aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 10-22-2014, 10:07
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Hz.Huseyin (aleyhisselam)'ın Mücizeleri

www.aliyyenveliyullah.com Sitesinde Yazılan Yazıları Kaynak Göstermeden Alıp Yayınlıyanları Helal Etmiyoruz.

Mövlamız İmam Huseyin (aleyhisselam)'ın Kerbela'daki Mücizeleri
İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) Kerbelâ’da gösterdiği kerametler, onun Allah katında ne kadar değerli ve yüce olduğunun bir diğer kanıtıdır. Ve aynı zamanda işlenen bu cinayetin Allah’ın arşını nasıl titrettiği ve gök ve yerin nasıl kan ağladığının işaretidir.

İmam Hüseyin’in Duası Hemen Kabul Oluyor
İbn Ebi Şeybe der ki: Şerîk, Atâ b. Sâib’den rivayet eder ki: Vâil b. Alkâme Kerbelâ’da İmam Hüseyin’e karşı savaşanlardandı. Dedi ki: “Birisi gelip dedi ki: Hüseyin kimdir?” İmam Hüseyin buyurdu ki: “Sen kimsin?” O da İmam Hüseyin’e dedi ki: “Seni ateşle müjdeliyorum.” İmam Hüseyin buyurdu ki: “Aksine ben affeden, merhametli ve itaat olunan rabbimle müjdelenmişim, sen kimsin?” Dedi ki: “Ben İbn Huveyze’yim.” İmam Hüseyin buyurdu ki: “Allah’ım! Bunu ateşe çek.” Vâil diyor ki: “Ansızın baktım ki, atı bir anda adamı yere atmış ama ayağı üzengide hala takılıydı. O kadar sürüklendi ki adam parça parça olup sadece ayağı kalmıştı.”[1]

Heysemî der ki: “Senedi sağlamdır.”[2]

İbn Asâkir, Müslim b. Rebâh’dan rivayet eder ki:

Hüseyin öldürüldüğü gün, ben onun yanında idim. Onun yüzüne bir harbe ile vurdular. İmam Hüseyin buyurdu ki: “Ey Müslim, elini uzat.” Baktım elim kan ile doldu. Sonra dedi ki: “Onu elime dök.” Ben de eline döktüm. Elini göğe doğru uzatarak dedi ki: “Allah’ım! Peygamber’inin kızının oğlunun intikamını al.”

Müslim diyor ki: “Kanının bir damlası bile yere düşmedi.”[3]
Kaynaklar:
[1]- Musannef-i İbn Ebi Şeybe, c.8, s.633. Mu’cemu’l-Kebir c3, s.117. Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.193. Tarih-i Dimeşk, c.14, s.335.
[2]- Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.193.
[3]- Tarih-i Dimeşk, c.24, s.223.

لمناقب القاديم: روي أنه لما حمل رأسه إلى الشام جن عليهم الليل فنزلوا عند رجل من اليهود فلما شربوا و سكروا قالوا: عندنا رأس الحسين فقال: أروه لي فأروه و هو في الصندوق يسطع منه النور نحو السماء فتعجب منه اليهودي فاستودعه منهم و قال للرأس: اشفع لي عند جدك فأنطق الله الرأس فقال: إنما شفاعتي للمحمديين و لست بمحمدي فجمع اليهودي أقرباءه ثم أخذ الرأس و وضعه في طست و صب عليه ماء الورد و طرح فيه الكافور و المسك و العنبر ثم قال لأولاده و أقرباءه: هذا رأس ابن بنت محمد صلى الله عليه و آله ثم قال: يا لهفاه حيث لم أجد جدك محمد لى الله عليه و آله فأسلم على يديه ثم قال: يا لهفاه حيث لم أجدك حيا فأسلم على يديك و أقاتل بين يديك فلو أسلمت الآن أ تشفع لي يوم القيامة فأنطق الله الرأس فقال بلسان فصيح: إن أسلمت فأنا لك شفيع قاله ثلاث مرات و سكت فأسلم الرجل و أقرباءه.
Kadim menakib kitabında şöyle rivayet edilmiştir: Onun başı Şam’a taşındığında yolda gece oldu ve bir Yahudi’nin yanında konakladılar. Şarap içtiler sarhoş oldular ve dediler ki: Huseyn’in başı bizim yanımızdadır. Bunun üzerine dedi ki: Onu bana gösterin, onlarda gösterdiler. O bir sandığın içindeydi ve ondan semaya doğru bir nur yayılıyordu. Yahudi ondan teeccüp etti ve onu onlardan emanet aldı. O başa dedi ki: Dedenin yanında bana şefaat et. Allah o başı konuşturdu ve dedi ki: Benim şefaatim sadece Muhammediler içindir sen Muhammedi değilsin. Bunun üzerine Yahudi akrabalarını topladı sonra o başı aldı, bir leğenin içine koydu ve üzerine gül suyu döktü ve onun içine de kafur, misk ve anber koydu. Sonra evlatlarına ve akrabalarına dedi ki: Bu Muhammed sallallahu aleyhi ve alihinin kızının oğlunun başıdır. Sonra dedi ki: Vah olsun ceddin Muhammed sallallahu aleyhi ve alihiyi bulamayışıma ve onun eliyle İslam olamayışıma. Sonra dedi ki: Vah olsun seni hayatta bulamayışıma, senin elinle İslam olamayışıma ve senin önünde savaşamayışıma. Şimdi İslam olsam kıyamet günü bana şefaat eder misin? Allah o başı fasih bir dille konuşturdu: Eğer İslam olursan bende senin şefaatçin olurum bunu üç sefer tekrarladı ve sustu. Bunun üzerine adam ve akrabaları İslam oldu.
Kaynak:
Evalim’ul Ulum Evalim’ul Huseyn aleyhisselam c 17, s 417.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 10-22-2014, 10:12
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Etin, Ateş ve Pıhtılaşmış Kana Dönüşmesi
Taberânî sahih senetlerle Züveyd el-Cüfi’den, o da babasından rivayet ediyor ki:

Hüseyin öldürüldüğü zaman, Yezid ordusu develeri kesip pişirdiğinde, etler kan oluverdi.[1]

Heysemî der ki: “Taberânî’nin rivayet ettiği bu hadisin senedi sahihtir.”[2] Benzer manada yine Taberânî, Ebu Hamîd et-Tahhânî’den rivayet eder ki:

Yezid’in ordusundaydım. O sırada Hüseyin’in ordusundan ganimet alınmış bir deve getirdiler. Dediler ki: “Keselim mi, satalım mı?” “Keselim” denince, deveyi kesip pişirdiler. Yemek için oturduğumuz da ansızın etler ateşe dönüşüp kül oldu.”[3]

Abbas Dûrî der ki:

İbn Muin’in şöyle söylediğini duydum: “Cerir, Yezid b. Ebi Ziyad’dan rivayet eder:

Hüseyin öldürüldüğünde on dört yaşındaydım. Onların ordusunda bulunan (Safran benzeri) Vers ağacı küle dönüştü. Gökyüzünde ufuklar kıpkırmızı oldu. Hüseyin’in ordusundaki deveyi kestiklerinde ise onun ateşe dönüştüğünü gördüler.[4]

Kaynaklar:
[1]- Mucem-i Teberânî, c.3, s.121.
[2]- Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.196.
[3]- Mu’cemu’l-Kebir, c.3, s.121.
[4]- Tarih-i İbn Muin, c.1, s.361. Tehzibu’l-Kemâl (Mezzî), c.6, s.435, Siyeru Âlâmi'n-Nübelâ, c.3, s.313. Tehzibu’t-Tehzib, c.2, s.305.

Alt 10-22-2014, 10:14
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

İmam Hüseyin’e (aleyhisselam) Cinler Mersiye Okudu
Ehlisünnet âlimlerinden Heysemî, annemiz Ümmü Seleme’nin şöyle söylediğini rivayet eder:

Cinlerin İmam Hüseyin’e (aleyhisselam) mersiye okuduğunu duydum.

Bu olayı rivayet eden Taberânî’nin naklettiği rivayet sahihtir. [1] Heysemî buna benzer bir rivayeti de Meymune’den rivayet eder: “Cinlerin Hüseyin b. Ali’ye mersiye okuduğunu duydum.” Bu olayı rivayet eden Taberânî’nin naklettiği rivayet sahihtir

İbn Kesir, Ümmü Seleme’nin bu sözünü şöyle değerlendiriyor:

Hammâd b. Seleme, Ebu Ümare’den rivayet eder: “Ümmü Seleme, cinlerin İmam Hüseyin’e mersiye okuduğunu duymuştur ve bu, kesinlikle sahihtir.”[2]

Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir, c.3, s.121, el-Ahad ve’l-Mesânî (Dahhâk), c.1, s.308. Tarih-i Dimeşk, c.14, s.239. el-İsabe, c.2, s.71. Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.199.
[2]- el-Bidaye ve’n-Nihaye, c.6, s.259.

Alt 10-22-2014, 10:17
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Küdüs’te Taşların Altındaki Kan
Taberânî sahih senetlerle Muhammed b. Abdullah b. Said b. Âs’tan, o da Zührî’den rivayet eder ki:

Abdulmelik bana dedi ki: “Hüseyin (aleyhisselam) öldürüldüğü gün, meydana gelen olaylardan hangisini bana söylemiştin?” Zührî dedi ki: “Kudüs’te hangi taşı kaldırdıysam altından kan akıyordu.” Abdulmelik dedi ki: “Bu duruma ben de senin gibi inanıyorum.”[1]

Heysemî, “Mecmau’z-Zevaid” adlı eserinde bu rivayetin sahih olduğunu bildiriyor.[2] Diğer bir rivayette Taberânî, İbn Cerih’ten, o da İbn Şehâb’dan rivayet eder ki: “Hüseyin (aleyhisselam) öldürüldüğü gün, Şam’da kaldırdığımız her taşın altında kan vardı.”[3
]
Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir, c.3, s.119.
[2]- Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.196.
[3]- Mu’cemu’l-Kebir, c.3, s.113. Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.196. Senedi sahihtir.

Alt 10-22-2014, 10:23
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

İbn Ziyad’ın Yüzündeki Yanık ve Boğazındaki Yılan
Taberânî, Hâcib’den, o da Übeydullah b. Ziyad’dan rivayet eder ki:

Hüseyin öldürüldüğü zaman, Übeydullah b. Ziyad’ın (la) arkasından hükümet konağına girdim. Ansızın yüzünü bir ateş parçası yaktı. Koluyla yüzünü kapatıp dedi ki: “Gördün mü?” “Evet” deyince, “Sakın bunu kimseye söyleme.” dedi.[1]

Bunun dışında Tirmizî, sahih senetlerle Ümare b. Ümeyr’den rivayet eder:

Übeydullah b. Ziyad öldürüldükten sonra onun ve arkadaşlarının başları Rahbe mescidine getirildi. O sırada başlardan “Geliyor, geliyor.” diye ses geldi. Ansızın bir yılan, başların üzerinde durdu ve Übeydullah b. Ziyad’ın kesik boğazından içeri girdi. İki üç kez içeri girip çıktı ve gözden kayboldu. Sonra, “Yine geliyor, yine geliyor.” diye sesler duydum. Bu olay iki üç kez tekrarlandı.

Tirmizî, Sünen’inde diyor ki: “Bu rivayetin senedi sahihtir.”[2]

İmam Mübârekfuri, “Tuhfe” adlı eserinde şöyle der:

Tirmizî bu olayı, Hasaneyn’in faziletleri bölümünde naklederek şöyle der: “Bu olay, İbn Ziyad’ın İmam Hüseyin’i (aleyyhisselam) öldürttükten sonra çektiği cezalara bir örnektir.”[3]

Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir, c.3, s.112, Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.196.
[2]-Sünen-i Tirmizî, c.5, s.325.
[3]- Tuhfetu’l-Ehfûzi (Sünen-i Tirmizî şerhi), c.10, s.193.

Alt 10-22-2014, 10:25
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Gökyüzü Kan Gibiydi
Hadisçiler, tarihçiler ve diğerleri sahih senetlerle Ümmü Hekim’den şöyle rivayet ederler:

Hüseyin öldürüldüğü gün, ben küçük yaşta bir cariye idim. Gökyüzü birkaç gün tıpkı pıhtılaşmış bir kan gibiydi.[1]

Hamîdi’nin Cüz’ünde der ki: “Gökyüzü yedi gün, yedi gece tıpkı pıhtılaşmış kan gibi duruyordu.”[2]
Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir, c3, s.113. Tarih-i Dimeşk, c.14, s.226. Tehzibu’l-Kemâl, c.6, s.432. Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.196.
[2]- Cüz’ü Hamîdi, s.33.

Dilsiz Ve Sağır Kız Çocuları
Kerbela'da İmam Huseyin (aleyhisselam)'ın Türbesinde Görevli Seyyidimiz Kasım Anlatıyor... Erbaine Gidenler Bilir Müthiş Kalabalıktır Milyonlarca Ziyaretçi Gidiyor, Tabi Kaybolanlarda oluyor. Kayıp arama bulma Merkezinde Bir Kadın Gördüm İki Gözü İki çeşme Ağlıyordu,
-Dedim ki: Anacığım Hayırdır Neden Ağlıyorsun Ne Oldu.?
-Dedi ki: Evladım Ne Olsun Kerbela'ya gelmek İçin kocam izin vermiyordu, Yalvar yakar zorla izin aldım, 7-8 Yaşlarında İki Kızımla geldik ama İkisi de kayboldu, Böyle geri dönersem kocam beni kesin Öldürür.Saatler Geçmiş kadın çaresiz kalmıştı. Etrafa bakınıyordu Tekrar Ağlamaya devam etti.
Bir süre sonra gördüm İki küçük Kız arkadan annelerinin Eteğine arkadan sarılarak Anne, Anne Diye Sesleniyorlar .
Bunu gören kadınÇocuklarına sarılıp Ansızın rengi değişerek İmam Huseyin (aleyhisselam)'ın Türbesine Dönerek tekrar Kendinden geçmişçesine Şiddetli bir şekilde ağlamaya başladı.
Yaklaşıp Dedim ki: Anacığım Senin ağlaman yerine Sevinmen gerekir, Bak Çocukların bulundu. Bu Şiddetli Göz yaşı neden.?
- Dedi ki: Benim bu kızlarım Dilsiz ve Sağır idiler. Allah'ın İzniyle İmam Huseyin (aleyhisselam) Kızlarımın İkisinin de Dilini Açarak bana Gönderdi.

Kaynaklar:

Alt 10-22-2014, 10:27
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Gökyüzünden Kan Yağdı
Zehebî, Fesevî’den o da Müslim b. İbrahim, Ümmü Şevk’den, o da Nadratu’l-Ezdiyye’den nakleder ki:

Hüseyin (aleyhisselam) öldürüldüğünde gökyüzünden kan yağdı. Öyle ki her yer kan ile dolmuştu.[1]

Buna diğer bir kanıt, Cafer b. Süleyman’ın sözüdür. Diyor ki: Teyzem Ümmü Sâlim dedi ki: “Hüseyin (aleyhisselam) öldürüldüğü gün, bütün evlere ve duvarlara kan yağdı.”[2]

Aynı senetle, İmam Hüseyin’in biyografisi bölümünde İbn Asâkir der ki: “Bu olay Şam’da, Kufe’de ve Horasan’da gerçekleşti.”[3]

Kaynaklar:
[1]- Seyr-u Alâm-in Nübela, c.3, s.312.
[2]- Tarih-i İslam (Zehebî), s.16, 61. Yılın olayları bölümü.
[3]- İbn Asâkir, s.360.

Alt 10-22-2014, 10:29
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Güneş Tutulması
Heysemî, Ebu Kabil’den rivayet eder:

Ali’nin oğlu Hüseyin öldürüldüğü zaman, güneş tutuldu. Öyle ki gündüz vakti yıldızlar göründü ve biz, kıyamet kopacak sandık.

Taberânî bunu rivayet etmiştir ve senedi hasendir.[1]

Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir, c3, s.114. Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.197.

Alt 10-23-2014, 09:52
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Cüzzam Hastalığı ve Fakirlik
Taberânî, Â’meş’tan rivayet eder ki:

İmam Hüseyin’in kabrine saygısızlık etmek isteyen birisinin evinde kıtlık oldu ve tüm ev halkı cüzzam hastası oldu.

Heysemî der ki: “Taberânî’nin bu rivayeti sahihtir.”[1]

Yine İbn Asâkir der ki: “Şamlılardan birisi İmam Hüseyin’in mezarına saygısızlık etmek isteyince, o anda cüzzam hastası oldu.”[2]

Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir, c.3, s.114. Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.197.
[2]- Tarih-i Dimeşk, c.14, s.244.

Alt 10-23-2014, 09:54
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Gözlerin Kör Olması ve Delilik
Taberânî, kendi eserinde Ebu Recâ Utaridi’den rivayet eder ki:

Ne Hz. Ali’ye ne de Ehlibeyt’ten birine sövmeyin. Benim bir komşum dedi ki: “Şu fasıkı görmüyor musunuz?... Hüseyin b. Ali’yi Allah öldürdü!” Ebu Recâ diyor ki: “Allah bu adamın iki gözünü de yıldırım göndererek kör etti ve ben bunu kendi gözlerimle gördüm.”[1]

Zehebî, “İslam Tarih-i” adlı eserinde bu olayı doğruluyor.[2]

Aynı içerikte Mücahid, Hasan b. Hâris’ten, o da Küfeli yaşlı bir adamdan rivayet eder ki:

Zalim Haccac bir gün dedi ki: “Başına bir bela gelen varsa ayağa kalksın.” Birileri ayağa kalkarak başlarına geleni anlattılar. O sırada Sinan b. Enes ayağa kalkarak dedi ki: “Hüseyin’i ben öldürdüm.” Haccac dedi ki: “Bundan büyük bir bela olamaz.” Daha sonra Sinan evine döndü. Dili tutuldu ve aklını kaybetti. O sürekli yemek yiyor ve yediği yere pisliğini yapıyordu.[3]

İbn Kesir çok inatçı ve inkârcı olmasına rağmen, bu konunun doğru olduğunu itiraf ediyor. Diyor ki: “İmam Hüseyin’i öldürenlerin başlarına gelen belalarla ilgili rivayetlerin çoğu doğrudur. Onu öldürenlerin çok azı kurtulmuştur. Birçoğu daha dünyada iken belalara bulaşmış, çoğu hastalanmış veya aklını yitirmiştir.”[4]

Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir, c.3, s.112, Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.196.
[2]- Tarih-i İslam, s.16.
[3]- Tarih-i Dimeşk, c.14, s.232.
[4]- el-Bidaye ve’n-Nihaye, c.8, s.220.

Alt 10-24-2014, 04:43
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Tiplerin Bozulması
Taberânî, sahih senetlerle Süfyan’dan rivayet eder ki:

Babaannem dedi ki: “Cufi kabilesinden iki kişi İmam Hüseyin’in öldürüldüğünü görmüştü. Onlardan birinin hayaları şişti ve halka rezil oldu. Diğeri ise, ağzından felç geçirdi ve bunların evlatları olduğu gibi delirmişlerdi.”[1]

Kaynaklar:
[1]- Mu’cemu’l-Kebir (Taberânî), c.3, s.119. Mecmau’z-Zevâid, c.9, s.197.

Alt 10-24-2014, 04:46
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Katran Kokusu
İbn Asâkir, sahih senetlerle Fazl b. Zübeyr’den rivayet eder ki:

Bir arkadaşımın yanında otururken, ansızın birisi yanımıza geldi. Oturduğunda katran koktuğunu hissettik. Dedim ki: “Yahu, sen katran mı satıyorsun?” Dedi ki: “Şimdiye dek hiç satmadım.” Dedim ki: “Peki bu koku da nedir?” Cevaben dedi ki: “Ben Ömer b. Sa’d’ın odasındaydım. Onlara demirden kazıklar satıyordum. Gece olup da uyuduğumda, rüyamda Resulullah ile Hz. Ali’yi gördüm; Hz. Ali, İmam Hüseyin’in yanında şehit olan ashabına su veriyordu. Ona dedim ki: “Bana da su ver.” Ama o su vermedi. Dedim ki: “Ey Allah Resulü, bana da su vermesini söyler misin?” Peygamber buyurdu ki: “Bizim düşmanımıza yardım edenlerden değil misin?” Dedim ki: “Ey Allah Resulü! Ne kılıç salladım, ne bir darbe vurdum, ne de bir ok attım. Sadece onlara atlarını bağlamaları için demirden kazıklar satıyordum.” Peygamber buyurdu ki: “Ya Ali! Bunun içeceğini ver.” Bana katran dolu bir bardak verdi. O katranı içtim. Kaç gündür idrar yerine katran çıkarıyorum. Sonra bu bitti, şimdi de bütün vücudum katran kokuyor.”

O sırada Süddî ona dedi ki: “Ey Allah’ın kulu! Irak’ın yemeğinden yiyip, Fırat’ın suyundan iç. Ama kıyamette Muhammed sana asla yardım etmeyecektir.”[1]

Kaynaklar:
[1]- Tarih-i Dimeşk, c.14, s.259.

Alt 10-26-2014, 02:42
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

İmam Hüseyin’in Katledilmesini Hafife Alanın Yanması
İbn Asâkir, “Tarih-i Dimeşk” adlı eserinde, Atâ b. Müslim’den, o İbn Süddî’den, o da babasından şöyle dediğini rivayet eder:

Kerbelâ çarşısında küçük yaşta iken bez satardık. Yanımızda Tay kabilesinden birisi ile konuşuyorduk. Gece iyice bastırmıştı. İmam Hüseyin’in öldürülmesi söz konusu olunca, dedik ki: “Kerbelâ’da Hz. Hüseyin’i öldüren orduda bulunan herkes kötü bir şekilde öldü veya öldürüldü.” Adamın biri dedi ki: “Siz Kufeliler ne kadar da yalancısınız. Hüseyin’i öldüren orduda bulunan herkesin kötü bir şekilde öldüğünü veya öldürüldüğünü mü zannediyorsunuz? Ben Hüseyin’i öldüren ordudanım ve şu anda da çok zengin ve varlıklıyım.” Bunu duyunca yemekten el çektik. O sırada yanımızdaki kandil yanmaya devam ediyordu. Adam söndürmek için elini fitile uzattı, eli tutuştu. Söndürmek için elini ağzına götürdüğünde, sakalları yanmaya başladı. Söndürmek için yanımızda bulunan suya atladı. Diyor ki: “Adam gözümüzün önünde yanarak can verdi.”[1]

Haberin kaynağı sahihtir.

Kaynak:
[1]- Tarih-i Dimeşk, c.14, s.234.

Alt 10-27-2014, 07:13
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Hüseyin’in (aleyhisselam) Öldürüldüğünü Müjdeleyince Kör Oldu
İbn Asâkir, Muhammed b. Selt Esedî el-Kufi’den, Rebi b. Münzir’in babasının şöyle dediğini rivayet eder:

Adamın biri, İmam Hüseyin’in öldürüldüğünü müjde olarak halka haber veriyordu. Ansızın onun kör olup süründüğünü gördüm.[1]

Kaynak:
[1]- Tarih-i Dimeşk, c.14, s.227.

İmam Huseyin (aleyhisselam)'ın Düşmanlarına Allah Lanet Etsin

Hz. Hüseyn Aleyhisselamın Gökyüzüne yükselişi :

Cumhur Bin Hekem şöyle rivayet eder:
İmam Ali bin Hüseyin aleyhisselam’ı kanatlı bir halde fezada uçtuğunu gördüm. O hazret, bir müddet sonra inerek şöyle buyurdular: “Şimdi Cennetin en üst tabakalarında Cafer bin Ebu talib’i gördüm.”
Ben o hazrete arz ettim: “Acaba sizler gökyüzüne yüksele biliyor musunuz?”
İmam aleyhisselam şöyle buyurdular: “Biz kendimiz onları bina ettik (yükselttik), kendi yaptığımız ve bina ettiğimiz yerlere nasıl gitmeye biliriz? Arş’ı ve Kürsü’yü saklayıp koruyan biziz.
İmam aleyhisselam daha sonra; mevsimi olmamasına rağmen bana bir dal hurma verdiler.”
Kaynaklar:
( Nevadir-ulMucizat: s.116 Delail-ul İmam et: s.201 Medinet-ul Meciz: c.4 s.260 )

Alt 10-27-2014, 07:17
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) Başı ve Hıristiyan Rahip
İbn Habbân, kesin bir dille “Sıkât” adlı eserinde olayı şöyle dile getiriyor:

Sonra İbn Ziyad, İmam Hüseyin’in başını Şam’a gönderdi. Peygamber’in Ehlibeyt’inden olan esir hanımlar ve çocuklar kervanı, develere bindirilmiş, perişan bir hâlde idiler. Her hangi bir menzile ulaştıkları zaman sandıktan mübarek başı çıkarıyorlar, sonra bir mızrağa takıp, tekrar yola koyuluyorlardı. Yoldaki bir menzilde konakladıklarında, Hıristiyan bir rahiple karşılaştılar. Önceki menzillerdeki gibi mübarek başı sandıktan çıkarıp bir mızrağa taktılar. Sonra mızrağı kilisenin duvarına dayadılar. Gece olunca, kilisenin rahibi, kiliseden göğe doğru uzanan bir nur gördü. Sonra kervana dönerek, “Siz kimsiniz?” diye sordu. “Bizler Şamlıyız.” dediler. “Peki ya bu baş kime ait.” diye sorunca, “Ali’nin oğlu Hüseyin’in başıdır.” dediler. Rahip dedi ki: “Andolsun ki siz, çok kötü bir kavimsiniz. Eğer İsa’nın bir evladı olsaydı, ona en güzel makamı verirdik.” Sonra dedi ki: “Ey askerler! Babamdan miras kalan ve ona da basından kalan on bin dinarım var. Bu parayı size, bu başı bir geceliğine benimle kalmasına izin vermeniz şartıyla vermemi ister misiniz?” “Hemen parayı ver.” deyip kabul ettiler. Dinarları onlara getirdi ve onlar da parayı kabul ettiler. Sonra başı ona uzattılar. Rahip, başı alarak yıkadı ve kucağına aldı. Gece boyunca ağladı. Sabah olunca dedi ki: “Ey başın sahibi! Kendi canımdan başka hiçbir şeyim yoktur ve ben şahadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve senin ceddin Muhammed, Allah’ın elçisidir.” Rahip Müslüman oldu ve İmam Hüseyin’e hizmetkâr olduğunu ilan etti. Sonra onlar başı alıp tekrar sandığa koydular. Şam’a yaklaştıklarında dediler ki: “En iyisi bu paraları bölüşelim. Çünkü eğer Yezid parayı görürse elimizden alacaktır.” Parayı koydukları keseyi açınca, hepsinin taş parçalarına dönüştüğünü gördüler. Taş parçalarının iki tarafında şunlar yazıyordu:

“Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Onları gözlerin açık kalacağı güne ertelemektedir.”[1]

Diğer tarafına ise şöyle yazıyordu:

“Zulmedenler, hangi dönüşe döndürüleceklerini (hangi akıbete uğrayacaklarını) çok yakında bilecekler.”[2]

Dediler ki: “Vallahi rezil olduk.” Sonra bütün taşları yakındaki bir nehre döktüler. Bunu gören bazıları pişman olup tövbe ettiler. Bazıları ise, ısrarla suçlarına devam ettiler. İnatçıların başında İmam Hüseyin’in katillerinden Sinan b. Enes de vardı. Sonra Resulullah’ın evlatlarını ve esirleri çıplak develere bindirip kızgın güneş altında Şam’a doğru götürdüler. Mübarek başı Yezid’in önüne koyduklarında elindeki çubukla dişlerine vurarak, “Dişleri ne de güzelmiş.” diyordu.[3]

Kaynaklar:
[1]- İbrahim Suresi, 42. ayet.
[2]- Şuarâ Suresi, 227. ayet.
[3]- Sıkât-ı İbn Habbân, c.2, s.312-313.

Seçenekler
Stil