aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 11-04-2014, 10:45
Murtazaali Murtazaali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Murtazaali is an unknown quantity at this point

Allah hepinizden razı olsun inşallah
Alt 07-11-2015, 12:13
aliyenveliyullah aşkı aliyenveliyullah aşkı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

aliyenveliyullah aşkı is an unknown quantity at this point
Standart Huseyin (aleyhisselam) Susuzmu Gitti.?

Muhammed İbn Sinan’dan şöyle nakledilmiştir: “İmam Rıza (a.s)’dan İmam Hüseyin (a.s)’ın susuz olarak mı şehit olduğu sorulduğu zaman şöyle buyurdu:“Kes sesini! Nasıl böyle bir şey söyleyebiliyorsun. Hâlbuki Allah-u Teâlâ, o gün dört büyük melek gönderdi ve onlar şöyle arz etti:“Allah ve Resulü sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem sana selam göndermekte ve şöyle buyurmaktadır.: “İstersen dünyada kal ve isteğin her şeyi seç; istersen de bize doğru gel. Biz düşmanlarını senden def edeceğiz.” İmam Hüseyin aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Selam Allah’a ve Resulü sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem’e olsun. Ben onlara varmayı seçiyor ve arzuluyorum.”O melekler, yanlarında getirdikleri su şerbetini, İmam aleyhisselâm’a sundular. İmam aleyhisselâm kadehi aldı ve içti. Onlar arz ettiler:“Bundan sonra hiçbir zaman susuzluk hissetmeyeceksin.”
Kaynak: Es-Sakıbu Fil Menakıb, s.327, hds.1.
Alt 08-03-2015, 06:47
aliyenveliyullah aşkı aliyenveliyullah aşkı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

Şam Şeytanı Yezit (lanetli) tarafından aç ve susuz olarak Şam'da tutsak edilen Zeynalabidin (aleyhisselam)'ı 12 günün sabahı çamurlu su ve kuru ekmekle tehdit edip Kur'anı isteyen cellada, mübarek İmam Zeynalabidin (aleyhisselam) Yezit bana su mu yok!' diyerek sağ topuğunu 'Ya Allah!' diyerek yere vurmuş, yerden yedi metre su fışkırınca celladın ödü patlayarak orada gebermiştir.
Alt 08-14-2015, 10:03
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

Kutb-ur Ravendi, El-Heraic kitabında, İmam Ca’fer-i Sadık aleyhisselâm’ın şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Bir gün bir adam İmam Hüseyin aleyhisselâm’ın huzuruna müşerref oldu.
İmam aleyhisselâm’a şöyle arz etti: “Sahip olduğunuz faziletler den birini bana buyurun.”
İmam Hüseyin aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Senin onu ne duymaya ne de kaldırmaya tahammülün yoktur.”
Adam arz etti: “Ey Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem’in evladı! Siz buyurun. Ben tahammül ederim.” İmam Hüseyin aleyhisselâm onun ısrarını görünce ona bir hadis buyurdu. Henüz İmam aleyhisselâm’ın kelamı bitmemişti ki o adamın saçı ve sakalı ağardı ve İmam aleyhisselâm’ın buyurduğu hadisi unuttu. Bunu üzerine İmam Hüseyin aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Senin o hadisi unutman hiç şüphesiz Allah’ın rahmetindendi. Aksi takdirde ölürdün.”
(El Heraic c. 2 s. 795 h. 5;

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 08-16-2015, 07:50
velayet fedaileri velayet fedaileri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

velayet fedaileri is an unknown quantity at this point
Standart Yeriin Ve Göklerin İmamı

İmam Cafer Sadık a.s buyurdu;“İmam Hüseyin (a.s) Medine’den çıkıp Kerbelâ’ya gidinceye kadar Cebrail bir çocuk gibi İmam (a.s)’ın peşi sıra gidiyordu.” Aşura günü İmam (a.s) buyurdu ki:“Gel buraya!” Cebrail geliyor. Buyurdu ki:“Ben kimim?” Arz etti:Ağa,sen İmamsın. Yerin ve göğün sahibisin. Buyurdu:“Onlar kimdir?” Arz etti: Ağa, onlar (verunedir) terse dönüşlerdir. Akılları aşağıda, şehvetleri yukarıda olan terse dönmüşlerdir. Buyurdu:“Cebrail,git tebliğ et. Anlat onlara Beni.”İbni Ziyad lanetisi ordusunun içerisinde oturmuştu. Kendisi için kurulan tahta oturmuştu,bu piç! Dört yüz tane koruması vardı. İki yüz tanesi sağda;iki yüz tanesi de solda. Bu laneti baktı ki,aniden,sakallı,nurani bir adam bunun yanına gelmiş. Diyor,bu laneti hemen oturduğu yerden ayağa katlı. Dedi,sen kimsin? Buyurdu:Ben,Cebrail’im. Bu laneti Cebrail adını işitince titredi,esti ve oturduğu yerden yıkıldı,düştü. Yanındaki puştlar,piçler,lanetiler dediler ki: Cebrail görünmez ki. Bunlar sihirdir. Seni kandırıyorlar. Cebrail (a.s) döndü bunlara dedi ki: Bakın,Cebraillik alametini gösteriyorum. Bir tükürükte yıkacağım sizi. Yüzünü sağ tarafa çevirdi ve tükürdü. İki yüz askeri birden yıktı. Dedi, bu Cebraillik alametidir. Ki bu laneti sağdaki askerlere yakalayın emri vermişti. Laneti döndü soldaki iki yüz askere dedi ki,yakalayın! Cebrail döndü onlara da tükürdü ve onları da yere yıktı. Buyurdu ki:Görüyor musun,bu Cebraillik alametidir. Ve siz batılsınız,dönün. O, İmam’dır ki,yerin göğün sahibidir. O olmasa nefes alamazsınız. Yer yutar sizi. Yine dönmediler. İmam Hüseyin aleyhisselam okuduğu hutbede bunlara buyurdu ki: “Sizin karınlarınız haramla doludur. Haram yığınısınız, Beni kabul etmezsiniz.”
Kaynak:
Bihar'ul Envar c. 49 s. 183
Alt 02-23-2016, 05:14
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart İmam Huseyin (as) Su Mucizesi

Taberi, Delail-u İmamet kitabında Müfezzel İbn Ömer’den, İmam Sadık aleyhisselâm’ın şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Fırat’ın suyu, İmam Hüseyin aleyhisselâm ve yarenleri için engellendiği zaman, İmam Hüseyin aleyhisselâm ashabını çağırıp onlara şöyle buyurdu: “Her kim susamışsa yanıma gelsin. ” İmam Hüseyin aleyhisselâm’ın yarenleri, İmam Hüseyin aleyhisselâm’ın yanına gelip toplandılar. İmam Hüseyin aleyhisselâm, mübarek başparmağını teker teker her birinin ağzına koydu. Hepsi İmam aleyhisselâm’ın parmağından akan suyu kana kana içtiler. Böylece tüm ashabının tamamı susuzluğunu giderdi. İmam Hüseyin aleyhisselâm’ın başparmağından su içen ashabı, bir birlerine şöyle diyorlardı: “And olsun Allah’a! Şimdiye kadar bu lezzette bir su içmemiştik. Hakikatte böyle bir suyun dünyada olacağını dahi tahmin etmezdik.”
Kaynak: Delail-u İmamet, s. 188, hds. 14

Alt 02-24-2016, 07:02
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Hz.Fatimenin (as) Bedduası

İki eli, iki ayağı kesilmiş ve her iki gözü de çıkmış olan bir adam; “Allah’ım beni ateşten koru!” diye feryat ediyordu.

Bir şahıs ona; “Senin için bir ceza kalmadığı halde yine de Allah’ın seni ateşten korumasını mı istiyorsun? dediğinde o adam şöyle dedi:

Ben Kerbela’da idim, İmam Hüseyin öldürüldüğünde, onun üzerinde değerli bir şalvar ve kuşağın olduğunu gördüm, bütün elbiseleri yağmalanmıştı, sadece üzerinde bir şalvar kalmıştı.

Hüseyin’in (a.s) bedenine doğru yaklaştım, o kuşağı açmak istediğimde, elini kaldırıp onun üzerine koydu! Elini kenara itemedim, bu yüzden elini kestim. Yine o kuşağı açmak istediğimde bu defa sol elini o kuşağın üzerine koydu! Her ne yaptımsa elini onun üzerinden kaldıramadım. Bundan dolayı sol elini de kestim! Yine de o kuşağı açmak istedim, bu anda zelzelenin korkutucu sesini duydum! Korkarak kenara çekildim, geceleyin şehitlerin parça-parça olan bedenlerinin kenarında yattım.

Uyku aleminde güya Hz. Muhammed (s.a.a)’in Hz. Ali ve Fatime (a.s) ile gelip İmam Hüseyin’i öptüğünü gördüm.

Hz. Peygamber; “Oğlum seni öldürdüler mi? Allah da seni bu hale sokanları öldürsün!” buyurdu.

İmam Hüseyin; “Beni Şimr öldürdü, burada yatan bu şahıs da benim ellerimi kesti.” dedi.

Fatime (a.s) da bana bakıp şöyle dedi: “Allah el ve ayaklarını kessin,gözlerini çıkarsın ve seni ateşe soksun!”

Uykudan uyandım, el ve ayaklarımın kesildiğini ve kör olduğumu anladım. Fatime’nin (a.s) üç duası kabul olmuştur, ama dördüncüsü (ateşe atılmak) halen duruyor. İşte bundan dolayı; “Allah’ım beni ateşten koru!” diye dua ediyorum
. Bihar’ul- Envar, c. 45, s. 311

Alt 06-07-2016, 02:14
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Allah (azze celle)))'nin Emriyle Kerbela Şehidlerine Mubarek Su

Muhammed İbn Sinan’dan, İmam Rıza aleyhisselâm’ın şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “İmam Hüseyin aleyhisselâm’ın yarenleri, susuzluğun şiddetinden dolayı, durumlarını İmam aleyhisselâm’a arz ettiler. Bu sırada bir melek, İmam Hüseyin aleyhisselâm’ın huzuruna müşerref olarak İmam aleyhisselâm’a şöyle arz etti: “Allah-u Teâlâ sana selam göndermekte ve bir ihtiyacının olup olmadığını sormaktadır?” İmam aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Hiç şüphesiz selam odur ve ondandır.” Sonra şöyle buyurdu: “Benim yarenlerim susuzluktan bana şikâyette bulunmaktadırlar.” Allah-u Teâlâ, o meleğe İmam aleyhisselâm’a şöyle arz etmesini buyurdu: “Çadırların arka tarafında, onlar için bir çizgi çeksin ki böylece oradan onlar için su kaynayacaktır.” İmam Hüseyin aleyhisselâm çadırların arkasına geçti ve işaret parmağıyla bir çizgi çizdi. Çizilen yerden bir su kaynamaya başladı ki sütten daha beyaz, baldan daha tatlıydı. İmam Hüseyin aleyhisselâm ve yarenleri, o sudan kana kana içtiler. Melek arz etti: “Ey Allah Resulü sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem’in evladı! Bu, “Rahik-i Mahtum” çeşmesidir ki bu yalnız size hastır. Allah-u Teâlâ, bu konuda Kur'an-ı Kerimde “Onun mührü misktir. Ona gidenler, rağbet edenler işte bunun için yarışsınlar!” (Mutaffifun Suresi 26) ayetinde buyurmaktadır. Melek şöyle arz etti: “Benim de bu çeşmeden içmeme izin verir misiniz?” İmam Hüseyin aleyhisselâm buyurdu: “Eğer istersen içebilirsin.” (Es-Sakıbu Fil Menakıb, s. 327, hds. 2)

Alt 06-14-2016, 08:15
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Sünni Kaynak:

Sünni Alimi Büyük Hafız Cemaleddin el-Mizzi Diyor ki: Abbas ibni Muhammed ed-DurriYahya ibni Maainden Rivayet ederek dedi: Cerir bize Yezit ibni ebi Ziyattan Nakl ederek dedi: Huseyin (aleyhisselam) Öldürüldüyü zaman benim 14 Yaşım vardı. o (Huseyin) Öldürüldüyü zaman Onların (Katillerin) Talan ettiği Eşyaları küle döndü. Gök Yüzü Kıpkırmızı oldu. Katiller Ehli Beytten Talan ettiği Paylarına Düşen Deveden Bir Deve Kestiler. Lakin Devenin Etinden Ateş Yükseldiğini Gördüler.
Sünni Kaynak:
Cemaleddin el-Mizzi, ''Tehzip el-Kemal Fi Esma er-Rical'' 6 .Cilt. Sayfa 434, 435

Alt 06-14-2016, 08:19
heyderiyem heyderiyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

heyderiyem is an unknown quantity at this point

Allah katillerine Lanet Etsin.
Hz. Muhammed s.a.a; Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyn'e (Allah'ın Selamı hepsinin üzerine olsun) dedi ki: "BEN SİZİN SAVAŞTIĞINIZ KİMSELERLE SAVAŞIR, BARIŞTIĞINIZ KİMSELERLE DE BARIŞIRIM."
Kaynak: Sünen-i Tirmizi \ Menakıp \ Hadis No: 3870
Alt 07-09-2016, 05:42
heyderiyem heyderiyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

heyderiyem is an unknown quantity at this point
Standart Minberden Tepe Tellak Düşüp Ölen Melun...!

Hüseyin bin Alî “aleyhisselam” şöyle buyurdu:
Medîne vâlîsi İbrâhîm bin Hişâm el-Mahzûmî, her cuma bizi minber etrâfında toplar ve Babam hazret-i Ali ''aleyhisselam'' hakkında yakışıksız sözler söylerdi. Yine bir cuma günü mescid dolu idi. Ben minberin yanında oturuyordum. Uyumuştum. Rüyâmda Resûlullahın “sallallahü aleyhi ve sellem” kabrinin açıldığını gördüm. Bana “Ey Ebâ Abdüllah! (Hz.Huseyin) Bu şahsın sözlerine üzülmüyor musun?” buyurdu. Ben “Evet üzülüyorum” dedim. “Gözlerini aç da bak, Allahü teâlâ ona ne yapacak!” buyurdu. Gözlerimi açtım, yine hazret-i Ali “aleyhisselam” hakkında uygunsuz sözler söylüyordu. Birdenbire minberden Tepe Tellak düşüp orada can verdi!..

Sünni Kaynaklardan
Alt 10-12-2016, 11:48
KERRAR KERRAR isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye

KERRAR is on a distinguished road
Standart Yeni Olan Mucize

Kerbelaya gidenler bilir. Müthiş kalabalıktır. Milyonluk ziyarette epey kaybolan da olur. Kayıp arama bulma merkezinde bir kadın gördüm. İki gözü iki çeşme ağlıyordu. Anacığım hayırdır neden ağlıyorsunuz ne oldu? Evladım ne olsun. Kerbelaya gelmek için kocam izin vermiyordu. Yalvar yakar zorla izin aldım. 7-8 yaşlarında iki kızımla geldik ama ikisi de kayboldu. Böyle geri dönersem kocam beni kesin öldürür. Saatler geçmiş, kadın çaresiz kalmıştı. Etrafa bakınıyordu. Daha sonra yine ağlamaya devam etti. Bir süre sonra gördüm ki iki küçük kız koşarak annelerinin eteğine arkadan sarılıp YUMME YUMME (anne anne) diye sesleniyorlar. Bunu gören kadın çocuklarına sarılıp ansızın rengi değişerek bir kez daha İmam Hüseyin (aleyhisselam)'ın türbesine doğru dönüp kendinden geçmişcesine bağırıp ağlamaya başladı.
Yaklaşıp Dedim: Anacığım senin böyle ağlama yerine sevinmen gerekir? Neden bu şiddetli gözyaşı? Dedi ki: Benim bu kaybolan kızlarım dilsiz ve sağır idiler. Allahın izniyle İmam Hüseyin (aleyhisselam)'ın kızlarımın ikisinin de dilini açarak bana gönderdi.
Alt 10-14-2016, 08:32
Ali Şiası Ali Şiası isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

Ali Şiası is an unknown quantity at this point

Hicri tarihi ile ; hicretin 61-ci yılında İmam Huseyin (as) Aşura Günü 57 yaşında) mazlumcasına ac ve susuz Kerbela torpağında şehadete Ulaştı.
Kaynaklar:
(İrşad, c.2,sah. 133;
Elamul-vera, c.1,seh. 420;
Keçful-ğamme, c.2, sah. 40;
Tozihul-meqasid, sah. 3,
Mesaruş-şie; Kafi, c.2,sah. 484;
Tehzib (Şeyh Tusi), c.6, sah. 42;
Zadul-mead, sah. 306,
Mealis-Sibteyn, c.2, sah. 5;
Misbah (Kefami), c.2,səh.594;
Misbahul-müteheccid, sah.712;
Meqatilut-Talibin, sah. 78)
Bu gün semadan kan yağan gündür. Öyle bir gündür ki, İmam Huseyn (as) Ehli-Beytinin ve sahabelerinin (ra) şehadete kavuşdu.
Kaynaklar:
(Zadul-mead, sah.306-307)
O Gün dörd bin melek Kerbelaya; İmam Huseyne (as) kömek etmek için gelmişdiler. İzin ala bilmedikleri için Mehdinin (a.f.) zuhuruna kadar O hazretin (as) kabrinin kenarında ağlar kaldılar.
Aşura Günü yemekden ve içmekden (hususile lezzetli yemeklerden) çekinmek münasibdir.
(Tozihul-Meqasid, sah. 3;
Mesaruş-şie, sah. 25);
10 محرم (عاشورا)
1. شهادت امام حسين (عليه السلام )
در اين روز در سال 61 ه كه روز شنبه يا دوشنبه بوده ، آقا و مولايمان حضرت اباعبدالله الحسين (عليه السلام ) در سن 58 سالگى (و يا56 و يا 57 سالگى ) بعد از نماز ظهر، مظلومانه و با حالت تشنگى و گرسنگى در زمين كربلا به شهادت رسيدند(32). اين روز، روز باريدن خون از آسمان است ، و روزى است كه شهادت اهل بيت و اصحاب امام حسين (عليه السلام ) در آن به وقوع پيوسته است (33).
چهار هزار ملك در اين روز به زمين كربلا براى نصرت آن حضرت آمدند، و چون اجازه نيافتند تا ظهور حضرت مهدى (عليه السلام ) گريه كنان نزد قبر آن حضرت ماندگارند. در اين روز ترك خوردن و آشاميدن بخصوص از غذاهاى لذيذ مناسب است (34).
32- ارشاد: ج 2 ص 133. اعلام الورى : ج 1 ص 420. كشف الغمه : ج 2 ص 40. توضيح المقاصد: ص 3. مسار الشيعه : ص 25. كافى : ج 2 ص 484. تهذيب شيخ طوسى : ج 6 ص 42. زاد المعاد: ص 306. معالى السبطين : ج 2 ص 5. مصباح كفعمى : ج 2 ص 594. مصباح المتهجد: ص 712. مقاتل الطالبيين : ص 78.
33- راد المعاد: ص 306 - 307.
34- توضيح المقاصد: ص 3. مسار الشيعه : ص 25.
Alt 12-10-2016, 02:28
Bedir Aslanı Bedir Aslanı isimli Üye şuanda  online konumundadır
Uzman Üye

Bedir Aslanı is an unknown quantity at this point

Seyyid Ni’metullah Cezairi rahmetullahi aleyh, Zuhre Rebii kitabında şöyle nakletmiştir: “Adamın biri, İmam Hüseyin aleyhisselâm’a hacetini bildiren bir mektup yazdı. İmam Hüseyin aleyhisselâm mektubu açıp okumadan, o adama hacetinin yerine getirildiğini buyurdu. İmam Hüseyin aleyhisselâm’a arz ettiler: “Ey Allah Resulü sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem’in evladı! Mektubu okuyup neye, ne kadar ihtiyacı olduğunu öğrenip ona göre hacetini verseydiniz daha iyi olmaz mıydı?” İmam Hüseyin aleyhisselâm buyurdu: “Allah-u Teâlâ, onun yaptığı bütün amelleri benim gözümün önüne sermiştir. Mektubunu okumama gerek yoktu.” (Meali-un Sıbteyn, s.65)
Alt 12-14-2016, 10:18
Yönetici

Bir diş hekimi olan merhum Seyit İsmail Mucab, Hindistan’da kaldığı süre içerisinde tanık olduğu birçok ilginç şeyler anlatmıştır. O olaylardan birini şöyle nakleder: Hindistan’da Hindu olmalarına rağmen İmam Hüseyin aleyhisselam'ı çok seven bir grup tacir vardı. Bunlar,mallarının bereketli olması için her yıl O’nun matem merasimine katılır, yıllık kazançlarının bir bölümünü yine O’nun yolunda harcarlardı. Hatta bazıları aşura gününde şerbet,su ve dondurma hazırlayarak bu meras ime katılanlara ikramda bulunurlardı. Bazıları da İmam Hüseyin aleyhisselam için ayırdıkları meblağı,matem yapılan merkezlerde kullanılması amacıyla Şiilere verirlerdi. İşte bu Hindulardan biri,sine döven gruplarla birlikte hareket etmeyi ve sine dövmeyi kendine alışkanlık edinmişti. Öldüğü vakit Hindu yakınları, ayinleri gereği cesedini ateşte yaktılar . Sağ eli ve sinesinin dışında her yeri kül olmuştu. Ateş bu iki uzzu yakmamıştı. Yakınları bu uzuvları alarak Şiilerin mezarlığına götürdüler ve şiilere, “Bu uzuvlar sizin Hüseyin’inize (aleyhisselam) aittir!” dediler. Dünya ateşiyle mukayese dahi edilemeyen cehennem ateşi bile İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) sayesinde söner ve esenliğe dönüşür. O halde dünya ateşinin İmam Hüseyin (aleyhisselam) hatırına yakıcı olmaması çok da şaşırtıcı bir şey olmasa gerek. Bir grup Hindistanlının her yıl aşura akşamları çıplak ayakla ateşte yürüdükleri ve buna rağmen ateşin onları yakmadığı herkes tarafından bilinmektedir.
“Gizemli Öyküler”
Ayetullah Destgayb

Seçenekler
Stil