adam: Evet üç yılda bir onu ziyaret ediyorum, diye arzetti. İmam aleyhisselam –hiddetli- şöyle buyurdu: Ondan başka ilah olmayan Allah’a andolsun! Onu ziyaret etseydin senin için içinde bulunduğundan daha üstündü. Adam: Sana feda olayım! Her ziyarette fazilet mi var? İmam aleyhisselam: Evet, size ziyaretinin ve kabrinin faziletini anlatsam vallahi kafadan haccı terk ederdiniz ve sizden bir kimse bile haca gitmezdi. Vay olsun sana! Allah’ın Mekke’yi harem edinmeden önce Kerbela’yı mubarek ve güvenli harem edindiğini bilmiyor musun? Ben arzettim: Allah insanlara evin haccını farz etti. İmam Huseyn aleyhisselamın kabrinin ziyaretini zikretmedi. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Öyle olmuş olsa bile Allah bunu böyle kararlaştırdı. Babam Emiril Mu’minin aleyhisselamın sözünü işitmedin mi? Zira şöyle buyuruyor: Muhakkak ki mesh için ayağın altı üstünden daha müstehaktır velakin Allah kullarına böyle farz etti bunu bilmiyor musun? Muhakkak ki arafattaki durma yeri haremde olsaydı, harem için daha faziletli olurdu. Velakin Allah onu haremin dışında yaptı.

119-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kabenin yeri dedi ki: Kim benim gibidir? Allah’ın beyti benim sırtımda bina oldu. En derin yarıklardan insanlar bana geliyorlar. Ve Allah’ın haremi ve emin yeri oldum. Allah ona şöyle vahyetti: Yeter! Sakinleş! İzzetime ve celalime andolsun, Kerbela’nın yerine verdiğim faziletten başka bir şeyin bir fazileti yok. Sadece denize batırılmış bir iğnenin ıslanması kadar. Kerbela’nın toprağı olmasaydı seni faziletlendirmezdim. Kerbela’nın içinde kararlaştırdığım olmasaydı seni yaratmazdım ve kendisiyle iftihar ettiğin evi de yaratmazdım. Sakinleş! Oturaklı ol! Kerbela’ya karşı aşağı ol, tevazulu ol, zelil ol, küçük ol! Gururlanma ve kibirlenme! Aksi halde seni yerin dibine gömerim, cehennem ateşinde aşağılarım.

120-Ebi Carud İmam Ali ibni Huseyn Zeynul Abidin aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allah Kabenin yerini yaratmadan yirmi dört bin yıl önce Kerbelayı harem, güvenli ve mubarek yer edindi. Allah Tebareke ve Teâla yeryüzünü zelzele ettiğinde ve yürüttüğünde (kıyamet) Kerbela toprağı olduğu gibi nuraniliğiyle ve saflığıyla yeryüzünden kalkar ve cennet bahçelerinin en üstünü olur. Cennette en üstün mesken olur ve orada mursel peygamberlerden başka kimse oturmaz. (Veya resullerden ulul azm olanlar) diye buyurdu. Gezegenler arasında Durri gezegeninin yeryüzü ehli için parıldaması gibi Kerbela da cennetler arasında parıldar. Onun nuru bütün cennet ehlinin gözlerini kamaştırır. Ve o şöyle nida eder: Ben Allah’ın o mukaddes, tayyip ve mübarek yeriyim ki şehitlerin efendisi ve cennet gençlerinin efendisini içimde barındırdım.

121-İmam Ebu Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Ğadiriyye (Kerbela): Allah Musa ibni İmran aleyhimasselamla o yerde konuştu ve Nuh’la orada münacaat etti ve o Allah’ın kendisine en kerim olan yeridir. Şayet öyle olmasaydı Allah evliyalarını ve nebisinin evlatlarını orada emanet bırakmazdı. Ğadiriyye’deki kabirlerimizi ziyaret edin.

122-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam babasından o babalarından Emiril Mu’minin aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Oğlum bir yerde defnolur oraya Kerbela derler. İslamın kubbesi oradadır Allah, tufanda Nuhla beraber iman eden muminleri o kubbenin orada kurtardı.

123-Fazl ibni Yahya babasından İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kerbelayı ziyaret edin ve onu kesmeyin! Gerçekten de o Kerbela’nın içinde barındırdığı nebilerin evlatlarının en hayırlısıdır. Muhakkak ki melekler ceddim Huseyn aleyhisselam Kerbela’yı mesken edinmeden bin yıl önce orayı ziyaret ettiler. Geçen hiçbir gece yoktur ki Cebrail ve Mikail onu ziyaret etmemiş olsun. Ya Yahya! O yeri kaybetmemek için çok çalış.

124-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Emirul Mu’minin aleyhisselam ashabından bir grup insanla Kerbela’ya uğradı. Oraya uğradıklarında gözleri yaşardı ve sonra şöyle buyurdu: Burası bineklerini bıraktıkları yerdir, burasıeşyalarının bırakıldığı yerdir, burada kanları dökülür. Kutsanma sanadır sevgililerin kanı senin üstünde dökülür.

125-Saffan Cemmal İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki Allah Tebareke ve Teâla yerlerin ve suların bazılarını bazılarına üstün kıldı. Bazıları kibirlendi bazıları yoldan çıktı. Allah’a karşı tevazulu olmayan her yer ve su ceza gördü. Hatta Allah muşrikleri Kabe’ye musallat etti ve tadı bozulsun diye Zemzem’e tuzlu bir su gönderdi. Muhakkak ki Kerbela ve Fırat suyu Allah Tebareke ve Teâlâ’nın kutsadığı ilk yer ve ilk sudur Allah o ikisinini bereketlendirdi ve ona şöyle buyurdu: Yerlerin ve suların bazıları bazılarına kibirlendi konuş Allahu Teâlânın seni bereketlendirdiği şey hakkında. Kerbela dedi ki: Ben Allah’ın mubarek ve mukaddes yeriyim toprağımda ve suyumda şifa vardır. Övünmüyorum bilakis bana bunu yapana karşı boyun eğmiş ve zelilim. Kendimden başkasına övünmüyorum şükür Allah’adır. Allah’a olan şükründen ve tevazusundan dolayı Allah onu Huseyn aleyhisselam ve ashabıyla ikramda bulundu ve rızıklandırdı. Sonra Ebu Abdillah aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim tevazulu olsa Allah onu yükseltir ve kimde kibirlense Allahu Teâla onu oturtur.

126-İbni Ebi Yafur şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arz ettim: İnsan İmam Huseyn aleyhisselamın kabrinden toprak alıyor ve onda fayda buluyor ve başkası alıyor fayda bulmuyor? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Hayır ondan başka ilah olmayan Allah’a andolsun o toprağı alan birisi Allah’ın o toprakla kendisini faydalandıracağını düşünürse Allah da mutlaka onu o toprakla faydalandırır.

127-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselamın kabrinin toprağı bütün hastalıklara şifadır.

128-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Huseyn aleyhisselamın kabrinin toprağında bütün hastalıklara şifa vardır. Ve o en büyük devadır.

129-Zeyd Ebi Usame şöyle rivayet eder: Seyyidimiz İmam Sadık aleyhisselamın da hazır bulunduğu arkadaşlardan bir grupla beraberdim Ebu Abdillah aleyhisselam bize yöneldi ve şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allahu Teâla dedem Huseyn aleyhisselamın toprağını bütün hastalıklara deva ve bütün korkulara da eman karar kıldı. Sizden birisi o toprağı aldığında onu öpsün ve iki gözüne koysun ve vücudunun diğer yerlerine de gezdirsin.

130-Muhammed ibni Abdullah Himyeri şöyle rivayet eder: Fakih aleyhisselama yazdım ve arz ettim: Adamın İmam Huseyn aleyhisselamın kabrinin toprağıyla tesbih çekmesi caiz midir? Ve onda bir üstünlük var mı? İmam aleyhisselam şöyle cevap verdi: Onunla tesbih çekilir ve tesbih çekmekte ondan daha üstün bir şey yoktur. Üstünlüğü ise tesbih çeken tesbih çekmeyi unuttuğunda tesbihin kendisi döner ve o tesbih o adama yazılır.

131-İmam Cafer ibni Muhammed Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Fatime binti Resulillah aleyhasselamın tesbihi yünden eğrilmiş tekbirler sayısınca düğümlenmiş bir ipti. Hamza ibni Abdulmuttalib şehid edilene kadar aleyhasselam eliyle o tesbihi çeviriyor Allahu Ekber ve Subhanellah diyordu. Sonra onun toprağını kullandı tesbihler çekti insanlarda onu kullandılar. Huseyn salevatullah aleyh şehit olduğunda iş ona döndü. Kendisinde olan fazilet ve meziyetle onun toprağını kullanın.

132-İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim Huseyn aleyhisselamın toprağından yapılmış tesbih taşını dönderirse ve onunla bir kere istiğfar ederse Allah onu yetmiş kere yazar. Eğer tesbihi elinde tutarsa ve onunla tesbih etmezse bile her bir tanede yedi kere tesbih hesap olur.

133-İmam Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim Huseyn aleyhisselamın kabrinin toprağından tesbih çevirerek bir kere istiğfar veya başka bir zirki ederse ona yetmiş kere yazılır. Onun üstüne edilen secde de yedi hicabı yırtar.

134-İmam Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kimin yanında Huseyn aleyhisselamın kabrinin toprağından tesbih varsa tesbih çekmese bile tesbih çeken olarak yazılır.

135-İmam Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kimin yanında Huseyn aleyhisselamın kabrinin toprağından tesbih varsa tesbih çekmese bile o tesbih çeken olarak yazılır. Parmaklarla tesbih çekmek daha üstündür çünkü parmaklar kıyamet günü sorumlulardır.

136-Abdullah ibni Sinan, İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim namazın hemen ardından Fatime aleyhasselamın tesbihiyle tesbih ederse daha ayaklarını açmadan Allah ona cenneti vacip eder.

137-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Her gün bütün namazlardan sonra çektiğin Fatime aleyhasselamın tesbihi Allah’a, hergün kıldığın bin rekât namazdan daha sevimlidir.

138-Muhammed ibni Muslim, İmam Eba Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Fatime aleyhasselamın tesbihi Allah’ın çok olan zikrindendir, öyleki Allah Azze ve Celle şöyle buyurdu: (Allah’ı çokça zikredin. Ahzap- 41)

139-İmam Eba Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Hüseyn aleyhisselamın kabrinin toprağından aldığında (yemek için) şöyle de: Allahumme bi haggi hazihit turbeti ve bi haggil melikil muvekkili biha ve bi haggil melikillezi kerebeha ve bi haggil vasiyyillezi huve fiha salli ala Muhammedin ve a-li Muhammed vecel hazat tin şifaen li min kulli dain ve emanen min kulli xavfin.

140-Yemek için toprak aldığında şöyle de: Allahumme bi haggi hazihitturbetit tahireti ve bi haggi hazihil bug’atit tayyibeti ve bi haggil vasiyyillezi tuvarihi ve bi haggi ceddihi ve ebihi ve ummihi ve axihi vel melaiketilleziyne yehuffune bihi vel melaiketil ukufi ula gabri veliyyike yentezirune nesrehu sallallahu aleyhim ecmain ic’el li fihi şifaen min kulli dain ve emanen min kulli xavfin ve ğina min kulli fagrin ve izzen min kulli zellin ve evsi bihi aleyye fi rizgi ve esehhe bihi cismi.

141-İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıg aleyhisselam şöyle buyurdu: Bütün topraklar domuz eti gibi haramdır kim toprak yese ve sonra ölse ona namaz kılmam Huseyn aleyhisselamın kabrinin toprağı hariç muhakkak ki onda her hastalığa şifa vardır kim onu şehvetle yese ona şifa olmaz.

142-Saad ibni Saad şöyle rivayet eder: İmam Rıza aleyhisselama toprağı sordum İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Toprak yemek aynı leş, kan ve domuz eti yemek gibi haramdır. Huseyn’in kabrinin toprağı hariç muhakkaki ki onda her hastalığa şifa ve her korkuya da eman vardır.

143-İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurdu: Anam babam Kufenin sırtında öldürülen Huseyn’e feda olsun. Vallahi sanki yırtıcı hayvanları görüyor gibiyim. Çeşitli yırtıcı hayvanlar boyunlarını onun kabrinin üstüne uzatmışlar. Geceleyin sabah olana kadar ona ağlıyorlar ve mersiye okuyorlar. Onlar öyle iken sakın ola sizler cefa etmeyin.

144-Sedir İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Ya Sedir! Huseyn aleyhisselamın kabrini her gün ziyaret ediyor musun? Sana feda olayım hayır diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Ne kadar da cefakârsınız! Her cuma ziyaret ediyor musun, diye buyurdu. Hayır diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Her ay ziyaret ediyor musun, diye buyurdu. Hayır, diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Her sene ziyaret ediyor musun, diye buyurdu. O olabilir diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ya Sedir! Huseyn aleyhisselama karşı ne kadar da cefakârsınız.

145-Abdullah ibni Talha şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın huzuruna vardım. İmam aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Ya Abdullah ibni Talha! Babam Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret etmiyor musun? Evet, biz onu ziyaret ediyoruz diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Her Cuma onu ziyarete geliyor musunuz, diye buyurdu. Hayır, diye arz etim. İmam aleyhisselam: Her ay onu ziyarete geliyor musunuz, diye buyurdu. Hayır, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ne kadar da cefakârsınız! Muhakkaki ki onun ziyareti hacca ve umreye bedeldir.

146-Ebi Carud şöyle rivayet eder: İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam bana sizinle Huseyn aleyhisselamın kabri arasında ne kadar mesafe var, diye buyurdu. Binekle bir gün yürüyerek bir buçuk gün diye arzettim. İmam aleyhisselam: Her hafta onu ziyarete geliyor musun, diye buyurdu. Hayır, bazı zamanlar dışında gelmiyorum diye arzettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ne kadar da cefakârsınız. Eğer ona yakın olsaydık onu hicret edinirdik. Yani ona göç ederdik.

147-Hemdan Dusvai şöyle rivayet eder: İmam ikinci Ebi Cafer Muhammed Tagi aleyhisselamın huzuruna vardım ve arz ettim: Babanı Tusta ziyaret edene ne mükâfat var? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim babamın Tusta ki kabrini ziyaret ederse Allah onun geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlar. Hemdan: Ondan sonra Eyub ibni Nuh ibni Derracla karşılaştım ve ona dedim ki: Ya Eba Huseyn! Mevlam Eba Cafer aleyhisselamdan işittim şöyle buyurdu: Kim babamın Tusta ki kabrini ziyaret ederse Allah onun geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlar. Eyub dedi ki: O dediğin sözü arttırayım mı? Evet dedim. Eyub: Onun şöyle buyurduğunu işittim – yani İmam Eba Cafer aleyhisselam-: Kıyamet günü olduğunda insanlar hesaptan kurtuluncaya kadar onu için Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin minberinin hizasında bir minber dikilir.

148-Ali ibni Mehriyar şöyle rivayet eder: İmam Ebi Cafer Muhammed Tagi aleyhisselama arz ettim: Sana feda olayım İmam Rıza aleyhisselamın ziyareti mi daha üstündür yoksa İmam Ebi Abdillah Huseyn ibni Ali aleyhimasselamın ziyareti mi? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Babamın ziyareti daha üstündür. Muhakkak ki Eba Abdillah aleyhisselamı bütün insanlar ziyaret ediyor, babamı Şia’dan özel olanlar dışında kimse ziyaret etmiyor.

149-Yahya ibni Süleyman İmam Ebi Hasan Musa ibni Cafer aleyhimasselamdan şöyle rivayet eder: Kim oğlumun kabrini ziyaret ederse Allah katında onun kabul olmuş yetmiş hac gibi sevabı vardır. Yetmiş hac mı, diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Evet, yedi yüz hac diye buyurdu. Yedi yüz hac mı, diye arz ettim. İmam aleyhisselam: Evet, yetmiş bin hac diye buyurdu. Yetmiş bin hac mı, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Pek çok hac kabul olmaz, kim onu ziyaret ederse ve yanında gecelerse Allah’ı arşında ziyaret eden gibidir. Allah’ı arşında ziyaret eden gibimidir, diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Evet, kıyamet günü olduğunda Allah’ın arşında öncekilerden dörk kişi ve sonrakilerden dört kişi vardır. O öncekilerden olan dört kişi: Nuh, İbrahim, Musa ve İsa aleyhimusselamdır. Sonra yer uzar ve kim İmamlar aleyhimusselamın kabirlerini ziyaret etmişse bizimle beraber oturur. Muhakkak ki onların derecede en yüce olanı ve yakınlıkta en çok pay sahibi olanı oğlum Ali aleyhisselamın kabrini ziyaret edendir.

150-İmam Ali ibni Musa Rıza aleyhisselam şöyle buyurdu: Bizim kabirlerimiz dışında başka kabirlere gitmek için binekler hazırlanmaz. Ben zulüm üstüne zehirle şehit olurum ve gurbette bir yerde defnolurum. Kim ziyaretim için eyerini bağlarsa duası kabul edilir ve günahı bağışlanır.

151-İmam Cafer ibni Muhammed aleyhisselam babasından o babalarından aleyhimusselam şöyle rivayet eder: Emirul Mu’minin Ali mezarlığa girdi ve yanında ashabıda vardı ve nida etti: Ey toprak ehli! Ve ey gurbet ehli! Ve ey sessizlik ehli! Ve ey sukunet ehli! Kulak verin! Bizim yanımızda haberler var: Şöyle ki mallarınız taksim edildi ve kadınlarınız nikâhlanıldı ve evleriniz mesken edildi. Sizin yanınızda olandan ne haber var? Sonra ashabına yöneldi ve şöyle buyurdu: Vallahi onlara konuşmaya izin verilseydi kesinlikle derlerdi ki: Takva gibi bir azık bulunmaz en hayırlı azık takvadır.

152-Saad ibni Saad şöyle rivayet eder: İmam Ebi Hasan Rıza aleyhisselama Fatime binti Musa aleyhisselamın ziyaretini sordum İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Kim onu ziyaret ederse onun için cennet var.

153-Safvan Cemmal İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Huseyn aleyhisselamın ziyaretçisinin kazandığı en küçük şey bir iyiliğinin bin bin (bir milyon), kötülüğünün ise bir yazılmasıdır. Bir nere bin bin nere. Sonra İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ya Safvan! Sevin! Allah’ın, yanlarında nurdan sopaları olan melekleri vardır. Amelleri yazan melek Huseyn aleyhisselamın ziyaretçisine kötülük yazmak istediğinde melekler der ki: Dur! O da durur. Ziyaretçi iyi bir iş yaptığında melekler ona der ki: Yaz! Allah’ın günahlarını iyiliklerle değiştirdiği onlardır.

154-Muhammed ibni Fuzeyl İmam Cafer ibni Muhammed aleyhimasselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim Ramazan ayında Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret ederse ve yolda ölürse tehlike görmez ve hesaba çekilmez. Ona denir ki: Emin olarak cennete gir.

155-Eban ibni Tağleb İmam Cafer ibni Muhammed aleyhimasselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Ya Eban! Huseyn aleyhisselamın kabrini ziyaret ediyor musun? Arz ettim: Vallahi hayır ey Resulillah sallalalhu aleyhi ve alihi ve sellemin oğlu! Ne zamandır ziyaret etmiyorum. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Subhanellahilazim! Sen Şianın reislerindensin ve Huseyn aleyhisselamın ziyaretini terk ediyorsun, onu ziyaret etmiyorsun! Kim Huseyn aleyhisselamı ziyaret ederse Allah attığı her bir adım için ona iyilik yazar ve her bir adımı için onun kötülüğünü siler. Onun geçmiş ve gelecek günahını bağışlar. Ya Eban! Huseyn aleyhisselam şehit edildi ve yetmiş bin melek kabrine indi. Tozlu ve perişan bir halde ona gözyaşı döküp ağlarlar.

156-Abdurrahman ibni Muslim şöyle rivayet eder: İmam Kazım aleyhisselamın huzuruna vardım ve arz ettim: Hangisi daha üstün? İmam Huseyn ibni Ali’nin ziyareti mi yoksa Emiril Mu’minin aleyhimasselamın ziyareti mi yoksa falan ve falanın ziyareti mi?- bir bir imamların isimlerini saydım- İmam aleyhisselam bana şöyle buyurdu: Ya Abderrahman! Kim birincimizi ziyaret ederse sonuncumuzu ziyaret etmiştir ve kim sonuncumuzu ziyaret ederse birincimizi ziyaret etmiştir. Kim birincimizi veli edinirse sonuncumuzu veli edinmiştir ve kim de sonuncumuzu veli edinirse birincimizi veli edinmiştir. Kim dostlarımızdan birinin hacetini yerine getirirse sanki o haceti bizim hepimiz için yerine getirmiştir. Ya Abderrahman! Bizi sev ve kim bizi severse onu da sev! Bizim için sev ve bizden dolayı sev! Bizi veli edin ve kim bizi veli edinirse onu da veli edin! Kim bize buğz ederse ona buğz et! Bizi reddeden, dedemiz Resulullahı reddeden gibidir. Kim Resulellah sallallahu aleyhi ve alihiyi reddederse Allah’ı redetmiştir. Ya Abderrahman! Kim bize buğz ederse Muhammede buğz etmiştir ve kim Muhammede buğz ederse Allah’a buğz etmiştir ve kim Allah Azze ve Celleye buğz ederse onu cehenneme atmak Allah’a bir hak olur, ona bir yardımcıda olmaz.
Alt 08-15-2018, 08:35
Süper Üye

Genel Ziyaret Adabı
Ziyaret için gusul alın, temiz elbise giyin ve güzel koku kullanın. Ziyarete giderken etrafla ilgilenmeden ağır adımlarla “Allahu ekber, elhamdulillah, subhanellah, la ilahe illallah, allahumme salli ela Muhammed ve âli Muhammed” zikirlerini söyleyerek gidin. Mümkün oldukça avluya girişte ve binaya girişte giriş izni okuyun ve kabrin olduğu kısma girerken giriş iznini okumadan asla girmeyin. Girerken sağ ayağınızla girin çıkarken sol ayağınızla çıkın. Ziyaretlerinizi kabir önünüzde ve kıble arkanızda kalacak şekilde okumaya özen gösterin günümüzde haremleri bayan erkek olarak iki kısma böldükleri için herkes uyamaya bilir mümkün olduğu kadar riayet edin. Kabrin olduğu kısma girerken eşiği öpün giriş ve çıkışlarda asla kabre arkanızı dönmeyin. Kabrin yanında asla sesinizi yükseltmeyin ve gereksiz şeyler konuşmayın. Ziyaretlerinize bütün mumin ve mumineleride ortak edin ve onlar içinde dua edin. Istisna olarak Kerbela’da bulunduğunuz müddette ise tatlı, lezetli yemekler ve koku kullanmaktan uzak durun.

Mübarek Haremlerin Her Biri İçin Genel Giriş İzni
Allahumme inni vegeftu ela babin min ebvabi buyuti nebiyyike selavatuke aleyhi ve âlihi. Ve gad mene'tennase en yedxulu illa bi iznihi. Fe gulte ya eyyuhellezine amenu la tedxulu büyüten nebiyyi illa en yu'zene lekum. Allahumme inni e'tegidu hurmete sahibi hazel meşhedişşerifi fi ğeybetihi kema e'tegiduha fi xezretihi. Ve e'lemu enne resuleke ve xulefaeke aleyhimusselam ehyaun indeke yurzegune yerevne megami ve yesmeune kelami ve yeruddune selami ve enneke hecebte en sem'ikelamehum ve fetehte babe fehmi bi lezizi munacatihim. Ve inni este'zinuke ya rabbi evvelen ve este'zinu resuleke sallallahu aleyhive âlihi saniyen ve este'zinu xeliyfetekel imamel mefruze aleyye taetuhu.
Bu kısma geldiğinde ziyaret ettiğin imamın ve babasının adını zikret örnek: Aliyyebne Ebi Talibin veya Huseynebne Aliyyin. Sonra şöyle devam et:

vel melaiketel muvekkeline bi hazihil bug'etil mubareketi salisen. E edxulu ya resulellah e edxulu ya huccetellah e edxulu ya melaiketellahil mugarrebinel mugimine fi hazel meşhedi fe'zen li ya mevlaye fidduxuli efzele ma ezinte li ehedin min evliyaike fe in lem ekun ehlen li zalike fe ente ehlun li zalike
Sonra eğilip mübarek eşiği öp ve içeri kabrin olduğu kısma girdiğinde şunu oku:

Bismillahi ve billahi ve fi sebilillahi ve ela milleti resulillahi sallallahu aleyhi ve âlihi Allahummeğfir li verhemni ve tub aleyye inneke entet tevvabur rahim.

Davut ibni Reggi şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arz ettim: Esselamu ala Resulillah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem ne demektir? İmam Aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah Tebareke ve Teâlâ nebisini, nebisinin vasisini, nebisinin kızını ve iki oğlunu ve bütün imamları yarattığında onların Şialarını da yarattı. Ve Şialardan sabretmeleri, sabırda yarışmaları, birbirlerine bağlı kalmaları ve Allah’a takvalı olmaları hususunda misak aldı. Ve Allah Azze ve Cellede yeryüzünün mübarek yerlerini ve Harem-ul Emini onlara bırakacağına, Beyt-ul Mamuru onlara indireceğine, yükseltilmiş tavanı zahir edeceğine ve düşmanlarından rahatta olacaklarını vaad etti. Allah yeryüzünü esenliğe çevirir ve içindeki herşeyi onlara bırakır. Orada herhengi bir çirkinlik ve düşmanlarının husumeti yoktur sadece hoşlandıkları şeyler vardır. Ve Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem de bütün imamlar ve Şialarında aynı misakı aldı. Kesinlikle ona selam vermek o misakı hatırlayıp, onun için Allah’a misak yenilemektir. Umut edilir ki Allah Celle ve Azze selamı ve selamın içinde ki her şeyi size çabuklaştırsın.

Aşura Ziyareti
Esselamu aleyke ya Eba Abdillah. Esselamu aleyke yebne Resulillah. Esselamu aleyke yebne Emiril Mu’minin vebne seyyidil vasiyyin. Esselamu aleyke yebne Fatimete seyyideti nisail âlemin. Esselamu aleyke ya Sarellahi vebne sarih. Vel vitrel mevtur. Esselamu aleyke ve alel ervahilletihallet bi finaik. Aleykum minni cemi’en selamullahi ebeden ma begiytu ve begiyel leylu ven nehar. Ya Eba Abdillah, legad azumetir reziyyetu ve cellet ve azumetil musibetu bike aleyna ve ela cemi’i ehlil islam. Ve cellet ve azumet musibetuke fissemavati ela cemi’i ehlissemavat. Fe leenallahu ummeten esseset esasez zulmi vel cevri aleykum Ehlel Beyt. Ve leenallahu ummeten defeetkum en megamikum ve ezaletkum en meratibikum elleti rattebekumullahu fiha. Ve leenallahu ummeten gateletkum ve leenallahul mumehhidine lehum bittemkini min gitalikum. Beri’tu ilallahi ve ileykum minhum ve min eşyaihim ve etbaihim ve evliyaihim. Ya Eba Ebdillah inni silmun limen salemekum ve herbun limen harebekum ila yevmil giyameh. Ve leenallahu a-le ziyadin ve a-le mervan. Ve leenallahu beni umeyyete gatibeten ve leenallahubne mercaneh ve leenallahu ömerebne sa’din ve leenallahu şimra ve leenallahu ummeten esrecet ve elcemet ve teneggabet li gitalik. Bi ebi ente ve ummi. Legad azume musabi bike, fe es’elullah ellezi ekreme megameke ve ekremeni bike en yerzugeni talebe sarike mea imamin mensurin min Ehli Beyti Muhammed sallallahu aleyhi ve alih.
Allahummec’elni indeke vecihen bil Huseyni aleyhisselam fid dunya vel axireh. Ya Eba Ebdillah inni etegarrebu ilallahi ve ila Resulih ve ila Emiril Mu’minin ve ila Fatimete ve ilel Heseni ve ileyke bi muvalatike ve bil beraeti mimmen gateleke ve nesabe lekel harb. Ve bil beraeti mimmen essese esasez zulmi vel cevri aleykum ve ebreu ilellahi ve ila Resulih mimmen essese esase zalike ve bena aleyhi bunyaneh ve cera fi zulmihi ve cevrihi aleykum ve ela eşyaikum. Beri’tu ilallahi ve ileykum minhum ve etegerrebu ilellahi summe ileykum bi muvalatikum ve muvalati veliyyikum ve bil beraeti min e’daikum vennasibine lekumul harb ve bil beraeti min eşyaihim ve etbaihim. İnni silmun limen salemekum ve harbun limen harebekum ve veliyyun limen valakum ve eduvvun limen adakum. Fe es’elullah ellezi ekremeni bi me’rifetikum ve me’rifeti evliyaikum ve rezegeniyel beraete min e’daikum en yec’eleni meakum fiddunya vel axireh. Ve en yusebbite li indekum gademe sidgin fiddunya vel axireh. Ve es’eluhu en yubelliğeniyel megamel mahmude lekum indellah. Ve en yerzugeni talebe sarikum mea imamin huden mehdiyyin zahirin natigin bil haggi minkum ve es’elullahe bi haggikum ve bişşe’nillezi lekum indeh en yu’tiyeni bi musabi bikum efzele ma yu’ti musaben bi musibetih. Musibeten ma e’zemeha ve e’zeme reziyyeteha fil İslam. Ve fi cemi’issemavati vel arz. Allahummec’elni fi megami haza mimmen tenaluhu minke salevatun ve rahmetun ve meğfireh.
Allahummec’el mehyaye mehya Muhammedin ve a-li Muhammed. Ve memati memate Muhammedin ve a-li Muhammed. Allahumme inne haza yevmun teberreket bihi benu umeyyeh. Vebnu akiletil ekbadil leinubnul leini. Ela lisanike ve lisani nebiyyik sallallahu aleyhi ve alih. Fi kulli mevtinin ve mevgifin vegafe fihi nebiyyuk sallallahu aleyhi ve alihi. Allahummel’en eba sufyane ve muaviyete ve yezid’ebne muaviyeh aleyhim minkelle’netu ebedel abidin. Ve haza yevmun ferihet bihi a-lu ziyadin ve a-lu mervan bi gatlihimul Huseyn salevatullahi aleyh. Allahumme fezaif aleyhimulle’ne minke vel ezabel elim. Allahumme inni etegarrebu ileyke fi hazel yevm ve fi mevgifi haza ve eyyami heyati bil beraeti minhum velle’neti aleyhim ve bil muvalati li nebiyyike ve a-li nebiyyik aleyhi ve aleyhimusselam.

Yüz kere şunu oku: (Yüzkere okuyamazsan bir kere oku ve sonra şöyle de “tis’e ve tis’iyne merreten”)
Allahummel’en evvele zalimin zaleme hagge Muhammedin ve a-li Muhammed ve axire tabiin lehu ela zalik. Allahummel’enil isabetelleti cahedetil Huseyn ve şayeet ve bayeet ve tabeet ela gatlih. Allahummel’enhum cemi’en.
Yüz kere şunu oku: (Yüzkere okuyamazsan bir kere oku ve sonra şöyle de “tis’e ve tis’iyne merreten”)
Esselamu Aleyke ya Eba Ebdillah. Ve alel ervahilleti hellet bi finaik aleyke mini selamullahi ebeden ma begiytu ve begiyelleylu vennehar. Ve la cealehullahu axirel ehdi minni li ziyaretikum. Esselamu alel Huseyn ve ela Aliyyibnil Huseyn ve ela evladil Huseyn ve ela eshabil Huseyn.
Sonra şöyle de:
Allahumme xusse ente evvele zalimin bille’ni minni vebde’ bihi evvelen summessaniye vessalise verrabie. Allahummel’en yezide xamisen vel’en ubeydellahibne ziyadin vebne mercaneh. Ve omerebne sa’din ve şimra ve a-le ebi sufyane ve a-le ziyadin ve a-le mervane ila yevmil giyameh.
Sonra secdeye git ve şöyle de:
Allahumme lekel hemdu ve hemdeş şakirine leke ela musabihim. Elhamdulillahi ela azimi reziyyeti. Allahummerzugni şefaetel Huseyn yevmel vurud ve sebbit li gademe sidgin indeke meal Huseyn ve eshabil Huseyn. Ellezine bezelu muhecehum dunel Huseyn aleyhisselam.
Ve ziyaretten sonra şöyle de: Ya leyteni kuntu meahum fe efuze fevzen azima.

Sonra iki rekât ziyaret namazı kıl ve namazdan sonra istediği bir duayla dua et.

İmam Ali ibni Muhammed Hadi aleyhimasselam şöyle buyurdu: Kim meşhur Aşura ziyaretinin lanetini bir kere okursa ve sonra Allahummelenhum cemi’en tis’e ve tis’iyne merreten derse onu yüz kere okuyan gibidir. Kim ziyaretin selamını bir kere okursa ve sonra Esselamu alel Huseyn ve ela Aliyyibnil Huseyn ve ela evladil Huseyn ve ela eshabil Huseyn tis’e ve tis’iyne merreten derse ikisinin öncesinden ve sonrasından tam olarak yüz kere okuyan gibidir.

İbni Şebiyb uzun bir hadiste İmam Rıza aleyhisselamdan şöyle rivayet der: Yebne Şebiyb! Eğer hiçbir günahın olmadan Allah Azze ve Celleyle karşılaşmakla sevinmek istersen Huseyn aleyhisselamı ziyaret et. Yebne Şebiyb! Eğer Nebi sallallahu aleyhi ve alihiyle beraber cennette kurulmuş odalarda kalmakla sevinmek istersen Huseyn’in katillerine lanet et. Yebne Şebiyb! Eğer Huseynle beraber şehid olanlar gibi sevabının olmasıyla sevinmek istersen, ne zaman onu zikredersen şunu de: Ya leyteniy kuntu meahum fe efuze fevzen aziyma.
Ziyaretten sonra da Ehli Beyt aleyhimusselamın düşmanlarına birincisinden sonuncusuna beşiktekinden mezardakine kadar çokça okuyabildiğiniz kadar lanet okuyun lanetinizi arttırın.Çünkü kurtuluş ve yüce dereceler kazanmak buna bağlı.

İmam Sadıq Cafer ibni Muhammed aleyhimasselam babasından Resulullah sallallahu aleyhi ve alihinin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Sıratta ayağı en sarsılmaz olanınız Ehli Beyt’ime sevgide en şiddetli olanınızdır.

İmam Cafer bin Muhammed aleyhisselam, babaları vasıtasıyla Emirul Muminin aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem bana şöyle buyurdu: Ya Ali! Sen muminlerin emiri ve muttakilerin imamısın. Ya Ali! Sen vasilerin seyyidisin, nebilerin ilminin varisisin, sadıkların hayırlısısın ve öne geçenlerin faziletlisisin. Ya Ali! Sen âlemlerdeki hanımların seyyidesinin eşisin ve resullerin hayırlı halifesisin. Ya Ali! Sen muminlerin mevlasısın. Ya Ali! Sen benden sonra bütün insanlara huccetsin. Kim seni severse cennet ona vaciptir ve kim sana düşmanlık ederse ateş onun hakkıdır. Ya Ali! Beni seçip nubuvvetle bütün halklara gönderene andolsun; Eğer bir kul Allah’a bin yıl ibadet etse Allah onun ibadetini kabul etmez, senin ve evlatlarından olan imamların vilayetini kabul etmezse. Ve vilayetini kabul etmiş sayılmaz, senin ve evlatlarından olan imamların düşmanlarından beraat etmezse. Cebrail aleyhisselam onunla ilgili olarak bana şöyle haber verdi: (Kim isterse iman etsin ve kim isterse inkâr etsin. Kehf- 29)

Camietul Kebire Ziyareti
Merhum Şeyh Saduk “Men La Yehzuruhul Fakih” adlı kitabında kendi senediyle Muhammed b. İsmail-i Bermeki’den Abdullah oğlu Musa en-Nehai’nin şöyle dediğini rivayet etmiştir: İmam Aliyyun Naqi Aleyhisselama “ Ey Resululullah Sallallahu Aleyhi ve Alihinin oğlu! Sizden birinizi ziyaret ettiğimde okumam için açık ifadeli ve öz anlamlı bir ziyaret öğretin” diye arzettim. İmam Aliyyun Naqi Aleyhisselam şöyle buyurdu: Kapıya ulaştığında dur ve (ziyaret için) gusul yapmış bir halde şöyle şehadet getir: ”Eşhedu enla ilahe illallah vahdehu la şeriyke leh ve eşhedu enne Muhammeden sallallahu aleyhi ve alih abduhu ve resuluh ve (eşhedu enne Aliyyen Emiyrel Mu’miniyne veliyyullah)” sonra içeriye girip biraz ilerle, zerihi gördüğünde tekrar dur ve otuz defa “Allahu Ekber” de, sonra kısa adımlar atarak vakarlı bir halle biraz daha ilerle, sonra durup tekrar otuz defa “Allahu Ekber” de, sonra biraz daha ilerle ve zerihe yakın bir yerde durarak kırk defa daha “Allahu Ekber” de ve böylece yüz tekbiri tamamla ve sonra şöyle de:

Camietul Kebire Ziyareti
Esselamu aleykum ya Ehle Beytin nubuvveh ve mevzier risaleh ve muxtelefel melaikeh ve mehbitel vahy ve me’diner rahmeh ve xuzzanel ilm ve muntehel hilm ve usulel kerem ve gadetel umem ve evliyaen niem ve enasirel ebrar ve deaimel exyar, ve sasetel ibad, ve erkanel bilad, ve ebvabel iman, ve umena errahman, ve sulaleten nebiyyin ve safvetel murselin, ve itrete xiyereti rabbil alemin, ve rahmetullahi ve berekâtuh.
Esselamu ela eimmetil huda, ve mesabihid duca, ve e’lamit tuga, ve zevin nuha, ve ulil hica, ve kehfil vera, ve veresetil enbiyai, vel meselil e’la, vedde’vetil husna, ve hucecillahi ela ehlid dunya vel axireti vel ula, ve rahmetullahi ve berekâtuh.
Esselamu ela mehalli me’rifetillah, ve mesakini bereketillah, ve meadini hikmetillah, ve hefezeti sirrillah, ve hameleti kitabillah, ve evsiyai nebiyyillah, ve zurriyyeti resulillah sallallahu aleyhi ve alihi ve rahmetullahi ve berekâtuh.
Esselamu elad duati ilellah, vel edillai ela merzatillah, vel mustegirriyne fi emrillah, vettammine fi mehebbetillah, vel muxlisine fi tevhidillah, vel muzhirine li emrillahi ve nehyih, ve ibadihil mukremin, ellezine la yesbigunehu bil gavli, ve hum bi emrihi ye’melun, ve rahmetullahi ve berekâtuh.
Esselamu elal eimmetid duati, vel gadetil hudati, vessadetil vulati, vezzadetil humati, ve ehliz zikr ve ulil emr, ve begiyyetillah, ve xiyeretihi ve hizbihi, ve aybeti ilmihi, ve huccetihi ve sıratihi, ve nurihi ve burhanihi, ve rahmetullahi ve berekâtuh.
Eşhedu en la ilahe ilellahu vehdehu la şerike leh kema şehidellahu li nefsih, ve şehidet lehu melaiketuhu, ve ulil ilmi min xalgih la ilahe illa huvel azizul hekim, ve eşhedu enne Muhammeden sellallahu aleyhi ve alih abduhul munteceb, ve resuluhul murteza, erselehu bil huda, ve dinil hag, li yuzhirehu elad dini kullihi velev kerihel muşrikun, ve eşhedu ennekumul eimmetur raşidun el mehdiyyun, el me’sumun el mukerremun, el mugerrebun el muttegun, essadigun el mustefevn, el mutiune lillah, el gevvamune bi emrih, el amilune bi iradetih, el faizune bi kerametih, istefakum bi ilmih, vertezakum li ğeybih, vextarekum li sirrih vectebakum bi gudretih ve eazzekum bi hudah ve xessakum bi burhanih ventecebekum li nurih, ve eyyedekum bi ruhih, ve raziyekum xulefae fi erzih ve hucecen ela beriyyetih ve ensaren li dinih ve hefezeten li sirrih, ve xazeneten li ilmih, ve mustevdeen li hikmetih, ve teracimeten li vahyih, ve erkanen li tevhidih, ve şuhedae ela xalgih, ve e’lamen li ibadih ve menaran fi biladih ve edillae ela siratih asemekumullahu minez zelel ve amenekum minel fiten ve tahherekum mined denes, ve ezhebe ankumurricse ve tahherekum tethira fe azzemtum celaleh, ve ekbertum şe’neh ve meccedtum keremeh, ve edemtum zikreh, ve vekkedtum misageh, ve ehkemtum agde taetih, ve nesehtum lehu fis sirri vel elaniyeh, ve deavtum ila sebilihi bil hikmeti vel mev’izetil haseneh, ve bezeltum enfusekum fi merzatih, ve sabertum ela ma esabekum fi cenbih ve egemtumus salate, ve ateytumuz zekate, ve emertum bil me’rufi ve neheytum anil munker, ve cahedtum fillahi hagge cihadih hetta e’lentum de’veteh, ve beyyentum feraizeh, ve egamtum hududeh, ve neşertum şeraie ehkamih, ve senentum sunneteh, ve sirtum fi zalike minhu iler riza, ve sellemtum lehul gazae ve seddegtum min rusulihi men meza, ferrağibu enkum marig vellazimu lekum lahig, vel mugessiru fi haggikum zahig, vel haggu meakum ve fikum ve minkum ve ileykum ve entum ehluhu ve me’dinuh, ve mirasun nubuvveti indekum, ve iyabul xalgi ileykum ve hisabuhum aleykum, ve feslul xitabi indekum, ve ayatullahi ledeykum, ve azaimuhu fikum, ve nuruhu ve burhanuhu indekum, ve emruhu ileykum, men valakum fegad valallah, ve men adakum fegad adallah, ve men ehebbekum fegad ehebbellah, ve men ebğezekum fegad ebğezellah, ve meni’teseme bikum fegadi’teseme billah, entumus sıratul egvam, ve şuhedau daril fenai, ve şufeau daril begai, verrahmetul mevsuleh, vel ayetul mexzuneh vel emanetul mehfuzeh, vel babul mubtela bihin nas, men etakum neca, ve menlem ye’tikum helek, ilellahi ted’un, ve aleyhi tedullun, ve bihi tu’minun, ve lehu tusellimun, ve bi emrihi te’melun ve ila sebilihi turşidun, ve bi gavlihi tehkumun, saide men valakum ve heleke men adakum, ve xabe men cehedekum, ve zelle men faregekum, ve faze men temesseke bikum, ve emine men lecee ileykum ve selime men saddegekum, ve hudiye meni’teseme bikum, menit tebeakum fel cennetu me’vah, ve men xalefekum fennaru mesvah, ve men cehedekum kafir, ve men harebekum muşrik, ve men redde aleykum fi esfeli derekin minel cehim, eşhedu enne haza sabigun lekum fiyma meza, ve carin lekum fi ma begiye, ve enne ervahekum ve nurekum ve tiynetekum vahideh, tabet ve tahurat be’zuha min be’zin, xalegekumullahu envaren fe cealekum bi arşihi muhdiin hetta menna aleyna bikum fecealekum fi buyutin ezinellahu en turfea ve yuzkere fi hasmuh, ve ceale salatena aleykum, ve ma xessena bihi min vilayetikum, tiyben li xelgina ve tahareten li enfusina, ve tezkiyeten lena ve keffareten li zunubina, fe kunna indehu musellimine bi fezlikum, ve me’rufiyne bi tesdigina iyyakum, febeleğallahu bikum eşrefe mehallil mukerremin, ve e’la menazilil mugerrebin ve erfea derecatil murseline, heysu la yelhaguhu lahigun, ve la yefuguhu faigun, ve la yesbiguhu sabigun, ve la yetmeu fi idrakihi tamiun, hetta la yebga melakun mugerreb, ve la nebiyyun mursel, ve la siddigun ve la şehid, ve la alimun ve la cahil, ve la deniyyun, ve la fazil, ve la mu’minun salih, ve la facirun talih, ve la cebbarun anid, ve la şeytanun merid, ve la xalgun fi ma beyne zalike şehid illa arrefehum celalete emrikum, ve izame xaterikum, ve kibere şe’nikum, ve temame nurikum, ve sidge megaidikum, ve sebate megamikum, ve şerefe mehallikum, ve menziletikum indeh, ve kerametekum aleyh, ve xassetekum ledeyh ve gurbe menziletikum minhu, bi ebi entum ve ummi ve ehli ve mali ve usreti uşhidullahe ve uşhidukum enni mu’minun bikum, ve bima amentum bih, kafirun bi aduvvikum ve bima kefertum bih, mustebsirun bi şe’nikum ve bi zelaleti men xalefekum, muvalin lekum ve li evliyaikum mubğizun li e’daikum ve muadin lehum, silmun limen salemekum, ve harbun limen harebekum, muhaggigun li ma heggagtum, mubtilun lima ebteltum, mutiun lekum arifun bi haggikum, mugirrun bi fezlikum, muhtemilun li ilmikum, muhtecibun bi zimmetikum, mu’terifun bikum, mu’minun bi iyabikum, museddigun bi rec’atikum, muntezirun li emrikum, murtegibun li devletikum, axizun bi gavlikum, amilun bi emrikum, mustecirun bikum, zairun lekum, laizun aizun bi guburikum, musteşfiun ilellahi azze ve celle bikum, ve mutegarribun bikum ileyh, ve mugeddimukum emame talibeti ve hevaici ve iradeti fi kulli ehvali ve umuri, mu’minun bi sirrikum ve elaniyetikum ve şahidukum ve ğaibikum ve evvelikum ve axirikum, ve mufevvezun fi zalike kullihi ileykum ve musellimun fihi meakum, ve galbi lekum musellimun, ve re’yi lekum tebeun, ve nusreti lekum muaddetun hetta yuhyiyellahu teâlâ dinehu bikum, ve yeruddekum fi eyyamih, ve yuzhirekum li adlih, ve yumekkinekum fi erzih, fe meakum meakum la mea ğayrikum amentu bikum, ve tevelleytu axirekum bima tevelleytu bihi evvelekum, ve beri’tu ilellahi azze ve celle, min e’daikum ve minel cibti vettağuti veşşeyatini ve hizbihimuz zalimine lekum, vel cahidine li haggikum, vel marigine min vilayetikum vel ğasibine li irsikum, veş şakkine fikum, vel munherifine ankum ve min kulli velicetin dunekum, ve kulli mutain sivakum, ve minel eimmetillezine yed’une ilennar fe sebbeteniyellahu ebeden ma hayiytu ela muvalatikum ve mehebbetikum ve dinikum, ve veffegani li taetikum ve rezegani şefaetekum ve cealeni min xiyari mevalikumut tabiine lima deavtum ileyh, ve cealeni mimmen yegtessu asarekum, ve yesluku sebilekum, ve yehtedi bi hudakum, ve yuhşeru fi zumretikum, ve yekirru fi rec’atikum, ve yumelleku fi devletikum, ve yuşerrefu fi afiyetikum, ve yumekkenu fi eyyamikum, ve tegirru aynuhu ğeden bi ru’yetikum, bi ebi entum ve ummi ve nefsi ve ehli ve mali, men eradellahe bedee bikum, ve men vehhedehu gabile ankum ve men gasedehu teveccehe ileykum mevaliyye la uhsi senaekum, ve la ebluğu minel medhi kunhekum ve minel vasfi gadrekum, ve entum nurul exyar ve hudatul ebrar, ve hucecul cebbar, bi kum fetehellahu ve bikum yextimullah ve bi kum yunezzilul ğays, ve bikum yumsikus semae en tegae alel arzi illa bi iznih, ve bikum yuneffisul hemme, ve yekşifuz zurre, ve indekum ma nezelet bihi rusuluh ve hebetat bihi melaiketuhu ve ileykum buiser ruhul emin, atakumullah ma lem yu’ti eheden minel alemin te’tee kullu şerifin li şerefikum, ve bexea kullu mutekebbirin li taetikum, ve xezea kullu cebbarin li fezlikum, ve zelle kullu şeyin lekum, ve eşregatil erzu bi nurikum, ve fazel faizune bi vilayetikum, bikum yusleku iler rizvan ve ela men cehede vilayetekum ğazabur rahman, bi ebi entum ve ummi ve nefsi ve ehli ve mali zikrikum fiz zakirin, ve esmaukum fil esma, ve ecsadukum fil ecsad, ve ervahukum fil ervah, ve enfusukum fin nufus, ve asarukum fil asar, ve guburukum fil gubur, fe ma ehla esmaekum, ve ekreme enfusekum, ve e’zeme şe’nekum, ve ecelle xaterekum, ve evfa ahdekum, ve esdaga ve’dekum kelamukum nurun, ve emrukum ruşdun, ve vasiyyetukumut teqva ve fi’lu kumul xayr, ve adetukumul ihsan, ve seciyyetukumul kerem, ve şe’nukumul haqqu ves sidqu ver rifqu, ve qevlukum hukmun ve hatmun, ve re’yukum ilmun ve hilmun ve hazmun, in zukirel xayru kuntum evvelehu ve eslehu ve fer’ehu ve me’dinehu ve me’vahu ve muntehah, bi ebiy entum ve ummiy ve nefsiy keyfe esifu husne senaikum, ve uhsi cemiyle belaikum, ve bikum exrecenellahu minezzulli, ve ferrece enna ğemaratil kurub, ve enqazena min şefa curufil helakati ve minennar, bi ebiy entum ve ummiy ve nefsiy bi muvalatikum, allemenellahu mealime diynina ve esleha ma kane fesede min dunyana ve bi muvalatikum temmetil kelimeh, ve azumetin ni’meh, ve’telefetil furqeh, ve bi muvalatikum tuqbelut taetul mufterezeh, ve lekumul meveddetul vacibeh, vedderecatur refieh vel meqamul mahmud, vel mekanul me’lumu indellahi azze ve celle, vel cahul aziym, ve şe’nul kebiyr ve şefaetul maqbuleh, Rabbena amenna bima enzelte vettebe’ner resule fektubna meaş şahidiyn, Rabbena la tuziğ qulubena be’de iz hedeytena ve heblena min ledunkerahmeten inneke entel vehhab, subhane rebbina inkane ve’du rebbina le mef’ulen, ya veliyyellah inne beyni ve beynellahi azze ve celle zunuben la ye’ti aleyha illa rizakum, fe bi haggi meni’temenekum ela sirrih vester’akum emre xelgih, ve garene taetekum bi taetih lemmastevhebtum zunubi, ve kuntum şufeai, fe inni lekum mutiun, men etaekum fegad etaellah, ve men asakum fegad asallah, ve men ehebbekum fegad ehebbellah, ve men ebğazekum fegad ebğazellah. Allahumme inni lov vecedtu şufeae egrebe ileyke min Muhammedin ve Ehli Beytihil exyaril eimmetil ebrar le cealtuhum şufeai, fe bi heggihimullezi evcebte lehum aleyke es’eluke en tudxileni fi cumletil arifine bihim ve bi heggihim ve fiy zumretil merhumine bi şefaetihim inneke erhamur rahimin ve sallallahu ela Muhammedin ve a-lihit tahirin. Veselleme teslimen kesiren ve hesbunellahu ve ni’mel vekil.

Eminullah Ziyareti
Cabir, İmam Muhammed Baqır aleyhisselamdan İmam Zeynul Abidin aleyhisselamın İmam Emirul Muminin Ali aleyhisselamın kabri başında durup ağlayarak şöyle ziyaretname okuduğunu nakleder:

Eminullah Ziyareti
Esselamu aleyke ya Eminellahi fiarzih, ve huccetehu ela ibadih. Esselamu aleyke ya Emirel Mu’minin eşhedu enneke cahedte fillahi hagge cihadih ve amilte bi kitabih vettebe’te sunene nebiyyih sallallahu aleyhi ve alih. Hetta deakellahu ila civarih, fe gabezeke ileyhi bixtiyarih ve elzeme e’daekel huccete mea ma leke minel hucecil baliğeti ela cemi’i xelgih. Allahumme fec’el nefsi mutmeinneten bi gaderik, raziyeten bi gazaike, muleeten bi zikrike ve duaik, muhibbeten li safveti evliyaik, mehbubeten fi arzike ve semaik, sabireten ela nuzuli belaik, şakireten li fevazili ne’maik, zakireten li sevabiği âlaik, muştagaten ila ferheti ligaike, mutezevvideten ettegva li yevmi cezaik, mustenneten bi suneni evliyaik, mufarigaten li exlagi e’daike, meşğuleten enid dunya bi hamdike ve senaike.
Sonar yanağını kabre koydu ve şöyle buyurdu:
Allahumme inne gulubel muxbitine ileyke valihetun, ve subuler rağibiyne ileyke şarietun, ve e’lamel gasidiyne ileyke vazihetun, ve ef’idetel arifine minke fazietun, ve esvated daine ileyke saidetun, ve ebvabel icabeti lehum mufettehetun, ve de’vete men nacake mustecabetun, ve tevbete men enabe ileyke magbuletun, ve ebrete men beka min xavfike merhumetun, vel iğasete li menisteğase bike mevcudetun, vel ianete li menisteane bike mebzuletun, ve idatike li ibadike muncezetun, ve zelele menistegaleke mugaletun, ve e’malel amiline ledeyke mehfuzetun, ve erzageke ilel xelaigi min ledunke naziletun, ve evaidel mezidi ileyhim vasiletun, ve zunubel musteğfirine meğfuretun, ve hevaice xalgike indeke magziyyetun, ve cevaizes sailine indeke muvefferetun, ve evaidel meziydi mutevatiretun, ve mevaidel mustet’imine mueddetun, ve menahilez zimai mutreetun. Allahumme festecib duai vegbel senai vecme’ beyni ve beyne evliyai. Bi haggi Muhammedin ve Aliyyin ve Fatimete vel Heseni vel Huseyn. İnneke veliyyu ne’mai ve munteha munaye ve ğayetu recai fi mungelebi ve mesvay.
Kamil uz Ziyaret kitabında bu alttaki kısım ziyaretnamenin bir parçası olarak eklenmiştir:
Ente ilahi ve seyidi ve mevlay, iğfir li evliyaina ve kuffe enna e’daena veşğelhum en ezana ve ezhir kelimetel haggi vec’elhel ulya ve edhiz kelimetel batili vec’elhessufla, inneke ela kulli şey’in gadir.

Üçüncü Camia Ziyareti
Her zaman ve mekânda ve özellikle arefe günü bu ziyaretnameyle ziyaret edilebilir.

Üçüncü Camia Ziyareti
Esselamu aleyke ya Resulellah, esselamu aleyke ya nebiyyellah, esselamu aleyke ya xiyeretellahi min xalgihi ve eminehu ela vahyihi, esselamu aleyke ya mevlaye ya Emirel Mu’minin, esselamu aleyke ya mevlaye ente huccetullahi ela xalgihi ve babu ilmihi ve vasiyyu nebiyyihi, vel xalifetu min be’dihi fi ummetihi leenellahu ummeten ğasebetke haggeke ve gaedet mag’edeke ena beriun minhum ve min şietihim ileyke. Esselamu aleyki ya Fatimetul Betul, esselamu aleyki ya zeyne nisail alemin, esselamu aleyki ya binte resulillahi rabbil alemin sallallahu aleyki ve aleyhi, esselamu aleyki ya ummel Haseni vel Huseyn, leenellahu ummeten ğasebetki, haggeki ve meneetki ma ceelehullahu leki helalen ena beriun ileyki minhum ve min şietihim. Esselamu aleyke ya mevlaye ya eba Muhammedinil Hesenez Zekiy, esselamu aleyke ya mevlaye leenellahu ummeten gateletke ve bayeet fi emrike ve şayeet ena beriun ileyke minhum ve min şietihim. Esselamu aleyke ya mevlaye ya eba Abdillahil Huseynebne Aliysalavatullahi aleyke ve ela ebike ve ceddike Muhammedin sallallahu aleyhi ve alihi, leenellahu ummeten istehellet demeke ve leenellahu ummeten gateletke vestebahet heriymeke ve leenellahu eşyaehum ve etbaehum ve leenellahu mumehhidine lehum bittemkini min gitalikum ena beriun ilellahi ve ileyke minhum, esselamu aleyke ya mevlaye ya eba Muhammedin Aliyebnel Huseyn, esselamu aleyke ya mevlayeya eba Caferin Muhemmedebne Aliy, esselamu aleyke ya mevlaye ya eba Ebdillahi Caferebne Muhammed, esselamu aleyke ya mevlaye ya ebel Haseni Musabne Cafer, esselamu aleyke ya mevlaye ya ebel Heseni Aliyyebne Musa, esselamu aleyke ya mevlaye ya eba Caferin Muhammedebne Aliy, esselamu aleyke ya mevlaye ya ebel Haseni Aliyyebne Muhammed, esselamu aleyke ya mevlaye ya eba Muhammedinil Hesenebne Aliy, esselamu aleyke ya mevlaye ya ebel Gasimi Muhammedebnel Hesen Sahibizzeman sallallahu aleyke ve ela itretiket tahiretit tayyibeh, ya mevaliyye kunu şufeai fi hatti vizri ve xatayay amentu billahi ve bima unzile ileykum ve etavala axirekum bima etavala evvelekum ve beri’tu minel cibti vettağuti vel lati vel uzza, ya mevaliyye ena silmun limen salemekum ve herbun limen harebekum ve aduvvun limen adakum ve veliyyun limen valakum ila yevmil giyameh ve leenellahu zalimikum ve ğasibikum ve leenellahu eşyaehum ve etbaehum ve ehle mezhebihim ve ebreu ilellahi ve ileykum minhum.
Alt 08-15-2018, 08:45
Süper Üye

Erbain Ziyareti
Esselamu ela veliyyillahi ve habibih. Esselamu ela xalilillahi ve necibih. Esselamu ela sefiyyillahi vebni sefiyyih. Esselamu alel Huseynil mazlumiş şehid. Esselamu ela esiril kurubati ve gatilil aberat. Allahumme inni eşhedu ennehu veliyyuke vebnu veliyyik ve safiyyuke vebnu safiyyik el faizu bi kerametik, ekremtehu bişşehadeti ve hebevtehu bisseadeti, vectebeytehu bi tibil viladeti ve ceeltehu seyyiden minessadeti ve gaiden minel gadeti ve zaiden minez zadeti ve e’teytehu mevarisel enbiyai ve ceeltehu hucceten ela xalgike minel evsiyai. Fe e’zere fidduai ve menehen nushe ve bezele muhcetehu fîke, liyestengize ibadeke minel cehaleti ve hayretez zelali ve gad tevazere aleyhi men ğerrethud dunya. Ve bae hezzehu bil erzelil edna. Ve şera axiretehu bissemenil evkesi. Ve teğetrese ve teredda fi hevahu ve esxeteke ve esxete nebiyyeke ve etae min ibadike ehleş şigagi ven nifagi ve hameletel evzaril mustevcibinen nare. Fe cahedehum fike sabiren muhtesiben hetta sufike fi taetike demuhu vestubihe herimuh.
Allahumme fel’enhum le’nen vebila ve ezzebhum ezaben elima. Esselamu aleyke yebne Resulillah. Esselamu aleyke yebne seyyidil evsiyai, Eşhedu enneke eminullahi vebnu eminih. İşte seiyden ve mezeyte hemida ve mutte fegiyden mezlumen şehida. Ve eşhedu ennellahe muncizun ma veadeke ve muhlikun men xezeleke ve muezzebun men gateleke ve eşhedu enneke vafeyte bi ehdillahi ve cahedte fi sebilihi hetta etakel yegin. Fe leenallahu men gateleke. Ve leenallahu men zalemeke. Ve leenallahu ummeten semiet bi zalike feriziyet bih.
Allahumme inni uşhiduke enni veliyyun limen valahu ve eduvvun limen adahu. Bi ebi ente ve ummi yebne Resulillah. Eşhedu enneke kunte nuren fil eslabişşamixeti vel erhamil mutehhereh. Lem tunecciskel cahiliyyetu bi encasiha ve lem tulbiskel mudlehimmatu min siyabiha ve eşhedu enneke min deaimiddini ve erkanil muslimin ve me’gilul mu’miniyn ve eşhedu ennekel imamul berrut tegiy er reziyyuz zeki el hadi el mehdi ve eşhedu ennel e’immete min vuldike kelimetut tegvâ ve e’lâmul hudâ vel’urvetul vusga, vel huccetu ela ehliddunya ve eşhedu enni bikum mu’minun ve bi iyabikum, mu’ginun bi şeraii dini ve xevatimi ameli ve galbi li gelbikum silmun ve emri li emrikum muttebiun. Ve nusreti lekum mueddetun, hetta ye’zenellahu lekum fe meekum meekum la mee eduvvikum salavatullahi aleykum ve ela ervahikum ve ecsadikum ve şahidikum ve ğaibikum ve zahirikum ve batinikum âmin rebbel âlemin. Peşinden iki rekât ziyaret namazı kıl ve sonra istediğin duayı et.

A-li Yasin Ziyareti
Selamun ela a-li Yasin. Eselamu aleyke ya daiyellahi ve rebbaniyye ayatih. Esselamu aleyke ya babellahi ve deyyane dinih. Esselamu aleyke ya xalifetellahi ve nasire haggih. Esselamu aleyke ya huccetellahi ve delile iradetih. Esselamu aleyke ya taliye kitabillahi ve tercumaneh. Esselamu aleyke fi ânai leylike ve etrafi neharik. Esselamu aleyke ya begiyyetellahi fi arzih. Esselamu aleyke ya misagellahillezi exezehu ve vekkedeh. Esselamu aleyke ya ve’dellahillezi zemineh. Esselamu aleyke eyyuhel alemul mensubu vel ilmul mesbubu vel ğevsu verrehmetul vasietu ve’den ğayre mekzub. Eselamu aleyke hiyne tegumu. Esselamu aleyke hiyne teg’udu. Esselamu aleyke hiyne tegreu ve tubeyyinu. Esselamu aleyke hiyne tuselli ve tegnutu. Esselamu aleyke hiyne terkuu ve tescudu. Esselamu aleyke hiyne tuhellilu ve tukebbiru. Esselamu aleyke hiyne tehmedu ve testeğfiru. Esselamu aleyke hiyne tusbihu ve tumsi. Esselamu aleyke filleyli iza yeğşa vennehari iza tecella. Esselamu aleyke eyyuhel imamul me’mun. Esselamu aleyke eyyuhel mugeddemul me’mul. Esselamu aleyke bi cevamiis selam. Uşhiduke ya mevlay, enni eşhedu en la ilahe illellahu vehdehu la şerike leh ve enne Muhammeden abduhu ve resuluh. La habibe illa huve ve ehluhu. Ve uşhiduke ya mevlay,
Enne Aliyyen emirel mu’minine huccetuh, vel Hasen huccetuh, vel Huseyn huccetuh ve Aliyyebnel Huseyn huccetuh ve Muhemmedebne Aliyyin huccetuh ve Caferebne Muhammedin huccetuh ve Musebne Caferin huccetuh ve Aliyyebne Musa huccetuh ve Muhammedebne Aliyyin huccetuh ve Aliyyebne Muhammedin huccetuh vel Hesenebne Aliyyin huccetuh ve eşhedu enneke huccetullahi. Entumul evvelu vel axiru ve enne rec’etekum haggun la reybe fiha. Yevme la yenfeu nefsen imanuha lem yekûn amenet min gablu ev kesebet fi imaniha xeyre. Ve ennel mevte haggun ve enne nakiren ve nekiren haggun ve eşhedu ennen neşre haggun, vel be’se haggun ve ennes sirate haggun, vel mirsade haggun, vel mizane haggun, vel haşre haggun, vel hisabe haggun, vel cennete haggun, ven nare haggun, vel ve’de vel vaide bihima hag. Ya mevlay, şegiye men xalefekum ve seide men etaekum, feşhed ela ma eşhedtuke aleyhi ve ena veliyyun leke, beriun min aduvvike, felheggu ma reziytumuhu vel batilu ma esxettumuhu, vel me’rufu ma emertum bihi vel munkeru ma neheytum enhu, fe nefsi mu’minetun billahi vehdehu, la şerike leh ve bi resulihi ve bi Emiril Mu’minin ve bikum ya mevlay, evvelikum ve axirikum ve nusreti mueddetun lekum ve meveddeti xalisetun lekum amine, amin.

Ziyaretin ardından bu duayı oku:
Allahumme inni es'eluke en tusalliye ela Muhammedin nebiyyi rehmetike ve kelimeti nurike ve en temlee galbi nurel yegini ve sadri nurel imani ve fikrinurenniyyati ve ezmi nurel ilmi ve lisani nures sidgi ve dini nurel besairi min indike ve baseri nurezziyai ve sem'i nurel hikmeti ve meveddeti nurel muvalati li Muhammedin ve âlihi aleyhimusselam hetta elgake ve gad vafeytu bi ahdike ve misagike fe tuğaşşiyeni rehmetuke ya veliyyu ya hamid.
Allahumme salli ela Muhammedin huccetike fi arzike ve xelifetike fi biladike, ved dai ila sebilike, vel gaimi bi gistike, vessairi bi emrike, veliyyil mu'minine ve bevaril kafirin ve mucelliyezzulmeti ve muniril haggi, ven natigi bil hikmeti ves sidgi ve kelimetiket tammeti fi arzike, el murtegibil xaifi vel veliyyinnasihi, sefiynetinnecati ve alemil huda ve nuri ebsaril vera ve xeyri men tagemmese verteda ve mucelliyel ema ellezi yemleul arze edlen ve gisten kema muliet zulmen ve cevra, inneke ela kulli şey'in gadir.
Allahumme salli ela veliyyike vebni evliyaike ellezine ferezte taetehum, ve evcebte haggehum, ve ezhebte enhumurricse, ve tehhertehum tethira.
Allahummensurhu ventesir bihi li dinike vensur bihi evliyaike ve evliyaehu ve şietehu ve ensarehu vec'elna minhum, Allahumme eizhu min şerri kulli bağin ve tağin ve min şerri cemi’i xelgike, vehfezhu min beyne yedeyhi ve min xalfihi ve en yeminihi ve en şimalihi, vehrushu vemne'hu min en yusele ileyhi bi suin vehfez fihi resuleke, ve âli resulike ve ezhir bihil edle ve eyyidhu binnesri, vensur nasirihi, vexzul xazilihi, veqsim qasimihi, veqsim bihi cebabiretel kufri, vegtul bihil kuffare vel munafigiyne ve cemi’el mulhidine heysu kanu min meşarigil arzi ve meğaribiha berriha ve behriha, vemle bihil arze edlen ve ezhir bihi dine nebiyyike sallallahu aleyhi ve alihi, vec'elniy Allahumme min ensarihi ve etbaihi ve şietihi, ve erini fi a-li Muhammedin aleyhimusselam ma ye'melune ve fi aduvvihim ma yehzerune, ilahel haggi amin, ya zel celali vel ikram, ya erhamer rahimin.

Hz. Adem Aleyhisselamın Ziyareti
Esselamu aleyke ya safiyyellah, esselamu aleyke ya habibellah, esselamu aleyke ya nebiyyellah, esselamu aleyke ya eminellah, esselamu aleyke ya xalifetellahi fi arzih, esselamu aleyke ya ebel beşer, esselamu aleyke ve ela ruhike ve bedenike ve elat tahirine min vuldike ve zurriyyetike sallallahu aleyke salaten la yuhsiha illa huve ve rahmetullahi ve berekâtuh.
İki rekât namaz kıl ve Hz. Adem aleyhisselama hediye et.

Hz. Nuh Aleyhisselamın Ziyareti
Esselamu aleyke ya nebiyyellah, esselamu aleyke ya safiyyellah, esselamu aleyke ya veliyyellah, esselamu aleyke ya habibellah, esselamu aleyke ya şehxel murselin, esselamu aleyke ya eminellahi fi arzih, salevatullahi ve selamuhu aleyk ve ela ruhike be bedenike ve elat tahirine min vuldike ve rahmetullahi ve berekâtuh.
İki rekât namaz kıl ve Hz. Nuh aleyhisselama hediye et.
(Not: Hz. Adem ve Hz. Nuh aleyhimasselamın kabirleri İmam Ali aleyhisselamın kabrinin yanındadır)

Hz. Ali Ekber Aleyhisselamın Ziyareti
Esselamu aleyke yebne Resulillah, esselamu aleyke yebne Nebiyyillah, esselamu aleyke yebne Emiril Mu’minin, esselamu aleyke yebnel Huseyn’i ş şehid, esselamu aleyke eyyuheş şehid, esselamu aleyke eyyuhel mezlum vebnul mezlum. Leanellahu ummeten gateletke ve leanellahu ummeten zalemetke ve leanellahu ummeten semi’et bi zalike fe reziyet bihi.
Sonra kabire yapışıp öp ve şunu oku:
Esselamu aleyke ya veliyyellahi vebne veliyyih, legad azumetil musibetu ve celletir reziyyetu bike aleyna ve ela cemi’il muslimin, fe leanellahu ummeten gateletke ve ebrau ilallahi ve ileyke minhum.
Sonra Ali ibni Huseyn aleyhisselamın ayak tarafında ki kapıdan dışarı çık ve Kerbela şehitlerine doğru yönelip şunu oku:

Hz. Abbas Aleyhisselamın Ziyareti
Selamullahi ve selamu melaiketihil mugerrebin, ve enbiyaihil murselin, ve ibadihissalihin, ve cemi’iş şuhedai ves siddigin, vezzakiyetuttayyibat, fima teğtedi ve teruhu aleyke yebne Emiril Mu’minin.
Eşhedu leke bit teslimi vet tasdigi vel vefai ven nasiheti, li xalefin nebiyyi sallallahu aleyhi ve alihil mursel, vessibtil munteceb, ved delilil alim, vel vasiyyil mubelliğ, vel mezlumil muhtezem, fe cezakellahu an resulihi ve an Emiril Mu’minin ve anil Hasen vel Huseyn salavatullahi aleyhim, efzelel cezai, bima saberte vehtesebte, vea’ente fe ni’me ugbeddar, leenellahu men geteleke, ve leenellahu men cehile heggeke, vestexeffe bi hurmetike, ve leenellahu men hale beyneke ve beyne mail Furat, eşhedu enneke gutilte mezlumen, ve ennellahe muncizun lekum ma veadekum, ci’tuke yebne Emiril Mu’minin vafiden ileykum, ve galbi musellimun lekum ve tabiun, ve ene lekum tabiun ve nusreti lekum mueddetun, hetta yehkumellahi ve huve xeyrul hakimin, fe me’ekum me’ekum la me’e eduvvikum, inni bikum ve bi iyabikum minel mu’minin, ve bimen xalefekum, ve gatelekum minel kafirin, gatelellahu ummeten gateletkum bil eydi vel elsun.

Sonra içeri gir ve kendini türbeye yapıştırarak şöyle de:
Esselamu aleyke eyyuhel abdussalih, el mutiu lillahi ve li resulihi ve li Emiril Mu’minin, vel Haseni, vel Huseyni sallallahu aleyhim ve sellem, esselamu aleyke ve rehmetullahi ve bereketuh ve meğfiretuhu ve rizvanuhu, ve ela ruhike ve bedenik.
Eşhedu ve uşhidullahe enneke mezeyte ela ma meza bihil bedriyyun, vel mucahidune fi sebilillahi, el munasihune lehu fi cihadi e’daihi, el mubaliğune fi nusreti evliyaihi, ezzabbune an ehibbaihi, fe cezakellahu efzelel cezai, ve ekserel cezai, ve evferel cezai, ve evfa cezai ehedin mimmen vefa bi bey’etihi, vestecabe lehu de’veteh, ve etae vulate emrih.
Eşhedu enneke gad baleğte finnesiheti, ve e’tayte ğayetel mechudi, febeesekellahu fişşuhedai, ve ceale ruheke mea ervahissuedai, ve e’take min cinanihi efseheha menzilen ve efzeleha ğurefen, ve refe’e zikreke fi illiyyin, ve haşereke me’ennebiyyin ves siddiygiyn veşşuhedai ves salihin ve hesune ulaike refiyga.
Eşhedu enneke lem tehin ve lem tenkul, ve enneke mezeyte ela basiretin min emrik, mutediyen bis salihin, ve muttebien linnebiyyin, fe cemeallahu beynena ve beyneke ve beyne resulihi ve evliyaihi fi menazilil muxbitin, fe innehu erhamur rahimin.

Bu ziyareti kabrin arka tarafında ve kıbleye doğru okumak iyidir. Sonra içeri girerek kabrin arkasına geç ve kıbleye doğru durarak şöyle de:
Esselamu aleyke eyyuhel abduhussalihin.
Daha sonra mezarın baş tarafında durarak iki rekât namaz kıl, Allah’ı çokça an ve sonra şöyle de:
Allahumme salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed ve la tede’li fi hazel mekanil mukerrem vel meşhedil muezzem, zenben illa ğeferteh, ve la hemmen illa ferrecteh, ve la merzen illa şefeyteh, ve la ayben illa seterteh, ve la rizgen illa besetteh, ve la xavfen illa amenteh, ve la şemlen illa ceme’teh, ve la ğaiben illa hefizteh ve edneyteh, ve la haceten min hevaicid dunya vel axireti leke fiha rizen ve li fiha selahun illa gezeyteha ya erhamer rahimin.

Sonra mezara doğru yönel ve ayak tarafında durarak şöyle de:
Esselamu aleyke ya Ebelfazlil Ebbasebne Emiril Mu’minin, Esselamu aleyke yebne seyyidil vasiyyin, Esselamu aleyke yebne evvelil gevmi islamen ve egdemihim imanen ve egvemihim bi diynillahi, ve ehvatihim alel islam.
Eşhedu leqed nesehte lillahi ve li resulihi ve li exiyke fe ni’mel exul muvasi, fe leanellahu ummeten gateletke, ve leanellahu ummeten zalemetke, ve leanellahu ummeten istehellet minkel meharime, venteheket hurmetel islam, fe ni’messabirul mucahid, el muhami, ennasir, vel exuddafiu en exihi, el mucibu ila taati rabbihi, errağibu fi ma zehide fihi ğeyruhu, mines sevabil cezil, ves senail cemil, ve elhegekellahu bi dereceti abaik, fi cennetin naim.
Allahumme inni tearreztu li ziyareti evliyaik, reğbeten fisevabik, ve recaen li meğfiretik, ve cezili ihsanik, fe es’eluke en tusalliye ela Muhammedin ve alihit tahirin, ve en tec’ele rizgi bihim derren ve ayşiy bihim garren, ve ziyareti bihim magbuleten ve heyati bihim tayyibeten, ve edricni idracel mukremin, vec’alni mimmen yengelibu min ziyareti meşahidi ehibbaike muflihen muncihen, gedistevcebe ğufranezzunub, ve setreluyub, ve keşfelkurub, inneke ehlut tegva ve ehlul meğfireh.

Veda etmek istediğinde ise mubarek kabrin yanına giderek şöyle de:
Estevdiukellahe ve ester’ike ve egreu aleykesselam, amenna billahi ve bi resulihi ve bi kitabihi ve bima cae bihi min indillah. Allahumme fektubna me’aş şahidin, Allahumme la tec’elhu axirel ehdi min ziyareti gabrebni exi resulik, sallallahu aleyhi ve alih, verzugni ziyaretehu ebeden ma ebgeyteni vehşurni meahu ve me’a abaihi fil cinan, ve arrif beyni ve beynehu ve beyne resulike ve evliyaik.
Allahumme salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed, ve taveffeni alel imani bike vet tesdigi bi resulike vel vilayeti li Aliyyibni Ebi Talibin vel Eimmmeti min vuldih aleyhimusselam, vel beraati min aduvvihim, fe inni ged reziytu ya rebbi bi zalik, ve sallallahu ela Muhammedin ve a-li Muhammed.
Alt 08-15-2018, 08:54
Süper Üye

Hz. Masume Aleyhasselamın Ziyareti
Fatimei Masume Aleyhasselamı ziyaret etmek istediğin zaman mezara yaklaş ve baş tarafında kıbleye doğru durarak 34 defa Allahu Ekber, 33 defa Elhamdulillah, 33 defa Subhenellah söyle ve sonra şöyle de:

Hz. Masume Aleyhasselamın Ziyareti
Esselamu ela Ademe safvetillah, esselamu ela Nuhin nebiyyillah, esselamu ela İbrahime xalilillah, esselamu ela Musa kelimillah, esselamu ela İsa ruhillah, esselamu aleyke ya Resulellah, esselamu aleyke ya xayre xalgillah, esselamu aleyke ya safiyyellah, esselamu aleyke ya Muhemmedebne Abdillah xatemennebiyyin, esselamu aleyke ya Emirel Mu’minine Aliyyebne Ebi Talib, vasiyyi Resulillah, esselamu aleyki ya Fatimetu seyyidetu nisail alemin, esselamu aleykuma ya sibtey nebiyyirrehmeti, ve seyyidey şebabi ehlil cenneti, esselamu aleyke ya Aliyyebnel Huseyn seyyidel abidin ve gurrete aynin nazirin, esselamu aleyke ya Muhammedebne Aliyyin bagirel ilmi be’dennebi, esselamu aleyke ya Ca’ferebne Muhammedin essadigel barrel emin, esselamu aleyke ya Musebne Ca’ferin ettahirettuhre, esselamu aleyke ya Aliyyebne Musa, erriza elmurteza, esselamu aleyke ya Muhemmedebne Aliyyin ettagi, esselamu aleyke ya Aliyyebne Muhammed, ennagi ennasihel emin, esselamu aleyke ya Hasenebne Aliy, esselamu alel vasiyyi min be’dih,
Allahumme salli ela nurike ve siracike ve veliyyi veliyyike ve vasiyyi vasiyyike, ve huccetike ela xalqik,
Esselamu aleyki ya binte Resulillah, esselamu aleyki ya binte Fatimete ve Xadicete, esselamu aleyki ya binte Emiril Mu’minin, esselamu aleyki ya bintel Haseni vel Huseyn, esselamu aleyki ya binte veliyyillah, esselamu aleyki ya uxte veliyyillah, esselamu aleyki ya ammete veliyyillah, esselamu aleyki ya binte Musabni Ca’fer ve rahmetullahi ve bereketuh, esselamu aleyki arrefellahu beynena ve beynekum filcenneti, ve heşerena fi zumretikum ve evredena hevze nebiyyikum, ve sagena bi ke’si ceddikum min yedi Aliyyibni Ebiy Talib, salavatullahi aleykum, es’elullahe en yuriyena fikum essurure vel ferec, ve en yecme’ena ve iyyakum fi zumreti ceddikum Muhammedin sallallahu aleyhi ve alih, ve en la yeslubena me’rifetikum innehu veliyyun gadir, etegarrebu ilellahi, bi hubbikum vel beraeti min e’daikum vet teslimi ilellah, raziyen bihi ğayre munkirin, ve la mustekbirin ve ela yegini ma eta bihi Muhammedun ve bihi razin, netlubu bi zalike vecheke ya seyyidi, Allahumme ve rizake veddarel axireh, ya Fatimetu, işfeiy li fil cenneti fe inne leki indellahi şe’nen mineşşe’n, Allahumme inni es’eluke en textime li bisseadeti fela teslub minni ma ena fihi ve la havle ve la guvvete illa billahil aliyyil azim, Allahummestecib lena ve tegabbelhu bi keremike ve izzetike ve bi rahmetike ve afiyetike ve sallallahu ela Muhammedin ve alihi ecmein ve selleme teslimen ya erhamer rahimin.

Mezarlık Ziyareti

Bismillahirrahmanirrahiym esselamu ela ehli la ilahe illallah min ehli la ilahe illallah ya ehle la ilahe illallah bi haggi la ilahe illallah keyfe vecedtum gavle la ilahe illallah min la ilahe illallah ya la ilahe illallah bi haggi la ilahe illallah iğfir limen gale la ilahe illallah vehşurna fi zumreti men gale la ilahe illallah Muhammedun resulullah Aliyyun veliyyullah.

İmam Ali aleyhisselam Resulellah sallallahu aleyhi ve alihiden şöyle işittiğini rivayet eder: Kim bu duayı okursa Allah Subhanehu ve Teâla ona elli senenin sevabını verir onun elli senelik günahını örter. Anne ve babası içinde aynı şeyi uygular.

İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıq aleyhisselam babaları aleyhimusselam vasıtasıyla İmam Emirul Muminin Ali aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Sizden birisi namazını bitirdiğinde ellerini göğe kaldırsın ve duasında çok çaba göstersin.

Emirul Muminin aleyhisselam şöyle buyurdu: Sabah ve İkindi namazından sonra dua etmek rızkı arttırır.

İmam Ali ibni Ebi Talip aleyhisselam, Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim bir farz namazı yerine getirse onun için Allah katında kabul olmuş bir dua vardır. Eğer isterse onu dünyada ona verir, eğer isterse onun için ahirete erteler.

Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Kul namazını bitirdiğinde Allahu Teâlâdan birşey istemese Allahu Teâlâ meleklerine şöyle buyurur: Şu kuluma bakın farzımı eda etti fakat benden ihtiyacını istemedi sanki o benden daha zengin alın onun namazını yüzüne çarpın.

İmam Cafer ibni Muhammed aleyhisselam, Allah Azze ve Cellenin ayeti hakkında şöyle buyurdu: ( Boş kaldığında (ibadet ve dua ile) yorul. Ve rabbine rağbet et. İnşirah7-8) İmam aleyhisselam: Mutlaka sen farz ibadetten sonra dua etmelisin. Onun farz ibadetten sonraki üstünlüğü, farzın nafileye olan üstünlüğü gibidir. Allah şöyle buyuruyor: ( Bana dua edin size icabet edeyim. Bana ibadet etmeyip büyüklenenler, aşağılanmış olarak cehenneme girecekler. Mumin- 60) En üstün ibadet duadır.

İmam Sadıq aleyhisselam şöyle buyurdu: Dört yerde duaya icabet olur. Vitir namazında, fecrin doğuşundan sonra, öğleden sonra ve güneş battıktan sonra.

İmam Ebi Cafer Muhammed Baqır aleyhisselam şöyle buyurdu: Farz namazdan sonra dua etmek müstehap namazdan daha üstündür.

İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıq aleyhisselama iki kişiden soruldu: İkisi de aynı zamanda mescide girdi ve aynı zamanda namaza başladı. Birisinin dua etmesi daha çoktu, diğerinin kuran okuması daha çoktu. Hangisi daha üstündür? İmam aleyhisselam: Hepsinde üstünlük var, hepsi güzeldir diye buyurdu. Arz ettiler: Onu bildik velakin hangisinin daha üstün olduğunu bilmek istedik. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Dua daha üstündür. Allah Azze ve Celle’nin sözünü işitmedin mi? Buyuruyor: ( Bana dua edin size icabet edeyim. Bana ibadet etmeyip büyüklenenler, aşağılanmış olarak cehenneme girecekler. Mumin- 60) O ibadettir ve o daha üstündür.

Muaviye ibni Ammar şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah aleyhisselama arz ettim: İki adam aynı anda namaza başladı. Biri kurandan okudu ve kuran okuması dua etmesinden fazla oldu. Diğeri dua etti ve duası kuran okumasından fazla oldu ve aynı anda bitirdiler. İkisinden hangisi daha üstündür? İmam aleyhisselam: Hepsinde üstünlük var. Hepsi güzel. Diye buyurdu. Arz ettim: Anladım ikiside güzel ve ikisinde de üstünlük var. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Dua daha üstündür. Allah Tebareke ve Teâlânın sözünü işitmedin mi? ( Rabbiniz buyurdu: Bana dua edin size icabet edeyim. Bana ibadet etmeyip büyüklenenler, aşağılanmış olarak cehenneme girecekler. Mumin- 60) O vallahi ibadettir. O vallahi ibadettir. O ibadet değil mi? O vallahi ibadettir. O vallahi ibadettir. O onların en şiddetlisi değil mi? O vallahi onların en şiddetlisidir. O vallahi onların en şiddetlisidir. O vallahi onların en şiddetlisidir.

Her Sabah ve Akşam Terk Edilmemesi Gereken Dua
Imam Ebi Abdilah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Her neyi terk edersen et her sabah ve akşam bunu demeyi terk etme.

Allahumme inni esbehtu esteğfiruke fi hazas sabahi ve fi hazal yevmi li ehli rahmetike ve ebreu ileyke min ehli la’netike. Allahumme inni esbehtu ebreu ileyke fi hazal yevmi ve fi hazas sabahi mimmen nehnu beyne zahranihim minel muşrikine ve mimma kanuu ya’buduun. İnnehum kanuu gavme sev’in fasigin. Allahummec’el ma enzelte mines semai ilel arzi fi hazas sabahi ve fi hazal yevmi bereketen ela evliyeike ve igaben ela adaike. Allahumme vali men valake ve adi men adake. Allahummextim li bil emni vel imani kullema tala’et şemsun ev ğarebet. Allahummeğfir li ve li valideyye verhemhuma kema rabbeyani sağira. Allahummeğfir lil mu’minine vel mu’minat vel muslimine vel muslimat el ehyai minhum vel emvat. Alahumme inneke te’alemu mungalebehum ve mesvahum. Allahumehfez imamel muslimine bi hıfzil imani vensurhu nasren azizen vefteh lehu fethen yesiren vec’el lehu ve lena min ledunke sultanen nasira. Allahulmel’en fulanen ve fulana, vel firegel muxtelifete ela resulike ve vulatil emri ba’de resulike vel eimmeti min ba’dihi ve şi’etihim ve es’elukez ziyadete min fazlike vel igrare bima cae min indike vet teslime li emrike vel muhafazete ela ma emerte bihi la ebteği bihi bedelen ve la eşteri bihi semenen galila. Allahummehdini fimen hedeyte ve gini şerre ma gazeyte inneke tegzi ve la yugza aleyke ve la yezillu men valeyte tebarekte ve tealeyte. Subhaneke rabbel beyti tegabbel minni duai ve ma tegarrebtu bihi ileyke min xayrin fezaif hu li iz’afen muza’afeten kesireten ve atina min ledunke rahmeten ve ecren azima. Rabbi ma ehsene mabteleyteni ve a’zeme ma ateyteni ve etvele ma afeyteni ve eksere ma seterte aleyye. Fe lekel hamdu ya ilahi kesiren tayyiben mubareken aleyh. Mil’es semavati ve mil’el arzi ve mil’e ma şae rabbi kema yuhibbu ve yerza ve kema yenbeği li vechi rabbi zil celali vel ikram.

Yesteşir Duası
Seyyid ibni Tavus Mehcud Davat kitabında Emiril Mu’minin aleyhisselamdan şöyle rivayet eder: Bu duayı bana Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi öğretti ve her zorlukta ve kolaylıkta onunla dua etmemi ve kendimden sonraki halifeme bunu öğretrmemi ve ömrüm boyunca Allah Azze ve Celle’yle karşılaşıncaya kadar bu duayı terk etmememi emretti ve bana şöyle dedi: Her sabahladığında ve akşamladığında bu duayı oku muhakkak ki o arşın hazinelerinden bir hazinedir.

Bismillahirrahmanirrahim elhamdu lillahillezila ilahe illa huvel melikul haggul mubin, el mudebbiru bila vezirin ve la xalgin min ibadihi yesteşir. El evvelu ğayru mevsufin vel bagi ba’de fenail xalg. El azimur rububiyyeti nurus semavati vel arazin, ve fatirihuma ve mubtediuhuma bi ğayri amedin xalegehuma ve fetegehuma fetga. Fe gametis semavatu taiatin bi emrihi vestegerretil arazune bi evtadiha fevgel mai summe ela rabbuna fis semavatil u’la er rahmanu elal arşisteva. Lehu ma fis semavati ve ma fil arz ve ma beynehuma ve ma tehtes sera. Fe ena eşhedu bi enneke entellahu, la rafi’e lima vaze’te la vazie lima rafe’te, vela muizze limen ezlelte ve la muzille limen e’zezte, ve la manie lima a’teyte ve la mu’tiye lima mene’te. Ve entellahu la ilahe illa ente, kunte iz lem tekun semaun mebniyyetun ve la arzun medhiyyetun, ve la şemsun muzi’etun ve la leylun muzlimun, ve la neharun muzi’etun ve la behrun lucciun, ve la cebelun rasin ve la necmun sarin, ve la gamerun munirun ve la rihun tehubbu ve la sehabun yeskubu ve la bergun yelmeu ve la ra’dun yusebbihu ve la ruhun teneffesu ve la tairun yetiru ve la narun teteveggadu ve la maun yetteridu. Kunte gable kulli şey’in ve kevvente kulle şey’in ve gadirte ela kulli şey’in vebtede’te kulle şey’in. Ve ağneyte ve efgerte ve emette ve ehyeyte ve ezhekte ve ebkeyte ve elal arşisteveyte fe tebarekte ya Allah ve tealeyte entellahullezi la ilahe illa entel xellagul alim. Emruke ğalibun ve ilmuke nafizun ve keyduke ğaribun ve va’duke sadigun ve gavluke haggun ve hukmuke adlun ve kelamuke huden ve vahyuke nurun ve rahmetuke vasiatun ve afvuke azimun ve fazluke kesirun ve atauke cezilun ve habluke metinun ve imkanuke atidun ve caruke azizun ve be’suke şedidun ve mekruke mekid. Ente ya rabbi mevziu kulli şekva ve haziru kulli melein ve şahidu kulli necva. Munteha kulli hacetin muferricu kulli huznin ğina kulli miskinin hisnu kulli haribin emanu kulli xaifin hirzuz zu’afai kenzul fugarai muferricul ğammai muinus salihin. Zalikellahu rabbuna la ilahe illa huve tekfi min ibadike men tevekkele aleyk ve ente caru men laze bike ve tezerre’e ileyk ismetu meni’teseme bik nasiru meni’tesere bik teğfiruz zunube limenistağfereke. Cebbarul cebabireti azimul uzamai kebirul kuberai seyyidus sadati mevlal mevali sarixul mustesrixin muneffisun anil mekrubin mucibu da’vetil muztarrin esmaus sami’in ebsarun nazirin ehkemul hakimin esraul hasibin erhamur rahimin xayrul ğafirin gazi hevaicil mu’minin muğiysus salihin entellahu la ilahe illa enter rabbul alemin. Entel xaligu ve enal mexlug ve entel maliku ve enal memluk ve enter rabbu ve enal abd ve enter razigu ve enal merzug ve entel mu’ti ve enas sail ve entel cevadu ve enal bexil ve entel gaviyyu ve enaz zaif ve entel azizu ve enaz zelil ve entel ğaniyyu ve enal fagir ve entes seyyidu ve enal abd e entel ğafiru ve enal musi’u ve entel alimu ve enal cahil ve entel halimu ve enal acul ve enter rahmanu ve enal merhum ve entel muafi ve enal mubtela ve entel mucibu ve enal muztar. Ve ena eşhedu bi enneke entellahu la ilahe illa ent, el mu’ti ibadeke bila sualin ve eşhedu bi enneke entellahul vahidul ehedul muteferridus samadul ferdu ve ileykel mesir. Ve sallallahu ela Muhammedin ve Ehli Beytihit tayyibinet tahirin veğfir li zunubi vestur aleyye uyubi vefteh li min ledunke rahmeten ve rizgen vasien ya erhamer rahimin vel hamdu lillahi rabbil alemin ve hasbunellahu ve ni’mel vekil ve la havle ve la guvvete illa billahil azim.
Alt 08-15-2018, 09:24
Süper Üye

Kufe Mescidinin Amelleri
Kufe şehrine girdiğinde şöyle de:

Bismillahi ve billahi ve fi sebilillahi ve ela milleti resulillahi sallallahu aleyhi ve alih allahumme enzilni munzelen mubareken ve ente xayrul munzilin.
Sonra mescide taraf yürü ve ulaşıncaya kadar şunu tekrarla:

Allahu ekber ve la ilahe illallah vel hamdu lillah ve subhanellah.
Mescide ulaştığında kapının önünde dur ve şunu oku:

Esselamu ela seyyidina resulillahi Muhammed ibni Abdillah sallallahu aleyhi ve alihit tahirin. Esselamu ela Emiril Mu’minine Aliyyibni Ebi Talib ve rahmetullahi ve berekâtuh. Ve ela mecalisihi ve meşahidihi ve magami hikmetihi ve asari abaihi Ademe ve Nuhin ve İbrahime ve İsmaile ve tibyani beyyinatih. Esselamu ela imamil hekimil adlis siddigil ekberil farugi bil gistillezi ferregellahu bihi beynel haggi vel batili vel kufri vel imani veşşirki vet tevhidi li yehlike men heleke an beyyinetin ve yuhya men heyye an beyyinetin. Eşhedu enneke Emirul Mu’minine ve xassetu nefsil muntecebbine ve zeynus siddigine ve sabirul mumtehenine. Ve enneke hakemullahi fi arzihi ve gazi emrihi ve babu hikmetihi ve agidu ahdihi ven natigu bi vadihi vel hablul mevsulu beynehu ve beyne ibadihi ve kehfun necati ve minhacut tuga ved derecetul ulya ve muheyminul gadil ala. Ya Emirel Mu’minin bike etegarrebu ilallahi zulfa ente veliyyi ve seyyidi ve vesiyleti fiddunya vel axireh.
Sonra mescide gir ve şunu oku:

Allahu ekber Allahu ekber Allahu ekber haza megamul aizi billahi ve bi Muhammedin habibillahi sallallahu aleyhi ve alihi ve bi vilayeti Emiril Mu’minin vel eimmetil mehdiyyin es sadigin en natigin er raşidin ellezine ezhebellahu anhumur ricse ve tehherehum tethira raziytu bihim eimmeten ve hudaten ve mevaliyye sellemtu li emrillahi la uşriku bihi şey’en ve la ettexizu meallahi veliyyen kezebel adiluun billahi ve zalluu zelalen baiyda hasbiyellahu ve evliyaullahi eşhedu en la ilahe illallah vahdehu la şerike leh ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluh sallallahu aleyhi ve alihi ve enne Aliyyen vel eimmetel mehdiyyin min zurriyyetihi aleyhimusselam evliyai ve huccetullahi ela xalgihi.
Sonra dördüncü estevane olan Hz. İbrahim aleyhisselamın estevanesine git ve orada dört rekât namaz kıl (estevane üzerinde yazı olan oval şeklinde yere dikili taş). İlk namazın birinci ve ikinci rekâtında fatihadan sonra ihlas (gul huvellahu ehed) suresini oku, ikinci namazın birinci ve ikinci rekâtında fatihadan sonra gadr (inna enzelna) suresini oku. Namazı bitirdikten sonra Zehra aleyhasselamın tesbihini çek ve sonra şöyle de:

Sonra şunu oku:
Esselamu ela ibadillahis salihin er raşidin ellezine ezhebellahu anhumur ricse ve tehharehum tethira ve cealehum enbiyae murseline ve hucceten elal xalgi ecmaine ve selamun elal murseline velhamdu lillahi rabbil alemin zalike tagdirul azizil alimi.

Sonra yedi kere şöyle de: Selamun ela Nuhin fil alemin.

Sonra şunu oku: Nehnu ela vasiyyetike ya veliyyel mu’minin elleti evseyte biha zurriyyeteke minel murseline ves siddigine ve nehnu min şietike ve şieti nebiyyina Muhammedin sallallahu aleyhi ve alihi ve aleyke ve ala cemi’i murseline velenbiyai ves sadigine ve nehnu ela milleti İbrahime ve dini Muhammedin ennebiyyilummiyyi vel eimmetil mehdiyyine ve vilayeti mevlana Aliyyin. Esselamu elal beşirin neziri salavatullahi aleyhi ve rahmetuhu ve rızvanuhu ve berekâtuhu ve ela vasiyyihi ve xalifetihi eş şahidi lillahi min be’dihi ela xalgihi Aliyyin Emiril Mu’minine es siddigil ekberi vel farugil mubini ellezi exezte bey’atehu elal alemin raziytu bihim evliyae ve mevaliye ve hukkamen fi nefsi ve vuldi ve ehli ve mali ve gismi ve hilli ve ihrami ve islami ve dini ve dunyaye ve axireti ve mehyaye ve memati entumul eimmetu fil kitabi ve feslul megami ve feslul xitabi ve e’ayunul heyyillezi la yenamu ve entum hukemaullahi ve bikum hakemellahu ve bikum urife haggullahi la ilahe illallahu Muhammedun resulullahi entum nurullahi min beyni eydina ve min xalfina entum sunnetullahi elleti biha sabegel gazau ya Emirel Mu’minin ena lekum musellimun teslimen la uşriku billahi şey’en ve la ettexizu min dunihi veliyyen elhamdu lillahillezi hedani bikum ve ma kuntu li ehtediye lov la en hedaniyellahu Allahu ekber Allahu ekber Allahu ekber elhamdu lillahi ela ma hedana.
Sonra İmam Ali aleyhisselamın hâkimlik yaptığı dekketul kaza yerine git ve iki rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Ya maliki ve mumelliki ve muteğammidi bin niemil cisami min ğayristihgagin vechi xadiun lima te’luhul egdamu li celali vechikel kerim la tec’el hazihişşiddete ve la hazihil mihnete muttesileten bisti’salişşe’feti vemnehni min fezlike ma lem temneh bihi eheden min ğayri meseletin entel gadimul evvelu ellezi lem tezel ve la tezalu salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed veğfir li verhemni ve zekki ameli ve barik li fi eceli vec’elni min utegaike ve tulagaike minennari bi rahmetike ya erhamer rahimin.

Sonra beytut teste git (burası İmam Ali aleyhisselamın mucize gösterdiği yerlerden birisidir) ve iki rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Allahumme inni zexertu tevhidi iyyake ve marifeti bike ve ixlasi leke ve igrari bi rububiyyetike ve zexertu vilayete men en’amte aleyye bi marifetihim min beriyyetike Muhammedin ve itretihi sallallahu aleyhim li yevmi fezei ileyke acilen ve aacila veged fezi’tu ileyke ve ileyhim ya mevlay fi hazal yevmi ve fi mevgifihaza ve seeltuke ma zekâ min ni’metike ve izahete ma exşahu min nigmetike vel berekete fima rezegtenihi ve tahsine sadri min kulli hemmin ve caihetin ve ma’siyetin fi dini ve dunyaye ve axireti ya erhamer rahimin.
Sonra mescidin ortasındaki dekketul miraca git ve orada iki rekât namaz kıl zira Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem mirac gecesi oraya inmiş ve iki rekât namaz kılmıştır. Birinci rekâtta fatihadan sonra ihlas ( gul huvellahu ehed) suresini ikinci rekâtta ise kafirun (gul ya eyyuhel kafirun) suresini oku Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Allahumme entesselam ve minkesselam ve ileyke yeudusselam ve daruke darusselam heyyina rabbena minke bis selam. Allahumme inni salleytu hazihis salatebtiğae rahmetike ve rizvanike ve mağfiretike ve ta’ziymen li mescidike Allahumme fe salli ala Muhammed ve a-li Muhammed verfe’ha fi illiyyin ve tegabbelha minni ya erhamer rahimin.

Sonra yedinci estevaneye git burası Âdem aleyhisselamın tevbesinin kabul olduğu yerdir kıbleyi karşın al ve şunu oku:

Bismillahi ve billahi ve ela milleti Resulillahi sallallahu aleyhi ve alih ve la ilahe illallah Muhammedun resulullah. Esselamu ela ebina Âdeme ve ummina Havvae esselamu ela Habilel magtuli zulmen ve udvanen ela mevahibillahi ve rizvanihi esselamu ela şeysin safvetillahil muxtaril emin. Ve ela safvetis sadigine min zurriyyetihit tayyibin evvelihim ve axirihim. Esselamu ela İbrahime ve İsmaile, ve İshage ve Ya’gube ve ela zurriyyetihimul muxtarin. Esselamu ela Musa kelimillahi esselamu ela İsa ruhillahi esselamu ela Muhammedibni Abdillahi xatemin nebiyyin esselamu ela Emiril Mu’minine ve zurriyyetihit tayyibin ve rahmetullahi ve berekâtuh. Esselamu aleykum fil evvelin esselamu aleykum fil axirin esselamu ela Fatimetez Zehra esselamu elal eimmetil hadine şuhedaillahi ela xalgihi esselamu elar ragiybiş şahidi elal umemi lillahi rabbil alemin.
Sonra dört rekât namaz kıl birinci rekâtlarda Fatihadan sonra Kadir (inna enzelna) suresini ikinci rekâtlarda da İhlas (gul huvellahu ehed) suresini oku namazdan sonra Zehra aleyhasselamın tesbihini çek ve sonra şunu oku:

Ya kerimu yu secdede nefesin kesilinceye kadar tekrarla.
Allahumme in kuntu gad aseytuke fe inni gad eta’tuke fil imani minni bike mennen minke aleyye la mennen minni aleyke ve eta’tuke fi ehibbil eşyai leke lem ettexiz leke veleden ve lem ed’u leke şerika. Ve gad aseytuke fi eşyai kesiretin ela ğayri vechil mukabereti leke ve lal xuruci an ubudiyyetike ve lal cuhudi li rububiyyetike ve lakinittebe’tu hevaye ve ezelleni eşşeytanu be’del hucceti aleyye vel beyan fe in tuazzibni fe bi zunubi ğayre zalimin li ve in te’fu anni ve terhemni fe bi cudike ve keremike ya kerim. Allahumme inne zunubi lem yebga leha illa recau afvike ve gad gaddemtu aletel hirmani fe ena es’eluke. Allahumme ma la estevcibuhu ve etlubu minke ma la estehigguhu. Allahumme in tuazzibni fe bi zunubi ve lem tezlimni şey’en ve in teğfir li fe xayru rahimin ente ya seyyidi. Allahumme ente ente ve ena ena entel avvadu bil mağfireti ve enal avvadu bizzunubi ve entel mutefazzilu bil hilmi ve enal avvadu bil cehli. Allahumme fe inni es’eluke ya kenzezzuafai ya aziymer recai ya mungizel ğerga ya munciyel helka ya mumiytel ehyai ya muhyiyel mevta. Entellahu la ilahe illa entellezi secede leke şuauşşemsi ve deviyyul mai ve hafiyfuş şeceri ve nurul gameri ve zulmetul leyli ve zevunnehari ve xefaganutteyri fe es’eluke allahumme ya aziymu bi haggike ela Muhammedin ve alihis sadigin ve bi haggi Muhammedin ve alihis sadigine aleyk. Ve bi haggike ela Aliyyin ve bi haggi Aliyyin aleyk. Ve bi haggike ela Fatimete ve bi haggi Fatimete aleyk. Ve bi haggike elal Haseni ve bi haggil Haseni aleyk. Ve bi haggike elal Huseyni ve bi haggil Huseyni aleyk. Fe inne hugugehum aleyke min efzeli in’amike aleyhim ve biş şe’nillezi leke indehum ve biş şe’nillezi lehum indek. Salli aleyhim ya rabbi salaten daimeten munteha rizak veğfir li bihimuz zunube elleti beyni ve beyneke ve erzi anni xalgeke ve etmim aleyye ni’meteke kema etmemteha ela abai min gablu ve la tec’el li ehedin minel mexlugine aleyye fihamtinanen vemnun aleyye kema menente ela abai min gablu ya kaf ha ya ayn sad. Allahumme kema salleyte ela Muhammedin ve a-lihi festecib li duai fima seeltu

(sonra secdeye git ve nefesin kesilinceye kadar) ya keriymu ya keriymu ya keriym de.
Sonra secdede şunu oku:

Ya men yegdiru ela hevaicis sailin ve ye’lemu ma fi zamirissamitin ya men la yehtacu ilat tefsiri. Ya men ye’lemu xainetel e’yuni ve ma tuxfiyessudure. Ya men enzelel azabe ela gavmi Yunuse ve huve yuridu en yuazzibehum fe deavhu ve tezerrau ileyhi fe keşefe anhumulazabe ve mutteehum ila hiyn. Gad tera mekani ve tesmau duai ve te’lamu sirri ve elaniyeti ve hali salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed vekfini ma ehemmeni min emri dini ve dunyaye ve axireti. Sonra yetmiş kere ya seyyidi de.
Sonra secdeden başını kaldır ve şunu oku:

Ya rabbi es’eluke berekete hazal mevzii ve berekete ehlihi ve es’eluke en terzugeni min rizgike rizgen helalen tayyiben tesuguhu ileyye bi havlike ve guvvetike ve ena xaizun fi afiyetin ya erhamer rahimin.
Sonra beşinci estevaneye git (Cebrail aleyhisselamın makamı) iki rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Allahumme inni es’eluke bi cemi’i esmaike kulliha ma alimna minha ve ma la na’lemu. Ve es’eluke bismikel azimil a’zemil kebiril ekberillezi men deake bihi ecebtehu ve men seeleke bihi e’teytehu ve menistensereke bihi nasertehu ve menisteğfereke bihi ğaferte lehu ve menisteaneke bihi eantehu ve menisterzegeke bihi razegtehu ve menisteğaseke bihi eğestehu ve menisterhemeke bihi rahimtehu ve menistecareke bihi ecertehu ve men tevekkele aleyke bihi kefeytehu ve meniste’sameke bihi asemtehu ve menistengezeke bihi minennari engeztehu ve menista’tafeke bihi teattefte lehu ve men emmeleke bihi e’teytehu ellezi ittexezte bihi Ademe safiyya ve Nuhen neciyya ve İbrahime xalila ve Musa kelima ve İsa ruha ve Muhammeden habiba ve Aliyyen vasiyya sallallahu aleyhim ecmain en tegziye li hevaici ve te’fuve amma selefe min zunubi ve tetefezzelu aleyye bima ente ehluhu ve li cemi’il mu’minine vel mu’minat liddunya vel axireh ya muferrice hemmil mehmumin ve ya ğiyasel melhufin la ilahe illa ente subhaneke ya rabbel alemin.

Sonra üçüncü estevaneye git burası İmam Zeynul Abidin aleyhisselamın makamıdır iki rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Bismillahirrahmanirrahim Allahumme inne zunubi gad kesuret ve lem yebga leha illa recau afvike. Ve gad gaddemtu aletel hirmani ileyk, fe ena es’eluke Allahumme ma la estevcibuhu ve etlubu minke ma la estehigguhu. Allahumme in tuazzibni fe bi zunubi ve lem tezlumni şey’en ve in teğfir li fe xayru rahimin ente. Ya seyyidi Allahumme ente ente ve ena ena entel avvadu bil mağfireti ve enal avvadu bizzunub ve entel mutefazzalu bil hilmi ve enal avvadu bil cehli. Allahumme fe inni es’eluke ya kenzel zuafai ya azimer recai ya mungizel ğerga ya munciyel helka ya mumitel ehyai ya muhyiyel mevta. Entellahullezi la ilahe illa ente, entellezi secede leke şuauş şemsi ve nurul gameri ve zulmetul leyli ve zavun nehari ve xafeganut teyri. Fe es’eluke Allahumme ya azimu bi haggike ya kerimu ela Muhammedin ve a-lihis sadigin, ve bi haqi Muhammedin ve a-lihis sadigine aleyk, ve bi haggike ela Aliyyin ve bi hagi Aliyyin aleyk, ve bi haggike ela Fatimete ve bi haggi Fatimete aleyk, ve bi haggike elal Haseni ve bi haggil Haseni aleyk, ve bi haggike elal Huseyni ve bi haggil Huseyni aleyk, fe inne hugugehum min efzeli in’amike aleyhim ve bi şa’nillezi leke indehum, ve bi şa’nillezi lehum indek. Salli ya rabbi aleyhim salaten daimeten munteha rizak. Veğfir li bihumuz zunube elleti beyni ve beyneke ve etmim ni’meteke aleyye kema etmemteha ela abai min gablu. Ya kaf ha ya ayn sad. Allahumme kema salleyte ela Muhammedin ve a-li Muhammed festecib li duai fima seeltuk.

Sonra secde et ve sağ yanağını yere koy ve şunu oku:

Ya seyyidi ya seyyidi ya seyyidi salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed veğfir li veğfir li. Bunu huşu ve ağlar bir halde diyebildiğin kadar de sonra sol yanağını yere koy ve aynısını tekrarla sonra canının istediği bir duayla dua et.
Nuh aleyhisselamın makamı olarak bilinen ferec kapısına git (burası bayanların kısmında kalıyor) ve dört rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Allahumme salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed vegzi haceti ya Allah ya men la yexibu sailuhu ve la yenfedu nailuhu ya gaziyel hacat ya mucibed deavat ya rabbel erazine ves semavat ya kaşifel kurubat ya vasiel atiyyat ya dafien negimat ya mubeddiles seyyiati hasenat ud aleyye bi tavlike ve fazlike ve ihsanike vestecib duai fima seeltuke ve talebtu minke bi haggi nebiyyike ve vasiyyike ve evliyaikes salihin.

Emirul Muminin aleyhisselamın miharabının amelleri burda iki rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Ya men ezherel cemile ve seterel gabih. Ya men lem yuaxiz bil cerireti ve lem yehtikis sitre ves serireh. Ya azimel afvi ya hasenet tecavuzi ya vasiel mağfireti ya basitel yedeyni bir rahmeti ya sahibe kulli necva ya munteha kulli şekva ya kerimes safhi ya azimer recai ya seyyidi salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed vef’el bi ma ente ehluhu ya kerim.

Mescidde iki tane mihrab var imam aleyhisselamın hangisinde yaralandığı malum olmadığı için ihtiyat edip ikisinde de namaz kılmak daha iyidir.

Emirul Muminin Aleyhisselamın Kufe Mescidindeki Münacatı

Allahumme inni es’elukul emane yevme la yenfeu malun ve la benune ila men etallahe bi galbis selim. Ve es’elukel emane yevme yeuzzuz zalimu ela yedeyhi yegul ya leyteni ittexeztu mearresuli sebila. Ve es’elukel emane yevme yu’reful mucrimune bi simahum ve yu’xezu binnevasi vel egdam. Ve es’elukel emane yevme la yeczi validun an veledihi ve la mevludun huve cazin an validihi şey’en ve inne va’dellahi hag. Ve es’elukel emane yevme la yenfeuz zalimine ma’ziretuhum ve lehumulla’netu ve lehum suuddar. Ve es’elukel emane yevme la temliku nefsun li nefsin şey’en vel emru yevmeizin lillah. Ve es’elukel emane yevme yefirrul mer’u min axihi ve ummihi ve ebihi ve sahibetihi ve benihi li kullimriin minhum yevmeizin şe’nun yuğnih. Ve es’elukel emane yevme yeveddul mucrimu lov yeftedi min azabi yevmeizin bi benihi ve sahibetihi ve axihi ve fasiletihi elleti tu’vihi ve men fil arzi cemi’en summe yuncihi kella inneha leza nezzaaten lişşeva. Mevlaye ya mevlay, entel mevla ve enal abd ve hel yerhemul abde illal mevla. Mevlaye ya mevlay, entel maliku ve enal memluk ve hel yerhamul memluke illal malik. Mevlaye ya mevlay, entel azizu ve enaz zelil ve hel yerhamuz zelile illal aziz. Mevlaye ya mevlay, entel xaligu ve enal mexlu ve hel yerhamul mexluge illal xalig. Mevlaye ya mevlay, entel azimu ve enal hagir ve hel yerhamul hagire illal azim. Mevlaye ya mevlay, entel gaviyyu ve enaz zaif ve hel yerhamuz zaife illal gavi. Mevlaye ya mevlay, entel ğaniyyu ve enal fagir ve hel yerhamul fagire illal ğani. Mevlaye ya mevlay, entel mu’ti ve enas sail ve hel yerhamus saile illal mu’ti. Mevlaye ya mevlay, entel hayyu ve enal meyyit ve hel yerhamul meyyite illal hay. Mevlaye ya mevlay, entel bagi ve enal fanive hel yerhamul faniye illal bagi. Mevlaye ya mevlay, entel daimu ve enaz zail ve hel yerhamuz zaile illad daim. Mevlaye ya mevlay, enter razigu ve enal merzug ve hel yerhamul merzuge illar razig. Mevlaye ya mevlay, entel cevadu ve enal bexil ve hel yerhamul baxile illal cevad. Mevlaye ya mevlay, entel muafi ve enal mubtela ve hel yerhamul mubtela illal muafi. Mevlaye ya mevlay, entel kebiru ve enas sağir ve hel yerhamus sağire illal kebir. Mevlaye ya mevlay, entel hadi ve enad dal ve hel yerhamud dalle illal hadi. Mevlaye ya mevlay, enter rahmanu ve enal merhum ve hel yerhamul merhume illar rahman. Mevlaye ya mevlay, entel sultanu ve enal mumtehen ve hel yerhamul mumtehene illas sultan. Mevlaye ya mevlay, ented delilu ve enal muteheyyir ve hel yerhamul muteheyyire illad delil. Mevlaye ya mevlay, entel ğafuru ve enal muznib ve hel yerhamul muznibe illal ğafur. Mevlaye ya mevlay, entel ğalibu ve enal meğlub ve hel yerhamul meğlube illal ğalib. Mevlaye ya mevlay, enter rabbu ve enal merbub ve hel yerhamul merbube illar rab. Mevlaye ya mevlay, entel mutekebbiru ve enal xaşiu ve hel yerhamul xaşie illal mutekebbir. Mevlaye ya mevlay, irhemni bi rahmetike verza anni bi cudike ve keremike ve fazlike ya zel cudi vel ihsani vet tavli vel imtinan bi rahmetike ya erhamer rahimin.
Sonra İmam Sadık aleyhisselamın makamına git ve burada iki rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Ya sanie kulli musnuin ve ya cabire kulli kesir. Ya hazire kulli melein ve ya şahide kulli necva, ve ya alime kulli xafiyyetin ve ya şahiden ğayre ğaib. Ve ya ğaliben ğayre mağlub, ve ya gariben ğayre beid. Ve ya mu’nise kulli vehid, ve ya hayyen hiyne la hayye ğayrehu. Ya muhyiyel mevta ve ya mumiytel ehyai, el gaime ela kulli nefsin bima kesebet la ilahe illa ente salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed. Sonra istediğin bir duayla dua et.

Şeyh Abbas Kumminin nakline göre rivayetlerden anlaşılan Ehli Beyt aleyhimusselam bu makamların hepsinde namaz kılmışlardır rivayetlerden anlaşılan bu makamların içinde en faziletlisi beşinci ve yedinci estevanedir.

Muslim ibni Agilin Ziyareti

Elhamdu lillahil melikil haggul mubin, el mutesağiri li azametihi cebabiretut tağinel mu’terifi bi rububiyyetihi cemi’u ehlis semavatil arezinel mugirru bi tevhidihi sairul xalgi ecmain. Ve sallallahu ela seyyidil en’ami ve Ehli Beytihil kiram, selaten tegerrubiha e’yunuhum ve yerğamu biha enfu şa’niihim minel cinni vel insi ecmain. Selamullahil aliyyil azim ve selamu melaiketihil mugarrebin ve enbiyaihil murselin ve eimmetihil muntecebin ve ibadihis salihin ve cemi’iş şuhedai ves siddigin. Vez zakiyatut tayyibat fiyma teğtedi ve teruhu aleyke ya Muslimebne Agilibni Ebi Talib ve rahmetullahi ve berekâtuh.
Eşşehu enneke egamtes salate ve ateytez zekate ve emerte bil ma’ruf ve neheyte anil munker ve cahedte fillahi hagge cihadih, ve gutilte ela minhacil mucahidin fi sebilihi hetta lagiytellahe azze ve celle ve huve anke razin. Ve eşhedu enneke vafeyte bi ahdillahi ve bezelte nefseke finusreti huccetillahi vebni huccetih, hetta etakel yagin. Eşhedu leke bit teslimi vel vefai ven nasiheti li xalefi nebiyyil mursel ves sibtil munteceb ved delilil alim vel vasiyyil mubelliğ vel mezlumil muhtezem fe cezakellahu an resulihi ve an Emiril Mu’minin ve anil Haseni vel Huseyn, efzelel cezai bima saberte vehtesebte ve eante fe ni’me ugbeddar. Leanellahu men gateleke ve leanellahu men emere bi gatlike ve leanellahu men zalemeke ve leanellahu meniftera aleyke ve leanellahu men cehile haggeke vestexeffe bi hurmetike ve leanellahu men bayeake ve ğaşşeke ve xazeleke ve eslemeke ve men ellebe aleyke ve lem yu’inke. Elhamdu lillahillezi cealennare mesvahum ve bi’sel virdul mevrud. Eşhedu enneke gutilte mezlumen ve ennellahe muncizun lekum ma vaadekum ci’tuke zairen arifen bi haggikum musellimen lekum tabien li sunnetikum ve nusreti lekum muaddetun hetta yehkumellahu ve huve xahrul hakimin. Fe meakum meakum la mea aduvvikum salevatullahi aleykum ve ela ervahikum ve ecsadikum ve şahidikum ve ğaibikum vesselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekâtuh. Gatelellahu ummeten gateletkum bil eydi vel elsun.

Bu okudukların mezarı kebir kitabında giriş izni konumunda zikredilmiş ve denilmiş ki: Sonra içeri gir ve kabre yaklaş ve kabri işaret ederek şunu oku:
Esselamu aleyke eyyuhal abdus salih elmuti’u lillahi ve li resulihi ve li Emiril Mu’minin vel Haseni vel Huseyni aleyhimusselam. Elhamdu lillahi ve selamun ela ibadihi ellezinestefa Muhammedin ve a-lihi vesselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekâtuhu ve meğfiretuhu ve ela ruhike ve bedenik. Eşhedu enneke mazeyte ela ma meza leyhil bedriyyunel mucahidune fi sebilillahi el mubaliğune fi cihadi e’daihi ve nusreti evliyaihi fe cezakellahu efzelel cezai ve ekserel cezai ve evfere cezai ehedin mimmen vefa bi bey’atihi vestecabe lehu da’vetehu ve etae vulate emrih. Eşhedu enneke gad baleğte fin nasiheti ve e’teyte ğayetel mechudi hetta baesekellahu fişşuhedai ve ceale ruheke mea ervahis suedai ve e’take min cinanihi efseheha menzilen ve efzeleha ğurefen ve refe’e zikreke fil illiyyin ve haşereke mean nebiyyin ves siddigin veş şuhedai ves salihin ve hasune ulaike refiga. Eşhedu enneke lem tehin ve lem tenkul ve enneke gad mezeyte ela basiretin min emrike mugtediyen bis salihin ve muttebien lin nebiyyin fe cemeallahu beynena ve beyneke ve beyne resulihi ve evliyaihi fi menazilil muxbitin fe innehu erhamur rahimin.

Sonra baş tarafında iki rekât namaz kıl ve o hazrete hediye et sora şu duayı oku:
Allahumme salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed, ve la tede’li fi hazel mekanil mukerrem vel meşhedil muezzem, zenben illa ğefertehu, ve la hemmen illa ferrectehu, ve la merzen illa şefeytehu, ve la ayben illa setertehu, ve la rizgen illa besettehu, ve la xavfen illa amentehu, ve la şemlen illa ceme’tehu, ve la ğaiben illa hefiztehu ve edneytehu, ve la haceten min hevaicid dunya vel axireti leke fiha rizen ve li fiha selahun illa gezeyteha ya erhamer rahimin.

Hz. Hani ibni Urvenin Ziyareti

Selamullahil azimi ve salevatuhu aleyke ya Haniyebne Urveh. Esselamu aleyke eyyuhal abdus salih en nasihu lillahi ve li resulihi ve li Emiril Mu’minin vel Haseni vel Huseyni aleyhimusselam. Eşhedu enneke gutilte mezlumen fe leanellahu men gatelek vestehelle demeke ve heşa guburehum nara. Eşhedu enneke legiytellahe ve huve razin anke bima faelte ve nesahte. Ve eşhedu enneke gad beleğte dereceteş şuhedai ve cuile ruhuke mea ervahis suedai bima nesahte lillahi veli resulihi muctehiden ve bezelte nefseke fi zatillahi ve merzatihi ve rahimekellahu ve raziye anke ve haşereke mea Muhammedin ve a-lihit tahirin ve cemeana ve iyyakum meahum fi darin naim ve selamun aleyke ve rahmetullahi ve berekâtuh.

Sonra iki rekât namaz kıl ve onun ruhuna hediye et ve sonra istediğin bir duayla kendine dua et.
Alt 08-15-2018, 09:33
Süper Üye

Sehle Mescidinin Amelleri
Mescide girmek istediğinde kapının önünde dur ve şunu oku:

Yedi defa subhanellah de, yedi defa elhamdulillah de, yedi defa la ilahe illallah de, yedi defa allahu ekber de sonra şunu oku:

Bismillahi ve billahi ve minellahi ve ilallahi ve ma şaellahu ve xayrul esmai lillahi ve tevekkeltu elallahi ve la havle ve la guvvete illa billahil aliyyil azim. Allahummec alni min ummari mesacidike ve buyutik. Allahumme inni eteveccehu ileyke bi Muhammedin ve a-li Muhammed ve ugaddimuhum beyne yedey hevaici. Fec’alni allahumme bihim indeke vecihen fid dunya vel axireti ve minel mugarrebin. Allahummec’al salati bihim megbuleten ve zenbi bihim meğfuren ve rizgi bihim mebsuten ve duai bihim mustecaben ve hevaici bihim megziyyeten venzur ileyye bi vechikel kerimi nezreten rahimeten estevcibu bihal keramete indeke summe la tasrifhu anni ebaden bi rahmetike ya erhamer rahimin. Ya mugallibel gulub vel ebsar sebbit galbiy ela dinik ve dini nebiyyik ve veliyyik ve la tuziğ galbi ba’de iz hedeyteni ve heb li min ledunke rahmeten inneke entel vehhab. Alahumme ileyke teveccehtu ve merzateke talebtu ve sevabekebteğeytu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu allahumme fe egbil bi vechike ileyye ve egbil bi vechi ileyk.
Allahu la ilahe illa huvel hayyul gayyum, la tu’xuzuhu sinetun ve la nevm, lehu ma fis semavati ve ma fil arz men zellezi yeşfe’u indehu illa bi iznih. Ya’lemu ma beyne eydihim ve ma xalfehum ve la yuhitune bi şey’in min ilmihi illa bima şa’e vesi’e kursiyyuhus semavati vel arz, ve la yeuduhu hifzuhuma ve huvel aliyyul azim. La ikrahe fiddin gad tebeyyener ruşdu minel ğeyyi fe men yekfur bit tağuti ve yu’min billahi fegad istemseke bil urvetil vusga, lanfisame leha vallahu semi’un alim. Allahu veliyyullezine amenu yuxricuhum minez zulumati ilen nur, vellezine keferu evliyauhumut tağutu yuxricunehum minen nuri ilazzulumat ulaike eshabun nar hum fiha xalidun.
Bismillahirrahmanirrahim gul euzu bi rabbin nas, melikin nas, ilahin nas, min şerril vesvasil xennas, ellezi yuvesvisu fi sudurin nas, minel cinneti ven nas.
Bismillahirrahmanirrahim gul euzu bi rabbil felag, min şerri ma xelag, ve min şerri ğasigin iza vegab, ve min şerrin neffasati fil ugad, ve min şerri hasidin iza hased.

Yedi defa subhanellah de, yedi defa elhamdulillah de, yedi defa la ilahe illallah de, yedi defa allahu ekber de sonra şunu oku:
Allahumme lekel hamdu ela ma hedeyteni ve lekel hamdu ela ma fazzelteni ve lekel hamdu ela ma şerrefteni ve lekel hamdu ela kulli belain haseninibteleyteni. Allahumme tegabbel salati ve duai ve tahhir galbi veşreh li sadri ve tub aleyye inneke entet tevvabur rahim.
Seyyid ibni Tavusun demesine göre Sehleye Salıyı Çarşambaya bağlayan gece gitmek daha faziletlidir. Bu vakitte gittiğinde önce akşam namazını kıl sonra akşamın müstehaplarını sonrada iki rekât mescidin tahiytet namazını kıl (bu aynı zamanda İmam Sadıg aleyhisselamın makamının namazıdır) selamdan sonra ellerini göğe kaldır ve şunu oku:

Entellahu la ilahe illa ente mubdiul xelgi ve mu’iduhum, ve entellahu la ilahe illa ente xaligul xelgi ve raziguhum, ve entellahu la ilahe illa entel gabizul basit, ve entellahu la ilahe illa ente mudebbirul umuri ve baise men fil gubur, ente varisul arzi ve men aleyha. Es eluke bismikel mexzunil meknunil heyyil gayyum, ve entellahu la ilahe illa ente alimus sirri ve exfa. Es’eluke bismikellezi iza duiyte bihi ecebte ve iza suilte bihi e’teyte. Ve es’eluke bi haggike ela Muhammedin ve Ehli Beytihi ve bi haggihumullezi evcebtehu ela nefsike en tusalliye ela Muhammedin ve a-li Muhammed. Ve en tegziye li haceti essa’ate essa’ate ya sami’ed duai ya seyyidah ya mevlah ya ğiyasah. Es’eluke bi kullismin semmeyte bihi nefseke evis te’serte bihi fi ilmil ğeybi indeke. En tusalliye ela Muhammedin ve a-li Muhammed ve en tuaccile ferecenas sa’ate ya mugallibel gulubi vel ebsar ya semi’ed dua.
Sonra secdeye git ve secdede istediğin bir duayla dua et. Sonra kıbleyi karşına aldığında mescidin sağ arka köşesinde bulunan İbrahim aleyhisselamın evinin olduğu yere git ve iki rekât namaz kıl Zehra aleyhasselamın tesbihinden sonra şunu oku:

Allahumme bi haggi hazihil bug’atiş şerifeti ve bi haggi men te’abbede leke fiha gad alimte hevaici fe salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed vegziha. Ve gad ehseyte zunubi fe salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed veğfirha. Allahumme ehyini ma kanetil hayatu xeyren li ve emitni iza kanetil vefatu xeyren li ela muvalati evliyaike ve mu’adati adaike vef’el bi ma ente ehluhu ya erhamer rahimin.
Sonra mescidin sağ ön köşesinde bulunan İdris aleyhisselamın makamına git iki rekât namaz kıl namazdan sonra ellerini kaldırıp şunu oku:

Allahumme inni salleytu hazihis salatebtiğae merzatike ve talebe nailike ve recae rifdike ve cevaizike fe salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed ve tegabbelha minni bi ehseni gabulin ve belliğnibi rahmetikel me’mule vef’el bi ma ente ehluhu ya erhamer rahimin.
Duadan sonra secdeye eğil ve iki yanağını da toprağa koy. Sonra mescidin sol ön köşesinde bulunan Hızır aleyhisselamın makamına git iki rekât namaz kıl ve sonra ellerini açıp şunu oku:

Allahumme in kanetiz zunubu vel xetaya gad exleged vechi indeke fe lem terfe’e li ileyke sovten ve lem testecib li da’veten fe inni es’eluke bike ya Allah. Fe ennehu leyse misleke ehedun ve etevesselu ileyke bi Muhammedin ve a-lihi ve es’eluke en tusalliye ela Muhammedin ve a-li Muhammed ve en tugbile ileyye bi vechikel kerimi ve tugbile bi vechi ileyke ve la tuxeyyibni hiyne ed’uke ve la tehrimni hiyne ercuke ya erhamer rahimin.
Sonra mescidin sol arka köşesinde bulunan salihlerin makamına git ve iki rekât namaz kıl sonra şunu oku:

Allahumme inni es’eluke bismike ya Allah en tusalliye ela Muhemmedin ve a-li Muhammed ve en tec’ale xeyre umri axirehu ve xeyre a’mali xevatimeha ve xeyre eyyami yevme elake fihi inneke ela kulli şey’in gadir. Allahumme tegabbel duai vesme’a necvaye ya aliyyu ya azim ya gadiru ya gahir ya hayyen la yemut salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed. Veğfir liyez zunubelleti beyni ve beyneke ve la tefzehni ela ruusil eşhadi vehrusni bi aynike elleti la tenamu verhamni bi gudretike aleyye ya erhamer rahimin. Ve sallallahu ela seyyidina Muhammedin ve a-lihit tahirin ya rabbel alemin.

Sonra mescidin ortasında bulunan evde iki rekât namaz kıl burası İmam Zeynul Abidin aleyhisselamın makamı olarak bilinmektedir ki İmam Mehdi aleyhisselamın makamı ile Hızır aleyhisselamın makamı arasında kalmaktadır (Çarşamba gecesi yoğunluk olduğu için görevlililer bu kısmı bayanlara tahsis ediyorlar erkekler buraya giremeyebilir.) sonra şunu oku:

Ya men huve egrebu ileyye min hablil verid ya fe’alen lima yurid ya men yehulu beynel mer’i ve galbihi salli ela Muhammedin ve a-lihi ve hul beynena ve beyne men yu’zina bi havlike ve guvvetike. Ya kafi min kulli şey’in ve la yekfi minhu şey’un ikfinal muhimme min emrid dunya vel axireti ya erhamer rahimin. Sonra yüzünün iki tarafını da toprağa koy.
Sonra İmam Mehdi aleyhisselamın makamına git ve kapının önünde durarak şunu oku:

Ahd duası
Allahumme rabben nuril azimi ve rabbel kursiyyir refi’i ve rabbel bahril mescuri ve munzilet tevrati vel incili vez zeburi ve rabbez zilli vel heruri ve munzilel kur’anil azimi ve rabbel melaiketil mugarrebine ve enbiyail murselin. Allahumme inni es’eluke bi vechikel kerimi ve bi nuri vechikel muniri ve mulkikel gadimi. Ya hayyu ya gayyum, es’eluke bismikellezi eşreget bihis semavatu vel arazun ve bismikellezi yesluhu bihil evvelune vel axirun. Ya hayyu gable kulli hayyin ve ya hayyu ba’de kulli hayyin ya hayyu hiyne la hayye ya muhyiyel mevta ve mumitel ehyai ya hayyu la ilahe illal ent. Allahumme belliğ mevlanal imamel hadiyel mehdiyel gaime bi emrike salevatullahi aleyhi ve ela abaihit tahirin an cemi’il mu’minine vel mu’minat fi meşarigil arzi ve meğaribiha sehliha ve cebeliha ve berriha ve bahriha ve anni ve an valideyye mines salevati zinete arşillahi ve midade kelimatihi ve ma ehsahu ilmuhu ve ehate bihi kitabuhu. Allahumme inni uceddidu lehu fi sabiheti yevmi haza ve ma iştu min eyyami ahden ve agden ve bey’ate lehu fi unugiy la ehulu anha ve la ezulu ebeda. Allahummec’alni min ensarihi ve a’vanihi vez zabbine anhu vel musariine ileyhi fi gazai hevaicihi vel mumtesiline li evamirihi vel muhamine anhu ves sabigine ila iradetihi vel musteşhedine beyne yedeyhi. Allahumme in hale beyni be beynehulmevtullezi cealtehu ela ibadike hatmen fe exricni min gabri mu’teziren kefeni şahiren seyfi mucerriden ganati mulebbiyen da’veted dai fil haziri vel badi. Allahumme eriniyet tal’ater reşidete vel ğurretel hamidete vekhul naziri bi nazretin minni ileyhi ve accil ferecehu ve sehhil maxrecehu ve evsi’ menhecehu vesluk bi meheccetehu ve enfiz emrehu veşdud ezrehu ve’mur Allahumme bihi biladeke ve ehyi bihi ibadeke fe inneke gulte ve gavlukel hag zaherel fesadu fil berri vel bahri bima kesebet eydinnas. Feezhir Allahumme lena veliyyeke vebne binti nebiyyikelmusemma bismi resulike hetta la yezfere bi şey’in minel batili illa mezzegehu ve yuhiggel hagge ve yuhaggigehu vec’al hu Allahummefze’en li mezlumi ibadike ve nasir’en limen la yecidu lehu nasir’en ğayreke ve muceddiden lima uttile min ahkami kitabike ve muşeyyiden liman derese min a’lami dinike ve suneni nebiyyike sallallahu aleyhi ve alih. Vec’al hu Allahumme mimmen hassentehu min ba’sil mu’tediyn. Allahumme surre nebiyyeke Muhammeden sallallahu aleyhi ve alihi bi ru’yetihi ve men tabiahu ela da’vetihi verhemistikanetene ba’dehu. Allahume ekşif hazihil ğummete an hazihil ummeti bi huzurihi ve accil lena zuhurehu innehum yerevnehu baiden ve nerahu gariba. Bi rahmetike ya erhamer rahimin.

Sonra üç defa sağ bacağına vurarak: el acel el acel ya mevlay ya sahibez zaman de.

Sonar İmam Mehdi aleyhisselamın makamına gir ve ayakta şunu oku:

Selamullahil kelimatut tammuş şamilul ammu ve salevatuhud daimetu ve berekâtuhul gaimetut tammeh ela huccetillahi ve veliyyihi fi arzihi ve biladihi ve xalifetihi ela xalgihi ve ibadihi ve sulaletin nubuvveti ve begiyyetil itreti ves safveti, sahibiz zemani ve muzhiril iman ve muleggini ehkamil kur’an, ve mutahhiril arzi ve naşiril adli fit tuli vel arz vel huccetil gaimil mehdiyyil imamil muntezeril merzi vebnil eimmetit tahirin, el vasiyyibnil evsiyail merziyyinel hadi, el ma’sumibnil eimmetil hudatil ma’sumin. Esselamu aleyke ya muizzel mu’mininel mustezafin. Esselamu aleyke ya muzillel kafirinel mutekebbirinez zalimin. Esselamu aleyke yebne Emiril Mu’minin, esselamu aleyke yebne Fatimetez Zehrai seyyideti nisail alemin, esselamu aleyke yebnel eimmetil hucecil ma’sumin vel imami elal xalgi ecmain. Esselamu aleyke ya mevlay selame muxlisin leke fil vilayeh.
Eşhedu enneke imamul mehdiyyun gavlen ve fi’len ve entellezi temlaul arze gisten ve adlen ba’de ma muliet zulmen ve cevra. Fe accelellahu fereceke ve sehhele maxreceke ve garrebe zemaneke ve kessere ensareke ve e’vaneke ve enceze leke ma veadeke fe huve esdagul gailin ve nuridu en nemunne elal lezinestuz’ifu fil arzi ve nec’eluhum eimmeten ve nec’eluhumul varisin ya mevlay ya sahibez zeman yebne resulillah haceti.

Sonra ne ihtiyacın varsa iste ve şöyle devam et:

Feşfe’a li fi necahiha fegad teveccehtu ileyke bi haceti li ilmienne leke indellehi şefaaten megbuleten ve megamen mahmuda. Fe bi haggi menixtessekum bi emrihi vertezakum li sirrihi ve bişşa’nillezi lekum indellahi beynekum ve beynehu selillahe teâlâ fi nuchi talibeti ve icabeti da’veti ve keşfi kurbeti.

Sonra iki rekât namaz kıl ve şu duayı oku:

Allahumme azumel belau ve berehel xefau venkeşefel ğitau ve dagetil arzu ve meneatis semau ve ileyke ya rabbil muşteka ve aleykel muavvelu fiş şiddeti ver rexai. Allahumme salli ela Muhammedin ve a-lihillezine farezte aleyna taetehum fe arreftena bi zalike menziletehum ferric anna bi haggihim ferecen acilen ke lemhil basari ov huve egrebu min zalik. Ya Muhammedu ya Aliyyu ya Aliyyu ya Muhammedu unsurani fe innekuma nasiray vekfiyani fe innekuma kafiyay ya sahibez zaman el ğavs el ğavs el ğavs edrikni edrikni edrikni.
Alt 08-15-2018, 09:39
Süper Üye

Semerra’nın Amelleri

Mukaddes serdabın amelleri: İmam Mehdi aleyhisselamın haremine ulaştığında şunu oku:
Esselamu aleyke ya xalifetellahi ve xalifetel abaihil mehdiyyin. Esselamu aleyke ya vasiyyel evsiyail mazin esselamu aleyke ya bagiyyetellahi mines safvetil muntecebin. Esselamu aleyke ya hafize esrari rabbil alemin esselamu aleyke yebnel envariz zahireh. Esselamu aleyke yebnel e’lamil bahireh. Esselamu aleyke yebnel itretit tahireh. Esselamu aleyke ya me’dinel ulumin nebeviyyeh. Esselamu aleyke ya babellehillezi la yu’ta illa minhu. Esselamu aleyke ya sebilellahillezi men seleke ğayrehu helek. Eselamu aleyke ya nazire şecereti tuba ve sidretil munteha esselamu aleyke ya nurellahillezi la yutfa esselamu aleyke ya huccetellahilleti la texfa esselamu aleyke ya huccetellahi ela men fil arzi ves sema. Esselamu aleyke selame men arefeke bima arrefeke bihillah ve ne’ateke bi ba’zi nu’utike elleti ente ehluha ve fevguha.
Eşhedu ennekel huccetu ela men meza ve men begiye ve enne hizbeke humul ğalibun ve evliyaeke humul faizun ve e’daeke humul xasirun. Ve enneke xazinu kulli ilmin ve fatigu kulli retgin ve muhaggigu kulli haggin ve mubtilu kulli batilin ve raziytuke ya mevlay imamen ve hadiyen ve veliyyen ve murşiden la ebteği bike bedelen ve la ettexizu min dunike veliyya.
Eşşehu ennekel haggus sabiti ellezi la aybe fihi ve enne va’dellahi fike haggun la ertabu li tulil ğaybeti ve bu’dil emed ve la eteheyyeru mea men cehileke ve cehile bik. Muntezirun mutevaggiun li eyyamik ve enteş şafiullezi la tunazeu vel veliyyullezi la tudafeu zexerekellahu li nusretid dini ve i’zazil mu’minin vel intigami minel cahidinel marigin.
Eşhedu enne bi vilayetike tugbelul a’mal ve tuzekkal ef’al ve tuzaeful hasenat ve tumhas seyyiat fe men cae bi vilayetike ve i’terefe bi imametike gubilet a’maluhu ve suddiget egvaluhu ve tezaefet hasenatuhu ve muhiyet seyyiatuhu. Ve men adele an vilayetike ve cehile ma’rifetike vestebdele bike ğayreke ekebbehullahu ela minxarihi finnar ve lem yegbelillahi minhu amelen ve lem yugim lehu yevmel giyameti vezna.
Uşhidullahe ve uşhidu melaiketehu ve uşhiduke ya mevlay bi haza zahiruhu ke batinihi ve sirruhu ke elaniyyetihi ve ente şahidu ela zalik ve huve ahdi ileyke ve misagi ledeyke iz ente nizamud din ve ye’subul muttegin ve izzul muvahhidin ve bi zalik emereni rabbul alemin fe lov tetaveletid duhur ve temadetil a’mar lem ezdede fike illa yaginen ve leke illa hubben ve aleyke illa muttekelen ve mu’temeden ve li zuhurike illa mutevaggi’en ve munteziren li cihadi beyne yedeyke ve mutereggiben febzul nefsi ve mali ve veledi ve ehli ve cemi’e ma xavveleni rabbi beyne yedeyke vet tasarrufe beyne emrike ve nehyike ya mevlay fein edrektu eyyamez zahireh ve e’lamekel bahireh feha ena za abdukel mutesarrefu beyne emrike ve nehyike ercu bihiş şehadete beyne yedeyke vel fevze ledeyke mevlay fein edrekeniyel mevtu gable zuhurike fe inni etevesselu bike ve bi abaiket tahirin ilallahi teâlâ ve es’eluhu en yusalliye ela Muhammedin ve a-li Muhammed ve en yec’ele li kerreten fi zuhurike ve rec’eten fi eyyamike li ebluğe min taetike muradi ve eşfiye min e’daike fuadi mevlay vegaftu fi ziyaretike mevgifel xatiinen nadimin elxaifine min igabi rabbil alemin ve gadittekeltu ela şefaatike ve recevtu bi muvalatike ve şefaatike mehve zunubi ve setre uyubi ve mağfiretike zeleli fe kun li veliyyike ya mevlay inde tehgiqi emelih ve es’elullahe ğufrane zelelih fe qad teallege bi hablik ve temesseke bi vilayetik ve teberree min e’daik.
Allahumme salli ela Muhamedin ve a-lih venciz li veliyyike ma vaadtehu allahumme ezhir kelimetehu ve e’li da’vetehu vensurhu ela aduvvihi ve aduvvike ya rabbel alemin. Allahumme salli ela Muhammedin ve a-li Muhammed ve ezhir kelimeteket tammete ve muğayyebeke fi arzike el xaifel muteraggibe. Allahummensurhu nasren azizen vefteh lehu fethen yesira. Allahumme ve eizze bihid dine ba’del xumul ve atli bihil hagge ba’del eful ve ecli bihiz zulmete vekşif bihil ğummete Allahumme ve amin bihil bilade vehdi bihil ibad Allahumme imle bihil arze adlen ve gisten kema muliet zulmen ve cevra inneke semi’un mucib. Esselamu aleyke ya veliyyellah e’zen li veliyyike fid duxuli ila haremik salevatullahi aleyke ve ela abaiket tahirin ve rahmetullahi ve berekâtuh.

Sonra serdabın iki kapısının önünde kapıdan tutarak dur ve izin isteyen birisinin öksürmesi gibi öksür ve serdaba gir sonra şunu oku:
Esselamu elal haggil cedid vel alemillezi ilmuhu la yebid esselamu ela muhyil mu’minin ve mubiril kafirin esselamu ela mehdiyyil umemi ve cami’il kelimi esselamu ela xalefis selefi ve sahibiş şerefi esselamu ela huccetil ma’bud ve kelimetil mahmud esselamu ela muizzil evliyai ve muzillil e’dai esselamu ela varisil enbiyai ve xatimil evsiyai esselamu elal imamil muntezer vel ğaibil muşteher esselamu ela seyfiş şahir vel gameriz zahir ven nuril bahir esselamu ela şemsiz zelami ve bedrit temam esselamu ela rebi’il eytami vel fitretil enam esselamu ela sahibis samsami ve fellagil ham esselamu ela begiyyetillahi fi biladih ve huccetihi ela ibadih vel munteha ileyhi mevarisul enbiyai ve ledeyhi asaril esfiyai esselamu elal mu’temeni elassirri vel veliyyi lil emr esselamu elal mehdiyyillezi vaadellahu teâlâ bihil umeme en yecme’e bihil kelime ve yelumme bihiş şe’se ve yemleu bihil arze gisten ve adla ve yumekkine lehu ve yuncize bihi va’del mu’minin eşşahu enneke vel eimmete min abaike eimmeti ve mevaliy fiy heyatid dunya ve yevme yegumul eşhad es’eluke ya mevlay en tes’elallahe tebareke ve teâlâ fi selahi şa’ni ve gazai hevaici ve ğufrani zunubi vel exzi bi yedi fi dini ve dunyaye ve axiretilive li kaffeti ixvaniyel mu’minine vel mu’minat innehu ğafurun rahim ve sallallahu ela seyyidina Muhammedin resulillahi ve a-lihit tahirin.

Sonra on iki rekât ziyaret namazı kıl her namazdan sonra Zehra aleyhasselamın tesbihini çek ve sonra şu duayı oku:
Allahumme azumel belau ve berehel xefau venkeşefel ğitau ve dagetil arzu ve meneatis semau ve ileyke ya rabbil muşteka ve aleykel muavvelu fiş şiddeti ver rexai. Allahumme salli ela Muhammedin ve a-lihillezine farezte aleyna taetehum fe arreftena bi zalike menziletehum ferric anna bi haggihim ferecen acilen ke lemhil basari ov huve egrebu min zalik. Ya Muhammedu ya Aliyyu ya Aliyyu ya Muhammedu unsurani fe innekuma nasiray vekfiyani fe innekuma kafiyay ya sahibez zaman el ğavs el ğavs el ğavs edrikni edrikni edrikni essaete essaete essaeh elacele elacele elacel ya erhamer rahimin bi haggi Muhammedin ve a-lihit tahirin.

İmam Mehdi Aleyhisselamın Annesi Dünya ve Ahiretin Melikesi Seyyide Nercis’in Ziyareti

Esselamu ela resulillah sallallahu aleyhi ve alihi essadigil emin. Esselamu ela mevlana Emiril Mu’minin. Esselamu elal eimmetit tahirin el hucecil meyamin. Esselamu ela validetil imami vel mudeati esrarel melikil ellam vel hamileti li eşrefil enam. Esselamu aleyki eyyetuhas siddigetul merziyyeh, esselamu aleyki ya şebiyhete ummi Musa vebnete havariyyi İsa. Esselamu aleyki eyyetuhat tagiyyetun nagiyyeh. Esselamu aleyki eyyetuhar reziyyetul merziyyeh. Essalamu aleyki eyyetuhal men’unetu fil incili el mextubetu min ruhillahil emini ve men rağibe fi vusletiha Muhammedun seyyidul murselin vel mustevdeatu esrare rabbil alemin esselamu aleyki ve ela abaikil havariyyin eselamu aleyki ve ela ba’liki ve velediki esselamu aleyki ve ela ruhiki ve bedenikit tahir. Eşşehu enneki ahsentil kefalete ve eddeytil emanete vectehetti fi merzatillahi ve saberti fizatillahi ve hafizti sirrillahi ve hamilti veliyyillahi ve baleğti fi hifzi huccetillahi ve rağibti fi vusleti ebnai resulillahi arifeten bi haggihim mu’mineten bi sidgihim mu’terifeten bi menziletihim mustebsireten bi emrihim muşfigeten aleyhim mu’sireten hevahum ve eşhedu enneki mazeyti ela basiretin min emriki mugtediyeten bis salihine raziyeten merziyyeten tagiyyeten nagiyyeten zekiyyeten fe raziyellahu anki ve erzaki ve cealel cennete menzileki ve me’vaki fe legad evlaki minel xayrati ma evlaki ve a’taki mineş şerefi ma bihi eğnaki fe hennakillahu bima meneheki minel kerameti ve emreeki.
Sonra başını kaldır ve şunu oku:
Allahumme iyyake i’temedtu ve li rizake talebtu ve bi evliyaike ileyke tevesseltu ve ela ğufranike ve hilmike ittekeltu ve bike i’tesemtu ve bi gabri ummi veliyyike luztu fe salli ela Muhammedin ve A-li Muhammed venfe’ni bi ziyaretiha ve sebbitni ela mehebbetiha ve la tehrimni şefaatiha ve şefaate velediha verzugni murafegeteha vehşurni meaha ve mea velediha kema vaffegteni li ziyareti velediha ve ziyaretiha allahumme inni eteveccehu ileyke bil eimmetit tahirin ve etevesselu ileyke bil hucecil meyamiyn min a-li Taha ve Yasin en tusalliye ela Muhammedin ve a-li Muhammedinit tayyibin ve en tec’eleni minel mutmainniynel faizinel ferihinel mustebşirin ellezine la xavfun aleyhim ve la hum yehzenun vec’elni mimmem gabilte se’tehu ve yesserte emrehu ve keşefte zurrehu ve amente xavfehu. Allahumme bi haggi Muhammedin ve a-li Muhammed salli ela Muhammed ve a-li Muhammed ve la tec’elhu axirel ahdi min ziyareti iyyaha verzugniyel avde ileyha ebeden ma ebgayteni ve iza teveffeyteni fehşurni fiy zumretiha ve edxilni fi şefaati velediha ve şefaatiha veğfir li ve li valideyye ve lil mu’minine vel mu’minat ve atina fiddunya haseneten ve fil axireti haseneten ve gina bi rahmetike azabennar ve esselamu aleykum ya sadati ve rahmetullahi ve berekâtuh.
Şeyh Abbas Kummi diyor ki: İmam Mehdi aleyhisselamın halası Hekime aleyhasselam hakkında özel bir ziyaret bulunmamaktadır isteyenin Masume aleyhasselamın ziyaretiyle onu ziyaret etmesi uygundur.
Alt 08-15-2018, 09:40
Süper Üye

Ehli Beyt Aleyhimusselamın Mubarek Kabirlerinden Ayrılılırken Okunan Veda Ziyareti

Esselamu aleykum ya ehle beytin nubuvveh ve me’diner risaleh, selame muveddiin la seimin ve la galin ve rahmetullahi ve berekâtuh aleykum Ehlel Beyt innehu hamidun meciyd. Selame veliyyin ğayri rağibin ankum ve la munharifin ankum ve la mustebdilin bikum ve la mu’sirin aleykum ve la zahidin fi gurbikum. La cealehullahu axirel ahdi min ziyareti quburikum ve ityani meşahidikum vesselamu aleykum ve haşereniyellahu fi zumretikum ve evredeni havzekum ve erzakum anni ve mukenneni fi devletikum ve ehyani fi rec’atikum ve melekkeni fi eyyamikum ve şekere sa’yi lekum ve ğafere zunubi bi şefaatikum ve egale asreti bi hubbikum ve e’la ka’bi bi muvalatikum ve şerrefeni bi taetikum ve eazzeni bi hudakum ve cealeni mimmen yengalibu muncihen salimen ğanimen muafen ğaniyyen faizen bi rizvanillahi ve fazlihi ve kifayetihi bi efzeli ma yengalibu bihi ehedun min zuvvarikum ve mevalikum ve muhibbikum ve şiatikum ve rezeganiyellahul avde summel avde summel avde ma ebgani rabbi bi niyyetin sadigatin ve imanin ve tagva ve ixbatin ve rizgin vasiin helalin tayyib. Allahumme la tec’alhu axirel ahdi min ziyaretihim ve zikrihim vessalati aleyhim ve evcib liyel mağfirete ver rahmete vel xayre vel berekete ven nure vel imane ve husnel icabeti kema evcebte li evliyaikel arifine bi haggihim el mucibine taetehum verrağibine fi ziyaretihim el mutegarribine ileyke ve ileyhim bi ebi entum ve ummi ve nefsi ve mali ve ehli ic’eluni min hemmikum ve seyyiruni fi hizbikum ve edxiluni fi şefaatikum vezkuruni inde rabbikum. Allahumme salli ela Muhammed ve a-li Muhammed ve ebliğ ervahehum ve ecsadehum anni tahiyyeten kesireten ve selama vesselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekâtuh.

Velhemdulillahi Rabbil alemin

Seçenekler
Stil