aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | EDEBİYAT KÖŞESİ | HİKAYE, KISSA VE ÖYKÜ

Seçenekler Stil
Alt 11-02-2013, 12:26
Meşedi Leyla Meşedi Leyla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

Meşedi Leyla is an unknown quantity at this point
Standart Hz. Süleyman (as) ve Karınca

Hz. Süleyman (a.s) ve Karıncanın Konuşması Allah-u Teala Hz. Süleyman’a eşsiz bir saltanat bağışladı. Cinleri hizmet etmeleri için onun emrine bıraktı. Büyük teşkilatını istediği yere götürebilmesi için rüzgarı onun emrine verdi ve yaratıkların dillerini ona öğretti.

Cin, insan ve kuşlarla beraber gittiği bir yolculukta karıncaların vadisinden geçerken karıncalardan biri şöyle dedi: “Ey karınca topluluğu! Kendi yuvalarınıza girin. Süleyman ve orduları, farkında olmaksızın sizi ezip geçmesinler.”[1]

Rüzgar, karıncanın bu sözünü Hz. Süleyman havadan onların vadisi üzerinden geçerken onun kulağına ulaştırdı. Hz. Süleyman durarak: “Karıncayı bana getirin” diye emretti. Karıncayı getirdiklerinde Hz. Süleyman: “Benim Allah’ın Peygamberi olduğumu ve kimseye zulmetmeyeceğimi bilmiyor musun?” dedi.

Karınca: “Evet, biliyorum” dedi.

Hz. Süleyman: “O zaman neden karıncaları benim zulmümden korkuttun ve ‘Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin’ dedin?”

Karınca: “Karıncaların, senin ziynet ve saltanatına bakıp ona meftun olmalarından ve böylece Allah’tan uzaklaşarak diğer şeylerle meşgul olmalarından korktum” dedi.

Karınca daha sonra: “Ey Süleyman!... Neden Allah-u Teala, diğer güçler arasından rüzgarı senin emrine verdi?”

Hz. Süleyman: “Benim bu konuda bir bilgim yoktur.”

Karınca: “Allah-u Teala, onu sana vermekle şunu kastetmiştir: Bu rüzgarı senin emrine verdiğim gibi, bu dünyayı senin emrine vermiş olsam, onların zevali rüzgarın zevali gibidir (rüzgarın hareketi gibi onlar da hemen yok olup gitmektedir.)

İşte bu esnada Hz. Süleyman (a.s), onun bu sözünden dolayı güldü.[2]

[1] - Neml/ 18.
[2] - Bihar, C. 14, S. 92.
Alt 11-11-2013, 06:22
Meşedi Leyla Meşedi Leyla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

Meşedi Leyla is an unknown quantity at this point
Standart Hz.Süleyman (as) ve Karıncanın Konuşması

Bir gün Süleyman Peygamber (a.s) bir karıncaya bir yıllık yiyeceğinin miktarını sorar.
Karınca da,
"Bir buğday tanesi yerim" diye cevap verir.

Cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman Peygamber (a.s) karıncayı bir şişeye koyar. Yanına da bir buğday tanesi koyarak hava alacak şekilde şişeyi kapatır. Ondan sonra da bir yıl bekler. Müddeti dolunca şişeyi açtığında bir de bakar ki karınca buğday tanesinin yarısını yemiş, yarısını da bırakmıştır. Kendi kendine meraklanır. Acaba neden yemedi?

Bunun üzerine Hz. Süleyman (a.s) karıncaya buğday tanesini tamamen neden yemediğini sorar.
Karınca da,
"Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah (c.c) verirdi. Ben de O'na güvenerek bir buğday tanesini tamam olarak yerdim. Çünkü O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi. Fakat bu işi sen üzerine alınca doğrusu nihayet bu aciz bir insandır diye sana pek güvenemedim. Belki beni unutup yiyeceğimi ihmal edebilirsin. O yüzden de bir yıllık yiyeceğimin yarısını yiyerek, diğer yarısını da ertesi yıla bıraktım" diye cevap verdi.
Alt 12-26-2013, 04:00
İLSU İLSU isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İLSU is an unknown quantity at this point

Allah razı olsun. Muhteşem...
Alt 12-26-2017, 03:04
Ali İrfani Ali İrfani isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye

Ali İrfani is an unknown quantity at this point
Standart Hz.Süleyman (as) Ve Serçe

Hz.Süleyman (as) Ve Serçe

Hz. Süleyman (a.s), erkek bir serçenin kendi eşine şöyle dediğini duydu:

“Neden bana itaat etmiyor ve isteklerimi yerine getirmiyorsun? Eğer istemiş olsan, Hz. Süleyman’ın (as)
bütün kubbe ve sarayını gagamla denize fırlatırım.”

Hz. Süleyman (a.s), serçenin bu sözüne gülerek onları yanına çağırıp; “Nasıl böyle büyük bir işi yapabilirsin?” diye sordu.

Serçe cevaben şöyle dedi:

“Ey Allah’ın resulü! Ben böyle bir şeyi yapamam; ama erkek bazen, eşinin karşısında övünmek, kendisini büyük ve güçlü göstermek için bu çeşit sözlerden sarf ediyor. Üstelik âşığı, söz ve tavırlarından dolayı kınamamak gerekir.”

Hz. Süleyman (as), dişi serçeye; “Neden kocana itaat etmiyorsun; halbuki o seni seviyor?” diye sordu.

Dişi serçe cevaben şöyle dedi:

“Ey Allah’ın elçisi! O beni gerçekten sevmiyor; çünkü eğer gerçekten beni sevmiş olsaydı, o zaman başka sevgileri kalbinde taşımazdı.”

Serçenin bu sözü, Hz. Süleyman’ı (as) öyle etkiledi ki, ağlamaya başladı. Sonra, kırk gün halktan uzaklaşarak sürekli Allah Teala’dan, başkalarının sevgisini kalbinden çıkarıp sadece kendi sevgisini kalbine yerleştirmesini istedi.[1]
Kaynaklar:
Biharul Envar, c. 14, s. 95.
Alt 01-13-2018, 04:49
Ali Şiası Ali Şiası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Yönetici

Ali Şiası is an unknown quantity at this point
Standart İbrahim (as) Ve Karınca

TARAFIN BELLİ Mİ EY MÜSLÜMAN.?

Nemrud İbrahim peygamber'in ateşte yakılması emrini verdikten sonra meydan yere odunlardan büyük bir yığın yapilmış. Odunları tutusturmuşlar sonra. Alevler o kadar yükşelmiş ki bulutların tutuşacağını sanmış çocuklar. Korkmus kaçmis bütün hayvanlar. İbrahim peygamber'i mancınıkla ateşin tam orta yerine
atacaklarmış askerler. Atacaklarmış ki Nemrud'un bir kral oldugunu anlasın, görsün; bir daha ona karşı gelmesin İbrahim peygamber.
Bu sırada bir karınca ağzında bir damla su ile koşa koşa gidiyormus. Hem de boyu göklere varan cehennemi ateşe doğru.
Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş hemen yanına yanaşıp:
"Bu acelen niye? Nereye böyle?" diye sormuş.
Ağzinda bir damla su tasiyan karinca o bir damlayi ellerinin arasina alip:
"Duymadin mi" demis. "Nemrud, İbrahim peygamber'i ateşte yakacakmış. İşte ateşin olduğu yere su götürüyorum.
Bu sözleri duyan karınca kendini tutamayarak uluorta kahkahalarla gülmeye başlamiş.
"Sen şu ateşe dönüp hiç bakmadınmı?" diye sormuş. "Ne kadar büyük. Senin bir damla suyun ona ne yapabilir ki?"

Su taşıyan karınca, "olsun" demiş. "HİÇ OLMAZSA HANGI TARAFTAN OLDUĞUM ANLAŞILIR!!!
Alt 05-23-2018, 06:38
Ali Şiası Ali Şiası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Yönetici

Ali Şiası is an unknown quantity at this point
Standart Karınca Duasının sırrı ...!

Karınca Duasının sırrı ..!
Hayvanlarla konuşma özelliğine sahip olan Hz. Süleyman bir kıtlık döneminde bir toplulukla şehrin dışına yağmur duasına doğru çıkmaktadır. Yolda bir karınca dikkatini çeker. Zavallı hayvan sırtüstü yatmış, ayaklarını göğe doğru uzatmış, çırpınırken dua etmektedir. Hz. Süleyman Karıncanın duasına kulak kabartır. Karınca şöyle dua etmektedir;
“Allah’ım bizi Sen var ettin… Ve Senin rahmetin olmadan biz yaşayamayız Ya bize su verirsin ya da bizi helak edersin. Emir, ferman senindir.”
Hz.Süleyma(a.s) ‘ın gözleri yaşarır. Ve az sonra Hz Cebrail’ın getirdiği bir haberle de coşar, taşar, ağlamaya başlar. Cebrail, o karıncanın duasının kabul edildiği haberini getirmiştir.”
Peygamber yanındaki topluluğa döner:
“Dönün” der “Siz başkasının duasıyla sulanacaksınız.
Bu olaydan ibret ve ders almamız gerekmez mi.?
Yüce Allah'ın karıncanın dilini bilmemesi,Duasını işitmemesi,mümkün mü.? Duasına icabet etmemesi Rahman sıfatına aykırı düşecekti,
Rezzak sıfatına ters düşecekti, Gafur, Kerim ve Kadir sıfatına ters düşecekti ve kısaca Esma' ül Hüsna'ya yakışmayacaktı ve nihayet Tüm sıfatlarını bu olayda hepsini tahakkuk etirmiştir.
Sonuçta ; Bu olayın beşer idrakine sunulan ve karıncanın duasına icabet eden Rab'ül alemin Eşraf'ı mahlukat olan İnsan'ın duasına duyarsız kalması muhaldir.
Mazlumun Duasının Mekeklere gerek kalmaksızın şimşek gibi doğrudan yaratanın huzuruna yüksekmesi,ruhsal içtenliktendir.!
Sıkıntı belki de şurda; Biz kendimiz gibi insan neslinin açlığı ve susuzluğuna duyarsız kalmamız dualarımızın icabetine engel teşkil edeceğinin hesabından gafil olmamızdadır.
Bir coğrafyada Ekonomik krizler,Trafik kazaları,Cinayetler, Tecavüzler,Doğal afetler ardı,ardınca geliyorsa, Orda Erdemler ve Dua'nın yokoluşuna şahit olabiliriz.!
Yeterki insan da o karınca gibi içten sesini Yüce Allah'a duyurabilsin.O'nun kapısı her zaman açıktır, Kapalı olan bizim kalbimiz, İdrakimiz ve istemeyi bilmeyen dilimizdir, ağzımızdır. İstemenin de bir edebi ve adabı muhakak vardır.
İstemesini bilenlere şüphesiz verir.
Büyük bir alimi dinleyelim.
"Aklınıza gelen her güzel şeyi Dua'ya dökün, Niyet olur, Nasip olur, Yol olur, Hal olur..!!"
SONUÇ;
ÜÇ TAVSİYE..!
1-Her şeyin düzeleceğine inanarak dua etmelisin,
2-Her şeyin Düzeltilebileceğine inanarak Mücadele etmelisin,
3-Ve bir gün her şeyin biteceğine İnanarak sabretmelisin..!
Bu üç şey her zaman seni en iyi sonuca ulaştıracaktır...! Rabnin seni görmüştür, Dua etmene fırsat vermişse, Şüphen olmasın ki kabulünü de murat etmiştir..!
Nihayet Alemlerin Rabbi Kadir-i Mutlak yüce Allah "Bana dua edin kabul edeyim" ilahi hitap tüm canlılara şamil bir hitaptır.
Literatürde "Dua Mü'minin silahıdır" hitabının tek şartı içten İnanmaktır.
Yeterki ilahi hitapta belirtilen "İyileriniz bile dua etse bu dua kabul edilmeyecek" rol ve pozisyonlarından uzak durmak da icapetsin.!
Yeterki yanıbaşınızda devam eden bir yangın varsa birileri sizi duaya davet ederse siz O'nu hain bilin ve o dua seansından da imtina edin; İdrak ve enerjinizi itfaiyeden yana kullanın.!
Dua'nın kendisi dua eden ağızlar, Duanın zamanı ve zemini ve şumulu kadar önemlidir. Bunu da idrak etmek gerek.
Dua toplumun sosyal karantinası ise, Neyin, Kimin, Nasıl, Niçin, Nedenlerini hedef ve sonuçlarını takip etmek de bu yakarışın önemli bileşenleridir azizim.
Hz.Ali (a.s)yi dinleyelim;
"Kendisine dua okuma isteği bağışlanan kimse, Kabulden mahrum olmaz.!"
Nihayet İlahi irade tahakkuk ederse, hareket yasalarının da devre dışı kalması aklin ve idrakin Sınırları dahilindedir.
İyilerin duasında yer almamız ümidiyle.. Vesselam

Seçenekler
Stil