aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | FÜRU-U DİN | 2. ORUÇ

Seçenekler Stil
Alt 02-10-2017, 05:18
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Ramazan Ayında Resulullah’ın (s.a.a) Duası

Ramazan Ayında Resulullah’ın (salallahu aleyhi ve alih) Duası

Merhum Kefhemi “Misbah” kitabında Resul-ü Ekrem’den şöyle rivayet etmiştir: “Kim Ramazan ayında her farizadan sonra şu duayı okursa Allah onun günahlarını bağışlar.”

“Allahumme edhil alâ ehl’il-gubûr’is-surûr. Allahumme eğni kulle fegîr. Allahumme eşbi’ kulle cai’. Allahummeksu kulle uryan. Allahummegzi deyne kulli medîn. Allahumme ferric an kulli mekrûb. Allahumme rudde kulle ğarîb. Allahumme fukke kulle esîr. Allahumme aslih kulle fasidin min umûr’il-muslimîn. Allahummeşfi kulle merîz. Allahumme sudde fegrena bi-ğinak. Allahumme ğayyir sûe halina bi-husni hâlik. Allahummegzi anna’d-deyne ve ağnina min’el-fagr. İnneke alâ kulli şey’in gadîr.”

Anlamı: Allah’ım! kabir ehlini sevindir. Allah’ım, bütün fakirleri zenginleştir. Allah’ım, bütün açları doyur, Allah’ım bütün çıplakları giyindir. Allah’ım, sıkıntısı olanların sıkıntısını gider. Allah’ım, bütün garipleri -vatanlarına- geri döndür. Allah’ım, bütün esirleri -esirlikten- kurtar. Allah’ım, Müslümanların bozulan durumlarını, fasit olan işlerini ıslah eyle. Allah’ım, bütün hastalara şifa ver. Allah’ım, bizim fakirliğimizi kendi zenginliğinle engelle. Allah’ım, bizim kötü halimizi kendi iyi haline dönüştür. Allah’ım, borcumuzu eda et, fakirlik ve ihtiyacımızı gider; muhakkak senin her şeye gücün yeter.”

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 02-21-2017, 05:08
Ali Şiası Ali Şiası isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

Ali Şiası is an unknown quantity at this point
Standart Video

Allahumme edhil alâ ehl’il-gubûr’is-surûr Duası
Aşağıdaki Linkin Üstüne Tıklayınız.
https://www.youtube.com/watch?v=PgiS5VBFIZw
Alt 06-02-2018, 08:45
یا علی مدد یا علی مدد isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

یا علی مدد is an unknown quantity at this point
Standart Peygamberimizin İftar Duası

Peygamberimizin İftar Duası
Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’nın -sallallahu aleyhi vesellem- buyurdu: “ Üç kimsenin duası reddolunmaz” iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allahü Teala bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve” izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder.''

MANASI: Sevgili Peygamberimizi Hazreti Muhammed, iftar vakti orucunu açarken “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.” diye dua ederdi.

MANASI: Peygamberimizin ettiği İftar Duası'nın Türkçe manası ''Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.'' Peygamberimizi orucunu açtıktan sonra ise “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.”

RAMAZAN AYI İFTAR DUASI: Oruç açılırken dua edilmesi sünnettir. Herkes içinden geldiği gibi zikrini, şükrünü ve yakarışını ifade edebilir. Örnek olması bakımından öteden beri yaygın olarak yapılan bir duayı buraya alalım:
"Allahım! Senin rızanı kazanmak için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana inanıp güvendim. Ey lutuf ve ikramı geniş olan Rabbim! Beni bağışla."
اَللّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَ بِكَ آمَنْتُ وَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَ عَلَى رِزْقِكَ أَفْطَرْتُ
"Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu"
(Allah'ım senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim.Senin rızkınla orucumu açıyorum)

Alt 06-02-2018, 08:49
Z€YNEB!Y€L! Z€YNEB!Y€L! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

Z€YNEB!Y€L! is an unknown quantity at this point

PEYGAMBERİMİZDEN SAHUR DUASI
Peygamber Efendimiz meaIen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız.. Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe…”

PEYGAMBERİMİZDEN İFTAR DUASI
Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) iftar vakti geldiğinde orucunu, “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü." şeklinde dua ederek açardı.

Anlamı: (Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)

Seçenekler
Stil