aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | HİLAFET | HİLAFET-VELAYET

Seçenekler Stil
Alt 03-17-2018, 12:52
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

Sünni Kaynaklarda ki: İlah-i Hükümlerin Din Tahripçilerince Zamanımıza Kadar Gizlenmesi

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ

Kur'an
“ALLAH VE RESUL’Ü, BİR İŞTE HÜKÜM VERDİĞİ ZAMAN, ARTIK İNANMIŞ BİR ERKEK VE KADINA O İŞİ KENDİ İSTEKLERİNE GÖRE SEÇME HAKKI YOKTUR. KİM ALLAH’A VE RESULܒNE KARŞI GELİRSE APAÇIK BİR SAPIKLIĞA DÜŞMÜŞTÜR.” [AHZAP 36]

“İNSAN, KENDİSİNİN BAŞIBOŞ BIRAKILACAĞINI MI ZANNEDER.” [KIYAME 36]

“EY RESUL! RABBİNDEN SANA İNDİRİLEN ŞEYİ TEBLİĞ ET. EĞER YAPMAZSAN O’NUN PEYGAMBERLİĞİNİ YAPMAMIŞ OLURSUN. ALLAH SENİ İNSANLARDAN KORUYACAKTIR. ALLAH KAFİRLER TOPLULUĞUNU DOĞRU YOLA İLETMEZ.” [TEBLİĞ AYETİ - MAİDE 67] Kuran’ı Kerim’in son 2’nci Ayetidir. Nazil olması ile Sevgili Peygamber efendimiz (s.a.a) Veda haccından dönüşte Gadir-i Hum Hutbesini irat etmiştir.
[Sünni Kaynaklar;
Ahmet İbn-i Hanbel, Müsned: 4/367; ed-Dürrü’l-Mensur: 2/298; Esbab-ı Nüzuli’l Kur’an: 1/204; Tefsir-i Kebir: 9/158; Sahih-i Müslim:4/2408; Kütüb-i Sitte Tercüme ve şerhi: 13/57, Fezail Bölümü -Ehl-i Beyt’in Faziletleri: 6/4497; Kenzu’l Umman:13/641; Tefsir-i İbn Kesir:3/494; Şerh Sahih-i Müslim: 15/180; Nezmi Dureri’s-Simtayn:231]

İLAH-İ EMİRLERİN (MAİDE 67) HADİS-İ ŞERİF’LER İLE TEBLİĞİ - GADİR-İ HUM HUTBESİ;

Hadis:
“ALLAH TEALA’NIN SİZİN RABBİNİZ OLDUĞUNA, ALLAH VE RASULܒNÜN SİZLERE KENDİ NEFİSLERİNİZDEN DAHA EVLA OLDUĞUNA, ALLAH VE RASULܒNÜN SİZİN VELİNİZ OLDUĞUNA ŞEHADET EDİYORMUSUNUZ? ALLAH VE RASULÜ KİMİN VELİSİ İSE ALİ’DE ONUN VELİSİDİR. [Sünni Kaynaklar; Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned: 4/379, H. 19321; Nesai, Hasais: s.81-82, H. 88; s.85-86, H. 93; s.119-120, H. 151; İbn-i Hacer, Metalibul Aliyye: 16/142, H. 3943; ibn-i Mace, Sünen: 1/43; Mukaddime; H. 116; Hakim, Müstedrek: 3/118, H. 4576; İbn-i Kesir, el-Bidaye ven Nihaye: 7/668]

"BEN SİZİN ARANIZDA İKİ DEĞERLİ EMANET BIRAKIYORUM; ONLARA SARILDIĞINIZ SÜRECE BENDEN SONRA ASLA SAPIKLIĞA DÜŞMEZSİNİZ. ONLAR ALLAH'IN KİTAB'I VE BENİM İTRET-İ (SOYUM) EHL-İ BEYT'İMDİR. BU İKİSİ, KEVSER HAVUZU (CENNET) ÜZERİNDE BANA TEKRAR DÖNÜNCEYE KADAR BİR BİRLERİNDEN AYRILMAZLAR. ONLARDAN ÖNE GEÇMEYE ÇALIŞMAYIN HELAK OLURSUNUZ; GERİDE KALMAYA ÇALIŞMAYIN YİNE HELAK OLURSUNUZ. ONLARA BİR ŞEY ÖĞRETMEYE KALKMAYIN, ZİRA SİZDEN DAHA BİLGİLİDİRLER. BENDEN SONRA O İKİSİNE NASIL DAVRANACAĞINIZA DİKKAT EDİN.”
[Sünni Kaynaklar;
Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned: 3/14, 4/30-36-54, 7/84; Sahih-i Tirmizi: 5/621, 13/200; Sahih-i Müslim: 4/1874, 7/123; Kenz-ül Ümmal: 1/185-187; Suyuti, Dürr-ül Mensur: 2/285 (Al-i İmran suresi tefsiri), 6/7-306; Tefsir-i İbn-i Kesir: 4/113; Sünen-i Tirmizî: 5/662, H:2786-2788; Hakim, Müstedrek; İbn-i Hacer, es-Sevaiku’l-Muhrika: s.124/126; İbn-i Esir, en-Nihaye: 1/216 (Mektebetu’l-İslamiye baskısı); İbn-i Sad, Tabakat: 2/194; el-Mu’cemu’l-Kebir: 3/64,65, H.2678, H.2681, H.2683; Nesai, Hasais: 15/79 (Mahmudi baskısı); el-Kunduzi el-Hanefi, Yenabi’ül Mevedde: s.40]

"ALİ BENİM KARDEŞİM, VASİM VE İÇİNİZDE HALİFEMDİR. ONU DİNLEYİN VE ONA İTAAT EDİN."
Sünni Kaynaklar;
Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned: 1/159; Nesai, Hasais-Aleviye:s.6; Kenz'ul Ummal:13/131; Taberi Tarih'üt: 2/6; el-askalani, el-İsabe fı Temyiz es-sahabe: 1/217,cz:2; el-Suyuti, Cami'ül Ahadis:16/251; İbn-i-Esir, el-Kamil fıt-Tarih: 1/487; Tefsir'ül Hazen: 3/371; İbn-i Kesir, el-Bidayetü ven-Nihaye:3/352; İbn-i Ebil Hadit, Şerh-u Nehc'ül Beleğa: 13/211; el-Haskani, Şevahid'üt Tenzil:1/311; İbn-i Teymiye, Minhac’üs Sünnet: 4/80; Siret’ül Halebi: 1/304.

“HER KİM BENİM GİBİ YAŞAMAYI, BENİM GİBİ ÖLMEYİ VE ALLAH’IN BANA VADETTİĞİ EBEDİ CENNETTE OLMAYI İSTERSE Ali’NİN VELAYETİNİ KABUL ETSİN. ÇÜNKÜ; ALİ SİZLERİ HİDAYETTEN ÇIKARMAZ VE SAPIKLIĞA SÜRÜKLEMEZ.”
Sünni Kaynaklar;
Tabarani, Mücemu’l-Kebir: 5/194, H. 506; Hakim, Müstedrek: 3/128-139, H.4642; es.Simtayn: 1/55; Kenzü’l Ummal: 11/612, H.32959; İbn-i Hacer, Lisanu’l Mizan: 2/34; Muntahab’ul Kenz:5/32; İbn-i Asakir,Tarih-i Dimaşk:2/98

“EY İNSANLAR! FAZİLET, ŞEREF VE VELAYET RESULULLAH VE ZÜRRİYETİNE MAHSUSTUR. SAKIN BATIL YOLLARA SAPMAYIN.”
Sünni Kaynaklar;
İbn-i Mace, Sünen: 92; Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned: 1/151; Kenz’ul Ummal:11/614

"ALİ'NİN MUHABBETİ İMAN; BUĞZU İSE NİFAKTIR."
Sünni Kaynaklar:
Sahih-i Müslim: 1/48; Savaik'ul Muhrika: 73; Kenz'uI Ümmal:.5/105

“EHL-İ BEYT’İM GÖKTEKİ YILDIZLAR GİBİDİR; HANGİSİNE UYARSANIZ HİDAYETE KAVUŞURSUNUZ.” Sünni Kaynaklar;
Hakim Müstedrek:3/149; Münavi Künüzül: 2/133; Haceri Heytemi Sevaiği Muhrika:185

“EHL-İ BEYT NUHUN GEMİSİ GİBİDİR. BU GEMİYE BİNMEYEN HELAK OLUR!”
Sünni Kaynaklar;
Hâkim-Müstedrek:3/151; Ahmed ibn-i Hanbel, Müsned: 3/157; Tabarânî, el-Kebîr: H.2636-2638; Kenzu’l Ummal:2/94

“ALİ’Yİ MÜMİNDEN BAŞKASI SEVMEZ VE MÜNAFIKTAN BAŞKASI KİN GÜTMEZ!”
Sünni Kaynaklar;
Sahih-i Tirmizi: 13/168; Ahmed ibn-i Hanbel-Müsned:1/95

“BEN VE EHL-İ BEYTİM TÜM GÜNAHLARDAN MUTAHHARIZ.”
Sünni Kaynaklar;
Tefsir-i Alusi:22/14; Şevahidu’t-Tenzil: 2/49; ed-Dürrü’l-Mensur: 5/199; el-Bidaye ve’n Nihaye 2, b 8; Fethu’l Kadir: 4/280; Yenaibu’l-Mevedded: 1/59,1/348

“BEN İLMİN ŞEHRİYİM, ALİ ONUN KAPISIDIR. ŞEHRE GİRMEK İSTEYEN KAPIDAN GELMELİDİR.”
Sünni Kaynaklar;
Tirmizi: 4/374, H.3969; el-Müstedrek:3/136; Camiu’l-Usul: 9/473;Es-Savaikul Muhrika, İbn-i Hacer Eş-Şafi: 174

“ALİ BİN EBU TALİB’E İLMİN ONDA DOKUZU VERİLMİŞTİR. KALAN ONDA BİRİNE DE SİZİNLE ORTAK OLMUŞTUR.”
Sünni Kaynaklar;
Kenzü-l Ümmal: 5/156- 401

“KİM ZAMANININ İMAMINI TANIMADAN (BİAT ETMEDEN) ÖLÜRSE, CAHİLİYE ÖLÜMÜ ÜZERE ÖLÜR!” Sünni Kaynaklar;
Sahih-i Müslim:6/22; Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned:4/96; Sünen-i İbn-i Mace; H.4086

“KIYAMET KOPANA DEK VEYA HEPSİ KUREYŞTEN OLAN ON İKİ İMAM (HALİFE) GELİP GEÇİNCEYE KADAR İSLAM AZİZ OLACAK VE AYAKTA KALACAKTIR.”
Sünni Kaynaklar;
Ahmed İbn-i Hanbel, Müsned: 5/86-90-92-101-106-108; Sahih-i Buhari:, 4/165; Kenz-ül Ummal:13/26-28; Sahih-i Müslim:6/3; Müstedrek-üs Sahihayn: 3/617; Tirmizî, Fiten: 46/2224; Sünen-i Ebi Davud: 3/106; Suyuti, Tarih-ul Hulefa: s.10

“ALİ, FATIMA, HASAN VE HÜSEYİN (EHL-İ BEYT)’LE SAVAŞAN KİMSELERLE SAVAŞIR, BARIŞTIĞI KİMSELERLE BARIŞIRIM.”
Sünni Kaynaklar; Sünen-i Tirmizi, Menakıp: H.3870]

"EY ALİ, SEN HEM DÜNYADA EFENDİ VE BÜYÜKSÜN, HEM DE AHİRETTE. SENİ SEVEN BENİ SEVMİŞTİR; SANA BUĞZEDEN BANA BUĞZETMİŞTİR. SENİN DOSTUN ALLAH'IN DOSTUDUR; SENİN GAZABINLA ALLAH GAZAP EDER. SANA BUĞZEDENE EYVAHLAR OLSUN”
Sünni Kaynaklar;
Hakim, Müstedrek: 3/128; Nur'uI Ebsar-ı şeblenci: s.73; Yenabiu'l Mevedde: s.205; Riyaz'un Nazira: 2/165

“BİLİN Kİ KİM, ÂL-İ MUHAMMED (EHL-İ BEYT)’İN SEVGİSİ ÜZERE (ONLARIN HALLERİYLE HALLENEREK) ÖLÜRSE ŞEHİT OLARAK ÖLMÜŞTÜR.”
Sünni Kaynaklar;
Zemahşerî, el-Keşşaf:3/220-221; Sa'lebi, el-Kebir" tefsir (Meveddet ayetinin tefsiri); Fahri Razi, el-Kebir: 7/405; İhkak'uI Hak:9/486]

“ALLAHIM BUNLAR BENİM EHL-İ BEYTİMDİR. ALLAHIM ONLARA DOST OLANA DOST OL, DÜŞMAN OLANA DÜŞMAN OL.”
Sünni Kaynaklar;
Buhari, Tarihi Kebir: 2/166-167

“CANIMI ELİNDE BULUNDURANA YEMİN EDERİMKİ, ALLAH BİZ EHL-İ BEYT’E DÜŞMANLIK EDEN KİŞİYİ MUTLAK CEHENNEMİN İÇİNE GÖNDERECEK.”
Sünni Kaynaklar;
Hakim, Mustedrek: 4/352; Nezmu Dureri’s - Simtayn: s.106; Şevahidu’t-Tenzil: 1/150

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 05-28-2018, 06:51
alinin mezlumesi alinin mezlumesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

alinin mezlumesi is an unknown quantity at this point

Resulullah sallallahu aleyhi ve alih'ten sonra Ali aleyhisselam'ın velayetini tabi olmayanlar Peygamber'e itaatte kusurlu olanlardır. Dinin temeli Allah'a, Resulune ve O'ndan sonraki hidayet İmamlarına tabi olmak ve onların düşmanlarından beri olmaktır._

*Resulullah (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurdular:

_"Kim subhanellah derse, Allah bunun için ona cennette bir ağaç diker._

_Kim elhamdülillah derse, Allah bundan dolayı ona cennette bir ağaç diker._

_Kim la ilahe illallah derse, Allah bundan dolayı ona cennette bir ağaç diker._

_Kim Allahu Ekber derse, Allah bundan dolayı ona cennette bir ağaç diker."_

Kureyşli bir adam, "Ya Resulallah (sallallahu aleyhi ve alih)! Bizim cennette ağacımız ne de çoktur!" dedi. _Peygamber (sallallahu aleyhi ve alih)_, "Evet ama, ateş göndererek onları yakmaktan sakının. İşte bunun için Allah Teala,

"Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygamber!e itaat edin ve yaptıklarınızı boşa çıkarmayın."* buyuruyor." (Muhammed Suresi 33. Ayet)

Kaynak:
Nurru's-Sekaleyn Tefsiri, c.5, s.45 Sevabu'I-A'mal kitabından naklen. Bu hadis, İmam Mu-hammed Bakır aleyhisselam yoluyla nakledilmiştir.
Alt 05-30-2018, 12:03
Es-Selam Es-Selam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

Es-Selam is an unknown quantity at this point

Birgün Ömer İbni hattap, Peygamber (saa) mescidine girdi ve Peygamber (s.a.v.v) ile Ali'nin (as) mescitte oturduğunu gördü.

Onlara (as) yaklaşarak dedi: Ey Allahın Resulu! Siz “Ebu Zerrden daha doğru konuşan kimse yoktur” dememişmiydiniz?

Resulullah (saa) buyurdu: “Evet, demişim.”

Ömer dedi: Peki ben Ebu Zerrden sizi sorduğumda, mescitte olduğunuzu dedi. Tekmidir yoksa yanında kimse varmı diye sorunca, yanında bir kimse var ama ben onu tanımıyorum dedi. Halbuki onun “tanımıyorum” dediyi şahıs Ali'dir(as)!

Resulullah (as) buyurdu: “Ey Ömer! Hakikatende Ebu Zerr doğru demiştir. (Ali a.s-a işaret ederek) Bu yanımdaki öyle bir şahıstır ki, Onu Allahtan ve Resulundan başka hiçkimse (kamil olarak) tanımadı.”

(Şeyh Recep el-Bursi “Meşariku Envarul-Yakin fii esrari Emirel-Mu`minin” kitabı, sayfa 112. Neşriyyat: “Muessisetu Alemi lil-Matbuat” Beyrut-Lübnan)
Alt 06-01-2018, 08:43
SALİH KUL SALİH KUL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

SALİH KUL is on a distinguished road

Abdullah İbn Abbâs, Rasulullah'tan saa nakletmiştir; buyurdu: "Kim benden sonra Ali'nin (As) imâmetini inkâr ederse, benim hayatımda benim nübüvvetimi inkâr eden kimse gibi olur;
kim de benim nübüvvetimi inkâr ederse, aziz ve yüce Rabb'inin rubûbiyetini inkâr eden kimse gibi olur."

Kaynak:
Bihârü'l-Envâr, c.38, s.109 ...

Seçenekler
Stil