aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 03-24-2010, 07:11
KERRAR KERRAR isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye

KERRAR is on a distinguished road
Standart Ali as Sa’d bin Vakkas'ın oğlu ömer sedin Huseyin as şehid edeceğini söylemesi

Emir’ul-Muminin Hz. Ali (a.s) halka konuşma yaptıklarında şöyle buyurdular:

“Ey insanlar! Sizin aranızdan ayrılmadan önce, bana ne sormak isterseniz sorun. Allah’a and olsun ki, sorduğunuz her soruya cevap vereceğim.”

Bu sırada Sa’d bin Vakkas ayağa kalkarak şöyle dedi: “Ey Emir’ul-Muminin! Benim baş ve sakalımda ne kadar kıl var?”

Hz. Ali (a.s) cevaben şöyle buyurdular:

“Allah’a and olsun ki, habibim Resulullah (s.a.a) senin bu soruyu benden soracağını bana haber vermiştir! Senin başındaki her kılın altında sana lanet eden bir melek ve sakalının her kılı altında da seni tahrik eden bir şeytan vardır. Senin evinde de Resulullah (s.a.a)’in torunu Hüseyin’i öldürecek bir çocuk (Ömer bin Sa’d) vardır! Bunun nişanesi ise, söylediğim şeyin mısdakıdır.”

Ömer bin Sa’d o zaman elleri ve karnı üzerinde emekliyordu. Hz. Hüseyin (a.s) kıyam ettiğinde Ömer bin Sa’d Hz. Hüseyin (a.s)’ı öldürmeyi üstlendi ve sonuç Hz. Ali (a.s)’ın buyurduğu gibi oldu.
Alt 03-30-2010, 11:31
ersan7676 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ersan7676 ersan7676 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ersan7676 is on a distinguished road
Smile

Allah razı olsun.
Alt 06-04-2015, 03:08
KERRAR KERRAR isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye

KERRAR is on a distinguished road
Standart Galibiyetten Sonra ağlama

Abdullah b. Kays şöyle diyor: Sıffin savaşında Emir’ul-Muminin Ali (a.s)’ın ordusunda idim. Muaviye’nin ordusunun komutanlarından biri olan Ebu Eyyub-i A’ver, Fırat şeriasını (su yolunu) ele geçirip Hz. Ali (a.s)’ın ordusunun suya ulaşmasına mani oluyordu. Hz. Ali (a.s)’ın ashabı kendisine, susuzluktan şikayet ettiklerinde, İmam (a.s) atlılardan bir grup kimseyi, şeriayı kurtarmak için gönderdi. Ama onlar bir şey elde etmeden geri döndüler. İmam (a.s) bu durumdan çok rahatsız oldu.

İmam Hüseyin (a.s) şöyle arzetti: “Babacığım! Müsaade edin ben gideyim.”

Hz. Ali (a.s) cevabında: “Git oğlum!” diye buyurdu.

İmam Hüseyin (a.s) bir grup askerle birlikte şeriaya doğru hareket etti ve düşman ordusunu yenilgiye uğratarak şeriayı ele geçirdi ve onun kenarında çadır kurdu. Daha sonra değerli babasının yanına giderek şerianın kurtarılmış olduğunu İmam (a.s)’a bildirdi.

Hz. Ali (a.s) bu sözü duyunca ağladı.

Ashap: “Ya Emir’el-Müminin! Ağlamana sebep olan şey nedir? Bu, Hüseyin’in bereketiyle bize nasip olan ilk zaferdir” dediler.

İmam (a.s) onların cevabında şöyle buyurdu: “Hüseyin’in yakın bir zamanda Kerbela çölünde susuz olarak öldürüleceğini hatırladım, onun atı kaçarak şöyle feryat edecektir: “Ez-zeliyme, ez-zeliyme li ümmetin katelet ibne binti nebiyyiha!” (Peygamberlerinin kızının oğlunu öldüren ümmete yazıklar olsun, yazıklar olsun!)”
Bihar-ul Envar, c. 44, s. 266

Seçenekler
Stil