aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | HADİS DERYASI | EHL-İ BEYT (AS) İLE İLGİLİ HADİSLER

Seçenekler Stil
Alt 04-30-2017, 12:28
مالك اشتر مالك اشتر isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

مالك اشتر is an unknown quantity at this point

İmam Ali aleyhisselam Şöyle buyurdu:
-Ey Selman,bizim ölümüz öldüğünde asla ölmemiştir. Öldürülmüşümüz asla öldürülmemiştir. Gaibimiz gayb olduğunda asla gaib olmamıştır. Bizler karınlarda doğmaz ve doğurulmayız. İnsanlardan hiç kimse bizimle mukayese edilemez. Benim beşikteki İsanın lisanıyla konuşan. Benim Nuh. Benim İbrahim. Benim depremin sahibi. Allah Azze ve Celle izniyle göğün tavanını yerine oturtan benim. Yeryüzünü açıp yayan benim. Biziz Allah'ın hakikatteki ezeli,ve değişmeyen nuru.
Kaynak: Meşariqul Envar: sayfa,161,(Matem-i Huseyin)

Kendinin Ehl-i Beyt (aleyhisselam)'la Kıyaslayan Ahmaklar da böyle Kerametler Varmı.?
Alt 04-30-2017, 12:29
haydarı kerrar haydarı kerrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

haydarı kerrar is an unknown quantity at this point

İmam Bakır (a.s) buyurdu: “Allah’ın en büyük ismi yetmiş üç harftir. Asef bunlardan sadece bir harfi bildi ve onu dile getirdi. Bu sebeple Asef ile Belkıs’ın tahtı arasında varolan her şey ortadan kalktı ve Asef elini uzatarak tahtı aldı, sonra yeryüzü eski haline geldi ve bütün bunlar göz açıp kapatıncaya kadar oldu. Allah’ın en büyük isminin yetmiş iki harfi bizim yanımızdadır. Bir harfi ise Allah Tebarek ve Teala’nın nezdindedir. Onu kendi gayp ilmine mahsus kılmıştır.”
(el-Bihar Envar, 14/113/5)
Alt 04-30-2017, 12:30
alinin mezlumesi alinin mezlumesi isimli Üye şuanda  online konumundadır
Çalışkan Üye

alinin mezlumesi is an unknown quantity at this point

Ey Ehl-i Beyt (aleyhisselam)
“Sizin velayetinizi kabul eden mutlu olur, size düşman olan helak olur, size karşı çıkan hüsrana uğrar, sizden ayrılan sapıtır, size sığınan güven içinde olur, sizi onaylayan salim olur, size sarılan hidayet olur,s ize uyanın yeri cennet olur, size muhalif olanın yeri ateş olur, size isyan eden kafirdir, size karşı savaşan müşriktir, sizi reddededn cehennemin en altında yer alır.”
Ya Ali Aleyhisselam Medet !!!
Alt 04-30-2017, 12:31
sürgündeki şia sürgündeki şia isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye

sürgündeki şia is an unknown quantity at this point

Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurdu ki:
...Bizi sizler gibi görüp asla kendinizle kıyaslamayın. Keza hiçbir mahluk bizimle kıyaslanamaz. Biz, toprak bedenlerde Allah'ın konuşan kelamıyız. Bu sözlerden sonra faziletimiz hakkında ne söylerseniz söyleyin. Bilin ki bizim faziletimiz, sonu olmayan denizdir. Çünkü Allah'ın azametini vasf etmek mümkün değildir.
Kaynak:
(meşarık-ul envar 69)
Alt 05-12-2017, 10:34
hacer76 hacer76 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

hacer76 is an unknown quantity at this point

Resulullah (sallallahu aleyhi ve alih) buyurdu: "Hiçbir kimse biz Ehlibeyt'le kıyaslanamaz" Ve Sonra Şöyle buyurdu: "Biz nübüvvet ağacının meyvesi ve risalet madeninin Ehlibeyt'iyiz; mahlukat içerisinde Ben ve Ehlibeyt'imden üstün olan birisi yoktur. Biz Allah'ın kelimesiyiz, hüccetiyiz, vechiyiz, nuruyuz. Allah'ın hicabıyız." "Ey insanlar! Hiç şüphesiz, fazilet, şeref ve üstünlük Allah'ın Resulü'ne ve onun zürriyetine (Ehlibeyt'ine) aittir. Öyleyse batıl (yollar,görüşler,şahıslar) sizi alıp kendisiyle götürmesin."
Kaynaklar:
Ferâidü's-Simtayn, Cilt.45 ,Zehairü'l-Ukba, Sayfa. 17, Yenabi'ül Mevedde , Cilt. 2,Sayfa. 114, Es-Savaik'ul-Muhrika, İbn-i Hacer eş-Şafii, Sayfa. 174, Yanabi'ul-Mevvedde,(Eski İstanbul baskısı) sayfa.304 , İhkak'ul-Hak, Cilt. 9, Sayfa.378 (İbn'ül-Meğazili'nin Menakıb kitabından naklen
)
Alt 06-20-2017, 03:35
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

canpolat is an unknown quantity at this point

Allah Rasulu (saa) şöyle buyurmuşdur:
“Ey insanlar! Fazilet, şeref ve vilayet Rasulullah (saa) ve zürriyyetine mahsusdur. Asla batil yollara dalmayın!”
“Sevaiqul-Muhriqe”, s.105; “Yenabiul-Mevadde” s.169, 307; “Durerus-Simteyn”, s.207, 208.

Onlar Allahın nimetini tanıyır, sonra ise onu inkar edirler ve onların çoğu kafirdirler." (Nahl, 83)
İmam Cafer Sadiq (as) bu ayetin tefsirinde buyurup: "Onlar Allahın nimetini tanıyır" yani Alinin (as) vilayetini tanıdılar, "sonra ise onu inkar edirler ve onların çoğu kafirdir" yani vilayete karşı."
İmam Cafer Sadiq (as) buyurup: "And olsun Allaha ki, Onun bendelerine olan nimeti biziz. Nicat tapan bizimle nicatbulmuştur."

(Şeyh Huveyzi (r.a), "Nurus-saqeleyn", cild 3, sah 72-73)
Alt 06-22-2017, 02:49
Bedir Aslanı Bedir Aslanı isimli Üye şuanda  online konumundadır
Çalışkan Üye

Bedir Aslanı is an unknown quantity at this point

Hz.Peygamber(saa) buyuruyor: "Cennete ilk girenlər Ali ve Fatimadir."
Sünni Kaynak:
1. "Kenzul-ummal c.13, sayfa.95
2. "Nurul-ebsar" sayfa.59
Alt 01-21-2018, 06:59
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

HZ. ÂDEM ALEYHİSSELÂM'IN ALLAH'TAN TEVESSÜL ETTİĞİ KELİMELER NELERDİR?

1- İbn-i Abbas şöyle dedi: Allah-u Teala, Adem’i yaratıp ‘Kendi ruhundan ona üfürdüğü zaman’ (Secde 9. Ayet) Adem, aksırdı, bunun üzerine Allah-u Teala ona şöyle ilham etti: “Elhamdülillâhi Rabbil Âlemîn” “Bütün övgüler, alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur” (Fatiha 1.Ayet) Rabbi ona: “Rabbin, sana rahmet etsin” buyurdu. Daha sonra melekler ona secde ettiği zaman kendini beğendi. Sonra şöyle sordu: “Ey Rabbim! Benden sana daha sevgili bir mahluk yarattın mı?” Allahu Teala cevap vermedi. Soruy üç defa tekrarladıktan sonra Allah ona şöyle cevap buyurdu: “Evet! Eğer onlar olmasaydı seni de yaratmazdım!”
Adem: “Ey Rab! Onları bana gösterir misin?” dedi. Bunun üzerine Allahu Teala azze ve celle hicap meleklerine hicabı (örtüyü) kaldırmalarını vahyetti. Hicaplar kaldırılınca Adem, Arş’ın önünde beş eşbâh (ruhlar) gördü. Adem şöyle sordu: “Ey Rab! Bunlar kimlerdir?”

Allah: “Ey Adem! Bu peygamberim Muhammed, bu Emir’ül Müminin Ali’dir, peygamberimin amcasının oğlu ve vasisidir. Bu da peygamberimin kızı Fatıma’dır. Bunlar da, Hasan ve Hüseyin, Ali’nin çocukları ve peygamberimin evlatlarıdır.”
Daha sonra Allah, Adem’e şöyle hitap etmiştir: “Ey Adem! Onlar senin çocuklarındır.” Adem, buna sevindi. Daha sonra Adem hataya düştüğünde şöyle dedi: “Ey Rab! Sana Muhammed, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin’in hürmeti için soruyorum, beni bağışla!” Yüce Allah da onu bunlarla bağışladı. Allahu Teala bu konuyu kitabında şöyle açıklamıştır: “Adem, Rabbinden bir takım kelimeler aldı ve Allah, derhal onun tövbesini kabul etti” (Bakara 37. Ayet). Daha sonra Adem, yeryüzüne indirildiğinde bir yüzük yaptı ve üzerine şöyle bir yazı nakşetti: “Muhammed Resulüllâh, Ali Emir’ül Müminin” Adem “Ebu Muhammed aleyhisselâm” künyesini aldı.
Kaynaklar:
(Allâme el-Meclisi “Bihâr’ül Envâr” C.11, S.175; C.26, S.325-326 Müesseset’ül Vefâ H.1404 Beyrut Bas.; el-Burhân Fi Tefsir’ül Kurân C.1, S.89; es-Seyyid Şeref ed-Din el-Hüseyni “Tevil’ül Âyât ez-Zâhira” S.52-53 Müesseset’ün Neşr’ül İslamiyye H.1409 Kum Bas.; Nimetullâh el-Cezâiri “Kısas’ul Enbiyâ” S.42-43 Mektebet-i Ayetullah el-Meraşi H.1404 Kum Bas.; es-Seyyid Ali Tavûs el-Hilli “el-Yakîn” S.174-175 Müessesetü Dâr’ül Kitâb H.1413, Kum Bas.)

2- Resulullah (saa)’a sordular ki: “Ey Resulullah, Adem Rabbinden hangi kelimeler ile yalvardı da, Allah onun tövbesini kabul etti?” Resulullah (saa) şöyle buyurdu: “Adem; Muhammed, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin hakkı için tövbesinin kabul edilmesini yalvardı ve kabul edildi.”

Kaynaklar:
(Celaleddin es-Suyuti “ed-Derr’ül Mensur” C.1, S.60-61 Beyrut Bas.
http://www.al-eman.com/…/&#157...0;/i108&n11&p1
/ Menakıb-ı Meğazeli s.59, Hadis No: 89 / El-Müttaki el-Hindi “Kenz’ul Ummal” C.1, S.234; Müntahab’ul Kenz. C.1,S.419 / El-Münavi eş-Şafii el-Kahiri “İthaf’üs Sail bima Lifatime Minel Menakıb vel-Fedail” S.76, Mektebet’ül Kuran Kahire Bas. / Abdül Aziz eş-Şinavi “Seyyidat Nisa Ehlil Cenneh” S.159, Mektebet’üt Teras el-İslamiyye -Kahire Bas. / Süleyman el-Kunduzi el-Hanefi "Yenabi'ül Mevedde" S.239 / Ed-Deylemi “Firdevs’il Ahbar” C.3, S.151, Hadis No: 4409 Beyrut Bas. / Siret’ül Halebi C.1, S.219 Mısır Bas. / El-Muin el-Kaşifi “Mearic’ün Nübüvve” S.9, Hint Bas. / Âmirtesri “Ercah’ul Metalib” S.320, Lahur bas. / Hüseyin eş-Şâkiri “Ali Fil-Kitâb ves-Sünne” C.1, S.363 / Enis Emir'in "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.415 / Es-Seyyid Haşim el-Behrani “Gayet’ül Meram” S.393)

3- İmam Cafer es-Sadık aleyhisselam nakleder ki; Adem aleyhisselam ile Hz. Havva (sa) cennette dururlar iken Cebrail aleyhisselam gelip, Adem (as)'in elinden tuttu. Dolaştırmaya başladı. Bir köşke geldiler, kerpiçleri altından ve gümüşten, pencereleri yeşil zümrütten olup, içerisinde kızıl yakuttan bir taht vardı. Taht üzerinde iki küpe, boynunda nurdan bir gerdanlık var idi. Adem (as) onu görüp hüsn-i cemaline ve güzel görünüşüne hayran oldu. Hurilerin güzelliğini unuttu. Bu güzelliğe hayran oldu ve sonra şöyle sordu:

"Ya Rabbi, bu suret kimindir?"

Hitap geldi ki: "Habibimin kızı Fatimet'üz Zehra'nın suretidir. Başında olan taç, babasının nurudur, boynundaki gerdanlık kocası İmam-ı Ali'nin misalidir, kulaklarındaki iki küpe de, iki oğlu Hasan ve Hüseyin'in misalidir."

Sonra Cebrail aleyhisselam ona: Yukarıya bak, dedi. Adem (as) başını kaldırdı, beş kapı gördü. Beşi de açık idi. Her birininin üzerine ikişer kelime yazılmış idi. En üsttekinin üzerinde: "Enel Mahmud ve hâzâ Muhammed" (Mahmud benim, bu da Muhammed'dir) yazılı idi. İkincide: "Enel A'la ve hâzâ Ali" (A'la/en yüce benim, bu da Ali'dir), üçüncüde: "Enel Fâtir ve hâzihi Fatima" (Fatır olan benim, bu da Fatıma'dır), dördüncüde: "Enel Muhsin ve hâzâ Hasan" (Muhsin benim, bu da Hasan'dır), beşincide: "Minel ihsân ve hâzâ Hüseyin" (İhsan bendendir, bu da Hüseyin'dir) yazılı idi.

Cebrail (as) Adem'e buyurdu ki: "Ey Adem, bu kelimeleri ve bu isimleri iyi ezberle ve hiç unutma. Bir zaman gelir ki sana lazım olur. Bu isimlere muhtaç olursun."

Bir zaman geldi ki Adem (as) cennetten çıkarıldı, üçyüz yıl devamlı ağladı. Bir gün gaipten bir ses gelip bu isimleri hatırlattı. O zaman Adem (as) ellerini kaldırıp şöyle dua etti:

"Ey Mahmud, ey Aliyyül A'la, ey Fâtır, ey Muhsin ve ey Minkel İhsan, Muhammed (saa) hürmeti için, Ali hürmeti için, Fatımâ hürmeti için, Hasan hürmeti için ve Hüseyin hürmeti için beni affet ve tövbemi kabul eyle"

O zaman Hak Teâlâ buyurdu ki: "Ey Adem, bu beş kimsenin hürmeti için kıyamete kadar gelecek olan evladının günahlarının affını isteseydin bu saydığın isimlerin hatırı için af ederdim"
Kaynaklar:
(Muinuddin Muhammed Emin Hirevi "Mearic'ün Nübüvve (Altıparmak Peygamberler Tarihi) S.224 / et-Tüsteri el-Meraşi “Şerh-i İhkak’ul Hak” c.26, s.265 / es-Safvari “Muhtasa el-Mehasin el-Müctemia fi fedail Hulefa ül Arbaa” s.194 Dimaşk ve Beyrut Bas. / Abdurrahman es-Safvari “Nezhet’ül Mecâlis” C.2, S.186)

4- Ömer diyor ki: Adem dedi ki: “Allahım, Muhammed ve âli Muhammed hakkı için sana soruyorum, beni bağışla”
Kaynaklar:
(Tefsir’ül Levami C.1, S.215 Lahur Bas. / el-Beyhaki “Delail’ün Nübüvve” C.5, S.89 Dar’ül Fikir Beyrut Bas.)

5- Mısır el-Ezher Üniversitesi şeyhlerinden Sünni bir alimin Adem'in Tevessül Ettiği Kelimeleri Anlatması (Müthiş bir itiraf)

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 01-21-2018, 07:26
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

canpolat is an unknown quantity at this point

Ehli-Beyt (as)-dan naql edilmişdir ki, O mubarekler buyurmuşlar: "Bizi zahiren özünüz gibi (beden şeklinde) gördüyünüze göre, asla özünüz ile muqayise etmeyin! Çünkü hiçbir mahluq, bizimle muqayise edebilmez Biz, insan şeklinde sizlere görünen İlahi Sırlarız! Biz, topraqdan yaratılan beden Şeklinde size görünen, Allahın konuşan kelamıyız! Bu sözlerimizi işitdikden sonra, artıq faziletimiz haqqında istediyinizi söyleyin. Ve bilin ki bizim faziletimiz, sonsuz bir denizdir (ne qadar vasf etsenizde, sona yetişe bilmezsiniz). Çünkü, Allahın azemetini vasf etmek mümkün deyildir!"
Kaynak:
(Hafiz Receb El-Bursi "Meşariqu Nurul-Yaqin fii Esrari Emirel-Mö`minin" kitabı, sahife 69-70)
Alt 01-25-2018, 06:16
SUDE SUDE isimli Üye şuanda  online konumundadır
Uzman Üye

SUDE is on a distinguished road

Şeyh Sadûk, Uyun-u Ahbar-ur Rıza aleyhisselâm kitabında, İmam Rıza aleyhisselâm’dan Resûlûllâh sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem’in İmam Ali aleyhisselâm’a şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Ya Ali aleyhisselâm! Her kim seni severse kıyamet gününde peygamberler ile aynı derecede olacaktır. Senin muhabbetin olmadan ölen kimsenin benim nazarımda Yahudi veya Nasranî olarak ölmesi arasında hiçbir fark yoktur.”
(Uyun-u Ahbar-ur Rıza aleyhisselâm c.2 s.58 216.hds; Bihar-ul Envar c.27 s.79 16. Hds; İrşad-ul Gulub c.1 s.52; İrşad-ul Gulub c.2 s.82)
Alt 01-26-2018, 07:47
aliyenveliyullah aşkı aliyenveliyullah aşkı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

aliyenveliyullah aşkı is an unknown quantity at this point
Standart Ehl-i Beyt (aleyhisselam)’ın Maritfeti Hakkında

Ehl-i Beyt (aleyhisselam)’ın Maritfeti Hakkında

Mufaddal bin Umer dedi ki: Günün birinde İmam Cafer es-Sadık (aleyhisselam)’ın huzuruna vardım, bana buyurdu ki: “Ey Mufaddal! Muhammed, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin’in marifetini hakkıyla bildin mi?” Mufaddal dedi ki: “Ey efendim, onların gerçek anlamda marifetleri nedir?” İmam es-Sadık hazretleri buyurdu ki: “Ey Mufaddal, kim onları gerçek anlamı ile bilirse mümin olup en yüce makamda olacaktır” Mufaddal dedi ki: “Ey efendim, onların gerçek olan marifetini öğretseydin?” İmam hazretleri buyurdu ki: “Ey Mufaddal! Bu şahıslar, şanı yüce olan Allah’ın yaratmış olduğu bütün yaratıklarından haberdardırlar. Takva kelimesi de onların ta kendileridir. Kendileri göklerin, yerlerin, dağların, kumların ve denizlerin haznedarlarıdırlar. Kendileri, gökte kaç yıldız ve kaç melek olduğunu bilenlerdir. Kendileri, yere düşen her yapraktan, yerin içinde biten her çekirdekten haberdar olanlardır. Yeşil ve kuru ne varsa hepsi apaçık kitaptadır. (Enam 59.Ayet) Ve bu, onların ilmindedir ki, böylece her şeyi bilmişlerdir.” Mufaddal dedi ki: “Ey efendim, ben bunları öğrendim ve ikrar ederek de buna inandım.” İmam hazretleri buyurdu ki: “Evet, ey Mufaddal, sen öylesin. Sen mükerremsin, sen tayyibsin, sen sevilensin. Sana ve senin gibilerine cennet güzel ve hak olmuştur”
Kaynaklar:
(el-Meclisi “Bihâr’ül Envâr” C.26, S.116; es-Seyyid Şeref üd-Din el-Hüseyni “Tevil’ül Âyât ez-Zâhira” S.478; Muhammed Rıda el-Kummi el-Meşhedi “Kenz’üd Dekâik ve Bahr’ül Garâib” tefsiri C.11, S.62-63 Tahran 1. Bas. 1366; es-Seyyid Hâşim el-Bahrâni el-Hüseyni “el-Burhân fi-Tefsir-il Kurân” Tahran bas.1415 c.5, s.7; eş-Şeyh Ebu Cafer Muhammed bin Hasan et-Tusi “Misbâh’ül Envâr”; Enis Emir “Kuran’da Ehl-i Beyt” S.230)
Alt 01-29-2018, 08:28
یا علی مدد یا علی مدد isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

یا علی مدد is an unknown quantity at this point

Kenz-ul Fevaid kitabında, Ali İbn Muhammed İbn Beşir’den şöyle nakledilmiştir: “Muhammed İbn Ali aleyhisselâm (İmam Muhammed Bakır aleyhisselâm) İbn Hanefi’ye (Ebu Hanife’nin oğlu) şöyle buyurmuştur:

“Allah-u Teâlâ, hiç şüphesiz biz Ehl-i Beyt aleyhimusselam’ın muhabbetini müminin kalbinin sağ tarafına yazmıştır. Allah-u Teâlâ, her kimin kalbine bizim muhabbetimizi yazmışsa onu silmeye kim güç yetirebilir? Allah-u Teâlâ’nın Kuranı Kerimdeki şu buyruğunu hiç duymadın mı:

“Allah'a ve ahiret gününe iman eden hiçbir topluluğun, babaları, oğulları, kardeşleri yahut kendi soy sopları olsalar bile, Allah'a ve peygamberine düşman olan kimselere sevgi beslediğini göremezsin. İşte Allah onların kalplerine imanı yazmış ve onları kendi katından bir ruh ile desteklemiştir. Onları, içlerinden ırmaklar akan ve içlerinde ebedî kalacakları cennetlere sokacaktır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah'ın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, Allah'ın tarafında olanlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.”

(Mücadele Suresi 22)

Öyleyse biz Ehl-i Beyt aleyhimusselam’ın muhabbeti, Allah’ın kendi eliyle yazdığı imandır. Yani; Allah-u Teâlâ’nın lütfettiği bir nimettir. Bu, ne kazanılmalı ne de kazandırılmalı bir şeydir.”

(Te’vil-ul Ayet, c. 2, s.676, hds.8;
Bihar-ul Envar, c. 23, s.366, hds.17;
Tefsiri Burhan, c. 9, s.446, hds.9)
Alt 02-06-2018, 06:52
SALİH KUL SALİH KUL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

SALİH KUL is on a distinguished road

Bergi, el-Mehâsin kitabında İmam Ca’fer-i Sadık aleyhisselâm’dan İmam Ali aleyhisselâm’ın şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Biz Ehl-i Beyt aleyhimusselâm’ı zikretmek, insanın ruhi veya bedeni hastalıkların tamamının ortadan kalkmasına sebeptir. Şeytanın vesveselerini insandan uzak tutar. Biz Ehl-i Beyt aleyhimusselâm’ı sevmek, Allah-u Teâlâ’nın hoşnutluğunu ve rızalığını kazanma sebebidir
(El-Mahasin c. 1 s.47 h.107; Bihar-ul Envar c.2 s.145 h.10; El Hisal c.2 s.625; Tefsir-ul Fırat s.137)

Seçenekler
Stil