aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | HİLAFET | HİLAFET-VELAYET

Seçenekler Stil
Alt 05-21-2009, 03:23
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Lightbulb Aliyyenveliyullah İki Şehadetin Yanında İlan Edilmesi

ALİYYEN VELİYULLAH VE MÜSLÜMAN OLURKEN DİĞER İKİ ŞEHADETİN YANINDA İLAN EDİLMESİ...
Bu manayı hz. Resulullah sas ın vefatından sonra diğer dinlerden gelip Hz. Ali a.s ın nuru ve lütfu ile müslüman olanların diğer iki şehadetin yanında ilan ettiklerini göreceğiz...

Bu konudaki örnekler ve şahitler.....

1. Resulullahın şehadet gününde Davud peygamberin evlatlarından olan bir yahudi Medine-i Münevvere ‘ ye gelir ve Resulullah ‘ ın kendısınden sonraki halife ve vasisi ni sorar.....

Peygamberin mescidinden halkın gözü önünde Hz. Ali a.s “ Uzat elini “ dedikten sonra dedi ki : “ Ben şehadet ederim ki Allah birdir , Muhammed onun resuludur ve Musanın müjdelediği insan odur... Şehadet ederim ki sen bu ümmetin alimisin ve Resulullahın vasisisin... Dedi ki : Hz. Ali ona dinin hükümlerini öğretti.....
( Gaybet-i Numani sf. 101 30 . hadis...)

2. Bir yahudinin Ebu Bekir ‘ e gelerek ona bir takım sorular sorup onun cevap verememesi üzerine sorularını Hz. Ali a.s ‘ a sormuş.... Yahudi müslümanlığını ilan ederek Hz. Ali ‘ ye şöyle arzetti : Elini Uzat! Ben Şehadet ederim ki Allah ‘ tan başka ilah yoktur , ve Muhammed saa onun resuludur ve şehadet ederim ki sen onun gerçek halifesi ve varisisin... Allah sana islamın en hayırlı hediyesini versin.... O sırada halkın sesi yukseldı ve Ebu Bekir dedi ki : Ey zorlukları gideren ey Ali sen kederleri sevince çevirensin... Daha sonra Ebu Bekir mimbere çıkarak dedi ki : Beni azledin , beni azledin , beni azledin , Ali içinizde olduğu sürece ben sizin en hayırlınız değilim... Dedi ki : O sırada Ömer ileri gelerek dedi ki : Bu sözü söyleme ey Ebu Bekir! Biz sana kendimiz için razı olduk. Daha sonra onu mimberden indirdi...
( Bihar ul Envar c. 10 sf. 27 , 28 14 . hadisten...)

3. İbni Abbas ‘ ın rivayetine göre yahudilerin önderlerinden olan iki kardeş Resulullah sas sorar ve onun dunyadan göçtüğü haberini alırlar ...Daha sonra diyor ki : Yahudiler Hz. Ali a.s ‘ ın önünde müslümanlıklarını ilan ederek dediler ki : Şehadet ederiz ki Allah ‘ tan başka ilah yoktur. Muhammed onun resuludur. Ve şehadet ederiz ki sen Muhammed ‘ in gerçek vasisisin. Bu ikisi hep Hz. Ali ile birlikte oldular taaki biri Cemel savaşında Basrada diğeri ise Sıffin ‘ de şehit oldular...
( Bihar ul Envar c. 10 sf. 5 1. hadisi “ Hisal “ den...)

4. Rum diyarından gelen bir kafilenin içindeki rahibin Ebu Bekir döneminde ona bir takım sorular sorması ve onun her zaman ki gibi sorulara cevap verememesi daha sonra da Hz. Ali ‘ nin gelişini nakleden rivayette şöyle der...
Rahip ayağa kalkarak boynundaki haçı parçalayarak Hz. Ali ‘ nın başından ve iki gözünün arasından öptü ve islamını halkın içinde ilan etti ve Ebu Bekir ile taraftarlarının da olduğu o mekanda şöyle dedi : Şehadet ederim ki Allah birdir. Ve Muhammed onun resuludur, Ve şehadet ederim ki sen halifesin ve bu ümmetin emînisin ve din ve hikmet madeni ve hüccet nehrinin kaynağısın...

Senin adını Tevratta Elya olarak okudum , incilde İlya ve Kuranda da Ali ‘ dir. Eski kitaplarda “ Haydar “ dır... Seni peygamberden sonra vasi olarak gördüm ve emirlik için veli olarak gördüm... Sen bu halifelik makamına diğerlerinden daha layıksın... Söyle bana seninle bu kavim arasında ne olduda böyle oldu ?.....

( ihticac-ı Tebersi c. 1 sf. 207....)

İmam Cafer Sadık (as) buyurdu:
Allahın ilk önce adını zikrettiği aile biziz. Gökleri ve yeri yaratırken bir münâdi şöyle seslendi :
Şehadet ederim ki Allahtan başka ilah yoktur ( üç kez)
Şehadet ederim ki Muhammed O'nun resulüdür (üç kez)
Şehadet ederim ki Ali Allahın gerçek velisidir. ( üç kez)

El-Kafi c. 1 sf. 441. 8. nci hadis.

İmam ali (aleyhisselam) buyurdu: Allah arşı yarattığında arş bir türlü sakinleşmedi. Tâ ki sonunda üzerine nur ile yazdılar :
Lailahe illlallah. Muhammeden Resulullah. Aliyyen Veliyyullah.

( Bihar ul Envar c 25 )

Peygamber efendimiz hz. Muhammed, Allah’ın duası ve selamı ona ve tertemiz Ehli Beytine olsun, buyurdu ki:

“ Müjdeleyici olarak beni gönderene yemin olsun ki, ‘Arş (en yüce yer), Kürsi (en yüce makam) , Felek (alem) , gökler ve yeryüzünün üzerine şayet: “ Allah’tan başka bir ilah yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir ve Ali müminlerin emir sahibidir”, yazılmasaydı hiç biri varlığını sürdüremezdi. Şanı yüce Allah beni makamına aldığında ve bana lütfu ile hitap ettiğinde dedi ki: “Ey Muhammed !” Ben de dedim ki: Buyur, emrindeyim ! Bunun üzerine bana buyurdu ki: “Ben Mahmud’um, sen de Muhammed’sin, senin ismini benim ismimden kıldım ve seni bütün var ettiklerimin üzerine faziletli kıldım. Kullarımı dinime doğru hidayet etmesi için kardeşin Ali’yi onların üzerine tayin et ! Ey Muhammed, Ali’yi müminlerin emir sahibi olarak kıldım. Her kim onun üzerine emir sahipliği yapmaya yeltenirse o kişiyi lanet ettim. Her kim Ali’ye karşı muhalif olursa azabımı tadacaktır. Ey Muhammed ! Ben, Ali’yi müslümanların imamı kıldım. Onun önüne geçeni aşağılık kılacağım ve ona karşı asi olanı da hapsedeceğim. Ali , vasilerin seyyidi, elleri ve ayakları temiz olanların önderi ve bütün yaratılmışların üzerine hüccetimdir.”
Kaynaklar:
Seyyid bin Tâvûs “El-Tahsin” s: 567 ve “El-Yakin” s: 239
Muhammed bin Hasan el-Hurr el-‘Âmili “Cevâhir el-Sunniye” s: 300
Seyyid Hâşim el-Bahrâni “ Medinet’ul-Me’âciz” c: 2, s: 401-402 ve “Ğâyet el-Merâm” c: 1, s: 68 , 158-159 / c: 2, s: 179 / c: 6, s: 174
Mecliysi “Bihâr’ul-Envâr” c: 27, s: 8 / c: 37 , s: 338 / c: 38 , s: 121
Şerefuddin el-Huseyni “Te’vil el-Âyât” c: 1 , s: 187

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 05-21-2009, 03:28
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Üç Şehadeteyin Yaratılışın Evvelinde

Üç Şehadeteyin Yaratılışın Evvelinde

عن سنان بن طریف عن ابی عبدالله الصادق علیه السلام قال قال: انّا اوّل اهل بیت نوّه الله باسمائنا انّه لما خلق الله السماوات والارض امر منادیا فنادی: «اشهد ان لا اله الا الله» ثلاثا؛ «اشهد انّ محمّدا رسول الله» ثلاثا؛ «اشهد انّ علیّا امیرالمؤمنین حقا» ثلاثا.
Sinan ibn Turayf (Tarif) Ebi Ebdillah İmam Cafer Es-Sadiqdan (a.s) naql edir ki, buyurdu: Biz ilk aileyiz ki, Allah bizim adlarımızı meşhur etdi. Allah gökleri ve yeri yaratdığı zaman Çağrıcıya emr etdi ki, feryad etsin: Üç defa "Eşhedu en la ilahe illallah" , üç defa "Eşhedu enne Muhemmeden rasulullah" ve üç defa "Eşhedu enne Aliyyen Emirul Mu'minine heqqa".
��امالى الصدوق ، المجلس ٨٨ ، الصفحة ٤٣١ ، حديث ٤
Emali Es-Saduq , 88-ci meclis , sah.431 , hadis 4
Kitabın Linki:
http://yon.ir/2pqZ
https://telegram.me/muhibbahlalbait

Aliyyen veliyullah ile ilgili olarak meşhur bir hadisi nakleden Kasım şöyle diyor...

İmam caferi sadık a.s ‘ a söyle arzettim...
Halk söyle bir rivayet nakledıyor : Peygamber miraca cıktığında arşta şöyle yazılı olduğunu görmüş...
Lailahe illallah Muhammedun Resulullah , Ebu Bekir Sıddık !
İmam caferi sadık a.s buyurdu ki ....
Fesübhanallah!
Sonunda herseyle birlikte bunuda mı değiştirdiler ? dedim ki Evet!
Buyurdu ki : Allah arşı yarattığı zaman üzerine şöyle yazdı...
Lailahe illallah , Muhammedun Resulullah , Aliyyen emirulmumının...
Allah suyu yarattığında onun mecrasına şöyle yazdı...
Allah kürsüyü yarattığında onun direklerine şöyle yazdı...
Allah levhayı yarattığında üzerine şöyle yazdı...
Allah israfili yarattığında alnına şöyle yazdı...
Allah Cebraili yarattığında kanatlarına şöyle yazdı...
Allah gökleri yarattığında onun etrafına şöyle yazdı...
Allah yerleri yarattığında onun katlarına şöyle yazdı...
Allah dağları yarattığında onun zirvelerine şöyle yazdı...
Allah Güneşi yarattığında üzerine şöyle yazdı...
Allah ay ‘ ı yarattığında üzerine şöyle yazdı...
İşte o ayın üzerinde gördüğünüz siyahlıklarda odur...

İçinizden her kim Lailahe illallah , Muhammedun Resulullah derse , mutlaka Aliyyen emirulmumının de demelidir...

bu meshur hadisin kaynağı :
El ihticac ( Tebersi ) c1 sayfa 158

Alt 05-21-2009, 03:29
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Üçüncü Şehadet

İmam Caferi Sadık(as)şöyle buyurdu:Sizlerden her kim her vakit; Lailahe İllallah, Muhammeden Resulullah derse şöyle demeside vacip ve gereklidir: AliyyunEmir-el Müminine Veliyullah
Bihar-ul Envar c. 27 s. 1

الطبرسي في الإحتجاج: روى القاسم بن معاوية قال: قلت لأبي عبدالله عليه السلام: هؤلاء يروون حديثا في معراجهم أنه لما أسري برسول الله صلى الله عليه و آله و سلم رأى على العرش مكتوبا: لا إله إلا الله محمد رسول الله أبو بكر الصديق فقال عليه السلام: سبحان الله غيروا كل شيء حتى هذا قلت: نعم قال عليه السلام: إن الله عز و جل لما خلق العرش كتب عليه: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل الماء كتب في مجراه: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل الكرسي كتب على قوائمه: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل اللوح كتب فيه: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل إسرافيل كتب على جبهته: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل جبرائيل كتب على جناحيه: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل السماوات كتب في أكنافها: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل الأرضين كتب في أطباقها: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل الجبال كتب في رؤوسها: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل الشمس كتب الله عز و جل عليها: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و لما خلق الله عز و جل القمر كتب عليه: لا إله إلا الله محمد رسول الله علي أمير المؤمنين و هذا هو السواد الذي ترونه في القمر فإذا قال أحدكم: لا إله إلا الله محمد رسول الله فليقل: علي أمير المؤمنين. المصدر: مدينة المعاجز ج 1، ص 355.
Tabersi İhticac’ında Kasım ibni Muaviye’den şöyle rivayet eder: İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arz ettim: Bunlar miracla ilgili bir hadis rivayet ediyorlar. Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi miraca götürüldüğünde arşın üstünde La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Ebu Bekir Sıddık yazılmış olduğunu gördü. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Subhanallah! Her şeyi değiştirdiler, bunu da mı değiştirdiler? Evet diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah Azze ve Celle Arşı yarattığında üstüne: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle suyu yarattığında aktığı yere: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle Kursiyi yarattığında sütünlarına: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle Levhayı yarattığında ona: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle İsrafil’i yarattığında alnına: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle Cebrail’i yarattığında kanatlarına: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle gökleri yarattığında yanları ve taraflarına: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle yerleri yarattığında tabakalarına: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle dağları yarattığında zirvelerine: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle güneşi yarattığında Allah Azze ve Celle üstüne: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Allah Azze ve Celle ayı yarattığında üstüne: La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah Aliyyun Emirul Muminin yazdı. Ayın üstünde gördüğünüz siyahlık o yazıdır. Sizden birisi La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah derse peşinden Aliyyun Emirul Muminin desin.
Kaynak: Medinetul Meaciz c. 1 s. 355.
عن أبي جعفر عليه السلام أن الشيطان إذا سمع مناديا ينادي يا محمد يا على ذاب كما يذوب الرصاص. الوسائل 21/394
İmam Ebu Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Şeytan ya Ali! Ya Muhammed! Diyen birisini işitirse kurşunun eridiği gibi erir.

Kaynak: Vesail Şia. c. 21 s. 394

Sünni alimlerinden Abdullah Meraği el Mısri “Es Selafe fi emril Hilafe” adlı kitabında şöyle rivayet eder:

“Selman-ı Fârisî ezan ve kamette peygamber sallallahu aleyhi ve sellem zamanında Muhammeden Resulullah’dan sonra Ali’nin velayetine dâir şehadet getirdi. Adamın biri de Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzuruna gelerek şöyle dedi: Ya Resulullah! Bugün daha önce duymadığım bir şeyi duydum?

O hazret buyurdu ki: Nedir o işittiğin?

Dedi ki: Selman ezanda senin risaletine şehadetten sonra Ali’nin velayetin dair şehadet getirdi. Resulullah da buyurdu ki: “Hayırlı bir söz işitmişsin.”

bir örnek daha: Adı geçen alim aynı kitabında şöyle rivayet ediyor;
“Adamın biri Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem’in huzuruna gelerek dedi ki; Ebu Zerr ezanda senin risaletine şehadetten sonra Ali’nin velayetin dair şehadet getirdi ve dedi ki; Eşhedu enne Aliyyen Veliyyullah.
Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem de buyurdu ki; Ebu Zerr’in dediği gibidir. Gadir-i Hum’da ki sözümü unuttunuz mu? Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır. Her kim bunu bozarsa kendi aleyhine bozmuş olur.”

Bu iki rivayeti nakleden bazı alimler;
1. Şeyh Abdünnebi el Iraki “Ezan ve kamet hakkındaki Sırr ul Hidaye adlı kitabında sf 45.
2. Ş. Rıza Üstâdi “Kelimatul A’lam Havleş Şehadetis Sâlise” adlı kitabında 55 rakamının altında.
3. Şeyh Ahmed Rah...mani el Hemedâni “El İmam Ali bin Ebi Talib” adlı kitabında sf 45 12 ve 13. hadisler.
4. Seyyid Muhammed İbrahim el Muvahhid “Sırr ul İman” sf 7 ve 8 de Ebu Zerr aleyhisselam’dan rivayet eder.
5. Seyyid Muhammed Ali el Burücerdi “Cevahir ul Vilaye der Hilafet ve Velayeti Teşrii ve Tekvini-yi
Çehardeh Ma’sum aleyhimusselam” sf 380 de.
6. Şeyh Muhammed bin Molla İbrahim el Muzafferi “Şehadeti Sâlise der Ezan ve İqame” sf 34 ila 37.
7. Şeyh Ali Ekber Mehdi Pûr Tebrizi “Ceziret ul Hadrâ” sf 205 ve 206.
Ayrıca tüm bu alimlerin yanı sıra Şeyh Abdünnebi el Irâki r.a. bazı güvenilir muhaddislerden Muhammed Tâhâ
Necef (r.a.) ve Mirza Hâdi Hatip el Horasanî (r.a.) ‘den Necef-i Eşref te aynı rivayetleri nakleder.

Alt 05-25-2009, 04:54
ali-veliyullah ali-veliyullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

ali-veliyullah is on a distinguished road

...Mü'minlerin Emiri İmam Ali (as) diyorki:
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
"Cennete ancak İmamları tanıyan ve onlar tarafından tanınan girebilir. Cehenneme de ancak onları inkar eden ve onların
inkar ettikleri atılır."

Imam Ali (as) Nehcul Belağa, Hutbe:152
Alt 11-27-2015, 05:10
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

El Katre Seyit Ali Müstenbit diyor ki: İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'a ait bu bölümü, İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'ın namaz kılarken okuduğu teşehhüt ile bitireceğiz.Çünkü bazı cahil ve nütfesinde haram olan bazı insanların, Ezan ve İkame'de" Aliyyen veliyullah" şehadetini inkar ettiklerini duyuyorum. Onlar; böyle bir şeyin olmadığını ve bunun işkalli olduğunu söylemekteler. Halbuki Şeyh Tabersi, El-İhticac kitabında İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'dan şu hadisi nakletmiştir. İmam aleyhisselam şöyle buyurmuştur. Sizden herkim La ilahe illallah Muhammeden Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi vesellem derse hemen devamında Aliyyen Emir-el Mu'minin veliyullah aleyhisselam demelidir."
( El-İhticac.c.1 s.230: Bihar-ul Envar.c.27 s.1.has.1)

Şeyh Seyit Ali Müstenbit diyor ki: İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'ın namazda okuduğu bu teşehhüdü naklediyorum. Çünkü nakledeceğim teşehhüdün manasında hudutsuz güzellikler ve üstün değerler bulunmaktadır. Bunun akıl sahipleri için çok büyük faydası olacağına inanıyorum. Çok manidardır ki Allame Nuri, bundan gaflet ederek bu teşehhüdü el-Müstedrek kitabında zikretmemiştir. Bunu Allame Meclisi,Fıkh-i Meclisi diye meşhur olan kitabında 29. sayfasında nakletmiştir. Ebu Basir, İmam Cafer Sadık Aleyhisselam'dan bu teşehhüdün şu şekilde okunması gerektiğini nakletmiştir." Bismillah ve billah. Velhamdulillah. Ve heyrul esma-i kullihalillah. Eşhedu enla ilahe illallah. Vahdehu la şerikeleh ve eşhedu enne Muhammeden sallallahu aleyhi ve alihabduhu ve resuluh. Erselehu bil hakki beşiren ve neziren beyne yedeyisae. Ve eşhedu enne rabbi ni'mel rab ve enne Muhammeden sallallahu aleyhi ve alihi ni'mel resul. Ve enne aliyyen ni'mel vasi ve ni'mel İmam. Allahumme salli ela muhammedin ve ali muhammed. Ve tekabbel şefaetehu fi ummetihi verfa derecetehu elhamdulillahi rabbil alemin."
kaynak: El Katre Seyit Ali Müstenbit. s. 535.

Alt 11-30-2015, 02:40
elif gibi elif gibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

elif gibi is an unknown quantity at this point

Resulullah (saa) şöyle buyurdu: “Allah gökleri ve yeryüzünü yarattığında onları davet etti ve onlar icabet edince onlara benim peygamberliğimi ve Ali bin Ebi Talib’in velayetini arz etti. Gökler ve yeryüzü benim peygamberliğimi ve Ali’nin velayetini kabul ettiler. Sonra halkı yarattı ve bana ve Ali’ye dinin emirlerini intikal etti. Mutlu olanlar, ancak bizimle mutlu olanlardır ve kötü olanlar ise ancak bize karşı kötülük edenlerdir. Ben ve Ali, Allah'ın helalini ve haramını bildirenleriz.”(Menakıb-ı Hüvarezmi s.80 / Enis Emir "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s.473-474)...

Seçenekler
Stil