aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | HİLAFET | HİLAFET-VELAYET

Seçenekler Stil
Alt 03-20-2015, 06:49
FATİME FATİME isimli Üye şuanda  online konumundadır
Çalışkan Üye

FATİME is on a distinguished road

Cabir-i Ensari şöyle diyor:
Allah’ın celli cellal resulüne arz ettim ki: “Ali bin Ebi Talib’in aleyhisselam şânı hakkında ne buyuruyorsun?”
Resulullah (s.a.a) buyurdular ki: “O benim canımdır.”
Arz ettim ki: “Hasan ve Hüseyin’in aleyhisselam şanı hakkında ne buyuruyorsun?”
Buyurdular ki: “O ikisi benim ruhumdurlar ve onların anneleri Fatıma selamullah aleyh selam benim kızımdır. Kim onu incitirse, beni incitmiştir; kim onu hoşnut ederse, beni hoşnut etmiştir. Allah şahit olsun ki, ben onlarla savaşanlarla savaş halindeyim, onlarla sulh edenlerle sulh içerisindeyim.
Ey Cabir! Dua edip de kabul olmasını istiyorsan, onların ismiyle Allah’ı celli cellal çağır. Zira o isimler Allah celli cellal katında en sevimli isimlerdir.”
kaynak:
Bihar,ul envar C. 94, S. 21
Alt 05-29-2016, 04:08
sürgündeki şia sürgündeki şia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

sürgündeki şia is an unknown quantity at this point
Standart Allah'ın Emri: Ey Muhammed Aliyi Emirel Muminin Diye Çağır

Senetli bir hadiste, Resulullah'tan (s.a.a.) şöyle rivâyet edilmiştir: "Ben geceleyin semaya çıkarıldığımda, Rabb'ime iki yay kadar veya daha yakındım. (Maksat manevi yakınlıktır.) Rabb'im bana vahyetmesi gerekeni vahyetti. Sonra şöyle buyurdu: Ey Muhammed, Ali b. Ebî Tâlib'i Emirü'l Müminin diye çağır; Ben ne ondan önce başka birisini bu isimle isimlendirmişim, ne de ondan sonra.
Kaynak: El- Emâlî (Şeyh Tûsî), c.1, s.30.
Alt 06-05-2016, 04:32
Aleviyyun Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aleviyyun is an unknown quantity at this point
Standart Sünni Kaynak:

Huzeyfe b. Yeman’ın (r.a) bildirdigi bir hadiste, Resulullah (s.a.v.) buyurduki ”Eger insanlar Ali’ye (Emirul müminin) isminın ne zaman verildigini bilselerdi, Ali’nin FAZLINI üstünlügünü inkar etmezdı. Hz. Adem (aleyhisselatu vesselam) ruh ile beden arasındayken Hak Teala, ( Ben sizin Rabbinızım, Muhammed Peygamberinız dır) buyurduğu zaman, Ali'ye Emrul Müminin ismi verilmişti.
Kaynak: Dört Büyük Halife, İstanbul Bedir yayınları sayfa 276
Alt 08-21-2016, 01:43
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Hz Ali aleyhiselam’dan başka kendine Emir’el Muminin dedirten KAFİRDİR.!

Hz Ali aleyhiselam’dan başka kendine Emir’el Muminin dedirten KAFİRDİR!

1- Ömer bin Zahir nakletmektedir ki;

Bir kişi İmam Sadık aleyhisselam’dan, İmam Mehdi aleyhisselam için Emir’el Muminin diyerek selavat demenin icazeli olup olmadığını sordu. İmam aleyhiselam şöyle buyurdu:

“Hayır! Bu adı Allah yalnız Emire’el Muminin aleyhisselam’a vermiştir. Ondan önce ve sonra hiç kimse bu şekilde adlandırılmamıştır. Yalnız kafirler bu adı kendi üzerlerine alırlar. “

Ravi sordu: Sana feda olayım, peki İmam Mehdi aleyhisselam’a nasıl salavat gönderelim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu:

“ Esselamu aleyke ya Bagiyyetullah. Sonra bu ayeti okudu: “Eğer iman edenlerseniz, Bagiyyetullah sizin için daha hayırlıdır(HUD 86)”

2- Ahmed bin Ömer nakletmiştir ki, Ebul Hasan’dan (İmam Ali B. Musa aleyhisselam) sordum ki, İmam Ali aleyhisselam niçin Emir’el Muminin olarak adlandırılmıştır? İmam aleyhisselam şöyle buyurdular;

“Çünkü O iman ehlini ilm ile gıdalandırıp, temin etmiştir. Meğer ki Allah’ın kitabında bunu duymadın mı? Biz ailemize erzak(azık) getiririz. (Yusuf 65). Başka bir rivayette de şöyle buyurmuştur: Bu isimle adlandırılmasının sebebi şudur ki, Muminlerin gıdası onun yanındadır. İmam Ali aleyhisselam yanında olan ilm ile gıdalandırmaktadır.

Şeyh Kuleyni – el-kafi, c 1, s 411-412.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 08-27-2016, 07:22
FATİME FATİME isimli Üye şuanda  online konumundadır
Çalışkan Üye

FATİME is on a distinguished road

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ
Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:"İnsanlar,Ali bin Ebi Talib'in ne zamandan beri "Emir'ül Müminin" olarak adlandırıldığını bilselerdi,onun faziletlerini inkar etmezlerdi:Adem,ruh ve ceset arasındayken. ALLAH o zaman hazır bulunanlara şöyle buyurmuştu:
"Rabbin Adem oğullarından onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı,onları kendilerine şahit tuttu ve Rabbiniz değil miyim? dedi, onlar da (Ruh âlemi): Evet şahidiz (Kalü belâ) dediler." (Mubarek Araf Süresi 172 inci Âyet) ALLAH da onlara şöyle buyurdu:Ben Rabbinizim,Muhammed Peygamberiniz, Ali de Emir'inizdir."
Sünni Kaynaklar:
Menakıb-ı Meğazeli s. 171 / Suyuti' nin "el-İklil" s.98 / ed-Deylemi' nin "Firdevs el-Ahbar" 14. Bab / Tefsir-i Levami c.9, s.277 /İhkak' ul Hak c.3, s.307 / Nehc' ül Hak s.191 )
Alt 01-11-2017, 01:50
sürgündeki şia sürgündeki şia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

sürgündeki şia is an unknown quantity at this point
Standart Emir-ül müminin’e bakın kim Emir-ül mümin ismini vermiş.

Emir-ül müminin’e Bakın kim Emir-ül mümin İsmini Vermiş.

Enes bin Malik’in,İbni Abbas’tan rivayet ettiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem bu ismi şerifin anlamını çok güzel beyan etmiştir. Yüce peygamberimiz, vasisi Emirülmüminin’e şöyle hitap etmektedir; Allah’ın selamı o ikisine ve evlatlarına olsun;“Ve sen ey Ali! Göktekilerin emîrisin ve yerdekilerin emîrisin,geçmiş insanların emîrisin ve gelecektekilerin emîrisin, senden önce ve senden sonra emir yoktur,bu ismi Allah azze ve celle’nin izin verdiğinin dışındakilerin kullanması câiz değildir.”
Kaynak:
Te’vil ul Âyat iz Zâhire fi Fezail-il İtret it Tâhire c1 sf 185 ve 186 .31.hadisi şeriften.
Alt 01-12-2017, 06:27
AMMAR AMMAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

AMMAR is on a distinguished road

Resulullah sallallâhu aleyhi ve âlihi ve sellem bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Yâ Ali,kâlellâhu li: Be’astü Aliyyen me’al enbiyâi bâtinen ve me’ak zâhiren”
Meali: “Ey Ali,Allah bana buyurdu ki: "Ben Ali’yi peygamberlerle gizli olarak,seninle de açık olarak beraber gönderdim.”
Kaynaklar:
Nimetullâh el-Cezâiri “el-Envâr’un Numaniyye” Cilt.1, Sayfa.30 / Yunus Ramadân “Buğyet’üt Tâlib Fi Marifeti Ali Bin Ebi Tâlib” Sayfa.442 Müesseset’ül A’lemi lil Matbuât Hadis.1413 Beyrut Bas. /Ahmet er-Rahmâni el-Hemedâni “el-İmâm Ali” Sayfa.86 / Hafız Recep el-Bersi “Meşarik-u Envâr el-Yakin” Sayfa.248 / es-Seyyid Hâşim el-Behrâni “Gâyet’ül Merâm” Cilt.3, Sayfa.17 / eş-Şeyh Muhammed el-Muzaffari “el-Katra” Sayfa.112 Hadis.1407 Kum Bas./ Mirza Muhammed Taki “Sahifet’ül Ebrâr” Cilt.2, Sayfa.39 Dâr’ül Cîl H.1414 Beyrut Bas. / Nimetullâh el-Cezâiri “Kısas’ul Enbiyâ” Sayfa.91, Mektebet-i Ayetullah el-Meraşi Hadis.1404 Kum Bas./ Kudsiyyât Kitabı.
Alt 03-08-2017, 05:38
AZER HAN AZER HAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

AZER HAN is on a distinguished road

Emir-el Muminin İmam Ali (aleyhisselam) buyurdu: "Siz sizolun cahiller gibi ibadet edenlerden ve Facir olan ulemalardan uzak olun. Çünkü onlar her asrın fitnesidir."
Kaynak: Bihar-ul Envar, Cilt. 1, Bab .5
Alt 04-20-2017, 03:30
TUBA TUBA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

TUBA is on a distinguished road

Cabir, Hz. Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem’in İmam Ali Bin Ebi Talib Aleyhisselam’a şöyle buyurduğunu rivayet eder: Benden sonra kafirden başkası senin önüne geçmez. Benden sonra kafirden başkası seninle ihtilf etmez. Allahu Teala’nın emriyle yedi gök ehli sena Emir-el Muminin olarak hitap ediyorlar.
السلام عليكم من النجف الاشرف
عن جابرسَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّم يَقُولُ لِعَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ عَلَيْهِ السَّلَام: لَا يَتَقَدَّمُكَ بَعْدِي إِلَّا كَافِرٌ لَا يَتَخَلَّفُ عَنْكَ بَعْدِي إِلَّا كَافِرٌ. وَ إِنَّ أَهْلَ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ يُسَمُّنَكَ أَمِيرَالْمُؤْمِنِينَ بِأَمْراللهِ تَعَالَى. المصدر: غاية المرام ص 69، ح 17.
Alt 07-05-2017, 01:00
Ali İrfani Ali İrfani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

Ali İrfani is an unknown quantity at this point

وَ اَسْئَلُكَ بِاَسْمَائِكَ يَا مُؤْمِنُ ﴿﴾ يَا مُهَيْمِنُ ﴿﴾ يَا مُكَوِّنُ ﴿﴾ يَا مُلَقِّنُ ﴿﴾ يَا مُبَيِّنُ ﴿﴾ يَا مُهَوِّنُ ﴿﴾ يَا مُٰزَيِّنُ ﴿﴾ يَا مُعَظِّمُ ﴿﴾ يَا مُعَوِّنُ ﴿﴾ يَا مُلَوِّنُ ﴿﴾
Allah-u Muteal Kendisine El-Mumin ismini vermesine rağmen neden İmam Ali aleyhisselama Emirel Muminin dedi?
Huzeyfe B. Yeman’ın bildirdigi bir hadiste ,Resulullah(sallallahu aleyhi ve alihi) buyurdu ki: ”Eger insanlar Ali’ye aleyhisselam( Emİrul müminin) isminın ne zaman verildigini bilselerdi, Ali’nin aleyhisselam Fazlını üstünlügünü inkar etmezdı.Hz. Adem (Aleyhisselatu vesselam) ruh ile beden arasındayken Hak Teala,( Ben sizin Rabbinızım, Muhammed sallallahu aleyhi ve alihi Peygamberinız dır) buyurduğu zaman, ona Emrul Mü-minin ismi verilmişti.

el-cevab:
Allah-u Muteal insanlar bildirmek istediki kendiside İmam Ali aleyhisselamın taraftarlarından ve şialarındandır.
Ebû Salt-ı Hirevî'den senetli bir şekilde şöyle nakledilmiştir: 'İmâm Rızâ'dan aleyhisselam duydum ki, babaları kanalıyla Emirü'l-Müminin'den aleyhisselam şöyle naklediyordu: Dedi ki 'Resulullah'ın sallallahu aleyhi ve alihi şöyle dediğini duydum:
"Ben Allah-u Muteal'dan duydum ki şöyle buyurdu: 'Ali b. Ebî Tâlib benim kullarım üzerindeki hüccetim, beldelerimdeki nurum ve ilmimin eminidir. Onu tanıyanı cehenneme sokmayacağım; bana isyan etse dahi ve onu inkâr edeni cennete sokmayacağım; bana itâat etse dahi."
Alt 01-03-2018, 07:47
KERRAR KERRAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

KERRAR is on a distinguished road
Standart İmam Ali (aleyhisselam)'ın Lakapları

İmam Ali (aleyhisselam)'ın Lakapları

Lakapları: Emir’ül–Müminin (müminlerin emiri), Ye’sub’ud–Din ve’l–Müslimin (dinin ve Müslümanların önderi), Mübir’uş–Şirk ve’l–Müşrikin (şirki ve müşrikleri yok edici), Katil’un–Nakisîn ve’l–Kasıtîn ve’l–Marıkîn (biatlerini bozanlar, adaletten sapan zalimler ve dinden çıkanlarla savaşan), Mevle’l–Müminin (müminlerin velisi, dostu, yöneticisi), Şebih–i Harun (Harun Peygamber’in benzeri), el–Mürteza (beğenilmiş, razı olunmuş), Nefs’ur–Resul (Peygamber’in nefsi, canı), Ahu’r–Resul (Peygamber’in kardeşi), Zevc’ul–Betül (Fatıma’nın eşi), Seyfullah’il–Meslul (Allah’ın kınından çekilmiş kılıcı), Emir’ul–Berere (salihlerin emiri), Katil’ul–Fecere (günahkârlarla savaşan), Kasîm’ul–Cennet–i ve’n–Nar (cennetliklerin ve cehennemlikleri ayrıştıran kriter), Sahib’ul–Liva (bayrak sahibi), Seyyid’ul–Arab (Arapların efendisi), Hasif’un–Na’l (ayakkabı dikicisi), Keşşaf’ul–Kureb (üzüntüleri giderici), es–Sıddik’ul–Ekber (en büyük doğrulayıcı), Zülkarneyn, el–Hadi (yol gösterici), el–Faruk (hak ile batılı birbirinden ayıran), ed–Dai (davetçi), eş–Şahid (tanık), Bab’ul–Medine (ilim şehrinin kapısı), el–Vasi (vasiyet edilen), Kâd–ı Deyn–i Resulillah (Resûlullah’ın borcunu ödeyen), Münciz–u Va’d–i Resulillah (Resûlullah’ın sözünü yerine getiren), en–Nebe’ul–Azim (büyük haber), es–Sırat’ul–Müstakim (dosdoğru yol).
Alt 01-26-2018, 08:00
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

canpolat is an unknown quantity at this point

Emir-ül müminin’e bakın kim Emir-ül mümin ismini vermiş. Görün

Enes bin Malik’in, İbni Abbas’tan rivayet ettiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem bu ismi şerifin anlamını çok güzel beyan etmiştir. Yüce peygamberimiz, vasisi Emirülmüminin’e şöyle hitap etmektedir; Allah’ın selamı o ikisine ve evlatlarına olsun; “Ve sen ey Ali! Göktekilerin emîrisin ve yerdekilerin emîrisin, geçmiş insanların emîrisin ve gelecektekilerin emîrisin, senden önce ve senden sonra emir yoktur, bu ismi Allah azze ve celle’nin izin verdiğinin dışındakilerin kullanması câiz değildir.”

Kaynak:Te’vil ul Âyat iz Zâhire fi Fezail-il İtret it Tâhire c1 sf 185 ve 186 .31.hadisi şeriften.
Alt 08-05-2018, 07:16
SALİH KUL SALİH KUL isimli Üye şuanda  online konumundadır
Uzman Üye

SALİH KUL is on a distinguished road
Standart Hz. Ali’nin (as) birçok lakabı ve künyesi bulunmaktadır

Hz. Ali’nin (as) birçok lakabı ve künyesi bulunmaktadır

Ali b. Ebu Talib’in (a.s) birçok lakabı, künyesi ve niteliği var ki, bunların tümünü saymak ve derinliğine incelemek zordur. Bunların tümünün kaynağı da Resûlullah efendimizdir (s.a.a). İslâm’ın ve Resûlullah’ın savunmasında sergilediği tavrına denk düşecek şekilde, çeşitli münasebetlerle ve durumlarla ilgili olarak bunları onun hakkında kullanmıştır.
Lakapları: Emir’ül–Müminin (müminlerin emiri), Ye’sub’ud–Din ve’l–Müslimin (dinin ve Müslümanların önderi), Mübir’uş–Şirk ve’l–Müşrikin (şirki ve müşrikleri yok edici), Katil’un–Nakisîn ve’l–Kasıtîn ve’l–Marıkîn (biatlerini bozanlar, adaletten sapan zalimler ve dinden çıkanlarla savaşan), Mevle’l–Müminin (müminlerin velisi, dostu, yöneticisi), Şebih–i Harun (Harun Peygamber’in benzeri), el–Mürteza (beğenilmiş, razı olunmuş), Nefs’ur–Resul (Peygamber’in nefsi, canı), Ahu’r–Resul (Peygamber’in kardeşi), Zevc’ul–Betül (Fatıma’nın eşi), Seyfullah’il–Meslul (Allah’ın kınından çekilmiş kılıcı), Emir’ul–Berere (salihlerin emiri), Katil’ul–Fecere (günahkârlarla savaşan), Kasîm’ul–Cennet–i ve’n–Nar (cennetliklerin ve cehennemlikleri ayrıştıran kriter), Sahib’ul–Liva (bayrak sahibi), Seyyid’ul–Arab (Arapların efendisi), Hasif’un–Na’l (ayakkabı dikicisi), Keşşaf’ul–Kureb (üzüntüleri giderici), es–Sıddik’ul–Ekber (en büyük doğrulayıcı), Zülkarneyn, el–Hadi (yol gösterici), el–Faruk (hak ile batılı birbirinden ayıran), ed–Dai (davetçi), eş–Şahid (tanık), Bab’ul–Medine (ilim şehrinin kapısı), el–Vasi (vasiyet edilen), Kâd–ı Deyn–i Resulillah (Resûlullah’ın borcunu ödeyen), Münciz–u Va’d–i Resulillah (Resûlullah’ın sözünü yerine getiren), en–Nebe’ul–Azim (büyük haber), es–Sırat’ul–Müstakim (dosdoğru yol). (Keşf’ul–Gumme, Erbilî 1 / 93. Ravi ve muhaddislerin eserlerinde Emir’ül–Müminin’e ait başka lakaplara da yer verilmiştir. Bunlara aşağıdaki kaynakları örnek verebiliriz: Sahih–i Tirmizî,; el–Hasasis, Nesai; el–Müstedrek, Hâkim Nişaburî; Hilyet’ul–Evliya, İsfahanî; Usd’ul–Gabe, İbn–i Esir; Tarih’ul–İslâm, Zehebi, vs.).
Künyelerinden bazıları şunlardır: Ebu’l–Hasan (Hasan’ın babası), Ebu’l–Hüseyin (Hüseyin’in babası), Ebu’s–Sıbteyn (iki torunun babası), Ebu Reyhaneteyn (iki reyhanın babası), Ebu Turab (toprağın babası).

Seçenekler
Stil