aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | FÜRU-U DİN | 1. NAMAZ

Seçenekler Stil
Alt 10-03-2014, 07:50
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Kunut ve Duaları

Kunut
Kunut, lügatta "huzuyla itaat" anlamındadır. Allah Tealâ'nın Hz. Meryem'e hitaben buyurduğu şu söz de bu anlamda kullanılmıştır:

"Ey Meryem, Rabbine divan dur." [1]

Ancak namazla ilgili olarak söz konusu edildiğinde, tüm namazların ikinci rekâtında okunan dua kastedilir.

İmam Cafer Sadık (a.s), "Bütün gönlünle O'na yönel." ayetinin tefsirinde şöyle buyuruyor:

"Ayetin orijinalinde geçen "tebettel"den maksat, namazda dua için elleri kaldırmaktır." [2]

"Tebettel" sözlükte "Allah'tan başkasından ümit kesmek" anlamına gelir. [3]

Kur'ân-ı Kerim, "Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin."[4] buyurmaktadır. Allah'a yalvarma ve tazarru etmenin nişanelerinden biri de dua için elleri kaldırmaktır. Fakir ve muhtaç olan insan mutlak zengine el açar, sadece O'ndan ister ve O'ndan başkasına gönül vermez.

Evet, namazda kunut tutmak müstehaptır; fakat o kadar önemsenmiştir ki İmam Rıza (a.s) Me'mun'a mektubunda şöyle yazmıştır:

"Kunut günlük namazların tümünde, farz bir sünnettir." [5]
Elbette bu sözden İmam'ın maksadı kunutun önemini vurgulamaktır. Nitekim, insan rükûya varmadan önce kunut okumayı unutursa, rükûdan sonra kaza etmesi müstehaptır, secdede hatırlarsa selâmdan sonra kaza edebilir.

Kunut adabında şöyle geçer: Elleri yüzün karşısına kadar kaldırın; ellerin için göğe baksın; iki eli birbirinin yanında tutun ve baş parmak dışında diğer parmakları birbirine bitiştirin. Dua okurken ellerinizin içine bakın ve duayı -namazı cemaatte kılıyorsanız- cemaat imamının duymayacağı şekilde yüksek sesle okuyun. [6]
Kunutun özel bir duası yoktur, insan istediği duayı okuyabilir; duanın Arapça olması da gerekmez, herkes kendi diliyle isteklerini isteyebilir. Elbette ki Kur'ân dualarını ve Ehlibeyt İmamlarının (a.s) okudukları duaları okumanın apayrı bir fazileti vardır.

Namazların Kunutu
Namazların tümünde kunut sayısı aynı değildir; beş vakit namazın her birinde, ikinci rekâtın rükûsundan önce bir kunut vardır. Fakat iki rekât olan cuma namazında iki kunut vardır; biri birinci rekâtın rükûsundan önce, diğeri ise ikinci rekâtın rükûsundan sonra.

İki rekât olan Ramazan ve Kurban Bayramı namazında dokuz kunut vardır; beş kunut arka arkaya birinci rekâtta rükûdan önce ve dört kunut da ikinci rekâtta; ama bu kunutların özel bir duası vardır.

İki rekât olan ve her rekâtta beş rükû yapılan Ayat namazında ikinci, dördüncü, altıncı, sekizinci ve onuncu rükûlardan önce kunut okunması müstehaptır; fakat o-nuncu rükûdan önce bir kunut okumak da yeterlidir.

Bir rekâtlık olan ve gece namazının sonunda kılınan Vitir namazında uzun bir kunut vardır ve onda bir çok duanın okunması müstehaptır; örneğin 70 defa istiğfar etmek, 300 defa "el-afv" demek ve kırk mümine dua etmek.

Yağmur namazında da bayram namazı gibi birinci rekâtta beş kunut, ikinci rekâtta ise dört kunut vardır.

Her halükârda, kunutu uzatmak müstehaptır. Ebuzer, Resulullah'a (s.a.a), "Hangi namaz daha üstündür?" diye sorunca, şöyle buyurdu: "Kunutu uzun olan namaz; kunutunu uzatan kimse kıyametin korkunç menzillerinde daha rahat olur." [7]

Masum Kişilerin Kunutu
İbn-i Mesud, Müslüman olmasının nedenini Resulullah (s.a.a), Hz. Ali (a.s) ve Hz. Hatice'nin kıldığı üç kişilik namazı ve onların uzun kunutunu görmesi olduğunu söylemektedir. [8]

Âl-i Yâsîn ziyaretinde Hz. Mehdi'ye (a.f) selâm verirken şöyle diyoruz:

"Selâm olsun sana namaz kıldığın ve kunut okuduğun an."

Masumlardan her birinin kunutta okudukları uzun dualar nakledilmiştir; zamanımız müsait olmadığı için onlara değinmeyeceğiz. Kunuttaki bu kadar bereketlere rağmen Ehlisünnet'te bunun uygulanmayışı insanı hayrete düşürmektedir; Hz. Ali ve Hulefa-i Raşidin namazlarında kunut okumuyorlar mıydı ki?

Kunutta sadece kendimizi ve şahsî isteklerimizi düşünmeyelim. Hz. Zehra (s.a) "Önce komşu, sonra evin içi" [9] buyuruyor. Allah Tealâ, diğerleri için dua edenin şahsî isteklerini kabul edeceğini vaadetmiştir.

Kunutta din düşmanlarına beddua etmeli, Allah'tan İslâm ve Müslümanların zaferini dilemeliyiz.

Resul-i Ekrem (s.a.a) kunutunda bir grubun ismini söyleyerek lânet ediyordu. Hz. Ali (a.s) de namazının kunutunda Muaviye ve Amr-ı As'a lânet ediyordu. [10] Her halükârda, tevelli ve teberri dinimizin bir parçası ve hatta temelidir:

"Din sevgiden ve buğzden başka bir şey değildir."[11]

Kaynaklar:
[1]- Âl-i İmrân, 43
[2]- Vesail'uş-Şiâ, c.4, s.912
[3]- Müfredat-ı Ragıb
[4]- A'râf, 55
[5]- Bihar'ul-Envar, c.82, s.197
[6]- Tevzih'ul-Mesail'de kunut meseleleri
[7]- Bihar'ul-Envar, c.82, s.200
[8]- Bihar'ul-Envar, c.38, s.280
[9]- Bihar'ul-Envar, c.43, s.81
[10]- Bihar'ul-Envar, c.82, s.201
[11]- Bihar'ul-Envar, c.68, s.63

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 10-05-2014, 08:09
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Kunut

Resulullah (s.a.a) buyuruyor ki: “Namazının kunutu uzun olan kişinin kıyamette hesaba çekilişi kolay olur.”
Kaynak:
Bihar-ul Envar, c.82, s.199.

Kunut: Namazların ikinci rekâtında Fatiha ve sure okunduktan sonra rükûaa gidilmeden önce kunut okunması yani, ellerin yüzün hizasına kadar kaldırılması ve herhangi bir dua ve zikrin okunması müstehaptır.

Tüm namazların ikinci rekatında Fatiha ve Kur’an surelerinden herhangi biri tam olarak okunduktan sonra rükûya gidilmeden önce ellerin yüz hizasına kaldırılması, avuçların göğe doğru açılarak yanyana tutulup dua edilmesi müstehaptır; bu amelin adına “kunut” denir. Kunutta baş parmak dışındaki parmakların birbirine bitiştirilmesi ve avuçların içine bakılması müstehaptır.

Kunutta bir "Subhanellah" bile olsa, herhangi bir zikrin okunması kâfidir. Örneğin şu dua okunabilir:

رَبَّـــــــــــــنَـــــــــــا§ ا¥تِـــــــــــنَــا فـ£ـي الــــدُّنْــــــــــيَــا حَـــسَــــــــــــنَــــــةً وَ فــ£ــي الا¤¥خِـــرَةِ حَسَــــــــــنَــــــــةً وَ قِـــــــنَـا عَــــــذَابَ الــنَّـــار°

Rabbenâ âtina fid'dünyâ haseneten ve fil'âhirati haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn.[1]

[1]- [Bakara suresi, 201.ayet. Anlamı: "Rabbimiz dünyada da iyilik ve güzellik ver bize, ahirette de iyilik ve güzellik ver ve bizi ateşin azabından koru."Rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi" "]

Muminlerin Emiri Kunutta Semenei Kureyş Duasını Okurdu: Bu Dua Sitemizde Mevcuttur Yazmaya Gerek Görmedik

İmam Muhammed Takî (aleyhisselam)’ın kunutta okuduğu dua:

“Allah’ım, bağışların ard arda, ihsan ve lütufların peş peşe, nimetlerin ise tam ve kamildir (çoktur); oysa bizim şükrümüz az, hamdımız (övgümüz) ise yetersizdir; sen ise kusurlarını itiraf edene şefkatli davranmaya layıksın...”[1]

Kunutta Okuduğu Diğer Bir Duası

İmam Muhammed Takî (aleyhisselam) kunutta şu duayı da okuyordu:

“Allah’ım, sen, sayıyla evvel olmayan evvelsin; sınırlanmayla son olmayan sonsuzsun; bizi inşa (yoktan var) ettin, bir illetin zorlamasıyla değil; bizi icat ettin, bir ihtiyaçtan dolayı değil; hayır, ihtiyar sahibi olduğun halde bizi kendi hikmetinle yoktan yarattın...”[2]
Kaynaklar:
[1] - Avalim, C. 23, H. 211.
[2] - Bihar, C. 85, S. 225.

اَللَّهُمَّ إِنَّا نَسْتَعِينُكَ وَ نَسْتَغْفِرُكَ وَ نَسْتَهْدِيكَ، وَ نُؤْمِنُ بِكَ وَ نَتُوبُ اِلَيْكَ

وَ نَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ وَنُثْنِى عَلَيْك اْلخَيْرَ كُلَّهُ نَشْكُرُكَ وَ لاَ نَكْفُرُكَ، وَ نَخْلَعُ وَ نَتْرُكُ مَنْ يَفْجُرُكَ

Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

للَّهُمَّ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ لَكَ نُصَلِّى وَ نَسْجُدُ، وَ اِلَيْكَ نَسعْىَ وَ نَحْفِدُ

نَرْجُو رَحْمَتَكَ وَ نَخْشَى عَذَابَكَ، اِنَّ عَذَابَكَ بِاْلكُفَّارِ مُلْحِقٌ

Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsalli ve nescüdü ve ileyke nes’a ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık.

Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

هُمَّ اهْدِنيِ فِيمَنْ هَدَيْتَ وَعَافِنيِ فِيمَنْ عَافَيْتَ وَتَوَلَّنِي فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ وَباَرِكْ ليِ فِيماَ أَعْطَيْتَ وَ قِنيِ شَرَّ ماَ قَضَيْتَ فَإِنَّكَ تَقْضِي وَلاَ

يُقْضَي عَلَيْكَ وَإنَّهُ لاَ يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ تَبَارَكْتَ رَبَّناَ وَتَعَالَيْتَ

Allâhümme’hdinî fîmen hedeyt. Ve âfinî fîmen âfeyt. Ve tevellenî fîmen tevelleyt. Ve bârik lî fîmâ a’dayt. Ve qınî şerra mâ qadayt. Fe inneke taqdî ve lâ yuqdâ aleyk. Ve innehû lâ yezillu men vâleyt. Tebârakte rabbenâ ve teâleyt.

“Ey Allahım! Hidayet verdiğin kimseler içerisinde bana da hidayet ver. Afiyet verdiğin kimseler içerisinde bana da afiyet ver. Sevdiğin kimseler içerisinde beni de sev. Bana verdiğin şeylerde bereket ver. Takdir ettiklerinin şerrinden beni koru. Senin velisi olduğun kimse alçalmaz. Sen kutlu ve yücesin ey Rabbimiz.”

Kunutta Selavat da Söylenir Üç, Beş Veya Dada Fazla Da Söylenir...

“Allahumme selli ‘ela Muhammedin ve âl-i Muhammed “

Not: Kunutta Türkçe Bildiğin Dualarda Okunur.

Alt 10-18-2014, 11:44
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Kunut Duası

Konutta Okunan Dua

La ilâhe illellah'ul-helîm'ul-kerîm: La ilâhe illellah'ul-‘eliyy'ul-‘ezîm: Subhanellahi rebb'is-semavat'is-seb'‘i ve rebb'il-ereżî-n'es-seb'‘i: Ve ma fîhinne ve ma beynehunne ve rebb'il-‘erş'il-ezîm: Ve'l-hemdu lillahi rebb'il-‘âlemîn:

Kunutta Okunan Duanın Anlamı
Kerem ve hilim sahibi olan bir tek Allah'tan başka övgü ve kulluğa layık ilâh yoktur. Yüce ve üstün mertebe sahibi olan bir tek ve eşsiz Allah'tan başka, kulluğa layık ilâh yoktur. Yedi kat göğün ve yedi kat yerin yaratıcısı olan Allah, pak ve münezzehtir. Göklerde, yerlerde ve ikisi arasında bulunan her şeyin ve yüce arşın Rabbidir Hamd ve senâ, bütün varlığı besleyen ve kemaline erdiren Allah'a mahsustur.
Kerem ve hilim sahibi olan bir tek Allah'tan başka övgü ve kulluğa layık ilâh yoktur.

Kunut Dualarına ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM Selavatla Başlayıp, Birehmetike Ya Erhemerrahimin le Bitirmek İyidir.

Alt 10-24-2014, 06:12
Aleviyyun Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aleviyyun is an unknown quantity at this point

Allah razı olsun inşallah. Amin.
Alt 12-23-2015, 11:19
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Hz. İmam Rıza'dan (a.s) nakledilen Kunut Dua'sı

Hz. İmam Rıza (aleyhisselam)'dan nakledilen Kunut Dua'sı

Arapça:
اللٕهُمَّ إِنَّ ٱلرَّجَاءَ لِسَعَةِ رَحْمَتِكَ أَنْطَقَنِئ بِٱسْتِقَالَتِكَ، وَٱلْأَمَلَ لِأَنَاتِكَ وَرِفْقِكَ شَجَّعَنِئ عَليٰ طَلَبِ أَمَانِكَ وَعَفْوِكَ، وَلِيَ يَا رَبِّ ذُنُوبٌ قَدْ وَاجَهَتْهَا أَوْجُهُ ٱلِْانْتِقَامِ، وَخَطَايَا قَدْ لَاحَظَتْهَا أَعْيُنُ ٱلِْاصْطِلَامِ، وَٱسْتَوْجَبْتُ بِهَا عَليٰ عَدْلِكَ أَلِيمَ ٱلْعَذَابِ وَٱسْتَحْقَقْتُ بِٱجْتِرَاحِهَا مُبِيرَ ٱلْعِقَاب، وَخِفْتُ تَعْوِيقَهَا لِإِجَابَتِئ، وَرَدَّهَا إِيَّايَ عَنْ قَضَاءِ حَاجَتِئ، وَإِبْطَالِهَا لِطَلِبَتِئ، وَقَطْعِهَا لِأَسْبَابِ رَغْبَتِئ، مِنْ أَجْلِ مَا قَدْ أَنْقَضَ ظَهْرِئ مِنْ ثِقْلِهَا، وَبَهَظَنِئ مِنَ ٱلِْاسْتِقْلَالِ بِحَمْلِهَا.
ثُمَّ تَرَاجَعْتُ رَبِّ إِلیٰ حِلْمِكَ عَنِ ٱلْعَاصِينَ، وَعَفْوِكَ عَنِ ٱلْخَاطِئِينَ، وَرَحْمَتِكَ لِلْمُذْنِبِينَ، فَأَقْبَلْتُ بِثِقَتِئ مُتَوَكِّلًا عَلَيْكَ، طَارِحاً نَفْسِئ بَيْنَ يَدَيْكَ، شَاكِياً بَثِّئ إِلَيْكَ، سَائِلًا رَبِّ مَا لَا أَسْتَوْجِبُهُ‏ مِنْ تَفْرِيجِ ٱلْغَمِّ، وَلَا أَسْتَحِقُّهُ مِنْ تَنْفِيسِ ٱلْهَمِّ، مُسْتَقِيلًا رَبِّ لَكَ، وَاثِقاً مَوْلَايَ بِكَ؛
اللٕهُمَّ فَٱمْنُنْ عَلَيَّ بِٱلْفَرَجِ، وَتَطَوَّلْ عَلَيَّ بِسَلَامَةِ ٱلْمَخْرَجِ، وَٱدْلُلْنِئ بِرَأْفَتِكَ عَليٰ سَمْتِ ٱلْمَنْهَجِ، وَأَزِلَّنِئ بِقُدْرَتِكَ عَنِ ٱلطَّرِيقِ ٱلْأَعْوَجِ، وَخَلِّصْنِئ مِنْ سِجْنِ ٱلْكَرْبِ بِإِقَالَتِكَ وَأَطْلِقْ أَسْرِئ بِرَحْمَتِكَ، وَتَطَوَّلْ عَلَيَّ بِرِضْوَانِكَ، وَجُدْ عَلَيَّ بِإِحْسَانِكَ، وَأَقِلْنِئ رَبِّ عَثْرَتِئ، وَفَرِّجْ كُرْبَتِئ، وَٱرْحَمْ عَبْرَتِئ، وَلَا تَحْجُبْ دَعْوَتِئ، وَٱشْدُدْ بِالْإِقَالَةِ أَزْرِئ، وَقَوِّ بِهَا ظَهْرِئ، وَأَصْلِحْ بِهَا أَمْرِئ، وَأَطِلْ بِهَا عُمُرِئ، وَٱرْحَمْنِئ يَوْمَ حَشْرِئ، وَوَقْتَ نَشْرِئ، إِنَّكَ جَوَادٌ كَرِئمٌ، غَفُورٌ رَحِئمٌ، وَصَلِّ عَليٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ ٱلطَّيِّبِئنَ ٱلطَّاهِرِئنَ

Türkçe Anlamı:
Allah'ım rahmetinin genişliğine olan ümidim, dilimi senin bağışını dilemeye açmıştır, şefkat ve lütfüne olan beklentim ise güvenceni ve affını dileme cesaretini bana vermiştir. Rabbim, cezalandırma yüzlerinin yönelmiş olduğu birçok günahım var, helak etme gözlerinin üzerine dikilmiş olduğu birçok suçum var. Kuşkusuz ben bu günahlardan dolayı, adaletinin gereği, en acı cezayı ve helak edici azabı hak etmiş durumdayım.

Dolayısıyla da bu günahların, cevabımı geciktirmesi, dilediklerimin gerçekleşmesini önlemesi, isteğimi geçersiz kılması ve arzumun gerçekleşme sebeplerini yok etmesi korkusuna kapılmışım. Neden olmasın, oysa günahlarımın ağırlığı belimi bükmüş ve bunca günahı tek başıma taşımak artık takatimi tüketmiştir.
Ancak ey Rabbim, daha sonra isyankârlara karşı olan lütufkârlığını, suçlulara karşı olan affediciliğini ve günahkârlara karşı olan merhametini içimden geçirdim. Bu ise, güvenle sana dönmemi ve sana tevekkül etmemi sağladı. Bu halimle kendimi senin önüne atıyorum, üzüntümü sana şikâyet ediyorum, hak etmediğim halde kederimin giderilmesini ve sıkıntımın rahatlatılmasını Rabbim senden diliyorum. Affını diliyorum ve sana güveniyorum ey efendim.
Allah'ım, kaygıdan kurtulmayı bana bağışla, selamet çıkışını bana göster, lütfünle beni doğru yola yönelt, kudretinle beni eğri yoldan alıkoy, hoşgörünle beni keder zindanından kurtar, rahmetinle esaretime son ver, kendi rızanı bana lütfet, ihsanınla bana cömertlik göster, hatamı görmezlikten gel, tasamı gider, hüzünlü halime acı, duamı engelleme, affınla gücümü artır, bana dayanma gücü ver, işimi düzene koy, ömrümü uzat, yeniden diriliş gününde huzuruna vardığımda bana merhamet et. Şüphesiz sen pek cömert ve pek ihsan sahibisin, bağışlayansın, merhamet edensin. Muhammed ve onun tertemiz ehlibeytine rahmetini indir.

Alt 12-24-2015, 10:07
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Hz. İmam Cafer Sadık'tan (a.s) nakledilen Kunut dua'sı

Hz. İmam Cafer es-Sadık (aleyhisselam)'dan nakledilen Kunut dua'sı

Arapça:
إِلَـٰهِي كَيْفَ أَدْعُوكَ وَقَدْ عَصَيْتُكَ، وَكَيْفَ لَا أَدْعُوكَ وَقَدْ عَرَفْتُ حُبَّكَ فِئ قَلْبِئ، وَإِنْ كُنْتُ عَاصِياً مَدَدْتُ إِلَيْكَ يَداً بِٱلذُّنُوبِ مَمْلُوئَةً، وَعَيْنَايَ بِٱلرَّجَاءِ مَمْدُودَةً؛ إِلَهِئ أَنْتَ عَظِيمُ ٱلْعُظَمَاءِ، وَأَنَا أَسِيرُ ٱلْأُسَرَاءِ، وَمِنْ كَرَمِ ٱلْعُظَمَاءِ الرِّفْقُ بِٱلْأُسَرَاءِ، إِلَهِئ أَنَا أَسِيرٌ بِذَنْبِئ، مُرْتَهَنٌ بِجُرْمِئ؛ إِلَهِئ مَا أَضْيَقَ ٱلطَّرِيقَ عَليٰ مَنْ لَمْ تَكُنْ أَنْتَ أَنِيسَهُ؛ إِلَهِئ إِنْ طَالَبْتَنِئ بِذُنُوبِئ، لَأُطَالِبَنَّكَ بِعَفْوِكَ، وَلَئِنْ طَالَبْتَنِئ بِجَرِيرَتِئ، لَأُطَالِبَنَّكَ بِكَرَمِكَ،‏ وَلَئِنْ أَدْخَلْتَنِئ ٱلنَّارَ، لَأُخْبِرَنَّ أَهْلَهَا، أَنَّنِي كُنْتُ أَقُولُ؛ لَا إِلَهَ إِلَّا ٱللهُ، وَأَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ ٱللهِ، وَأَنَّ عَلِيّاً أَمِيرُ ٱلْمُؤْمِنِينَ حَقّاً؛ إِلَـٰهِئ إِنَّ ٱلطَّاعَةَ تَسُرُّكَ، وَٱلْمَعْصِيَةَ لَا تَضُرُّكَ، فَهَبْ لِئ مَا يَسُرُّكَ، وَٱغْفِرْ لِئ مَا لَا يَضُرُّكَ، يَا أَرْحَمَ ٱلرَّاحِمِئن؛

اللهُمَّ إِنِّئ أَعُوذُ بِكَ مِنْ ذَنْبٍ يُحْبِطُ ٱلْعَمَلَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ ذَنْبٍ يُعَجِّلُ ٱلنِّقَمَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ ذَنْبٍ يَمْنَعُ ٱلدُّعَاءَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ ذَنْبٍ يَمْنَعُ (يُسَوِّفُ) ٱلتَّوْبَةَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ ذَنْبٍ يَهْتِكُ ٱلْعِصْمَةَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ ذَنْبٍ يُورِثُ ٱلنَّدَمَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ ذَنْبٍ يَحْبِسُ ٱلْقِسَمَ؛ اللٕهُمَّ فَصَلِّ عَليٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّد، وَٱغْفِرْ لِئ ذُنُوبِئ كُلَّهَا جَمِيعاً، فَاِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ كُلَّهَا جَمِيعاً إِلَّا اَنْتَ، بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ ٱلرَّاحِمِينَ

Türkçe Anlamı:
Mabudum, sana karşı geldiğim halde seni nasıl çağırabilirim, senin muhabbetini kalbimde bulduğum halde ise seni nasıl çağırmayabilirim! Her ne kadar günahkâr olsam da, günahla dolu ellerimi sana açıyorum, gözlerimi ümitle sana dikiyorum. Mabudum, sen büyüklerin büyüğüsün, ben ise esirlerin esiriyim, büyüklerin kereminin bir göstergesi de, esirlerle müdara etmektir. Mabudum, ben günahıma esir düşmüşüm, suçumun tutsağı olmuşum. Mabudum, yol, senin eşlik etmediğin kişi için ne kadar da dardır. Mabudum, eğer günahımdan dolayı beni ararsan, ben de affın için senin peşine takılırım; eğer küstahlığımdan dolayı beni ararsan, ben de keremin için seni ararım. Eğer beni cehenneme atacak olursan, ben de; "Allah'tan başka bir mabut olmadığına, Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğuna ve Ali'nin müminlerin hak önderi olduğuna tanıklık ettiğimi," cehennem ehline bildiririm. Mabudum, itaat etmek seni sevindirir, günah işlemek ise sana bir zarar vermez, o halde, seni sevindireni bana ihsan et, sana zararı olmayan günahımı ise bağışla, ey merhamet edenlerin en merhametlisi.

Allah'ım, (hayır) amelleri yok eden günahtan sana sığınırım. Cezayı çabuklaştıran günahtan sana sığınırım. Duayı engelleyen günahtan sana sığınırım. Tövbeyi önleyen (erteleyen) günahtan sana sığınırım. Perdeyi yırtan günahtan sana sığınıyorum. Pişmanlık doğuran günahtan sana sığınırım. Nasiplerin önünü alan günahtan sana sığınırım. O halde ey Allah'ım, Muhammed ve Ehlibeyti'ne rahmetini indir ve günahlarımın tamamını bağışla; şüphesiz günahların tamamını ancak sen bağışlarsın, kendi rahmetin hürmetine ey merhamet edenlerin en merhametlisi.

Alt 12-25-2015, 06:21
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart İmam Ali (aleyhisselam)'dan Kunut dua'sı

اللٕهُمَّ إِنَّا نَسْتَعِئنُكَ، وَنَسْتَغْفِرُكَ، وَنَسْتَهْدِئكَ، وَنُؤْمِنُ بِكَ، وَنَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ، وَنُثْنِئ عَلَيْكَ ٱلْخَيْرَ كُلَّهُ،نَشْكُرُكَ وَلَا نَكْفُرُكَ، وَنَخْلَعُ وَنَتْرُكُ مَنْ يُنْكِرُكَ اللٕهُمَّ إِيَّاكَ نَعْبُدُ، وَلَكَ نُصَلِّئ وَنَسْجُدُ، وَإِلَيْكَ نَسْعيٰ وَنَحْفِدُ، نَرْجُو رَحْمَتَكَ، وَنَخْشيٰ عَذَابَكَ، إِنَّ عَذَابَكَ بِٱلْكُفَّارِ مُلْحِقٌ.
اللٕهُمَّ ٱهْدِنَا فِيمَنْ هَدَيْتَ، وَعَافِنَا فِيمَنْ عَافَيْتَ، وَتَوَلَّنَا فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ، وَبَارِكْ لَنَا فِيمَا أَعْطَيْتَ، وَقِنَا شَرَّ مَا قَضَيْتَ، إِنَّكَ تَقْضِئ وَلَا يُقْضيٰ عَلَيْكَ، إِنَّهُ لَا يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ، وَلَا يَعِزُّ مَنْ عَادَيْتَ، تَبَارَكْتَ رَبَّنَا وَتَعَالَيْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ؛
رَبَّنَا لا تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا، رَبَّنَا وَلا تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْراً، كَما حَمَلْتَهُ عَلَيٰ ٱلَّذِينَ مِنْ قَبْلِنَا، رَبَّنَا وَلا تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنا بِهِ، وَٱعْفُ عَنَّا وَٱغْفِرْ لَنَا، وَٱرْحَمْنَا، أَنْتَ مَوْلانَا، فَٱنْصُرْنَا عَلَیٰ ٱلْقَوْمِ ٱلْكافِرِين

Allah'ım, senden yardım diliyor, senden mağfiret istiyor ve senden hidayet talep ediyoruz. Sana inanıyoruz, sana güveniyoruz, hayırların tamamında seni övgüyle anıyoruz, sana şükrediyoruz ve sana karşı nankörlük etmiyoruz. Seni inkâr edenden ise uzak duruyoruz.

Allah'ım, ancak sana ibadet ediyor, senin için namaz kılıyor ve sana secde ediyoruz. Sana yürüyor, sana koşuyoruz. Rahmetini umuyor, azabından ise korkuyoruz. Kuşkusuz senin azabın kâfirlere ulaşacaktır.
Allah'ım, hidayete erdirdiğin kullar içerisinde bizi de hidayete erdir, esenlik verdiğin kullar içerisinde bize de esenlik ver, sorumluluğunu üstlenmiş olduğun kullar içerisinde bizi de kendi sorumluluğuna al, bahşetmiş olduğun nimetlerini bizim için bereketli kıl, kesinleştirdiğin şeylerin şerrinden bizi koru; şüphesiz işleri kesinleştiren sensin ve sana rağmen hiçbir şey kesinleştirilemez. Senin dostluk ettiğin kimse zillet bulmaz, senin düşmanlık ettiğin kimse ise izzet bulamaz. Kutlusun ey Rabbimiz ve yücesin. Senden mağfiret diliyorum ve sana dönüyorum.
"Rabbimiz, eğer unutacak veya yanılacak olursak, bizi sorgulama. Rabbimiz, bizden öncekilere yüklediğin gibi, bize de ağır sorumluluk yük*leme. Rabbimiz, gücümüzün yetmeyeceği şeyi bize taşıtma. Bizi affet, bizi bağışla, bize merhamet et. Mevlamız sensin, kâfirlere karşı bize yardım et."

Alt 12-27-2015, 06:30
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Allah Resulünden (s.a.a)'den Kunut dua'sı

اللٕهُمَّ ٱهْدِنِئ فِيمَنْ هَدَيْتَ، وَعَافِنِئ فِيمَنْ عَافَيْتَ، وَتَوَلَّنِي فِئمَنْ تَوَلَّيْتَ، وَبَارِكْ لِئ فِئمَا أَعْطَيْتَ، وَقِنِئ شَرَّ مَا قَضَيْتَ، فَإِنَّكَ تَقْضِئ وَلَا يُقْضيٰ عَلَيْكَ، تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ، سُبْحَانَكَ رَبِّ ٱلْبَيْتِ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ، وَأُومِنُ بِكَ وَأَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ، لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِكَ يَا رَحِئمُ

Allah'ım, hidayet ettiklerin içerisinde beni de hidayet et, afiyet verdiklerin içerisinde bana da afiyet ver, uhdene aldıkların içerisinde beni de kendi uhdene al, bağışta bulunduğun nimetlerini benim için bereketli kıl, kesinleştirdiğin şeylerin şerrinden beni koru; şüphesiz işleri kesinleştiren sensin ve sana rağmen hiçbir şey kesinleştirilemez.Kutlusun, yücesin, münezzehsin ey Beyt'in (Kâbe'nin) Rabbi. Senden mağfiret diliyorum, sana dönüyorum, sana inanıyorum, sana güveniyorum, senden kaynaklananın dışında, hiçbir güç ve hiçbir kuvvet yoktur, ey çok merhamet eden.

Alt 12-31-2015, 06:06
muntazar muntazar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

muntazar is an unknown quantity at this point

Allah razı olsun İnşallah.
Alt 02-12-2018, 12:26
velayet fedaileri velayet fedaileri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yönetici

velayet fedaileri is an unknown quantity at this point

Allah Rasulu Hz.Muhammed (saa) Kunutda Okuduğu Dua

رَبٌِزِدنِىعِلمًا