aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | HİLAFET | HİLAFET-VELAYET

Seçenekler Stil
Alt 06-12-2014, 07:45
aliyen veliyullah aliyen veliyullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

aliyen veliyullah is an unknown quantity at this point
Standart Selman ile İmam Ali (aleyhisselam) Arasındaki konuşmada Hz.Eyyup (as) İtaati

“Kulumuz Eyyub’u da hatırla. Hani Rabbine: ‘Doğrusu Şeytan bana yorgunluk ve azap verdi’ diye seslenmişti.” (Sad 41)

Bir gün Selman hazretleri İmam Ali aleyhisselamın huzuruna gelip, onun nefsi hakkında haber etmesini istedi. İmam Ali a.s buyurdu ki: “Ey Selman, benim önceki ümmetleri itaatine çağırıp, küfredenleri de cehennemin ateşi ile cezalandıran! Benim, o hesabın sahibi olan! Ey Selman! Beni hakkıyla tanıyanlar şüphesiz olarak en yüce makamda benimle beraber olacaklardır.”
İmam Ali as anlatırken onların huzuruna Hasan ve Hüseyin hazretleri dahil olduklarında şöyle devam buyurdu: “Bunlar, alemlerin Rabbinin arşının küpeleridir. Bunlar ile cennete aydınlık gelir. Anneleri ise kadınların en hayırlısıdır. Şanı yüce olan Allah, kullarından aht aldığında benimle almıştı. Beni tasdik edenler etti ve beni yalanlayanlar da cehennemin ateşi içindedirler. Baliğ olan hüccet ve baki olan kelime benim. Benim elçilerin elçisi olan!” Selman hazretleri dedi ki: “Ey Müminlerin Emiri, anam babam sana feda olsun, seni bu sıfatların ile hem Tevrat’ta hem de İncil’de gördüm. Allah’a ant olsun ki, toplumun: Bu adam o kadar ileri gitti ki, onu öldürenden Allah razı olsun, demesinden çekinmeseydim, senin hakkında öyle şeyler söylerdim ki nefisler ondan ürkerdi. Nitekim sen, Adem’in onunla tövbesini kabul edildiği Allah’ın hüccetisin! Seninle Yusuf kuyudan kurtarıldı ve Eyyub’un kıssasında, Allah’ın nimetlerinin ona karşı değişmesindeki sebep de sensin!” Müminlerin Emiri buyurdu ki: “Ey Selman, Eyyub’un hikayesini ve hangi sebepten dolayı Allah’ın nimetinin ona karşı değiştiğini biliyor musun?” Selman dedi ki: “Allah ve sen daha iyi bilirsiniz, ey Müminlerin Emiri” İmam hazretleri buyurdu ki: “Eyyub, mülküm hakkında tereddüte kapılıp dedi ki: ‘Bu yüce bir hitap ve ağır bir emirdir.’ Şanı yüce olan Allah ona buyurdu ki: ‘Ey Eyyub, benim kaim kıldığım suret hakkında mı tereddüt ediyorsun? Ben Adem’i bir bela ile sınadım ve ancak onu (Ali’yi) Müminlerin Emiri olarak kabul etmesi ile bağışlamıştım. Sen ise onun (Ali’nin) hakkında: Yüce bir hitap ve ağır bir emir mi diyorsun? İzzetim ve celalimin hakkı için sana, azabımdan tattıracağım ki, Müminlerin Emiri’ne itaat edip, tövbe edinceye kadar.” İmam Ali as buyurdu ki: “Eyyub, bana itaat ederek mutluluğa erdi!”

Kaynaklar :
(el-Meclisi “Bihâr’ül Envâr” C.26, S.292; es-Seyyid Şeref üd-Din el-Hüseyni “Tevil’ül Âyât ez-Zâhira” S.493; Enis Emir “Kuran’da Ehl-i Beyt” S.235-236)
Alt 06-20-2014, 05:44
sürgündeki şia sürgündeki şia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

sürgündeki şia is an unknown quantity at this point

Allah razı olsun sayenizde bu güzel hadisleri okuyoruz teşekkürler.
Alt 06-21-2014, 09:25
Cabir bin Cufi Cabir bin Cufi isimli Üye şuanda  online konumundadır
Uzman Üye

Cabir bin Cufi is an unknown quantity at this point

Alah razı olsun. Bende Kurban olduğum İmam Ali (as) Mücizeleriden iznininzle yazayım

O bakis ve görüs sahibi din büyügü Cenâb-i Ali (as)‘ın sevdiklerinden Esved adinda biri, bir gün ne hâl ise hirsizlik yapti. Adami tutup Hz. Ali’nin huzuruna getirdiler.

Allah'ın Halifesi sordu:
- Yâ Esved, bu isi sen mi yaptin?
- Evet. Ey Allah'ın halifesi!
- Öyleyse seni yüce dinin hükümlerine göre cezalandiracagiz!
- Boynum kildan incedir.

Essiz secaat, ulviyet, hikmet ve dirayet mâdeni Hz. Ali (as), Ser’I serife gore adamin elini kestirdi. Esved disari cikti. Yolda Sonsuzluk Nebisinin büyük sahabilerinden Selman-I Fârisi ve Ibni Kevâ’ya rastladi.

Ibni Kevâ sordu:
- Yâ Esved, elini kim kesti?

Esved cevap verdi:
- Müslümanlarin en ulusu, Allah Resûlünün damadi, Fâtima-i Zehrâ’nin zevci kesti!

- Yâ Esved! Bu nasil is? Sen elini keseni sena mi ediyorsun?

- Nasil sena etmiyeyim ki, benim elimi hak üzerine kesti, vücudumu Cehennem atesinden kurtardi..

Hz. Selmân- Fârisi (r.a.), Esved’in bu sözlerini Cenâb-i Ali’ye anlatti. Bunun üzerine Cenâb-i Ali (as), Esved’i huzuruna cagirtti. Ve herkesin hayret nazarlari altinda kesilen elini bileginin üzerine koydu. Bir mendil ile örtüp duâ etti. O anda gökten bir ses isitildi. Hz. Ali (as) emir buyurdu. Mendil kaldirdilar. Esved’in kesilen eli, Allahü Teâlâ’nin izniyle tutmus, eskisi gibi oluvermisti..
Alt 06-23-2014, 09:44
Uzman Üye

Standart Yer Onunla Konuşurdu

Bütün insanogluna Allah müjdesini getiren Nebiyyi Muhterem’in mübârek kizi Hazret-i Fâtima (sa) demistir ki:
- Gerdege girdigimiz gece Hz. Aliden bazı alemetler gördüm Çünkü yer onunla konusuyordu.

Sabahleyin bu hâli Allahin Resûlüne arzettim:
- Ey benim aziz babam! Ali ile yer konusuyor, bu ne ola?

Allah’in Resûlü uzun bir secdeden sonra buyurdular:
- Yâ Fâtima! Sana müjdeler olsun, neslin cok temiz olacak, Allahü Teâlâ kocana diger insanlar üzerine fazilet verdi ve zemin üzerinde dogudan batiya kadar ne oluyorsa ona söylemesini emir buyurdu..

Irfan denizine gark olmus din büyügü Cenâb-i Ali (as) öyle bir faziletin sahibidir ki âlemde hic kimse bu yücelige erememistir.
Alt 06-25-2014, 06:56
Uzman Üye

Amr Bin Cümû’dan : Birgün Âlemin Fahrinin (sas) huzurlarinda idim.

Allahin Resûlü (sas) buyurdular:
- Yâ Amr!
- Lebbeyk, ey Allahin Resûlü!
- Cennetin diregini göstermemi istermisin?
- Evet, Ey Allahin Resûlü!

Tam o sirada Hz. Ali (as) oradan geciyordu.
Cenâb-i Peygamber (sas) onu isaret ederek:
- Bu kişi ve onun Ehl-i Beyti Cennetin diregidir! Buyurdular..
Alt 06-27-2014, 04:59
Uzman Üye

Standart Hesapsiz Cennete Girenler

İrfan denizine gark olmus din büyügü Cenâb-i Ali (as) bir seferinde Kerbêlâ’ya uğramisti. Elâ gözlerini ufuklar boyunca gezdirmis ve sonunda iplik iplik yaslar dökmeye baslamisti.

Kendisine sordular:
- Ey Allah Resûlünün Halifesi! Burasi neresidir?

Cevap verdiler:
- Burasi Kerbelâ’dir!
- Peki, nicin agladiniz?
- Burada bir kavm öldürülecektir, onlar hesapsiz Cennete gireceklerdir..!

Aradan seneler gecince Allah Arslani ve Evliyalar Sultâni Hz. Ali’nin dedigi aynen cikti. O bahtsiz Lalentik kisiler Peygamberler Peygamberinin (sas) cigerparesi Hz. Hüseyin (as) ve dostlarini orada sehit ettiler..
Alt 06-30-2014, 04:33
Uzman Üye

Standart Oğlumu Şehid Edecekler

Imam-i Ali (as) bir gün Berâ bin Azibe dediler ki:

- Oglum Hüseyin Sehid edilecektir. Sen o zaman hayatta olacaksin ve ona yardim etmeyeceksin.

Evet, Mü’minler Emirinin dedigi aynen zuhur etti. Hz. Hüseyin (as) zâlimler tarafindan sehid edildi.

Berâ bin Azib demistir ki:

- Mü’minler Emiri dogru söyledi. Hz. Hüseyin (as) katlolundu da ben ona yardim etmedim.. Ve bu yürekler daglayan hâli hatirladikca gözlerinden yaslar akar, pismanlik duyardi..
Alt 07-02-2014, 07:45
Uzman Üye

Standart Seni Bu Ağaca Asacaklar

Hz. Ali (as) Meysem’e sordu: Zina zade oğlu Ben-i Ümeyye seni yakalayıp da bana küfretmeni söylediklerinde ne yapacaksın?
Meysem: Allah’a andolsun ki sana küfretmeyeceğim!
Hz. Ali (a.s): Allah’a andolsun ki o zaman seni bu dar ağacına asacaklar.
Meysem: Sabredeceğim, bunlar Allah yolunda kolaydır.
Hz. Ali (as) : Ey Meysem! cennette benimle ve benim derecemde olacaksın.

Meysem Küfe’ye geri döndü. O sıralar tüm zulüm ve hunharlığı ile İbni Ziyad’ın iktidar dönemiydi. İki gün sonra İbni Ziyad’ın adamları Meysem’i tutuklayarak hükümdarın yanına götürdü.

İbni Ziyad: Sen Meysem misin?

Meysem: Evet, ben Meysem’im.

İbni Ziyad: Ebu Turab’dan nefret ettiğini söyle.

Meysem: Ben Ebu Turab’ı tanımıyorum.

İbni Ziyad: Ali Bin Ebi Talib’den nefret ettiğini söyle.

Meysem: Eğer bunu yapmazsam ne olur?

İbni Ziyad: Seni öldürürüm.

Meysem: İmam Emir-ül Müminin – as – bana yakın gelecekte senin beni dar ağacından asacağını ve öldüreceğini ve ayrıca dilimi de keseceğini söylemişti.
Ve Lanetli İbni Ziyad Müminlerin Emrinin (as) Meyseme Bildirdiği Şekilde Meysemi Dar Ağacında Şehid Etti

İbn-i Ebi’l Hadidin Nahcül Belağa Şerhi: c.2- s.289
Alt 07-08-2014, 08:35
Uzman Üye

Standart Beni seven, Ali’yi de sever

Gönüller aydinlatan bilgi Günesi Hz. Ali (as) bir gün hutbe irâd ediyordu. Bir ara buyurdular ki:

- Kim Allah Resûlünün <<Beni seven Ali’yi de sever>> buyurdugunu işitti ise Şehâdet etsin..

Cemaat icinden on kisi sehâdette bulundu. Yalniz bir kisi, bu sözleri duydugu halde şehâdet etmedi.
Hz. Ali (as) ona dediler ki:

- Sen nicin bildigin halde sehadet etmiyorsun?

- Ben ihtiyardim, unuttum!

Hz. Ali (as) ellerini ulvilik âlemlerine kaldırdı:

- Yâ Rabbi, dedi; eger bu adam bildigi halde dogruyu söylemiyorsa, dersinde bir beyazlik meydana getir ki, hicbir sey o beyazligi örtmesin.

O anda adamin iki gözü arasinda bir beyazlik meydana geliverdi..

Allahu Ekber... Allah Senin Düşmanlarına Lanet Etsin Ya Mövlam İmam Ali (as
)
Alt 07-11-2014, 07:16
Ya lesarat'il Huseyin Ya lesarat'il Huseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

Ya lesarat'il Huseyin is an unknown quantity at this point

aliyyenveliyullah ve cabir bin cufi Allah sizden razı olsun. Allah bizleri İmam ali (as) Sevgisinden Yolundan ayırmasın. Amin.
Alt 07-13-2015, 09:05
Süper Üye

Şeyh Muntecebuddin El-Erbaun kitabında; İbni Abk’e Esedi’den şu rivayeti etmektedir: “Halktan bir grupla Mevlâm İmam Ali aleyhisselâm ile birlikte bir çölde idik. Gece olduğunda o hazret, dinlenebileceği bir yer; diğerleri de kendileri için bir yer bulup yerleştiler.
Ben, o hazretin katırının ipini tutmuştum, kısa bir süre sonra o hazretin katırının huysuzlaştığını, korkudan heyecana kapıldığını ve kulaklarını dikip, ayaklarını yere vurduğunu gördüm. Katır belli ki bir şeyden çok korkmuştu. Öyle bir hale gelmişti ki onu zapt etmekte zorlanıyordum.”
İmam Ali aleyhisselâm, bu hareketliliği fark ettiğinde uykudan uyandı ve bana neler olduğunu sordu? Arz ettim: “Ey Emir-el Mu’minin aleyhisselâm! Bineğiniz, aniden korkup huysuzlaşmaya başladı. Onu kontrol etmekte zorlanıyoruz.”
İmam aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Sakin olun. Yakınlarda onun korkup ve huysuzlanmasına neden olan vahşi bir hayvan var.”
İmam aleyhisselâm sonra yerinden doğruldu, kılıcını eline alıp etrafa bakınmaya başladı. Henüz çok geçmemişti ki vahşi ve yırtıcı bir hayvanın uzaktan bize doğru geldiğini görünce, ona durmasını emretti. Vahşi hayvan İmam aleyhisselâm’ın emri karşısında olduğu yerde donakaldı. İmam aleyhisselâm, o yırtıcı hayvanın yanına gittiğinde, bir kedi nasıl yemek yediği kabı yalarsa, İmam aleyhisselâm’ın ayaklarını öyle yalamaya başladı. İmam aleyhisselâm, yırtıcı hayvanın kulaklarına yaklaşıp şöyle buyurdu: “Neden buraya geldin?” Biz, o hayvanın kükrediğini işittik, ama ne söylediğini anlayamadık. İmam aleyhisselâm bize dönerek şöyle buyurdu: “Ne söylediğini merak ediyor musunuz? Biz evet dedik. İmam Ali aleyhisselâm şöyle buyurdu: “O, Kadisiye’ye (Irakta bir şehir) gidip, Sinan bin Vabil’i öldürmek için benden izin istiyor. Arz ediyor ki: “Ben, Muhammed ve Al-i Muhammed’e düşmanlık edenleri kendime düşman karar kıldım. İmam Ali aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Sinan bin Vabil, ahdine hıyanet edip, bana olan biatinden dönmüş, bana düşmanlık etmektedir.”
İmam Ali aleyhisselâm, o hayvana şöyle buyurdu: “Git ve görevini yerine getir.”
O yırtıcı hayvan, İmam aleyhisselâm’ın emrine uyup görevini yerine getirmek için hızla oradan uzaklaştı. Biz o geceyi orada geçirdik. Daha sonra bize, gece Kadisiye’den geçen yırtıcı ve vahşi bir hayvanın, Sinan bin Vabil’i parçalayıp yediği haberi ulaştı.
İmam Ali aleyhisselâm ve yanındakiler, Kadisiye’ye gittiklerinde o hazretin yanındakiler, Kadisiye ehlini İmam Ali aleyhisselâm’ın o yırtıcı hayvanla yaptığı konuşmadan haberdar ettiler. Tanık olduğum bu olay beni çok etkilemişti.”
Emir-el Mu’minin aleyhisselâm, bana şöyle buyurdu: “Neden şaşırıyorsun?” Bu olay mı daha olağan üstü ve şaşırtıcı, yoksa güneş, ay ve yıldızlar mı?” Tohumu yarıp, varlıkları yaratan Allah’a ant olsun! Eğer, Allah’ın bana verdiği fazilet ve mucizeleri gösterecek olsam, bütün insanlar kâfir olur.”

(El Mecma-ul Rauf, c. 2, s.369, hds.37; Fezaili İbn Şazan, s.170)
Alt 07-28-2015, 06:27
Süper Üye

Standart İmam Hüseyin (as)'ın Katili Olan İbn-i Sinan’dan Haber Vermesi

Nitekim İbn-i Ebi’l- Hadid bu rivayetleri Nehc’ul- Belağa Şerhi c. 1, s. 208’de, İbn-i Hilal-i Sekafi’nin Garat kitabından rivayet etmektedir. Bu cümleden şöyle rivayet etmektedir: “Adamın biri kalkarak şöyle dedi: “Bana başımda ve sakalımda kaç kıl olduğunu söyle.”

Hz. Ali (a.s) şöyle buyurdu:

“Dostum Peygamber (s.a.a) başındaki her kılın dibinde sana lanet eden bir melek olduğunu ve yüzündeki her kılın dibinde de seni kandıran bir şeytan olduğunu söyledi. Evinde Peygamber (s.a.a)’in evladını öldüren bir buzağın var.”

O Enes-i Nahi adında biriydi, oğlu Sinan, o zamanlar evde oynayan bir çocuktu. H. 61 yılında Kerbela’daydı ve Hz. Hüseyin’in katili oldu.
Aynı Soruyu Soran Sa’d bin Ebi Vakkas Lanetli. Oğlu Ömer bin Sa’d ordu komutanı ve Kerbela katiliydi. farklı meclise soru sormuşdu. Hz.Ali (as) Bu lanetliyede aynı cevabı vermişti. Hz. Ali (a.s) bu rivayet vesilesiyle ilminin Peygamber (s.a.a)’den kaynaklandığını ve gaybı ihata ettiğini göstermek istedi.
Alt 07-30-2015, 07:22
Süper Üye

Standart Habib Bin Ammar’ın Bayraktarlığından Haber Vermesi

Ahmed bin Hanbel Müsned’de, İbn-i Ebi’l- Hadid Nehc’ul- Belağa Şerhi c. 1 s. 208’de şöyle rivayet etmişlerdir: “Hz. Ali (a.s) hilafeti döneminde Kufe mescidinde oturmuştu. Ashabı da etrafında duruyordu. Adamın biri; “Halid bin Uveyta, Vaad’il Kura’da dünyadan göçtü.”diye söyleyince Hz. (as) şöyle buyurdu:

“O ölmedi ve dalalet ordusunun komutanı oluncaya kadar da ölmeyecektir. Onun bayraktarı Habib bin Ammar olacaktır.”

Orada bulunan bir genç şöyle dedi: “Ammar benim Ey Emir’ul- Mü’minin ve sizi samimi olarak gerçekten seviyorum.” Hz. Ali (a.s) şöyle buyurdu:

“İftira ve yalan söylemedim ve söylemeyeceğim. Adeta görüyorum ki Halid dalalet ordusunun komutanı olmuş, sen de onun bayraktarısın. Caminin bu kapısından gireceksiniz ve caminin önündeki şu perdeden tutunca yırtılacaktır.”

Hz. Ali (a.s)’ın bu sözünün üzerinden yıllar geçti. Mel’un Yezid’in hilafeti döneminde mel’un İbn-i Ziyad Kufe’nin valisi oldu. Hz. Hüseyin’le savaşmak için büyük bir ordu gönderdi.

Peygamber (s.a.a)’den Halid ve Habib bin Ammar’ın rivayetini duyanların çoğu camide otururlarken aniden askerlerin sesini duydular. Eskiden toplantı yerleri camiler olduğu için askerler gösteriş yapmak isteyince camiye girip çıkıyorlardı. Aniden Halid bin Uveyta’nın dalalet ordusunun komutanı olarak Peygamber (s.a.a)’in evladıyla savaşmak için Hz. Ali (a.s)’ın buyurduğu Bab’ul- Fil’den camiye girdiğini gördüler. Habib bin Ammar da onun bayraktarıydı. Camiye girerken kapıdaki perdeyi tutunca yırtıldı Böylece Hz. Ali (a.s)’ın sözü ve münafıklar hakkındaki ilmi apaçık tecelli etti.
Alt 07-30-2015, 07:48
Süper Üye

Standart Muaviye’nin Zulümlerinden Haber Vermesi

Bu cümleden şöyle buyurmuştur:

“Benden sonra geniş boğazlı ve iri göbekli birisi sizlere galip gelecektir. O bulduğunu yiyecek, bulmadığını isteyecek ve onu öldürecektir. Onu öldürmeyeceksiniz, o adam size bana kötü laflar etmenizi ve benden beri olduğunuzu ilan etmenizi isteyecektir. Bana sövmenize izin veriyorum; zira o sövgü benim için temizlik, sizler için ise kurtuluştur. Ama benden beri olduğunuzu ilan etmeyin. Zira ben fıtrat üzere doğdum, iman ve hicrette herkesten önde oldum.”[1]

İbn-i Ebi’l- Hadid Nehc’ul- Belağa Şerhi c. 1 s. 356’da ve diğer büyük ve değerli alimleriniz kendi kitaplarında açıkça tasdik etmişlerdir ki bu lanetli adam Muaviye’dir. Hilafete geçince 80 yıl boyunca halkı Hz. Ali (a.s)’a lanet etmeye ve ondan beri olduklarını ilan etmeye zorladı. Hz. Ali (a.s)’a mihrap ve minberde hatta Cuma hutbelerinde lanet ediyorlardı. Ömer bin Abdülaziz’in hilafetine kadar da bu böyle devam etti. Ömer bin Abdülaziz salihane tedbirleriyle bu lanetlemeyi ortadan kaldırdı ve insanları bu çirkin amelden men etti.

Bu çirkin olayı Hz. Ali (a.s) önceden haber vermişti. O halde siz de tasdik edersiniz ki Hz. Ali (a.s) gaybı biliyor ve Allah’ın verdiği bir ilimle perde arkasından haber veriyordu.

Bu tür haberler oldukça çoktur. İnsanlar yıllar ve asırlar sonra bunun doğruluğunu açıkça görmüşlerdir.

[1] - Muâviye'nin sırkâtibi, vahiy kâtibi olduğunu söyleyenler, düzme rivâyeti nakledegilmişlerdir. O, yalnız birkaç kere ganimetleri yazmıştır. Abdullah bin Abbas rivâyet eder, der ki:
Bir kere Hazreti Resûlullah'ın (s.a.a) yanındaydım; bir şey yazdırmak üzere Muâviye'yi çağırmamı emir buyurdular. Gidip söyledim. Yemek yiyorum, şimdi gelemem dedi. Hazret, ikinci defa çağırmamı emir buyurdu. Bu defa da gittim, aynı sözlerle gelemeyeceğini söyledi. Resul-i Ekrem'e (s.a.a) bunu anlattım. Müteessir olup Allah'ım buyurdular, sen karnını doyurma onun. Ondan sonra da, Rabbime de şart koştum ve dedim ki buyurdular, ben de insanım; insanlar gibi razı olurum, kızarım. Ümmetimden birini çağırdım mı hemen gelsin; bu, onun için arınmadır, yakınlıktır; kıyâmet günü bu hareketiyle Hakk'a yakınlaşır (Siyer-i Halebi'den, Beyhakiy'den ve diğer eserlerden naklen "Fetret'ül-İslâm, s.25-26). Doymayan obur kişilere, bu vakıadan sonra "karnında Muâviye gizli" denmeye başlanmıştı (aynı, s.26).
Muâviye, Emir'ül-Müminin'e lânetin, Resûlullâh'a ve Allah'a sebbetmek olduğuna dâir buyurulan hadisi bile bile bu kötü âdeti koymuş, bunda ısrar etmiş, Ömer bin Abdülaziz'e kadar da Emeviler, bu fazihayı devam ettirmişlerdir.
Alt 08-01-2015, 07:24
Süper Üye

Standart Gayıplardan Haber Vermesi

Acaba bu haber bütün bu alametleriyle tecelli ettiğine göre gayptan haber verme değil midir? Genelde Hz. Ali (a.s)’ın hutbe ve sözleri olan Nehc’ül-Belağa’yı dikkatlice inceleyecek olursanız, Hz. Ali (a.s)’ın verdiği birçok gaybi haberleri görürsünüz.

Özellikle de büyük sultanların durumu, olaylar, Zenc Sahibi’nin kıyamı, Moğolların galebesi, Cengiz Han’ın saltanatı, zalim halifelerin durumu, Şiilere karşı tutumu ve benzeri birçok gaybi haberlerin var olduğunu siz de okursunuz. Özellikle de İbn-i Ebi’l- Hadid, Nehc’ul- Belağa Şerhi c. 1 s. 208-211’de, bütün bunları detaylıca anlatmaktadır.

Ayrıca Hace Kelan Belhi el-Hanefi Yenabi’ul- Mevedde 14. Bab’da Hz. Ali (a.s)’ın ilminin çokluğunu gösteren bu tür hutbe ve haberlere istinat etmektedir. Bunları okuyun ki apaçık gerçekleri keşfedesiniz. Hz. Ali (a.s) Muaviye’nin Kufe’ye galebe çalacağını ve kendisine lanet edilmesini emredeceğini haber vermiştir ve de öyle olmuştur.

Cemel savaşından dönerken kadının biri İmam Ali (as) bağırdı ;
Ey sevdiklerimin kâtili.
Allah senin de evlatlarını yetim bıraksın.
İmam Ali (as) Buyurdu ki ; Ben mi sevdiklerini öldürdüm.
Eğer ben sevdiklerini öldürseydim , evinde sakladığın o iki kişiyi öldürürdüm.
( Kadın Mervan ile Abdullah b. Zübeyr'i evinde saklamıştı.)
Kadın korkuyla kaçıp evine gitti.
Sünni Kaynak:
Fütuh Ebu Âsem c2 sf 339 '340

Seçenekler
Stil