aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | EDEBİYAT KÖŞESİ | HİKAYE, KISSA VE ÖYKÜ

Seçenekler Stil
Alt 05-02-2008, 04:53
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Hz. Süleyman (a.s) ve Karıncanın Konuşması

Allah-u Teala Hz. Süleyman’a eşsiz bir saltanat bağışladı. Cinleri hizmet etmeleri için onun emrine bıraktı. Büyük teşkilatını istediği yere götürebilmesi için rüzgarı onun emrine verdi ve yaratıkların dillerini ona öğretti.

Cin, insan ve kuşlarla beraber gittiği bir yolculukta karıncaların vadisinden geçerken karıncalardan biri şöyle dedi: “Ey karınca topluluğu! Kendi yuvalarınıza girin. Süleyman ve orduları, farkında olmaksızın sizi ezip geçmesinler.”[1]

Rüzgar, karıncanın bu sözünü Hz. Süleyman havadan onların vadisi üzerinden geçerken onun kulağına ulaştırdı. Hz. Süleyman durarak: “Karıncayı bana getirin” diye emretti. Karıncayı getirdiklerinde Hz. Süleyman: “Benim Allah’ın Peygamberi olduğumu ve kimseye zulmetmeyeceğimi bilmiyor musun?” dedi.

Karınca: “Evet, biliyorum” dedi.

Hz. Süleyman: “O zaman neden karıncaları benim zulmümden korkuttun ve ‘Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin’ dedin?”

Karınca: “Karıncaların, senin ziynet ve saltanatına bakıp ona meftun olmalarından ve böylece Allah’tan uzaklaşarak diğer şeylerle meşgul olmalarından korktum” dedi.

Karınca daha sonra: “Ey Süleyman!... Neden Allah-u Teala, diğer güçler arasından rüzgarı senin emrine verdi?”

Hz. Süleyman: “Benim bu konuda bir bilgim yoktur.”

Karınca: “Allah-u Teala, onu sana vermekle şunu kastetmiştir: Bu rüzgarı senin emrine verdiğim gibi, bu dünyayı senin emrine vermiş olsam, onların zevali rüzgarın zevali gibidir (rüzgarın hareketi gibi onlar da hemen yok olup gitmektedir.)

İşte bu esnada Hz. Süleyman (a.s), onun bu sözünden dolayı güldü.(2)
1-Neml-18
2-Bihar-c-14.s.92

Konu CEMALETTİN YALDIR tarafından (05-05-2008 Saat 01:54 ) değiştirilmiştir.
Alt 05-10-2008, 09:02
GÜL-İ ZEHRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
GÜL-İ ZEHRA GÜL-İ ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

GÜL-İ ZEHRA is on a distinguished road

Allah razı olsun.
Allah'ın selamı Hz. Muhammed'e, Onun pak Ehl-i Beyt'ine ve gelmiş geçmiş tüm hak peygamberlerine olsun...
Alt 08-11-2009, 06:33
zümrüt14 zümrüt14 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

zümrüt14 is an unknown quantity at this point

Allah razı olsun

Seçenekler
Stil