aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | İSLAM KÜTÜPHANESİ | İSLAMİ KİTAPLAR

Seçenekler Stil
Alt 01-24-2016, 07:01
ebuzer rebezede ebuzer rebezede isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

ebuzer rebezede is an unknown quantity at this point
Standart Besairul Deracat

İlim Talep Etmek

İmam Ali Aleyhisselam buyurmuştur: İlim talep etmek Allahu Tealanın farzlarından bir farzdır.

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurmuştur: İlim talep etmek Allahu Tealanın farz ettiklerindendir.

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam, İmam Ali Aleyhisselamdan ve O da Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden buyurmuştur: İlim talep etmek her Müslümana farzdır.

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurmuştur: Bütün hallerde (durum ne olursa olsun) ilim talep edip öğrenmek farzdır.

Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellem buyurmuştur: İlim taleb etmek her Müslüman’a farzdır. Gerçekten de Allahu Teâlâ ilim talep edenleri, peşinden koşup öğrenenleri sever.
Alt 01-24-2016, 07:05
Uzman Üye

Hayır Öğreten

Ebu Besir naklediyor; İmam Caferi Sadık Aleyhisselamdan duydum, O buyurdu: Her kim bir hayır öğretse ona hayra amel edenin mükâfatı verilir. Ebu Besir arz etti; o öğrettiği kişi bir başkasına öğretse o zamanda mükâfat alır mı? İmam Aleyhisselam buyurdu: Eğer o öğrettiği kişi diğer insanların tamamına öğretse dahi o öğreten ilk kişi her birinden aynı oranda mükâfat alır. Ebu Besir arz etti; Bu ilk kişi ölse mükâfatı devam eder mi? İmam Aleyhisselam buyurdu: Ölse de aynıdır.

Alimin Mükafatı

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam İmam Ali Aleyhisselamdan buyurdu: Âlim olan müminin mükâfatı, Allahın yolunda mücadeleye kalkmış oruçlu kimseden daha büyüktür. O öldüğünde kıyamete kadar telafi edilemeyen bir kayıp, kapatılamayan bir çukur oluşur.

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyurdu: Sizden ilim öğrenen kişinin mükâfatı ilim öğreten kişinin mükâfatı gibidir. Öğretenin artı bir fazileti vardır. İlmi, ilmin hamillerinden (taşıyıcılarından) öğrenin. Âlimlerin size öğrettiği gibi sizde kardeşlerinize öğretin.

Alim ve Öğrencisi

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden buyurdu: Âlim ve öğrenci mükâfatta, sevapta ortaktırlar. Âlimin iki, öğrencinin ise bir mükâfatı vardır. Bu ikisinin dışındakilerde hayır yoktur.

İlim Talipleri

İmam Ali Aleyhisselam buyurdu: İlim taliplerine göğün ortasından gelen yetmiş bin melek eşlik eder. Onlar derler ki; “Rabbi Salli ela Muhammed ve âli Muhammed.”

İlim Talebi

Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellem buyurdu: Allahu Teâlâ bana vahyetti; “Her kim ilim talebinde bir yola düşerse cennet yolu ona kolaylaştırılır.”

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyurdu: Yeryüzündeki canlılar, denizdeki balıklar ve Allahu Tealanın göğünde ve arzında büyük küçük her şey ilim talibi için bağışlanma dilerler.

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyurdu: Yeryüzündeki bütün canlılar ve denizdeki balıklar ilim talibine salât ve selam gönderir.

İlim Talep Etmek

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam babası İmam Muhammed Baqır Aleyhisselamdan O da Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden buyurmuştur: Her kim ilim talep ederek bir yola düşerse Allahu Teâlâ cennete giden yolu ona verir. İlim talibinin önüne melekler kanatlarını sererler, ondan razı oldukları için. Göklerde ve yerde olanlar hatta denizdeki balıklar ilim talibi için istiğfar ederler.(Bağışlanma dilerler) Âlimin abidden üstünlüğü dolunayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin varisleridir. Zira peygamberler altın ve gümüş değil ilim miras bırakırlar. (Her kim o ilimden alırsa çokça bir haz almış olur) “Bu kısım Biharul Envardan izafe edilmiştir.”

Alim ve Öğrenci
İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden buyurmuştur: Karada yaşayanlar, denizdeki canlılar ve balıklar, havada yaşayan ruh sahibi canlılar, göklerde ve yerde olanların tamamı, hayrı öğreten kişi için bağışlanma dilerler. Âlim ve öğrenci sevap açısından eşittirler. Bu ikisi kıyamet günü yan yana, omuz omuza birbirlerine benzer halde gelirler.
Alt 01-24-2016, 07:08
Uzman Üye

Alimin üstünlüğü

Âlimin Abide Olan Üstünlüğü Babı

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyurdu: İlminden faydalanılan âlim, yetmiş bin abidin ibadetinden daha faziletlidir.

Resulu için de beyan edip açıklamıştır..

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyurdu: Allahu Teâlâ kıyamete kadar ümmetin ihtiyacı olan her şeyi kitabında nazil etmiş ve Resulu için de beyan edip açıklamıştır. Her şey için bir sınır ve ölçü koymuştur. Ve ona yönlendiren bir delil karar kılmıştır.

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyurdu: Allahu Teâlâ kıyamete kadar ümmetin ihtiyacı olan her şeyi kitabında nazil etmiş ve Resulu için de beyan edip açıklamıştır. Her şey için bir sınır ve ölçü koymuştur. Ve ona yönlendiren bir delil karar kılmıştır.

Tanımak

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurdu: Allahu Teâlâ işleri sebepsiz yapmaktan imtina eder. Her şey için bir sebep, her sebep için bir şerh, her şerh için bir anahtar, her anahtar için bir ilim, her ilim içinse natık olan bir kapı karar kılmıştır. O’nu tanıyan Allahı tanır, O’nu inkâr eden Allahı inkâr eder. O, (tanınması gereken kapı) Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellem ve biziz.

Alimi tanıyan Allah’ı tanır

Âlimi Tanıyan Allahı Tanır. Onu inkâr eden Allahı İnkâr Eder. Ancak Âlimle Allahı Tanımaya Muvaffak Olunur Babı

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurdu: Allahu Teâlâ sebepsiz iş yapmaktan imtina eder. Her bir sebep için şerh (açıklama), her şerh için ilim, her ilim için natık (konuşan) olan bir kapı karar kılmıştır. O’nu tanıyan, O’nu (Allahu Tealayı) tanımış, O’na cahil olanda O’na (Allahu Tealaya) cahil olmuştur. O, (tanınması gereken kapı) Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellem ve biziz.

İlim Öğretme

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden buyurmuştur: Bir kişi kıyamet günü birbiri üzerine yığılmış bulutlar ve göğe yükselmiş büyük dağlar kadar iyilikle gelir arz eder ki; Ey Rabbim bütün bunlar nereden geldi? Oysa ben amel etmemiştim. Rab buyurur; bunlar senin insanlara öğrettiğin ilmindir. Senden sonra bunlara amel edildi.

Alim ve Öğrenci

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurdu: Âlim ve öğrenci mükâfatta aynı seviyededir.

İlim Talibi

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyurdu: Gecesini, gündüzünü ilim talebinde geçiren kişi Allahın rahmetine dalmış olur.

Hayır Öğreten

Ebu Besir naklediyor; İmam Caferi Sadık Aleyhisselamdan duydum, O buyurdu: Her kim bir hayır öğretse ona hayra amel edenin mükâfatı verilir. Ebu Besir arz etti; o öğrettiği kişi bir başkasına öğretse o zamanda mükâfat alır mı? İmam Aleyhisselam buyurdu: Eğer o öğrettiği kişi diğer insanların tamamına öğretse dahi o öğreten ilk kişi her birinden aynı oranda mükâfat alır. Ebu Besir arz etti; Bu ilk kişi ölse mükâfatı devam eder mi? İmam Aleyhisselam buyurdu: Ölse de aynıdır.

İlim Talibi

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurdu: Yeryüzünün canlıları ve denizdeki balıklar ilim talibine salât ve selam ederler.
Alt 01-24-2016, 07:11
Uzman Üye

Alim ve Abid

İmam Caferi Sadık Aleyhisselama arz olundu: İki kişi, birisi dinde derin düşünce sahibi ve hadis rivayet ediyor diğeri ise abid, ibadetle meşgul ama hadis rivayet etmiyor. İmam Aleyhisselam buyurdu: Dinde derin düşünceli olup hadis rivayet eden kişi, derin düşünce sahibi olmayan ve hadis rivayet etmeyen bin abidden daha üstündür.

Alim, abid ve zahid.

İmam Caferi Sadık aleyhisselam buyurmuştur: Alim, bin abid ve bin zahid den (dünya sevgisini kalbinden çıkaran kimse) üstündür. Sonra buyurdu: Alimin faydalanılmakta olan ilmi, yetmiş bin abidin ibadetinden daha üstündür.

Dinde derin düşünce..

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyuruyor: Dinde derin düşünce sahibinin bir rekat namazı abidin yetmiş bin rekat namazından daha üstündür.

Alim ve Abid

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurmuştur: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellem şöyle buyurmuştur. Âlimin abide olan üstünlüğü Güneş’in yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Abidin de abid olmayana göre üstünlüğü Ay’ın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir.

Abid ve Alim

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyurmuştur: Kıyamet günü olduğunda Allah Azze ve Celle, âlimi ve abidi haşreder. Bu ikisi Allah Azze ve Cellenin huzurunda dururlar. Allah Azze ve Celle abide buyurur: ‘’ Git cennete’’ . Âlime ise ‘’ dur ’’ denilir. İnsanlara güzel öğretilerinle ve edebinle şefaat et.

Alim ve abid

İmam Caferi Sadık Aleyhisselama arz olundu. Sizin hadislerinizi nakleden ve bu hadisleri insanlara dağıtan ve sizin Şiilerinizin kalbine yerleşmesini sağlayan kişi, diğer tarafta sizin Şiilerinizden olan ve ibadetle meşgul olup bu tebligatı yapmayan kişi, bu ikisinden hangisi daha üstündür. İmam Aleyhisselam buyurdu: Bizim hadisimizi nakleden, insanlara tebliğ edip Şiilerimizin kalbine yerleşmesini sağlayan kişi bin abidden daha üstündür.

Dinde Derin Düşünce

İmam Muhammed Baqır Aleyhisselam buyuruyor: Dinde derin düşünce sahibi olan kimse, şeytana bin abidden daha şiddetlidir.

İlim Sahibi

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam buyuruyor: İlim sahibi, abidden beş yüz yıl mesafeyle önde gelir.

İlmin Fazileti

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden buyurmuştur: İlmin fazileti bana, ibadetin faziletinden daha sevimlidir.

Alimin abide üstünlüğü

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden buyurmuştur: Âlimin abide olan üstünlüğü, dolunayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir.
Alt 01-26-2016, 04:31
Uzman Üye

Şialarımız
İmam Caferi Sadık Aleyhisselam İmam Muhammed Baqır Aleyhisselamdan, O da dedesi İmam Huseyn Aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allah Azze ve Celle Cebraili cennete gönderdi ve oda Allaha cennetin çamurundan getirdi. Ölüm meleğini de yeryüzüne gönderdi ve oda yeryüzünden bir çamurla geldi. Allah iki çamuru birleştirdi. Sonra o çamuru iki kısma ayırdı ve bizi hayırlı kısmında karar kıldı ve Şialarımızda bizim çamurumuzdan karar kıldı. Şialarımızdan kötü amellere rağbet edenler olur. Bu habis çamurun karışmasındandır. Ve onların akıbetleri cennettir. Düşmanlarımızda iyilik, namaz, oruç ve güzel ameller olur. Buda temiz çamurumuzla karışmalarından dolayıdır. Ve onların akıbetleri ateştir.
Kaynak:
Besairul Derecat sa: 30

İmam Ebi Ebdillah Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah Azze ve Celle bizim çamurumuz ile Şialarımızın çamurunu yoğurdu. Ve bizi onlarla karıştırdı. Onları da bizimle karıştırdı. Ve her kimin yaratılışında bizim çamurumuzdan var ise bize meyleder. Ve siz Vallahi bizdensiniz.
Kaynak:
Besairul Derecat sa: 29

Fazıl bin İsa Haşimi rivayet eder: İmam Caferi Sadık Aleyhisselamın huzuruna vardım. Yanımda Ebu İsa da vardı. Ve İmam Aleyhisselama arz etti: Selman biz Ehli Beyttendir sözü, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Alihi Vesellemden midir? İmam Aleyhisselam, evet diye buyurdu. Abdulmuttalib Aleyhisselamın hangi evlatlarındandır? Diye arz etti. İmam Aleyhisselam: Biz Ehli Beyttendir, diye buyurdu. EbuTalib Aleyhisselamın hangi evlatlarındandır diye arz etti? İmam Aleyhisselam biz Ehli Beyttendir, diye buyurdu. Ebi İsa ben bunu tanıyamadım diye arz etti. İmam Aleyhisselam iki eliyle göğsünü işaret ederek ben tanıyorum ya İsa o biz Ehli Beyttendir. Bu senin düşündüğün gibi değil diye buyurdu. Allah bizim çamurumuzu İliyyinden yarattı ve Şialarımızın çamurunu da bu çamurdan ayrı olarak yarattı ve onlar bizdendir. Düşmanlarımızın çamurunu da siccinden yarattı ve onların Şialarının çamurunu da o çamurdan ayrı olarak yarattı ve onlar onlardandır. Ve Selman Lokmandan hayırlıdır.
Kaynak:
Besairul Derecat sa: 31
Alt 01-26-2016, 04:35
Uzman Üye

Süleyman Caferi şöyle rivayet eder: İmam Ebel Hasan Aleyhisselamın yanındaydım bana şöyle buyurdu: Ya Süleyman! Sakının müminin ileri görüşünden doğrusu o Allah Azze ve Cellenin nuruyla bakar buyurdu ve ortam sakin olana kadar sustu. Arz ettim: Sana feda olayım senden işitim ki buyuruyordun sakının müminin ileri görüşünden doğrusu o Allah Azze ve Cellenin nuruyla bakar. Evet ya Süleyman! Allah Azze ve Celle mümini kendi nurundan yarattı ve onları rahmetinde boyadı ve bizim vilayetimiz hakkında onlardan misak aldı. Babası ve annesinden ötürü mümin müminin kardeşidir. Çünkü babası nur, annesi rahmettir. Sadece o nurla bakar çünkü ondan yaratıldı.
Kaynak: Besairul Derecat s.79

İmam Ebi Ebdillah Caferi Sadık (a.s) şöyle buyurdu; Kerrubinler önceden yaratılmış şialarımızdan olan bir kavimdir. Allah azze ve celle onları arşın arkasına yerleştirdi. Eyer onlardan birinin nurundan bir parça bölünse yer yüzü ehline yeterdi. Sonra İmam (a.s) şöyle buyurdu; Musa (a.s) isteğini Rabbinden istediğinde Rabbi Kerrubinlerden birine daga tecelli etmesini emretti oda daga tecelli edince onu dümdüz etti.
Kaynak:Besairul Derecat s.102.
Alt 02-11-2016, 06:11
Uzman Üye

Ebu Sbbah Kinani deyor ki, İmam Sadiqin (as) yanındaydım, bana şöyle buyurdu :
25 حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ سَلَمَةَ بْنِ حَنَانٍ عَنْ أَبِي الصَّبَّاحِ الْكِنَانِيِّ قَالَ كُنْتُ عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فَقَالَ يَا أَبَا الصَّبَّاحِ قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ قَدْ أَفْلَحَ الْمُسَلِّمُونَ قَالَهَا ثَلَاثاً وَ قُلْتُهَا ثَلَاثاً ثُمَّ قَالَ إِنَّ الْمُسَلِّمِينَ هُمُ الْمُنْتَجَبُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ هُمْ أَصْحَابُ الْحَدِيثِ.
بصائر الدرجات في فضائل آل محمد صلى الله عليهم، ج1، ص: 525

--Ey Eba Sabbah,QAD EFLEHEL MU-MİNUUN (yani-artıq möminlar nicat Buluplar ,Muminun suresi,ayet 1) ,İmam Sadiq (as). dedi ki,(aslində böyle okunmalıdır) QAD EFLEHEL MUSELLİMUUN (yani, Ehli beyte . itaat edenler,ONLARIN buyuruqlarına teslim olanlar nicat Bulmuşlar) ve bu sözlerini 3 defa tekrar etdi, ben de 3 defa tekrar etdim.
Sonra Buyurdu:
--Musellimunlar (Ehli beyte . itaet edenler,ONLARIN dediklerine teslim olanlar) qiyamet gününde seçilib beyenilmişlerden olacaqlar, onlar ESHABİ HADİSDİRLER
(yani, Ehli beyt (as) .hadisleri il Arkadaşlık edenlerdirler,o hadislere amel edenlerdirler ve o hadisleri yayıb tebliğ edenlerdirler, Muslumanlara Ulaştıranlardırlar).

BESAİRUD DERACAT, c.1, sah. 525
Alt 03-20-2016, 07:17
Uzman Üye

Standart Besairud Derecat

عن أبي الصامت قال: سمعت أبا عبد الله عليه السلام يقول: إن من حديثنا ما لا يحتمله ملك مقرب و لا نبي مرسل و لا عبد مؤمن قلت: فمن يحتمله قال عليه السلام: نحن نحتمله. المصدر: بصائر الدرجات ص 66

- Ebi Samit İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Bizim hadisimizden bazısına mukarreb melekte tahammül edemez mursel nebide tahammül edemez mumin kulda tahammül edemez. Arz ettim kim tahammül eder? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Biz tahammül ederiz.

عن أبي الصامت قال قال أبو عبد الله عليه السلام: إن حديثنا صعب مستصعب شريف كريم ذكوان ذكي وعر لا يحتمله ملك مقرب و لا نبي مرسل و لا مؤمن ممتحن قلت: فمن يحتمله جعلت فداك قال عليه السلام: من شئنا يا أبا الصامت قال أبو الصامت: فظننت أن لله عبادا هم أفضل من هؤلاء الثلاثة. المصدر: بصائر الدرجات ص 66

- Ebi Samit İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki bizim hadisimiz zordur zor bulunur çok şereflidir, çok kerimdir, zekvandır, zekidir, sarptır ona mukarreb melek tahammul edemez mursel nebide tahammul edemez iimtiham olmuş muminde tahammul edemez. Arz ettim: Sane feda olayım kim tahammul eder? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Biz kimi dilersek ya Eba Samit. Ebu Samit dedi ki: Zannettim ki Allahın bu üç gruptan daha üstün kulları var.

عن جابر عن أبي جعفر عليه السلام قال: إن حديثنا صعب مستصعب أجرد ذكوان وعر شريف كريم فإذا سمعتم منه شيئا و لانت له قلوبكم فاحتملوه واحمدوا الله عليه و إن لم تحتملوه و لم تطيقوه فردوه إلى الإمام العالم من آل محمد صلى الله عليه و آله فإنما الشقي الهالك الذي يقول والله ما كان هذا ثم قال عليه السلام: يا جابر إن الإنكار هو الكفر بالله العظيم. المصدر: بصائر الدرجات ص 65

- Cabir İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki bizim hadisimiz zordur zor bulunur saf ve katıksızdır, zekidir, sarptır, çok şereflidir, çok kerimdir. Ondan bir şey işittiğinizde ve kalbiniz ona yumuşadığında ona tahammül edin ve onun için Allaha hamd edin. Ona tahammül edemezseniz ve ona tagat getiremezseniz A-li Muhammed sallallahu aleyhi ve alihiden alim olan imama dönderin. Kesinlikle helakta olan eşkiya derki: Vallahi böyle bir şey yok. İmam aleyhisselam sonra şöyle buyurdu: Ya Cabir! Muhakkak ki o inkarı Azim olan Allaha kafir olmaktır.

عن أبي بصير عن أبي عبد الله عليه السلام قال: حديثنا صعب مستصعب ذكوان أمرد مقنع قال قلت: فسر لي جعلت فداك قال عليه السلام: ذكوان ذكي أبدا قلت: أمرد قال عليه السلام: طري أبدا قلت: مقنع: قال عليه السلام: مستور. المصدر: بصائر الدرجات ص 65

- Ebi Basir İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Bizim hadisimiz zordur zor bulunur zekvandır, emreddir, mugannedir. Arz ettim: Sana feda olayım bana tefsir et. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Zekvan sonsuza kadar zekidir. Arz ettim: Emred? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Sonsuza kadar tazedir. Arz ettim: Muganne? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Örtülüdür.

عن أصبغ بن نباتة عن أمير المؤمنين عليه السلام قال: سمعته يقول: إن حديثنا صعب مستصعب خشن مخشوش فانبذوا إلى الناس نبذا فمن عرف زيدواه و من أنكر فأمسكوا لا يحتمله إلا ثلاث: ملك مقرب أو نبي مرسل أو عبد مؤمن امتحن الله قلبه للأيمان. المصدر: بصائر الدرجات ص 64

- Esbağ ibni Nubeta İmam Emiril Muminin aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki bizim hadisimiz zordur zor görülür serttir boyun eğdiricidir. Onu insanlara yayın ve kim tanırsa arttırın kimde kabul etmezse tutun. Üç kişiden başkası ona tahammul edemez: Mukarreb melek, mursel nebi ve Allahın kalbini imanla imtihan ettiği mumin kul.
Alt 03-21-2016, 03:01
Uzman Üye

- عن جابر قال: قال أبو جعفر عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله: إن حديث آل محمد عظيم صعب مستصعب لا يؤمن به إلا ملك المقرب أو نبي مرسل أو عبد إمتحن الله قلبه للإيمان فما ورد عليكم من حديث آل محمد صلوات الله عليهم فلانت له قلوبكم و عرفتموه فاقبلوه و ما اشمأزت منه قلوبكم و أنكرتموه فردوه إلى الله إلى الرسول و إلى العالم من آل محمد عليهم السلام و إنما الهالك أن يحدث أحدكم بشيء منه لا يحتمله فيقول: و الله ما كان هذا شيئا و الإنكار هو الكفر. المصدر: بصائر الدرجات ص 62.

- Cabir İmam Ebu Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamdan Rusulullah sallallahu aleyhi ve alihinin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki A-li Muhammedin hadisi azimdir, zordur, zor görülür. Mukarreb melekten, mursel nebiden ve kalbi imanla imtihan olmuş muminden başkası ona iman etmez. A-li Muhammed salevatullahi aleyhimin hadisinden size ne ulaşırsa kalpleriniz o hadise ısındığında tanıdığınızda onu kabul edin. Kalbiniz ondan tiksindiğinde tanımadığınızda onu Allaha, resule ve A-li Muhammed aleyhimusselamdan olan alime dönderin. Kesinlikle helak olan, sizden birisine o hadisten bir şey bahseder ona tahammul edemez ve şöyle der: Vallahi böyle birşey yok. Onun o inkarı küfürdür.

عن محمد بن مروان عن أبي عبد الله عليه السلام قال: سمعته يقول: خلقنا الله من نور عظمته ثم صور خلقنا من طينة مخزونة مكنونة من تحت العرش فأسكن ذلك النور فيه فكنا نحن خلقا و بشرا نورانيين لم يجعل لأحد في مثل الذي خلقنا منه نصيبا و خلق أرواح شيعتنا من طينتنا و أبدانهم من طينة مخزونة مكنونة أسفل من ذلك الطينة و لم يجعل الله لأحد في مثل الذي خلقهم منه نصيبا إلا الأنبياء و المرسلين فلذلك صرنا نحن و هم الناس و صار سائر الناس هجما في النار و إلى النار. المصدر: بصائر الدرجات ص 61.

- Muhammed ibni Mervan İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allah bizi azametinin nurundan yarattı. Sonra yaratılışımızı Arşın altındaki saklanmış ve gizlenmiş çamurdan şekillendirdi. Sonra o nuru o şeklin içine oturttu bu yüzden biz yaratılmış beşeri nuraniler olduk ve bizi yarattığı şeyde kimseye bir pay nasip etmedi. Şialarımızın ruhlarınıda bizim çamurumuzdan yarattı. Bedenlerini ise onun aşağısındaki saklanmış ve gizleniş çamurdan yarattı ve Allah nebiler ve resullerden başka hiç kimseye onları yarattığı şeyden bir pay nasip etmedi. O yüzden biz ve onlar insanlar olduk. Geri kalan insanlarda zorla cehenneme atılacak olanlar oldular bir azaptan diğer azaba.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إن الله خلقنا من طينة عليين و خلق قلوبنا من طينة فوق عليين و خلق شيعتنا من طينة أسفل من ذلك و خلق قلوبهم من طينة عليين فصارت قلوبهم إلينا لأنها منا و خلق عدونا من طينة سجين و خلق قلوبهم من طينة أسفل من سجين و أن الله راد كل طينة إلى معدنها فرادهم إلى عليين و رادهم إلى سجين. المصدر: بصائر الدرجات ص 59.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allah bizi İlliyyin çamurundan yarattı kalplerimizi de İlliyyinin daha üstündeki bir çamurdan yarattı. Şialarımzı ise onun daha aşağısındaki bir çamurdan yarattı ama kalplerini İlliyyinden yarattı. Şialarımızın kalpleri bize yönelir çünkü onlar bizdendir. Düşmanlarımızı da Siccin çamurundan yarattı kalplerinini ise Siccinden daha aşağılık bir çamurda yarattı. Muhakkak ki Allah bütün çamurları kendi madenine geri gönderecek, onları İlliyyine gönderecek onlarıda Siccine gönderecek.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: يا فضيل أما علمت أن رسول الله صلى الله عليه و آله قال: إنا أهل بيت خلقنا من عليين و خلق قلوبنا من الذي خلقنا منه و خلق شيعتنا من أسفل من ذلك و خلق قلوب شيتنا من الذي خلقنا منه و إن عدونا خلقوا من سجين و خلق قلوبهم من الذي خلق منه و خلق شيعتهم من أسفل من ذلك و خلق قلوب شيعتهم مما خلق منه فهل يستطيع أحد من أهل عليين أن يكون من أهل سجين و هل يستطيع أهل سجين أن يكونوا من أهل عليين. المصدر: بصائر الدرجات ص 58.

- İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Ya Fuzeyl! Resulellah sallallahu aleyhi ve alihinin şöyle buyurduğunu bilmiyor musun? Biz Ehli Beyt İlliyyinden yaratıldık ve kalplerimizde o yaratıldığımız şeyden yaratıldı. Şialarımız ise onun daha aşağısından yaratıldı ama Şialarımızın kalpleri o yaratıldığımız şeyden yaratıldı. Muhakkak ki düşmanlarımızda Siccinden yaratıldı ve kalpleride onların yaratıldığı şeyden yaratıldı. Onların Şiaları onların yaratıldığı şeyin daha aşağısından yaratıldı ama kalpleri onların yaratıldığı şeyden yaratıldı. İlliyyin ehlinden birisi edebilirmi ki siccin ehlinden olsun? Siccin ehlide edebilirmi İlliyyin ehlinden olsunlar?

عن الفضل بن عيسى الهاشمي قال: دخلت على أبي عبد الله عليه السلام أنا وأبي فقال له: أ من قول رسول الله صلى الله عليه وآله: سلمان رجل منا أهل البيت قفال عليه السلام: نعم فقال: أي من ولد عبد المطلب؟ فقال عليه السلام: منا أهل البيت فقال له: أي من ولد أبي طالب فقال عليه السلام: منا أهل البيت فقال له: إني لا أعرفه فقال عليه السلام: فاعرفه يا عيسى فإنه منا أهل البيت ثم أومأ بيده إلى صدره ثم قال عليه السلام: ليس حيث تذهب إن الله خلق طينتنا من عليين وخلق طينة شيعتنا من دون ذلك فهم منا و خلق طينة عدونا من سجين و خلق طينة شيعتهم من دون ذلك و هم منهم و سلمان خير من لقمان. المصدر: بصائر الدرجات ص 57.

- Fazıl ibni İsa Haşimi şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın huzuruna vardım. Yanımda babamda vardı. İmam Aleyhisselama arz etti: Selman biz Ehli Beyttendir sözü Resulullah sallallahu aleyhi ve alihiden midir? İmam aleyhisselam evet diye buyurdu. Abdulmuttalib aleyhisselamın hangi evlatlarındandır? Diye arz etti. İmam aleyhisselam: Biz Ehli Beyttendir diye buyurdu. Ebu Talib aleyhisselamın hangi evlatlarındandır? Diye arz etti? İmam Aleyhisselam biz Ehli Beyttendir diye buyurdu. Babam ben onu (Ehli Beytten olarak) tanımıyorum diye arz etti. İmam aleyhisselam ben onu tanıyorum ya İsa! Eliyle göğsünü işaret ederkek o biz Ehli Beyttendir ve bu senin düşünce tarzınla değil diye buyurdu. Muhakkak ki Allah bizim çamurumuzu İlliyyinden yarattı ve Şialarımızın çamurunu da o çamurun altındaki bir çamurdan yarattı ve onlar bizdendir. Düşmanlarımızın çamurunu da Siccinden yarattı ve onların Şialarınıda da o çamurun altındaki bir çamurdan yarattı ve onlar da onlardandır. Ve Selman Lokmandan hayırlıdır.

عن إبراهيم بن عبد الحميد عن أبيه عن أبي الحسن الأول عليه السلام قال: سمعته يقول: خلق الله الأنبياء و الأوصياء يوم الجمعة و هو اليوم الذي أخذ الله فيه ميثاقهم و قال: خلقنا نحن و شيعتنا من طينة مخزونة لا يشذ منها شاذ إلى يوم القيامة. المصدر: بصائر الدرجات ص 56.

- İbrahim ibni Abdulhamid babasından İmam Ebil Hasan Musa Kazım aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allah nebileri ve vasileri Cuma günü yarattı ve o gün Allahın onlardan misak aldığı gündür. İmam aleyhisselam sonra şöyle buyurdu: Biz ve Şialarımız saklanmış çamurdan yaratıldık kıyamet gününe kadar kimse o çamurdan dışarı çıkamaz.

عن جعفر بن محمد عن أبيه عن جده عليهم السلام قال: قال علي بن السين عليه السلام: إن الله عز و جل بعث جبرئيل إلى الجنة فأتاه بطينة من طينها و بعث ملك الموت إلى الأرض فجائه بطينة من طينها فجمع طينتين ثم قسمها نصفين فجعلنا من خير القسمين و جعل شيعتنا من طينتنا فما كان من شيعتنا مما يرغب بهم عنه من الأعمال القبيحة فذاك مما خالطهم من الطينة الخبيثة و مصيرها إلى الجنة و ما كان في عدونا من بر و صوم و صلاة و صوم و من الأعمال الحسنة فذاك لما خالطهم من طينتنا الطيبة و مصيرهم إلى النار. المصدر: بصائر الدرجات ص 56.

- İmam Cafer ibni Muhammed aleyhisselam babasından Ali ibni Huseyn aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allah Ezze ve Celle Cebraili cennete gönderdi oda cennet çamurundan bir çamur getirdi. Ölüm meleğinide dünyaya gönderdi oda düyanın çamurundan bir çamur getirdi. Bu iki çamuru karıştırdı ve iki kısma böldü ve sonra bizi en hayırlı kısmından karar kıldı, Şialarımızı da bizim çamurumuzdan karar kıldı. Şialarımızdan pis amellere rağbet edenler olduğunda o habis çamurun onlara karışmasından dolayıdır oların ulaşacakları yer cennettir. Düşmanlarımızda iyilik, oruç, namaz gibi güzel ameller olduğunda o bizim temiz çamurumuzun onlara karışmasından dolayıdır onların ulaşacakları yer cehennemdir.
Alt 03-21-2016, 03:13
Uzman Üye

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إن الله عجن طينتنا طينة شيعتنا فخلطنا بهم و خلطهم بنا فمن كان في خلقه شيء من طينتنا حن إلينا فأنتم والله منا. المصدر: بصائر الدرجات ص 55.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allah bizim çamurumuzu Şialarımızın çamuruyla yoğurdu. Bizi onlarla karıştırdı ve onlarıda bizimle karıştırdı. Kimin yaratılışında bizim çamurumuzdan bir şey varsa bize yönelir. Vallahi siz bizdensiniz.

عن عبد الغفار الجازي عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إن الله تعالى خلق المؤمن من طينة الجنة و خلق الناصب من طينة النار و قال عليه السلام: إذا أراد الله بعبد خيرا طيب روحه و جسده فلا يسمع شيئا من الخير إلا عرفه و لا يسمع شيئا من المنكر إلا أنكره قال: و سمعته يقول: الطينات ثلاثة: طينة الأنبياء و المؤمن من تلك الطينة إلا أن الأنبياء هم في صفوتها و هم الأصل و لهم فضلهم و المؤمنون الفرع من طين لازب كذلك لا يفرق الله بينهم و بين شيعتهم و قال عليه السلام: طينة الناصب من حمإ مسنون و أما المستضعفون فمن تراب لا يتحول مؤمن عن إيمانه و لا ناصب عن نصبه و لله المشية فيهم جميعا. المصدر: بصائر الدرجات ص 54.

- Abdul Ğaffar Cazi İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurduğunu rivaye eder: Muhakkak ki Allahu Teala muminin çamurunu cennetten yarattı ve nasibinin çamurunuda cehennemden yarattı. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allah bir kulu hakkında hayır dilerse unun ruhunu ve cesedini güzelleştirir ve o hayırdan birşey işittiğinde mutlaka onu tanır ve munkerden birşey işittiğinde de mutlaka onu inkar eder. İmam aleyhisselam sonra şöyle buyurdu: Çamurlar üçtür: Nebilerin çamuru, muminde o çamurdandır ama nebiler o çamurun en güzel ve has kısmındandır onlar asıldır ve üstünlük onlarındır muminler içiçe geçmiş sabit çamurdan bir koldur. Aynı onun gibi Allah onlarla Şialarının arasını ayırmaz. İmam aleyhisselam sonra şöyle buyurdu: Nasibinin çamuru kara ve kokuşmuş olandandır ama mustazaflar topraktandır. Mumin imanından dönmez nasibide nasibiliğinden dönmez Allahın hepsinin hakkında ki dilemesi böyledir.

عن جابر الجعفي قال: كنت مع محمد بن علي عليه السلام فقال: يا جابر خلقنا نحن و محبينا من طينة واحدة بيضاء نقية من أعلى عليين فخلقنا نحن أعلاها و خلق محبنا من دونها فإذا كان يوم القيامة التفت العليا بالسفلى و إذا كان يوم القيامة ضربنا بأيدينا إلى حجزة نبينا و ضرب أشياعنا بأيديهم إلى حجزتنا فأين ترى يصير الله نبيه و ذريته و أين ترى يصير ذريته محبيها فضرب جابر يده على يده فقال: دخلناها و رب الكعبة ثلاثا. المصدر: بصائر الدرجات ص 53.

Cabir Cofi şöyle rivayet eder: İmam Muhammed ibni Ali aleyhisselam ile beraberdim bana şöyle buyurdu: Ya Cabir! Biz ve sevenlerimiz İlliyyinin en üstündeki saf, beyaz ve bir çamurdan yaratıldık. Biz o çamurun daha üst kısmından yaratıldık ama sevenlerimiz onun aşağı kısmından yaratıldı. Kıyamet günü olduğunda üstte olanlar aşağıda olanları sarıp kuşatır. Kıyamet günü olduğunda biz elimizle nebimizin kuşağını tutacağız ve Şialarımız da elleriyle bizim kuşağımızı tutacak. Nerede görülmüş Allah nebisinin ve nebisinin zurriyetinin bu durumunu değiştirdiği? Nerede görülmüş zurriyetinin ve zurriyetini sevenlerinin bu durumunu değiştirdiği? Cabir elini imam aleyhisselamın elinin üstüne koydu ve şöyle dedi: Andolsun Kabenin rabbine cennete girdik. Andolsun Kabenin rabbine cennete girdik. Andolsun Kabenin rabbine cennete girdik.

عن علي بن الحسين عليه السلام قال: إن الله تعالى خلق النبيين من طينة عليين قلوبهم و أبدانهم و خلق قلوب المؤمنين من تلك الطينة و خلق أبدان المؤمنين من دون ذلك و خلق كفار من طينة سجين قلوبهم و أبدانهم فخلط بين الطينتين فمن هذا يلد المؤمن الكافر و يلد الكافر المؤمن و من هاهنا يصيب المؤمن السيئة و من هاهنا يصيب الكافر الحسنة فقلوب المؤمنين تحن إلى ما خلقوا منه و قلوب الكافرين تحن إلى ما خلقوا منه. المصدر: بصائر الدرجات ص 52.

- İmam Ali ibni Huseyn Zeynul Abidin aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki Allahu Teala nebilerin hem kalplerini hem bedenlerini İlliyyin çamurundan yarattı. Muminlerin kalplerini de aynı çamurdan yarattı ama bedenlerini onun aşağısından yarattı. Kafirlerin kalplerini ve bedenlerini de Siccin çamurundan yarattı ve sonra bu iki çamurun arasını karıştırdı. Bu yüzden muminden kafir doğar, kafirden mumin doğar. İşte bu yüzden mumin kötülüğe düçar olur ve yine bu yüzden kafir iyilik yapar. Muminlerin kalpleri yaratıldıkları şeye meyleder, kafirlerin kalpleri de yaratıldıkları şeye meyleder.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: إنا و شيعتنا خلقنا من طينة واحدة و خلق عدونا من طينة خبال من حمإ مسنون. المصدر: بصائر الدرجات ص 52.

- İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Biz ve Şialarımız bir çamurdan yaratıldık. Düşmanlarımız ise bozulmuş kokuşmuş kara çamurdan yaratıldı.

عن أبي حمزة الثمالي قال: سمعت أبا جعفر عليه السلام يقول: إن الله خلقنا من أعلى عليين و خلق قلوب شيعتنا مما خلقنا منه و خلق أبدانهم من دون ذلك فقلوبهم تهوي إلينا لأنها خلقت مما خلقنا منه ثم تلا هذه الآية: (كَلَّا إِنَّ كِتَابَ الْأَبْرَارِ لَفِي عِلِّيِّينَ وَمَا أَدْرَاكَ مَا عِلِّيُّونَ كِتَابٌ مَّرْقُومٌ يَشْهَدُهُ الْمُقَرَّبُونَ. سورة المطففين. 18-21.) و خلق عدونا من سجين و خلق قلوب شيعتهم مما خلقهم منه و أبدانهم من دون ذلك قلوبهم تهوي إليهم لأنها خلقت مما خلقوا منه ثم تلا هذه الآية: (كَلَّا إِنَّ كِتَابَ الفُجَّارِ لَفِي سِجِّينٍ وَمَا أَدْرَاكَ مَا سِجِّينٌ كِتَابٌ مَّرْقُومٌ. سورة المطففين. 7-9.) المصدر: بصائر الدرجات ص 51.

- Ebu Hamza Sumali İmam Eba Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki Allah bizi İlliyyinin en üstünden yarattı ve Şialarımızın kalplerinide bizi neyden yarattıysa ondan yarattı ama bedenlerini onun aşağısından yarattı. Kalpleri bize yönelir çünkü neyden yaratıldıysak ondan yaratıldılar. Sonra şu ayeti okudu: (Asla, şüphe yok ki hayırlıların kitabı, İlliyyîndedir. Sana kim bildirdi İlliyyinin ne olduğunu? O yazılmış bir kitaptır yakın olanlar onu görür. Mutaffifin. 18-21.) Düşmanlarımızı Siccinden yarattı ve onların Şialarının kalplerini onları neyden yarattıysa ondan yarattı ama bedenlerini onun aşağısından yarattı. Kalpleri onlara yönelir çünkü olar neyden yaratıldıysa onlarda ondan yaratıldılar. Sonra şu ayeti okudu: (Asla, şüphe yok ki facirlerin kitabı siccindedir. Sana kim bildirdi siccinin ne olduğunu? O yazılmış bir kitaptır. Mutaffifin. 7-9)

عن أبي الحجاج قال: قال لي أبو جعفر عليه السلام: يا أبا الحجاج إن الله خلق محمدا و آل محمد من طينة عليين و خلق قلوبهم من طينة فوق ذلك و خلق شيعتنا من طينة دون عليين و خلق قلوبهم من طينة عليين فقلوب شيعتنا من أبدان آل محمد و إن الله خلق عدو آل محمد من طين سجين و خلق قلوبهم من طين أخبث من ذلك و خلق شيعتهم من طين دون طين سجين و خلق قلوبهم من طين سجين فقلوبهم من أبدان أولئك و كل قلب يحن إلى بدنه. المصدر: بصائر الدرجات ص 50.

- Ebil Haccac İmam Ebu Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Ya Ebel Haccac! Muhakkak ki Allah Muhammed ve A-li Muhammedi İlliyyin çamurundan yarattı kalplerini ise İlliyyinin daha üstündeki bir çamurdan yarattı. Şialarımızı İlliyyinin aşağısındaki bir çamurdan yarattı kalplerini ise İlliyyinden yarattı. Şialarımızın kalpleri A-li Muhammedin bedenlerindendir. Muhakkak ki Allah A-li Muhammedin düşmanlarını Siccin çamurundan yarattı kalplerini ise Siccinden daha habis bir çamurdan yarattı. Onların Şialarını Siccinin aşağısındaki bir çamurdan yarattı kalplerini ise Siccinden yarattı. Onların kalpleride onların bedenlerindendir. Ve her kalp kendi bedenine özlem duyar.

عن أبي الحسن عليه السلام في قول الله عز و جل (من أضل ممن اتبع هواه بغير هدى من الله. سورة القصص.50) يعني: من اتخذ دينه هواه بغير هدى من أئمة الهدى. المصدر: بصائر الدرجات ص 49.

- İmam Ebil Hasan Rıza aleyhisselam Allah Azze ve Cellenin (Allahtan bir hidayet olmadan hevesine uyandan daha sapık kim vardır? Kasas. 50) ayeti hakkında şöyle buyurdu: Hidayet imamlarından olan bir hidayet dışında, kendi hevasını din edineni kastediyor.

عن أبي عبد الله عليه السلام في قول الله عز و جل (من أضل ممن اتبع هواه بغير هدى من الله. سورة القصص.50) يعني: من يتخذ دينه رأيه بغير إمام من أئمة الهدى. المصدر: بصائر الدرجات ص 47

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam Allah Azze ve Cellenin (Allahtan bir hidayet olmadan hevesine uyandan daha sapık kim vardır? Kasas. 50) ayeti hakkında şöyle buyurdu: Hidayet imamlarından olan bir imamın dışında, kendi görüşünü din edineni kastediyor.

عن زرارة قال: كنت قائدا عند أبي جعفر عليه السلام فقال له رجل من أهل كوفة يسأله عن قول أمير المؤمنين عليه السلام سلوني عما شئتم و لا تسألوني عن شيء إلا أنبأتكم به فقال عليه السلام: إنه ليس أحد عنده علم إلا خرج من عند أمير المؤمنين عليه السلام فليذهب الناس حيث شاؤوا فوالله ليأتيهم الأمر من هاهنا و أشار بيده إلى المدينة. المصدر: بصائر الدرجات ص 47

- Zurare şöyle rivayet eder: İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın yanında oturuyordum Kufe ehlinden birisi Emiril Muminin aleyhisselamın ‘istediğiniz şeyi bana sorun veya sormayın mutlaka onun hakkında size bilgi veririm’ sözünü sordu. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Kimin yanında bir ilim varsa o mutlaka Emiril Muminin aleyhisselamın yanından çıkmıştır. İnsanlar istedikleri yere gitsinler vallahi emir onlara buradan gelir. Ve eliyle medineyi işaret etti.

يحيى بن عبد الله أبي الحسن صاحب الديلم قال: سمعت جعفر بن محمد عليه السلام يقول: و عنده ناس من أهل الكوفة عجبا للناس يقولون إنهم أخذوا علمهم كله عن رسول الله صلى الله عليه و آله فعلموا به و اهتدوا و بروا و إنا أهل بيته و ذريته لم نأخذ علمه و نحن أهل بيته و ذريته في منازلنا نزل الوحي و من عندنا خرج العلم إليهم أفيرون أنهم علموا و اهتدوا و جهلنا نحن و ضللنا!؟ إن هذا لمحال. المصدر: بصائر الدرجات ص 46

- Yahya ibni Abdillah İmam Cafer ibni Muhammed aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: - Yanında Kufeli insanlar vardı- İnsanlar ne acaip! Diyorlar ki onlar ilimlerinin hepsini Resulillah sallallahu aleyhi ve alihiden aldılar onu öğrendiler ve yidayet oldular ve öyle görüyorlar ki biz Ehli Beyti ve zurriyeti onun ilmini almadık. Biz onun Ehli Beytiyiz ve zurriyetiyiz vahiy bizim evimize indi ve ilim onlara bizden çıktı. Zannediyorlar ki onlar öğrendiler ve hidayet oldular ve biz cahi kaldık ve sapıttık? Bu kesinlikle muhaldir.

عن ابن هراسة الشيباني عن شيخ من أهل الكوفة قال: رأيت علي بن الحسين عليه السلام بمنى فقال: ممن الرجل؟ فقلت: رجل من أهل العراق فقال لي: يا أخا أهل العراق أما لو كنت عندنا بالمدينة لأريناك مواطن جبرئيل من ديورنا استقانا الناس العلم فتراهم علموا و جهلنا؟!. المصدر: بصائر الدرجات ص 45

- İbni Herase Şeybani Kufeli birinden şöyle rivayet eder: Minada İmam Ali ibni Huseyn aleyhisselamı gördüm sen kimlerdensin diye buyurdu. Ben ıraklıyım diye arz ettim. Bana şöyle buyurdu: Ya Iraklı kardeş! Eğer Medinede yanımızda olsaydın sana Cebrailin evlerimizdeki durduğu yerleri gösterirdik. Insanların ilim susuzluğunu biz giderdik. Öyle görüyorlar ki onlar öğrendiler biz cahil olduk?
Alt 03-21-2016, 03:19
Uzman Üye

عن جعفر عليه السلام عن أبيه عن علي عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله: قرأة القرآن في الصلاة أفضل من قرأة القرآن في غير الصلاة و ذكر الله أفضل من الصدقة و الصدقة أفضل من الصوم و الصوم جنة ثم قال رسول الله صلى الله عليه و آله: لا قول إلا بعمل و لا قول و لا عمل إلا بنية و لا عمل ولا نية إلا بعصابة السنة. المصدر: بصائر الدرجات ص 44.

51- İmam Caferi Sadık aleyhisselam babasından o Ali aleyhisselamdan Resulillah sallallahu aleyhi ve alihinin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Namazda Kuran okumak namazın dışında Kuran okumaktan üstündür. Allahın zikri sadakadan üstündür ve sadaka oruçtan üstündür ve oruç korunmadır. Sonra Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi şöyle devam etti: Amelsiz sözün bir değeri yoktur. Niyetsiz sözün ve amelin bir değeri yoktur. Sünnette delili olmayan amelin ve niyetin bir değeri yoktur.

عن جعفر عن أبيه عليهما السلام أن رسول الله صلى الله عليه و آله قال: ما وجدتم في كتاب الله فالعمل به لازم، لا عذر لكم في تركه، وما لم يكن في كتاب الله وكانت فيه سنة مني فلا عذر لكم في ترك سنتي، وما لم يكن فيه سُنّة مني فما قال اصحابي فخذوه، فإنما مثل اصحابي فيكم كمثل النجوم فبأيها أخذ اهتدي، وبأي اقاويل اصحابي اخذتم اهتديتم، واختلاف أصحابي لكم رحمة. قيل: يا رسول الله ومَن أصحابك؟ قال: أهل بيتي. المصدر: بصائر الدرجات ص 43.

- İmam Caferi Sadık aleyhisselam babasından Resulellah sallallahu aleyhi ve alihinin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allahın kitabında ne bulursanız ona amel etmek zorunludur onu terk etmekteki özrünüz kabul edilmez. Ve Allahın kitabında olmayan şeylerde benden bir sünnet vardır ve sünnetimi terk etmekteki özrünüz kabul edilmez. Ve benden bir sünnet olmayan şeylerde ashabım ne derse onu alın. Gerçekten de ashabımın sizin aranızdaki misali yıldızların misali gibidir hangisine uyulsa hidayet olunur. Ashabımın hangi sözlerini alırsanız hidayet olursunuz ve ashabımın ihtilafı (birinin gidip diğerinin gelmesi) sizin için bir rahmettir. Ya Resulellah! Ashabın kimdir? Diye arz olundu. Şöyle buyurdu: Ehli Beytimdir.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إن العلماء ورثة الأنبياء و ذلك أن الأنبياء لم يورثوا درهما و لا دينارا و إنما ورثوا أحاديث من أحاديثهم فمن أخذ شيئا منها فقد أخذ حظا وافرا فانظروا علمكم هذا عمن تأخذونه فإن فينا أهل البيت في كل خلف عدولا ينفون عنه تحريف الغالين وانتحال المبطلين و تأويل الجاهلين. المصدر: بصائر الدرجات ص 43.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki alimler nebilerin varisleridir. Nebilerler dirhem ve dinar miras bırakmazlar sadece hadislerinden hadisler bırakırlar. Kim o hadislerden bir şey alırsa çok büyük bir pay almıştır. İlminizi kimden aldığınıza bakın. Her halefin döneminde Biz Ehli Beytten adil olan birileri vardır. Aşırıların tahriflerini, batıl ehlinin sahteciliklerini ve cahillerin tevillerini saf ilimden temizlerler.

عن أبي بصير قال: سألت أبا جعفر عليه السلام عن شهادة ولد الزنا تجوز؟ قال عليه السلام: لا فقلت: إن الحكم بن عتيبة يزعم أنها تجوز فقال عليه السلام: اللهم لا تغفر له ذنبه ما قال الله للحكم: (وَإِنَّهُ لَذِكْرٌ لَّكَ وَلِقَوْمِكَ وَسَوْفَ تُسْأَلُونَ. سورة الزخرف.44) فليذهب الحكم يمينا و شمالا فوالله لا يوجد العلم إلا من أهل بيت نزل عليهم جبرئيل. المصدر: بصائر الدرجات ص 40

- Ebi Basir şöyle rivayet eder: İmam Eba Cafer Muhammed Bagır aleyhisselama veledi zinanın şehadeti caiz midir? Diye sordum. İmam aleyhisselam hayır diye buyurdu. Hakem ibni Uteybe veledi zinanın şehadetinin caiz olduğunu iddia ediyor diye arz ettim. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Allahım onun günahını bağışlama.( O senin ve kavmin için bir zikirdir ve ileride sorulacaksınız. Zuhruf. 44) Allah bu ayeti Hakeme indirmedi. Hakem sağa gitsin sola gitsin vallahi kendilerine Cebrailin nazil olduğu Ehli Beytten olan masumun dışında başka bir yerde ilim yoktur.

عن عبد الله بن سليمان قال: سمعت أبا جعفر عليه السلام و عنده رجل من أهل البصرة يقال له عثمان الأعمى و هو يقول: إن الحسن البصري يزعم أن الذين يكتمون العلم يؤذي ريح بطونهم أهل النار فقال أبو جعفر عليه السلام: فهلك إذا مؤمن أل فرعون و ما زال العلم مكتوما منذ بعث الله نوحا عليه السلام فليذهب الحسن يمينا و شمالا فوالله ما يوجد العلم إلا ها هنا. المصدر: بصائر الدرجات ص 38

- Abdullah ibni Süleyman İmam Eba Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: İmam aleyhisselamın yanında Basralı Osman Ama adında bir adam vardı ve şöyle arz etti: Hasan Basri iddia ediyor ki o ilmini gizleyenlerin karınlarının pis kokusu cehennem ehline eziyet edecek. İmam Ebu Cafer aleyhisselam şöyle buyurdu: A-li Firavundan olan mumin şahıs helak oldu öyleyse? Allahın Nuh aleyhisselamı göndermesinden beri ilim gizlilikten çıkmadı. Hasan sağa gitsin veya sola gitsin, vallahi burası hariç hiçbir yerde ilim yok.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: إن الناس رجلان: عالم و متعلم و سائر الناس غثاء فنحن العلماء و شيعتنا المتعلمون و سائر الناس غثاء. المصدر: بصائر الدرجات ص 37

- İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Muhakkak ki insanlar iki kısımdır: Alim ve öğrenci geri kalan insanlar ise sel sularının üstünde sürüklenen çerçöplerdir. Biz alimleriz, şialarımız öğrencilerdir ve geri kalan insanlar çerçöp.

عن جميل قال: سمعت أبا عبد الله عليه السلام يقول: يغدوا الناس على ثلاث صنوف عالم و متعلم و غثاء فنحن العلماء و شيعتنا المتعلمون و سائر الناس غثاء. المصدر: بصائر الدرجات ص 36

- Cemil İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: İnsanlar üç gruba ayrılır. Alimler, öğrenciler ve sel sularının üstünde sürüklenen çerçöpler. Biz alimleriz şialarımız öğrencilerdir ve geri kalan insanlarda çerçöp.

عن معاوية بن وهب قال: سألت أبا عبد الله عليه السلام عن رجلين أحدهما فقيه راوية للحديث و الآخر عابد ليس له مثل راويته فقال عليه السلام: الراوية للحديث المتفقه في الدين أفضل من ألف عابد لا فقه له و لا رواية. المصدر: بصائر الدرجات ص 36.

- Muaviye ibni Veheb şöyle rivayet eder: İmam Eba Abdillah Caferi Sadıq aleyhisselama arz ettim: İki adam var onlardan birisi fakihtir ve çokça hadis rivayet ediyor. Ve diğeri abid ama onun gibi çok rivayet etmiyor. İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Çokça hadis rivayet eden ve dinde derin düşünen çokça hadis rivayet etmeyen ve dinde derin düşünmeyen bin abidden daha üstündür.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: عالم أفضل من ألف عابد و من ألف زاهد و قال عليه السلام: عالم ينتفع بعلمه أفضل من عبادة سبعين ألف عابد. المصدر: بصائر الدرجات ص 36.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Alim bin abidden ve bin zahitten üstündür. İmam aleyhisselam şöyle devam etti: İlminden faydalanılan alim yetmiş bin abidin ibadetinden üstündür.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: ركعة يصليها الفقيه أفضل من سبعين ألف ركعة يصليها العابد. المصدر: بصائر الدرجات ص 35.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Fakihin kıldığı bir rekat namaz abidin kıldığı yetmiş bin rekat namazdan üstündür.

عن جعفر عليه السلام عن أبيه أن النبي صلى الله عليه و آله و سلم قال: إن فضل العالم على العابد كفضل الشمس على الكواكب و فضل العابد على غير العابد كفضل القمر على الكواكب. المصدر: بصائر الدرجات ص 35.

- İmam Caferi Sadık aleyhisselam babasından Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Muhakkak ki alimin abide olan üstünlüğü güneşin diğer gezegenlere olan üstünlüğü gibidir. Ve abidin abid olmayanlara olan üstünlüğü ise ayın diğer gezegenlere olan üstünlüğü gibidir.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إذا كان يوم القيامة بعث الله عز و جل العالم و العابد فإذا وقفا بين يدي الله قال للعابد: انطلق إلى الجنة و قيل للعالم: قف فاشفع للناس بحسن تأديبك لهم. المصدر: بصائر الدرجات ص 35.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kıyamet günü olduğunda Allah Azze ve Celle alimle abidi gönderir Allahın önünde durduklarında Allah abide şöle buyurur: Cennete doğru koş. Ve alime şöyle denilir: Dur! Güzel edebinle insanla şefaat et.
Alt 03-21-2016, 03:25
Uzman Üye

عن معاوية بن عمار قال: قلت لأبي عبد الله عليه السلام: رجل راوية لحديثكم يبث ذلك إلى الناس و يسدده في قلوب شيعتكم و لعل عابدا من شيعتكم ليست له هذه الرواية أيهما أفضل قال: الراوية لحديثنا يبث في الناس و يسدده في قلوب شيعتنا أفضل من ألف عابد. المصدر: بصائر الدرجات ص 34.

- Muaviye ibni Ammar şöyle rivayet eder: İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselama arz ettim: Bir adam sizin hadislerinizi çokça rivayet ediyor onu insanlara yayıyor ve şialarınızın kalplerinde onun güçlenmesini sağlıyor. Şialarınızdan bir abid var bu kadar çok rivayet etmiyor o ikisinden hangisi daha üstündür? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Bizim hadislerimizi çokça rivayet eden insanlara yayan ve şialarımızın kalplerinde güçlenmesini sağlayan bin abidden daha üstündür.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: متفقه في الدين أشد على الشيطان من عبادة ألف عابد. المصدر: بصائر الدرجات ص 34

- İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Dinde derin kavrayış sahibi şeytana bin abidin ibadetinden daha şiddetlidir.

عن جعفر بن محمد عليه السلام قال: يأتي صاحب العلم قدام العابد بربوة مسيرة خمسمائة عام. المصدر: بصائر الدرجات ص 34

- İmam Cafer ibni Muhammed aleyhisselam şöyle buyurdu: İlim sahibi yüksekliği beş yüz sene olan bir mesafede abidin önünde gelir.

عن أبي عبدالله عليه السلام عن أبيه قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: فضل علم أحب إلي من فضل عبادة. المصدر: بصائر الدرجات ص 33

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam babasından Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: İlmin fazileti bana, ibadetin faziletinden daha sevimlidir.

عن أبي عبدالله عليه السلام عن أبيه قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: فضل العالم على العابد كفضل القمر على سائر النجوم ليلة البدر. المصدر: بصائر الدرجات ص 33

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Alimin abide olan üstünlüğü, dolunayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: عالم ينتفع بعلمه أفضل من عبادة سبعين ألف عابد. المصدر: بصائر الدرجات ص 33

- İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: İlminden faydalanılan alim, yetmiş bin abidin ibadetinden daha faziletlidir.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: إن الله لم يدع شيئا تحتاج إليه الأمة إلى يوم القيامة إلا أنزله في كتابه و بينه لرسوله و جعل لكل شيء حدا و جعل عليه دليلا يدل عليه. المصدر: بصائر الدرجات ص 32

- İmam Ebi Cafer Muhammed Baqır aleyhisselam şöyle buyurdu: Allahu Teala kıyamete kadar ümmetin ihtiyacı olan her şeyi kitabında nazil etmiş ve Resulu için de beyan edip açıklamıştır. Her şey için bir sınır ve ölçü koymuştur. Ve ona yönlendiren bir delil karar kılmıştır.

قال أبو عبدالله عليه السلام: أبى الله أن يدري الأشياء إلا بالأسباب فجعل لكل شيء سببا و جعل لكل سبب شرحا و جعل لكل شرح مفتاحا و جعل لكل مفتاح علما و جعل لكل علم بابا ناطقا من عرفه عرف الله و من أنكره أنكر الله ذلك رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم و نحن. المصدر: بصائر الدرجات ص 32.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Allahu Teala işleri sebepsiz yapmaktan şiddetle imtina eder. Her şey için bir sebep, her sebep için bir şerh, her şerh için bir anahtar, her anahtar için bir ilim, her ilim içinse natık olan bir kapı karar kılmıştır. Onu tanıyan Allahı tanır, Onu inkar eden Allahı inkar eder. O, (tanınması gereken kapı) Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi vesellem ve biziz.

عن أبي عبدالله عليه السلام أنه قال: أبى الله أن يجري الأشياء إلا بالأسباب فجعل لكل سبب شرحا و جعل لكل شرح علما و جعل لكل علم بابا ناطقا عرفه من عرفه و جهله من جهله ذلك رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم ونحن. المصدر: بصائر الدرجات ص 31.

- İmam Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Allahu Teâlâ sebepsiz iş yapmaktan şiddetle imtina eder. Her bir sebep için şerh (açıklama), her şerh için ilim, her ilim için natık (konuşan) olan bir kapı karar kılmıştır. Onu tanıyan, Onu (Allahu Tealayı) tanımış, Ona cahil olanda Ona (Allahu Tealaya) cahil olmuştur. O, (tanınması gereken kapı) Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem ve biziz.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: يجيء الرجل يوم القيامة و له من الحسنات كالسحاب الركام أو كالجبال الرواسي فيقول: يا رب أني لي هذا و لم أعملها؟ فيقول علمك الذي علمته الناس يعمل به من بعدك.المصدر: بصائر الدرجات ص 31.

İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Bir kişi kıyamet günü birbiri üzerine yığılmış bulutlar ve göğe yükselmiş büyük dağlar kadar iyilikle gelir ve arz eder ki; Ey Rabbim bütün bunlar nereden geldi? Oysa ben amel etmemiştim. Rab buyurur; bunlar senin insanlara öğrettiğin ilmindir. Senden sonra bunlara amel edildi.

عن أبي عبدالله عليه السلام قال: العالم و المتعلم في الأجر سواء. المصدر: بصائر الدرجات ص 30.

- İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Âlim ve öğrenci mükâfatta aynı seviyededir.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: ما من عبد يغدو في طلب العلم و يروح إلا خاض من الرحمة خوضا. المصدر: بصائر الدرجات ص 30.

- İmam Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Gecesini, gündüzünü ilim talebinde geçiren kişi Allahın rahmetine dalmış olur.
Alt 03-21-2016, 03:32
Uzman Üye

عن أبي بصير قال: سمعت أبا عبدالله عليه السلام يقول: من علم خيرا فله أجره قلت: فإن علم ذلك غيره قال عليه السلام: يجري له و إن علمه الناس كلهم و زاد فيه بعضهم قلت: و إن مات قال عليه السلام: و إن مات. المصدر: بصائر الدرجات ص 30.

- Ebi Basir İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder : Her kim bir hayır öğretse ona hayra amel edenin mükafatı verilir. Arz ettim: O öğrettiği kişi bir başkasına öğretse o zamanda mükafat alır mı? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Eğer o öğrettiği kişi diğer insanların tamamına öğretse dahi o öğreten ilk kişi her birinden aynı oranda mükafat alır. Arz ettim: Bu ilk kişi ölse mükafatı devam eder mi? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ölse de aynıdır.

عن أبي عبدالله عليه السلام قال: إن دواب الأرض لتصلي على طالب العلم حتى الحيتان في الماء. المصدر: بصائر الدرجات ص 30.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Yeryüzünün canlıları ve denizdeki balıklar ilim talep edene salat ve selam ederler.

عن أبي بصير قال: سمعت أبا عبدالله عليه السلام يقول: من علم خيرا فله مثل أجر من عمل به قلت فإن علمه غيره يجري ذلك له قال عليه السلام: إن علمه الناس كلهم جرى له قلت: فإن مات قال عليه السلام: و إن مات. المصدر: بصائر الدرجات ص 29.

- Ebu Basir İmam Eba Abdillah Caferi Sadık aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Her kim bir hayır öğretse ona hayra amel edenin mükâfatı verilir. Arz ettim: O öğrettiği kişi bir başkasına öğretse o zamanda mükâfat alır mı? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Eğer o öğrettiği kişi diğer insanların tamamına öğretse dahi o öğreten ilk kişi her birinden aynı oranda mükâfat alır. Arz ettim: Bu ilk kişi ölse mükâfatı devam eder mi? İmam aleyhisselam şöyle buyurdu: Ölse de aynıdır.

عن أبي عبدالله عليه السلام قال: قال أمير المؤمنين عليه السلام: المؤمن العالم أعظم أجرا من الصائم القائم الغازي في سبيل الله و إذا مات ثلم في الإسلام ثلمة لا يسدها شيء إلى يوم القيامة. المصدر: بصائر الدرجات ص 34.

- İmam Caferi Sadıg aleyhisselam İmam Ali ibni Ebi Talip aleyhisselamın şöyle buyuruğunu rivayet eder: Alim olan müminin mükâfatı, Allahın yolunda mücadeleye kalkmış oruçlu kimseden daha büyüktür. O öldüğünde kıyamete kadar telafi edilemeyen bir kayıp, kapatılamayan bir boşluk oluşur.

عن أبي جعفر عليه السلام فقال: إن الذي تعلم العلم منكم له مثل أجرالذي يعلمه و له الفضل عليه تعلموا العلم من حملة العلم و علموه إخوانكم كما علمكم العلماء. المصدر: بصائر الدرجات ص 34.

- İmam Muhammed Bagır aleyhisselam şöyle buyurdu: Sizden ilim öğrenen kişinin mükafatı ilim öğreten kişinin mükafatı gibidir. Öğretenin artı bir fazileti vardır. İlmi, ilmin taşıyıcılarından öğrenin. Alimlerin size öğrettiği gibi sizde kardeşlerinize öğretin.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: العالم و المتعلم شريكان في الأجر للعالم أجران و للمتعلم أجر و لا خير في ما سوى ذلك. المصدر: بصائر الدرجات ص 33.

- İmam Muhammed Bagır aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Alim ve öğrenci mükâfatta iki ortaktırlar. Alimin iki, öğrencinin ise bir mükafatı vardır. Bu ikisinin dışındakilerde hayır yoktur.

عن علي عليه السلام قال: طالب العلم يشيعه سبعون ألف ملك من مفرق السماء يقولون رب صل على محمد و آل محمد. المصدر: بصائر الدرجات ص 33.

- İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurdu: İlim talep edene göğün ortasından gelen yetmiş bin melek eşlik eder. Onlar derler ki; Rabbi salli ela Muhammed ve A-li Muhammed.

عن النبي صلى الله عليه و آله و سلم قال: أوحى الله إلي أنه من سلك مسلكا يطلب فيه العلم سهلت له طريقا إلى الجنة. المصدر: بصائر الدرجات ص 33.

- Nebi sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu: Allah bana şöyle vahyetti; Her kim ilim talebinde bir yola düşerse cennet yolu ona kolaylaştırılır.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إن معلم الخير لتستغفر له دواب الأرض و الحيتان البحر و كل صغيرة و كبيرة في أرض الله و سمائه. المصدر: بصائر الدرجات ص 33.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıg aleyhisselam şöyle buyurdu: Yeryüzündeki canlılar, denizlerdeki büyük balıklar ve Allahın göğünde ve arzında büyük küçük her şey ilim talep eden için bağışlanma dilerler.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: طالب العلم يستغفر له كل شيء حتى الحيتان في البحار و الطير في جو السماء. المصدر: بصائر الدرجات ص 33.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıg aleyhisselam şöyle buyurdu: Her şey, denizlerdeki büyük balıklar ve gökteki kuşlar ilim talep eden için bağışlanma dilerler.

عن أبي عبد الله عليه السلام عن أبيه عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: من سلك طريقا يطلب فيه علما سلك الله تعالى به طريقا إلى الجنة و إن الملائكة عليهم السلام لتضع أجنحتها لطالب العلم رضا به و إنه ليستغفر لطالب العلم من في السماوات و من في الأرض حتى الحوت في البحر و فضل العالم على العابد كفضل القمر على سائر النجوم ليلة البدر و إن العلماء لورثة الأنبياء إن الأنبياء لم يورثوا دينارا و لا درهما إنما ورثوا العلم فمن أخذ منه أخذ بحظ وافر. المصدر: بصائر الدرجات ص 32.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıg aleyhisselam babasından aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim ilim talep etmek için bir yol izlerse Allah Teala onun yolunu cennete kadar açar. Melekler kanatlarını razı olarak ilim talep edenin yoluna sererler. Göklerde ve yerde kim varsa hatta denizdeki büyük balık ilim talep eden için istiğfar eder. Alimin abide olan üstünlüğü on dördüncü gecedeki dolunayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Alimler nebilerin varisleridir nebiler dinar ve dirhem miras bırakmazlar aksine sadece ilim miras bırakırlar kim o mirastan aldıysa çok büyük bir pay almıştır.

عن أبي جعفر عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: إن معلم الخير يستغفر له دواب الأرض و حيتان البحر و كل ذي روح في الهواء و جميع أهل السماء و الأرض و إن العالم و المتعلم في الأجر سواء يأتيان يوم القيامة كفرسي رهان يزدحمان. المصدر: بصائر الدرجات ص 32.

- İmam Ebi Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Yeryüzünün hayvanları, denizin büyük balıkları, havanın içindeki her ruhu olanlar ve bütün yeryüzü ve gökyüzü ehli hayırlı öğretmen için bağışlanma dilerler. Kıyamet günü alim ve öğrenci ecirleri eşit olarak gelirler, tıpkı başabaş koşarak yarışan iki at gibi.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: طلب العلم فريصة من فرائض الله. المصدر: بصائر الدرجات ص 32.

- İmam Ebi Abdilah Caferi Sadıg aleyhisselam şöyle buyurdu: İlim talep etmek Allahın farzlarından bir farzdır.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: قال أمير المؤمنين عليه السلام: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: طلب العلم فريضة على كل مسلم. المصدر: بصائر الدرجات ص 32.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıg aleyhisselam İmam Ali aleyhisselamdan ve o da Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: İlim talep etmek her Müslümana farzdır.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: طلب العلم فريضة على كل حال.المصدر: بصائر الدرجات ص 24.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıg aleyhisselam şöyle buyurdu: İlim talep etmek her durumdu farzdır.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم: طلب العلم فريضة على كل مسلم ألا و إن الله تعالى يحب بغاة العلم.المصدر: بصائر الدرجات ص 24.

- İmam Ebi Abdillah Caferi Sadıg aleyhisselam Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellemin şöyle buyurduğunu rivayet eder: İlim talep etmek bütün Müslümanlara farzdır. Doğrusu Allahu Teala ilim talep edeni sever.
Alt 11-04-2016, 04:34
Uzman Üye

Kaynak: Besairud Derecat, 24.H
Alt 12-03-2016, 01:08
Uzman Üye

Besair-ud Derecat kitabında, Saad'dan İmam Muhammed Bakır aleyhisselâm’ın şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Bizim hadisimiz her zordan daha zordur. Ona, mukarreb olan meleklerden, mursel peygamberlerden ve kalbi imanla imtihan edilmiş müminden veya sağlam kaleyle çevrilmiş şehirden başkası tahammül edemez. Bizim emrimiz vuku bulduğu ve Mehdimiz zuhur ettiği zaman şialarımızdan olan her bir erkek, aslandan daha cesur ve süngüden daha hızlı olacaktır. Düşmanı ayaklarının altında tekmeleyip elleriyle vuracaklardır. Bu, Allah’ın rahmetinin inişi esnasında kullarına olan kurtuluşu olacaktır
Kaynak: Besair-ud Derecat, s. 24, hds. 17;

Seçenekler
Stil