aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | AHLAK İRFAN VE DUA | DUA VE ZİKİR

Seçenekler Stil
Alt 10-15-2010, 11:31
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Hz.Fatime Zehra (sa)Hz.Ali (as) Duası...Hz.Muhammed (sas) tavsiye ettiği Dualar

Resûl-i Ekrem'in (s.a.) , gözbebeği Fâtıma'ya (sa) tavsiye ettiği bir duâ:
Bismillâhirrahmânirrahîm. Yâ Hay-yu Yâ Kayyûm! Bi-rahmetike estagıysu, fe-agısnî ve lâ tekilnî ilâ nefsî tarfete aynin ebedâ, ve aslih lî şe'nîkulleh(u).

Anlamı: "Ya Hayyu yâ Kayyûm! Senin rahmetine iltica ediyor, rahmetinle, rahme-tin hakkı için Senden rahmetini ve yardı-mını diliyorum, imdâdıma yetiş ve beni bir lahza dahî kendime terk etme ve bütün iş ve davranışımı ıslah et, yararlı, hayırlı kıl!"
Özellikle bu duanın her fırsatta tekrarlanmasının çok feyzi görülür.
1- Bakıyât-us-Sâlihât

Resûl-i Ekrem' in (s.a.) Emîr'ül-Mü'minin Ali'ye öğrettiği bir kısa dua da, özellikle bir sıkıntı, bir kederden kurtulmak için okunur:
Allahumme innî es'elüke bi-hakk-ı Muhammed ve Âli Muhammed, en tusalliye alâ Muhammed ve Âli Muhammed ve en tunciyenî min hâzel-gam m.
Anlami: Allah'im! Senden Muhammed ve Âl-i Muhammed hakkı için dilerim, niyaz ederim ki Muhammed ve Âline salât ilet ve beni bu gamdan kurtar!
1- Bakıyât-us-Sâlihât

Bu dualar, her fırsatta, "zikr" olarak, "vird" olarak tekrarlanabilir ve insanı Nur kaynağından, Sevgi akımı Devresi'nden uzak bırakmayıp Nûr'a iletirler

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 01-23-2017, 04:40
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Hz.Fatime (aleyhisselam) Zikri

Hz.Fatime (aleyhisselam) Zikri

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (salallahu aleyhi ve alih) kızı hazreti Zehraya (aleyhisselam) her namazdan sonra ve yatan zaman demek için zikir ve dualar öğretmiş.

O zikrler, "hazreti Zehra zikri" adı ile meşhurdur.

Alame Meclisi diyor: İster şialardan, isterse de qayri-şialardan naql olunan hadislara esasen bu zikrin şeri olma sebebi budur:

Emiremüminin Ali (aleyhisselam) buyurur: "Ben hazrati Fatimenin (aleyhisselam) ev işlerinde zahmet ve zorluk çektiğini görürdüm. Bir tarəadan da haberdar idim ki, hazret Peyqambere (salallahu aleyhi ve alih) savaş qanimeti olaraq esirler getirmişler.

Hazrəe Fatimeye (aleyhisselam) dedim: Neden Babanın yanına gitmiyorsun ve ondan işlerinde sana yardım etmek için hizmetçi istemiyorsun ki, işlerin bir az azalsın? O, peyqamberin (salallahu aleyhi ve alih) yanına gittdi. Amma gördü ki, bir gurup cemaat onun huzurunda oturub. Hanım Fatime (aleyhisselam) öz Rıcasını demeden geri döndüı. Hazret peyqamber (salallahu aleyhi ve alih) bildi ki, Fatime (aleyhisselam) Mühim bir iş için gelmişdi. Bir gün sonra sabah vaktıi hazreti Fatimenin (aleyhisselam) evine geldi ve dün gelmesinin sebebini sordu. O hazret öz meselesini anlatmaya utandı. Ben Peyqambere (salallah aleyhi ve alih) dedim: Bilirsiniz ki, su getirmek, un öğütmek (el değirmeni ile), ev süpürmek gibi ev işleri çokdur ve onu çok rahatsız edir Yorulur. Ben Fatimeye (aleyhisselam) dedim ki, sizin yanınıza gelsin ve sizden bir hizmetçi istesin ki, bir az onun zahmetleri azalsın.

Hazret peyqamber (salallahu aleyhi ve alih) buyurdu: Ey Fatime seni hizmetçiden daha iyi bir şeyle Mukaafatlandıracağım.?

(İbn Hacer Kastelani “İrşadus-sari” kitabi, cild 6, sah 117- de diyor: İbn Teymiyye bu zikir hakkında demişdir: her kes mütamadi şekilde yatma vakti bu zikri söylerse, eziyyet ve zorluklar ona yetişmez. çünküFatime (Allah ondan razı olsun) ev işlerinin zorluklarından o peyqambere şikayet etdi ve peyqamber (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) hanımı bu zikre havale etdi. Ayyaz demişdir: peyqamberin cümlesindeki "daha üstün" sözünün manasi budur ki, ahiret amelleri dünya işlerinden daha üstündür.)

Dedi: Evet, ey Allahın rasulu (salallahu aleyhi ve alih). hazret bu meşhur zikri ona öyğretdi ki, yatarken ve her namazdan sonra okusun.

Bu zikir hakkında masum Ehli-beytden (aleyhisselam) naql olunmuş çoklu hadislerde deyilir ki, imamlar öz şialarını o zikri demeye teşvik etmişler. Hatta imam Muhemmed Baqir (aleyhisselam) buyurur: Allah taala bir şeyle ibadet olunmamışdır, eğer ondan üstün bir şey olsaydı, Peyqambər (salallahu aleyhi ve alih) onu qızı Fatime (aleyhisselam) bağışlayardı.

İmam Cafer Sadiq (aleyhisselam) buyurur: "Her gün namazdan sonra hezret Fatimenin (aleyhisselam) zikri benim için her gün Bin rekat namazdan daha sevimlidir."
(“Miratul-üqul”, 15-ci cild, sah. 176)"

Biz də öz evladlarımıza namaz öğretdiyimiz Zaman , bu zikri de öğedelim İnşallah.

O zikir Şöyledir; “Allahu Ekber 34 defa, Elhemdu lillah 33 defa, Sübhanallah 33 defa.”

Alt 01-31-2017, 11:17
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Hz. Muhammed (salallahu aleyhi ve alih)'in Kızı Hz. Fatma'ya (salamullahualeyha) Fakirliğe Karşı Öğrettiği Dua

Ey yedi kat göğün ve büyük arşın sahibi olan Allah'ım! Bizim Rabbimiz! Her şeyin Rabbi olan Yüce Allah!
Ey Tevrat'ı, İncil'i ve Kurân-ı Kerîm'i indiren, taneyi ve çekirdeği yarıp çıkaran Yüce Rabbim! Alnından tutup hesaba çekeceğin her şeyin şerrinden sana sığınırım Ya Rabbi! Sen öyle Evvelsin ki, senden evvel hiç kimse yoktur. Sen öyle Ahirsin ki, senden sonra hiçbir şey yoktur. Sen öylesine açıkta ve görünürsün ki, senin üzerine hiçbir şey yoktur. Sen öylesine sır ve gizlisin ki, senin önünde hiçbir şey yoktur. Ya Rabbi! Benim borcumu ödememi ve fakirliğimi gidermemi nasip eyle!

Alt 01-31-2017, 11:19
heyderiyem heyderiyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

heyderiyem is an unknown quantity at this point

Allahım kimseyi darda bırakmasın işallah Allahım hepimizin dualarını kabul eder .
Alt 02-26-2017, 07:59
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Melekler Fatimenin (salamullahualeyha)'nın Hizmetinde

(Hz. Mikail (a.s) Hz.Hüseyin (A.S.)’in beşiğini sallıyordu. El değirmenini Hz. Cebrail (a.s) çeviriyordu. Hz. Fatıma (A.S.)’nın yerine Allah(C.C.)’ı Hz. İsrafil (a.s) tesbih ediyordu.)
Bu rivayet Ümmü Eymen (radiyallahu anha)’den nakledilmiştir.
Ümmü Eymen Dedi ki: Bir gün Seyyidetim Hz. Fatıma Ez-Zehra (A.S.)’nın evine , onu ziyaret etmek İçin gitmiştim. O gün çok sıcak bir yaz günüydü. Evinin kapısının önüne kadar geldiğimde evin kapısının kapalı olduğunu gördüm. Tahta kapının arasından bir gözenekten içeri baktım ki, Hz. Fatıma (A.S.) buğday öğüten el değirmeninin yanında yatıyordu. Ve el değirmeni kendi kendine dönüyor ve buğdayı öğütüyordu. Onu çeviren hiçbir el bir görememiştim, el değmeden kendi kendine dönüyordu.
Hz. Fatıma (A.S.) yanında bir beşik ve bu beşik içinde Hz. Hüseyin (A.S.) yatıyordu. Bu beşik, kendi kendine sallanıyordu ve onu sallayan kimseyi göremiyordum. Hz. Fatıma (A.S.)’nın eline yakın bir yerde ise Allah (C.C.)’ı tespih eden bir el gördüm.
Ümmü Eymen dedi ki: Bu gördüğüm olaylar karşısında dehşete kapıldım. Sonra Hz. Fatıma (A.S.)’nın evini terk edip Hz. Resulullah (S.A.A.)’ın yanına gittim. Ona selam verdim ve ona dedim ki: Ey Resulullah, bugün çok acayip şeyler gördüm. Onlar gibisini önceden hiç görmemiştim. Resulullah (S.A.A.) buyurdu ki: Ne gördün, ey Ümmü Eymen ?
Ümmü Eymen dedi ki: Ben Hz. Fatıma (A.S.)’yı ziyaret için evine gitmek istedim ve kapının kapalı olduğunu gördüm. Kapının arasından Hz. Fatıma (A.S.)’nın el değirmeni’nin yanında uyumuş olduğunu gördüm. El değirmeni’nin kendi kendine döndüğünü ve buğdayı öğüttüğünü gördüm. Sonra Hz. Fatıma (A.S.)’nın yanında bulunan ve içinde Hz. Hüseyin (A.S.)’in olduğu beşiğin kendi kendine sallandığını gördüm ve Hz. Fatma (A.S.)’nın elinin yanında bir elin Allah (C.C.)’ı tespih ettiğini gördüm. Ama orada hiç kimsecikler yoktu.
Resulullah (S.A.A.) buyurdu ki : “Ey Ümmü Eymen! Fatıma Ez-Zehra yaptığı işten dolayı yorulmuş, acıkmış ve sıcaklığın verdiği etkiyle uyuya kalmıştır. Allah (C.C.) onun yerine buğdayı öğütmek için ona bir melek görevlendirdi ve Hüseyin’in beşiğini sallamak içinde bir melek daha görevlendirdi ve onun yerine Allah (C.C.)’ı tespih etmek için de bir melek daha görevlendirdi .Tespih eden meleğin sevabı da Fatıma’ya yazıldı. Çünkü o her zaman Allah (C.C.)’ı zikrederdi. O uyuduğu için o meleğin yaptığı tespihin sevabını Fatıma’ya yazdı.
Ümmü Eymen dedi ki: Ey Resulullah, bana haber ver. Bu el değirmenini çeviren melek kimdi? Ve Hz. Hüseyin (A.S.)’in beşiğini sallayan ve ona ninni okuyan melek kimdi? Ve Hz. Fatma (A.S.)’nın yerine Allah (C.C.)’ı tespih eden melek kimdi?
Hz. Peygamber (s.a.a.) gülümseyereki: El değirmenini çeviren melek Hz. Cebrail (A.S.)’di, beşiği sallayan melek Hz.Mikail (A.S.)’di, Fatma’nın yerine Allah’(C.C.)’ı tespih eden melek de Hz. İsrafil (A.S.)’dir, buyurdu.
(Kaynaklar:
Muhsin AKİL “Meaciz Ehlel Beyt” / “Ehl-i Beyt’in Mucizeleri” kitabı, Dar’ül Muhaccet’ül Beyda yay. Beyrut-Lübnan, 1. Bas. H.1417, Syf :138 / es-Seyyid Haşim el-Behrani “Medinet’ül Meaciz” C.4, S.46-47-48 / el-Meclisi “Bihar’ül Envar” C.37, S.97-98 / Müntehab’ut Tarihi S.24-246)

Alt 02-10-2018, 07:31
یا علی مدد یا علی مدد isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

یا علی مدد is an unknown quantity at this point
Standart Hz. Fatıma (salamullahualeyha)'nın Fakirlik Duası

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ
“Ey 7 kat göğün ve büyük arşın sahibi olan Allah’ım! Bizim Rabbimiz! Her şeyin Rabbi olan Yüce Allah! Ey Tevrat’ı, İncil’i ve Kur’an-ı Kerim’i indiren, taneyi ve çekirdeği yarıp çıkaran Yüce Rabbim! Alnından tutup hesaba çekeceğin her şeyin şerrinden Sana sığınırım Ya Rabbi! Sen öyle Evvelsin ki, Senden evvel kimse yoktur. En öyle Ahirsin ki, Sen’den sonra hiçbir şey yoktur. Sen öylesine açıkta ve görünürsün ki, Sen’in üzerinde hiçbir şey yoktur. Sen öylesine sır ve gizlisin ki, Sen’in önünde hiçbir şey yoktur. Ya Rabbi! Benim borcumu ödememi ve fakirliği gidermemi nasip eyle”
Alt 02-12-2018, 11:23
velayet fedaileri velayet fedaileri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

velayet fedaileri is an unknown quantity at this point

🌑Hacetler İçin Hususi Bir Salavât :

🌼Her meşru hacet ve dilek için 3 gün üst üste yedişer defa kalbi bir tevccühle Hz. Fatime'tuz Zehra (a.s.)'a bu şekilde salavât getirmek tecrübe edilmiştir ve etkilidir.

اللّهمّ صلّ علی فاطمة و أبیها و بعلها و بنیها و السّرّ المستودع فیها بعدد ما أحاط به علمک.

Ellahumme salli ala Fatimete ve ebiha ve ba'liha ve beniha
ve-s'sırr-il mustevdaî fiha biadedi ma ehata bihi ilmuk.

(Meali : Allah’ım ilminin ihâtâ ettiği şeyler adedice Hz.Fatime'ye ve babasına ve kocasına ve oğullarına ve onda karar kılınan sırra (salât eyle/ özel rahmetinle rahmet eyle) salavât gönder.

Seçenekler
Stil