aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 10-12-2012, 03:13
Zeynebin İzcileri Zeynebin İzcileri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

Zeynebin İzcileri is an unknown quantity at this point

Bismillah :
Huseyn Aleyhisselam'a Ağlamanın Faziletinden Bir Damla

Arz ettim ki: Ey Feda olduğum! Bana biraz İmam Hüseyin aleyhisselamdan bahseder misiniz?! Eğer İmam Hüseyin aleyhisselamın mezarını açılsa İmam aleyhisselamı orada görebilirler mi?
Buyurdu: "Ey Bekir’in oğlu! Ne kadar büyük (haddini aşan) sorular sorduğunun farkında mısın?! İmam Hüseyin aleyhisselam, babası Haydar-ı Kerrar alehisselam, annesi Fatımat-uz Zehra selamullahi aleyha ve kardeşi İmam Hasan aleyhimusselam ile birlikte Ceddi Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem ile aynı yerdedir. Keza İmam aleyhisselamın mezarı açıldığı vakit, imam aleyhisselamı elbette ki orada görürsün. Lakin bugün Allah’ın yanında olup (Kerbeladaki) askerlerinin mekanına nazar-ı lütuf etmektedir. O, taşınma, hamledilme emri ne zaman gelecek diye Allah’ın arşına bakıyor. O, Allah’ın arşının sağ tarafında şöyle niyaz eder: "Allah’ım! bana vaat ettiğin şeye vefa et."
İmam Hüseyin aleyhisselam kendi zuvarına (ziyaretine gelenlere) nazar-ı lütf eder ve onların, babalarının isimlerini; derecelerini, makamlarını ve onların Allah katındaki mükafatlarını,onların evlerini ve evlatlarını çok iyi biliyor.İmam Hüseyin aleyhisselam kendisine ağla- yanları görür, mihriban ve muhabbetle Allah’tan onlar için af ve bağışlanma diler. Babası İmam Ali aleyhisselam'dan da onlar için af ve bağışlanma dilemesini istemektedir. Kendisi ve babası şöyle buyurmaktadır: "Ey Ağlayan! Ey gözyaşı akıtan! Eğer Allah-u Teala'nın senin için neler hazırladığını bir bilseydin şüphesiz ki şadlık ve sevincin akıttığın göz yaşı ve hüznünden çok daha fazla olurdu. Gök yüzündeki meleklerin hangisi İmam Hüseyin aleyhisselam hareminde ve mateminde ağlayanın ahu-nale sesini işitirlerse; o gözyaşı akıtanlar için muhabbet ile istiğfar eder ve onu günahsız bir şekilde mukaddes mekana götürürler." (Kamil-uz Ziyaret s.541 h.2; El-İhticac s.340; Bihar-ul Envar c.25 s.374 h.24)

Esselamu Aleyke Ya Eba Ebdıllah

Sana Ağlamayan Gözlere Yazıklar Olsun Ey Huseyn'im ..İmam Huseyn Aleyhisselam şefaatçiniz olsun inşaallah.
Alt 09-14-2015, 12:29
muntazar muntazar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

muntazar is an unknown quantity at this point

Allame Meclisi "Bihar-ul Envar" adlı kitabında şöyle nakletmiştir:
"Allah'ın Elçisi, kızı Fatıma'ya oğlu Hüseyin'in şehid edileceğini bildirince, Fatıma şiddetle ağlar ve der ki; "Babacığım, bu ne zaman gerçekleşecek?" Allah'ın Elçisi "Benim, senin ve Ali'nin (hayatta) olmadığı bir zamanda." buyurur. Fatıma'nın ağlaması şiddetlenir ve der ki; "Peki kim O'na matem tutar?" Allah'ın Elçisi buyurur ki:
"Ya Fatıma, ümmetimin kadınları Ehl-i Beyt'imin kadinlarına ve erkekleri de Ehl-i Beyt'imin erkeklerine ağlarlar. Nesiller boyu her sene ve her asirda matem tutarlar. Kiyamet olduğunda ise sen kadınlara, ben de erkeklere şefaat ederim. Onlardan herkim Hüseyin'in musibetlerine ağlamışsa, elinden tutar ve onu cennete götürürüz."
Daha sonra Allah'ın Elçisi şöyle buyurdu: "Ya Fatıma, kıyamet günü bütün gözler aglayacaktir; Hüseyin'in musibetlerine ağlayan göz hariç; o göz sevinçli olur ve cennet nimetleri ile müjdelenir."

Bihar-ul Envar, c.44, s.292
Alt 12-18-2015, 07:52
ensarullah ensarullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

ensarullah is an unknown quantity at this point
Standart İmam Ali (aleyhisselam)'ın İmam huseyine Ağlaması

Abdullah b. Kays şöyle diyor: Sıffin savaşında Emir'ul-Muminin Ali (a.s)'ın ordusunda idim. Muaviye'nin ordusunun komutanlarından biri olan Ebu Eyyub-i A'ver, Fırat şeriasını (su yolunu) ele geçirip Hz. Ali (a.s)'ın ordusunun suya ulaşmasına mani oluyordu. Hz. Ali (a.s)'ın ashabı kendisine, susuzluktan şikayet ettiklerinde, İmam (a.s) atlılardan bir grup kimseyi, şeriayı kurtarmak için gönderdi. Ama onlar bir şey elde etmeden geri döndüler. İmam (a.s) bu durumdan çok rahatsız oldu.
İmam Hüseyin (a.s) şöyle arzetti: "Babacığım! Müsaade edin ben gideyim."
Hz. Ali (a.s) cevabında: "Git oğlum!" diye buyurdu.
İmam Hüseyin (a.s) bir grup askerle birlikte şeriaya doğru hareket etti ve düşman ordusunu yenilgiye uğratarak şeriayı ele geçirdi ve onun kenarında çadır kurdu. Daha sonra değerli babasının yanına giderek şerianın kurtarılmış olduğunu İmam (a.s)'a bildirdi.
Hz. Ali (a.s) bu sözü duyunca ağladı.
Ashap: "Ya Emir'el-Müminin! Ağlamana sebep olan şey nedir? Bu, Hüseyin'in bereketiyle bize nasip olan ilk zaferdir" dediler.
İmam (a.s) onların cevabında şöyle buyurdu: "Hüseyin'in yakın bir zamanda Kerbela çölünde susuz olarak öldürüleceğini hatırladım, onun atı kaçarak şöyle feryat edecektir: "Ez-zeliyme, ez-zeliyme li ümmetin katelet ibne binti nebiyyiha!" (Peygamberlerinin kızının oğlunu öldüren ümmete yazıklar olsun, yazıklar olsun!)" Bihar, c. 44, s. 266

Seçenekler
Stil