aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 06-17-2008, 09:07
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Question Hz.Hüseyn as Şehid Edenleri Hz.Peygamber sas Lanetlemiştir?...

Peygamber efendimiz Hz. Hüseyin'in şehit olacağını bildiği halde Hz. Hüseyn'i öldürenleri ve öldürtenleri neden lanetlememiştir? Lanetlemişse lanetlediği Dair Hadisler Varmıdır?

Allah Resulü Ehlibeytine genel olarak ve Hz. Hüseyin'e özel olarak zulmedenlere gazap ve lanetini çeşitli şekillerde beyan etmiştir ki bunlardan sadece bir kaçını örnek olarak zikrediyoruz:

Resul-i Ekrem (s.a.a):
"Yedi grup vardır ki onları hem ben ve hem de her duası kabul olan Peygamer lanetlemiştir: Allah'ın kitabına bir şey artıran (kitabın söylemediğini ona isnad eden), Allah'ın kaderini yalanlayan, Allah'ın haram kıldığını helal sayan, Ehlibeyt'im hakkında Allah'ın haram kıldığı haksızlıkları helal sayıp (yerine getiren), sünnetimi terk eden, beytülmali (haksız yere) kendisine helal sayan, elinde olan güç ve saltanatından yararlanıp Allah'ın zelil saydığını aziz ve Allah'ın aziz saydığını zelil eden kimse." (Üsd-ül Gabe (İbn-i Esir), c.4, s.107, Kenz-ül Ummal (Muttaki Hindi), c.8,s.192)

"Miraca götürüldüğüm gece, cennet kapısına şöyle yazıldığını gördüm: "Allah'tan başka ilah yoktur; Muhammed Allah'ın Resulü'dür; Ali Allah'ın habibidir; Hasan ve Hüseyin Allah'ın seçtikleridir; Fatıma Allah'ın seçkin kıldığı kimsedir ve Allah'ın laneti onlara buğz ve düşmanlık edenin üzerinedir." (Tarih-i Bağdad (Hatip Bağdadi), c.1, s.259, Tehzi-u Tarih-i Dimeşk, c.4, s.322, Menakıb-ı Harezmi, s.302)

Başka bir rivayette şöyle geçer:
"Allah'tan başka ilah yoktur; Muhammed Allah'ın habibidir; Ali Allah'ın velisidir; Fatıma Allah'ın Allah'ın seçkin kıldığı kimsedir; Hasan ve Hüseyin Allah'ın seçtikleridir ve Allah'ın laneti onlara buğz ve düşmanlık edenin üzerinedir." (Maktel-ül Hüseyn (Harezmi), c.1, s.108)

"Benim Ehlieyt'im hiç şüphesiz benden sonra ümmetim tarafından katil ve sürgünlerle karşılaşacaktır. Bizim kavmimizin bize en şiddetli düşmanlık besleyeni, Ümeyye oğulları, Muğiyra oğulları ve Mahzum oğulları olacaktır." (Müstedrek-üs Sahihayn (Hakim Nişaburi), c.4, s.487, Kenz-ül Ummal (Muttaki Hindi), c.6, s.40)

"Şunu bilin ki kim Al-i Muhammed'in (Ehlibeyt) düşmanlığı üzere ölürse, kafir ölmüştür; kim Al-i Muhammed'in düşmanlığı üzere ölürse, cennetin kokusunu bile almayacaktır!" (El-Keşşaf Tefsiri (Zımahşeri), c.3, s.43).

"Cebrail (a.s) bana gelerek haber verdi ki benim bu oğlum (Hüseyin) öldürülecektir ve hiç şüphesiz Allah onun katiline şiddetle gazap edecektir." (Kenz-ül Ummal, c.6, s.223)

“Hasan ve Hüseyin, benim oğlumdurlar; onları seven beni sevmiştir, beni seveni de Allah sevmiştir, Allah da sevdiğini cennete götürür; onlara buğz eden bana buğz etmiştir, bana buğz edene de Allah buğz etmiştir; Allah da kendisine buğz ettiği kimseyi cehenneme sokar.” (Kenz’ul- Ummal, c. 12, s. 120. Sünen-i İbn-i Mace, c. 1, s. 51)

“Hüseyin bendendir; o benim oğlum ve evladımdır, kardeşinden sonra insanların en üstünüdür; o Müslümanların imamı, müminlerin mevlası, alemlerin Rabb’inin halifesidir; yardım dileyenlerin yardımına koşan, sığınak arayanların sığınağı ve Allah’ın yaratıklarına olan hüccetidir; o, cennet gençlerinin efendisi ve ümmetin babıdır (kapısıdır); onun emri benim emrimdir; ona itaat bana itaattir; ona uyan bendendir; ona isyan eden benden değildir.” (Emali-yi Saduk, s.101)

“Allah’ım, ben onu (Hz. Hüseyin'i) çok seviyorum, sen de onu sev.” (Tarih’ul- Hulefa, s. 188)

“Kim Hasan ve Hüseyin’i severse beni sevmiştir; kim de onlara buğz ederse bana buğz etmiştir.” (Bihar’ul- Envar, c. 43, s. 264)

Hz. Ali (a.s) da Hasan ve Hüseyin’e (aleyhima’s- selam) şöyle buyurdular:

“Siz benden sonra imamsınız, cennet gençlerinin efendilerisiniz, masumlarsınız, Allah Teala her ikinizi korusun; Allah’ın laneti ise size düşmanlık yapan kimsenin üzerine olsun.” (Bihar’ul- Envar, c. 43, s. 265)

Ehl-i Sünnetin en kiymetli kitabı olan Sahihi Buhariden Hz.İmam Hüseyinin a.s katili olan Yezid l.a hakkındakı inançlarını aktarıyoruz:

resimde gördüğünüz Buharinin “es Sahih” adlı kitabının Fitneler bölümüdür. 7111 numaralı hadiste de gördüğünüz gibi nasibilerin ulu önderi ibni Ömer imam Hüseyinin a.s katili olan kafir Yezidin halife olduğunu ve ona “Allah ve Resulünün s.a.a biati üzere biat ettiğini” söylüyor. çok garip, acaba imam Hüseyin a.s hak halifeye karşı isyan kaldırarak -haşa- günahmı işlemişti? haşa Rasulullah s.a.a “Hüseyin bendendir bende Hüseyindenim” diyerek imam Hüseyinin a.s şehadeti için ağlarken, göz yaşı dökerken günahmı işlemiştir?
görüldüğü gibi Yezidi l.a hak halife olarak görüyor ve ona l.a Allah ve Resulünün s.a.a biati üzere biat ettiklerini söylüyorlar. ama dahasıda var:

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 12-07-2008, 07:06
ŞEHİDLERİN EFENDİSİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ŞEHİDLERİN EFENDİSİ ŞEHİDLERİN EFENDİSİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ŞEHİDLERİN EFENDİSİ is on a distinguished road

Allah Ehl-i beyt as katillerine lanet etsin
Allah razı olsun
Alt 02-23-2010, 09:08
masum herceai masum herceai isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

masum herceai is an unknown quantity at this point

Allah razı olsun
Alt 03-01-2011, 05:30
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Hala Ehl-i Sünnetten Lanetlik yezitten Emirel Mominin diyenler vardır (Hayret)

YEZÎD: Emevî halîfelerinin ikincisidir. Hazret-i Mu’âviyenin oğludur. Yirmialtıncı [26] yılda Şâmda tevellüd etdi. [64] de vefât etdi. [60] senesinde halîfe oldu. 61 [m. 681] senesinin Muharrem ayında Kerbelâ fâci’ası oldu. Yezîd buna üzüldü. (ALLAH ibni Mercâneye la’net eylesin! Hüseynin istediklerini kabûl etmeyip de, onu katl etdirdi. Böylece, beni kötü tanıtdı) dedi. İbni Mercâne, Ubeydüllah bin Ziyâdın adıdır. Yezîd, müslimân idi. Nemâz kılardı. İslâmiyyete düşmân değildi. Yüzüğünün taşı üzerinde (RabbünALLAH) yazılı idi. ( Saadeti Ebediyye)

Bide basılan bir kitap EMİREL MÜMİNİN YEZİD BİN MUAVİYE adı altında bu kitapta İmam Huseyni haşa asi Yezidi ise övmektedir. Bu kitap arapça şu sitede mevcuttur http://vb.arabseyes.com/t42810.html aynen şu yazar

أمير المؤمنين // يزيد بن معاوييةرضى الله عنه
Mealen Emirel Müminin yezid bin muaviye radiyALLAHu anh

KİTABU’L-FİTEN

[ 6694 ] حدثنا سليمان بن حرب حدثنا حماد بن زيد عن أيوب عن نافع قال لما خلع أهل المدينة يزيد بن معاوية جمع بن عمر حشمه وولده فقال إني سمعت النبي صلى الله عليه وسلم يقول ينصب لكل غادر لواء يوم القيامة وإنا قد بايعنا هذا الرجل على بيع الله ورسوله وإني لا أعلم غدرا أعظم من أن يبايع رجل على بيع الله ورسوله ثم ينصب له القتال وإني لا أعلم أحدا منكم خلعه ولا تابع في هذا الأمر إلا كانت الفيصل بيني وبينه

Bab: Bir İnsan Bir Kavmin Yanında Bir şey Söyler De Sonra Onların Yanından Çıkar Ve Söylediğinin Zıddını Söylerse?
HADİS NO 55 (6694) - Nâfi' şöyle demiştir: Medine ahalisi, Yezit İbni Muâviye'nin beyatinden çıktıkları zaman İbni Ömer kendine has cemaatini ve oğullarını topladı da onlara hitaben şöyle dedi:
— Ben Peygamber(S)'den işittim: "Verdiği sözünde durmayıp cayan gaddar her bir kişi için kıyamet gününde bir bayrak dikilir" buyuruyordu. Ve şüphesiz bizler bu adama (yani Muâviye'nin oğlu Yezit’e) ALLAH'ın ve Resulünün bey’at emri üzere bey'at etmişizdir. Ve ben bir adama ALLAH'ın ve Resulü’nün bey'at emri üzere bey'at edilip de sonra o adam için kıtal bayrağı dikilmesinden daha büyük bir gadr ve sözünden cayma bilmiyorum. Ve yine ben sizden hiçbir kimseyi Yezit’in beyatinden çıkıp da bu işte başka bir kimseye bey'at ettiğini bilmiyorum. Şayet böyle bir şey olmuşsa, onunla benim aramda muhakkak bir kesici ve ayırıcı olmuş olur! Dedi

( Sahih-i Buhari Ötüken Yayınları Mütercim Mehmed Sofuoğlu)

Alt 04-07-2011, 06:41
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Ehl-i Sünnet Kaynaklarında Yezit lanetli

Ebu-l Hayr-i Ahmed b. İsmail b. Yusuf-i Şafiî, Yezid hakkında: “O (Yezid) müçtehid bir imamdır” der.
ibni Kesir, “el Bidaye ven Nihaye”, 13/80

Gazalî şöyle der: Yezid’e lanet okumak ve tekfir etmek câiz değildir; çünkü o müminlerden biriydi; onun durumu Allah’a kalmıştır, isterse azab eder, isterse affeder.”
İbn-i Hacer, “Savaiku’l – Muhrika”, sayfa 221

peki Yezidi l.a mümin, müçtehid, imam ve halife yapan nedir biliyormusunuz? bilmiyorsanız bilin:
«Hz. Hüseyin’in kesik başı getirilip Önüne bırakıldığında Yezid, şu beyitleri okudu: “Ah keşke atalarım, Bedir’de Hazreçlilerin mızrakların ve darbelerin karşısındaki paniklerini müşahede etselerdi. O zaman tekbir getirirler, sevinçlerinden ve bizden de tekbir getirmemizi isterlerdi. Sonra da bana: “Mübarek olsun, artık gözyaşlarını akıtma.” derlerdi. O zamanki ağıllarının avlusunda anlattılar ve Abdüleşel kabilesine seher vakti Ölüm gitmişti. Biz sizin eşrafınızın çoğunu öldürdük ve Bedir’in eğriliğini düzelttik- Artık siz de kendinize gelip düzelin.”
ibni Kesir, “El Bidaye ven Nihaye”, 8/327-333 ve 8/334-335

görüldüğü gibi, bu kafir adam Bedirde müslümanlar tarafından öldürülen müşrik dedelerinin şehid olduğunu ve onlar için göz yaşı akıttığını bu “zafer” ilede dedelerinin intikamını Efendimizden s.a.a aldığını söylüyor. böylece nasibilerin Yezidi l.a neden bu kadar sevdikleride açığa çıkıyor.

Alt 11-26-2011, 12:31
alinin mezlumesi alinin mezlumesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

alinin mezlumesi is an unknown quantity at this point
Standart İmam Huseyin (as) Kerbela'da Yezidin ordusuna karşı sözleri...

1- "Ey insanlar! Allah'ın Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Kim Allah'ın haram ettiğini helal kılan; onun ahdini bozan; Resulullah'ın sünne-tine muhalefet eden, Allah'ın kulları arasında günah ve zulüm ile amel eden zalim bir sultanı görür ve ameli veya sözü ile ona karşı çıkmaz-sa, onu da o zalimin girdiği yere (cehenneme) sokmak Allah'ın üzerine bir haktır."

Hiç şüphesiz şu "Benî Ümeyye" zümresi şeytanın itaatine girip Allah'ın itaatini terk et-mişlerdir. Beytülmale tecavüz edip Allah'ın haramını helal ve helalini haram saymışlardır. Ben (Müslümanların rehberliğine ve bu bo-zulmuş durumunu düzeltmek için kıyam etme-ğe) başkalarından daha layığım..." (Tarih-i Taberi, c.7, s.300)

2- "Ümmet Yezid gibi bir yöneticiye müptela olduğu zaman İslam'a elveda demek gerekir." (Maktel-i Harezmi, c.1, s.185)

3- "Ben azgınlık veya makam hırsı veya fesat çıkarıp zulüm etmek için kıyam etmedim. Ben ceddimin ümmetini islah etmek, iyiliği emredip, kötülükten nehy etmek ve ceddim (Resulullah'ın) ve babam Ali b. Ebi Talib'in çizgisinde yürümek için kıyam ettim..." (Maktel-i Harezmi, c.1, s.188)

4- "Ben sizi Allah'ın kitabına ve Peygamberinin sünnetine davet ediyorum. Hiç şüphesiz sünnet öldürülmüş ve bid'at diriltilmiştir. Eğer sözümü dinlerseniz ben sizi saadet ve doğruluğa hidayet ederim..." (Tarih-i Taberi, c.7, s.240)

5- "Andolsun ki gerçek imam ve önder, Allah'ın kitabına amel eden, adalet ölçülerine uygun hareket eden, hakka teslim olan ve kendisini Allah'a adayan kimsedir..." (Tarih-i İbn-i Esir, c.3, s.267)

6- "Kim bizim (hedefimiz) uğruna canını feda etmek istiyor ve Allah'a kavuşmayı kendisine sükunet vesilesi olarak görüyorsa, bizimle birlikte yola çıksın..." (el-Luhuf, s.53)

7- "Hak üzere amel edilmediğini, batıldan kaçınılmadığını görmüyor musunuz? Böylesi bir durumda mümin birisi haklı olarak Allah'a kavuşmayı (şehit olmayı) arzu eder." (Tuhef'ul-Ukul, s.245)

8- "Allah'ım sen biliyorsun ki bizim (kıyamımız), ne bir saltanata erişmek içindi, ne de bir dünya malını elde etmek. Biz senin dininin nişanelerini aşikar edip beldelerinde ıslah etmek, mazlum kullarının emniyetini sağlamak için ve farizalarına, sünnetlerine ve hükümlerine amel edilsin diye kıyam ettik..." (Tuhef'ul-Ukul, s.239)
Alt 05-18-2013, 08:11
Ağrılı Şia Ağrılı Şia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ağrılı Şia is on a distinguished road

Hz. Resul-i Ekrem (s.a.a) buyurdu:
“Ümmetimden benim dinime mensup olduklarını sananlar olacak ki, benim evladımın faziletlilerini, soyumun temiz ve iyilerini öldürecek, dinimi ve sünnetimi değiştirecek, geçmişteki yahudilerin Yahya ve Zekeriya’yı öldürdüğü gibi, onlar da yavrularım olan Hasan ve Hüseyin’i öldüreceklerdir. Bilin ki Allah, yahudileri lanetlediği gibi, onlara da lanetini yağdıracaktır. Kıyamet gününden önce onların (yo-lunu takip eden) nesillerine ise, Mazlum Hüseyin’in soyundan, hidayet üzere olan Mehdi’yi musallat kılarak dostlarının kılıcıyla onları cehennem ateşine atıp yakacaktır.

Allah’ın laneti, Hüseyin’in katillerine, katillerini sevenlere, onlara yardımda bulunanlara ve takiyye olmaksızın onlara lanet okumaktan çekinenlere olsun. Allah’ın salat ve rahmeti ise, şefkat ve merhametle Hüseyin’e ağlayanlara, düşmanlarına lanet okuyan, kin besleyen, kalbini onlara karşı gazap ve öfkeyle dolduranlara olsun. Bilin ki, Hüseyin’in katline razı olanlar, katillerinin (Hüseyin’i öldürdükleri suçta) ortağıdırlar. Hüseyin’in katilleri, yardımcıları, dostları, onların yoluna uyan takipçileri Allah’ın dininden uzaktırlar...”

Bihar-ul Envar, c.44, s.304
Alt 08-13-2015, 06:18
ebuzer rebezede ebuzer rebezede isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

ebuzer rebezede is an unknown quantity at this point

روى الشيخ المجلسي في البحار: أن إبراهيم عليه السلام مر في أرض كربلاء وهو راكب فرساً فعثر الفرس و سقط إبراهيم و شج رأسه وسال دمه فأخذ في الاستغفار وقال: إلهي أي شئ حدث مني فنزل إليه جبرائيل وقال : يا إبراهيم ما حدث منك ذنب ولكن هنا يقتل سبط خاتم الأنبياء وابن خاتم الأوصياء فسال دمك موافقة لدمه قال إبراهيم: يا جبرائيل ومن يكون قاتله قال: لعين أهل السماوات والأرضين والقلم جرى على اللوح بلعنه بغير إذن ربه فأوحى الله تعالى على القلم إنك استحققت الثناء بهذا اللعن فرفع إبراهيم عليه السلام يديه ولعن يزيد لعناً كثيراً و أمن فرسه بلسان فصيح فقال إبراهيم لفرسه: أي شئ عرفت حتى تؤمن على إبراهيم فقال: يا إبراهيم أنا أفتخر بركوبك علي فلما عثرت وسقطت عن ظهري عظمت خجلتي وكان سبب ذلك من يزيد لعنه الله تعالى . المصدر: نور العين في المشي إلى زيارة قبر الحسين عليه السلام ص 65.Şeyh Meclisi Biharda şöyle rivayet eder: İbrahim aleyhisselam atına binmiş bir vaziyyette Kerbeladan geçerken, atı tökezleyip İbrahim aleyhisselamı yere düşürerek başında derin bir yara açılmasına sebebiyet verdi. İbrahim aleyhisselam bunun üzerine, ilahi bende ne kusur olduki? Diye arzedince, Cebrail nazil oldu ve şöyle dedi: Ya İbrahim! Sende bir günah vuku etmedi. Velakin burası nebilerin sonuncusunun torunu ve vasilerin sonuncusunun oğlunun öldürüldüğü yerdir. Senin kanın da onun kanına benzesin diye aktı. İbrahim aleyhisselam: Ya Cebrail! onun katili kimdir? Diye sordu. Cebrail: Onun katili göklerin ve yerlerin lanet ettiği kimsedir. Kalem,onun katiline, rabbinden izinsiz olarak levhaya lanet yazınca Allah Teala kaleme, sen muhakkak ki bu lanet etmeğinle övülmeyi hakettin. Diye vahyetti. Bunun üzerine İbrahim aleyhisselam ellerini kaldırarak yezide çokça lanet etti ve atıda fasih (anlaşılır) bir dille amin dedi. İbrahim aleyhisselam: (Atına) Ne bildin de İbrahimin duasına amin diyorsun? Diye sordu. At cevaben şöyle dedi: Ya İbrahim! Ben senin bineğin olmaktan dolayı iftihar ediyordum, tökezlediğimde sen düşünce büyük utanç duydum, seni düşürmemin sebebi ise yeziddi Allah Teala ona lanet etsin.
Alt 10-08-2016, 07:36
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Şureyh Gazi'nin İmam Huseyin (aleyhisselam)'ın Katline Verdiği Fetva

Şureyh Gazi'nin İmam Huseyin (aleyhisselam)'ın Katline Verdiği Fetva

Hicri tarihi ile 61-ci yılda ibn Ziyad Şüreyh Gaziden aldığı fetvaya istinad ederek Kufe mescidinde Hutbe okudu ve insanları İmam Huseyni (aleyhisselam)'ı öldürmeye teşvik etdi.
Kaynak:
(El-Vaqaye vel-hevadis, c.2,sah.124)
4 محرم
1. فتواى شريح قاضى به قتل امام حسين (عليه السلام )
در اين روز از سال 61 ه* ابن زياد با استناد به فتوايى كه از شريح قاضى گرفته بود، در مسجد كوفه خطبه خواند و مردم را به كشتن امام حسين (عليه السلام ) تحريك كرد(16).
16- الوقايع و الحوادث : ج 2 ص 124.

Alt 10-08-2016, 07:47
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) Katline Lanet Etmek

İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) Katline Lanet Etmek

İmam Rıza (a.s) İbn-i Şebib’e şöyle buyurdular:

“Ey Şebib, eğer cennette yapılmış olan odalarda Peygamber ve Ehl-i Beyt’i ile beraber olmak istiyorsan, Hüseyin’in katillerine lanet etmelisin.” [14]

Davud-u Rıkkî diyor ki:

İmam Sadık (a.s)’ın yanında durmuştum, su istedi, suyu içtiğinde gözlerinin yaşla dolduğunu ve ağladığını gürdüm. Sonra şöyle buyurdu:

“Ey Davud! Allah, Hüseyin’in katiline lanet etsin; Hüseyin’i anmak hayatı gamlı kılır (karartır). Ben her soğuk su içtiğimde Hüseyin’i anıyorum; kim su içip de Hüseyin’i anar ve onun katiline lanet ederse, Allah Teala ona yüz bin hasene (sevap) yazar, yüz bin günahı onun amel defterinden siler, yüz bin derece onun makamını yüceltir, yüz bin köle azat etmiş gibi olur ve Allah Teala onu, kıyamet günü güler yüzlü olarak haşır eder.” [15]
[1] - Emali-yi Saduk, s. 113.
[2] - A.K. s. 122.

Seçenekler
Stil