aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 08-22-2009, 08:41
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Kerbela Ziyaretinin Fazileti Hakkında 40 Hadis...

Kerbela Ziyaretinin Fazileti Hakkında 40 Hadis

1- Resul-i Ekrem (s.a.a):
“Kerbelâ, yeryüzünün en temiz ve en saygın bölgesidir ve hiç şüphesiz orası cennet mekanlarındandır.[1]

2- Resul-i Ekrem (s.a.a):
“Oğlum (Hüseyin) Kerbelâ denilen bir yerde defnedilecek. O yer ki İslam’ın kubbesidir. O yer ki Allah Nuh ile birlikte olan mu’minleri orada tufandan kurtardı.”[2]

3- Hz. Ali (a.s) Sıffin’e giderken Kerbelâ’dan geçerken ağlamış ve şöyle buyurmuştur:
“Burası (Allah’a) âşık olan bir grup şehidin kurbangâhı olacaktır ki ne onlardan öncekiler ne de onlardan sonrakiler (derecede) onları geçemezler.”[3]

4- Hz. Ali (a.s) Kerbelâ toprağına hitaben şöyle buyurdu:
“Ne de güzel kokuyorsun ey toprak! (Kıyâmet) günü senden bir kavim ayağa kalkacak ki hesapsız cennete girecekler.”[4]

5- İmâm Zeyn-ül Âbidin (a.s):
“Kıyamet günü olduğunda Kerbelâ toprağı inciden bir yıldız gibi parlayacak ve şöyle seslenecektir: “Ben Allah’ın mukaddes, temiz ve mübarek toprağıyım; öyle bir toprak ki şehitlerin ve cennet gençlerinin efendisini (Hz. Hüseyin’i) bağrında tutmaktadır.”[5]

6- İmâm Cafer-i Sâdık (a.s):
Ğazıriyye (Kerbelâ), Beyt-ül Mukaddes toprağındandır.”[6]

7- İmâm Cafer-i Sâdık (a.s):
Yerde veya gökte bulunan bütün peygamberler, Kerbelâ’yı ziyâret etmek için Allah Tebâreke ve Teâlâ’dan izin dilerler ve gurup grup ziyaret için inip çıkarlar.”[7]

8- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Yerde veya gökte bulunan bütün melekler, Kerbelâ’yı ziyâret etmek için Allah Tebâreke ve Teâlâ’dan izin dilerler ve gurup grup ziyaret için inip çıkarlar.”[8]

9- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
“Allah-u Teâlâ’nın kutsallaştırdığı ilk toprak Kerbelâ ve ilk su da Fırat suyudur.”[9]

10- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Hz. Hüseyin’in türbesinin bulunduğu yer, cennet kapılarından bir kapıdır.”[10]

11- İmâm Cefer-i Sâdık(a.s):
Allah Kabe’yi bir harem olarak seçmeden önce, emanlı ve mübarek bir yer olarak Kerbelây’ı seçmiştir.”[11]

12- İmâm Cefer-i Sâdık(a.s):
“Kerbelâ’yı ziyaret edin ve bunu kesmeden devam ettirin. Zira orası, Peygamberlerin evlatlarının en üstününü içinde tutmaktadır.”[12]

13- İmâm Cefer-i Sâdık (a.s):
“Kur’ân’da (Hz. Musa) hakkında “Oraya geldiğinde, o kutlu yerdeki vâdinin sağ yanında olan bir ağaçtan ‘Ey Musa, Âlemlerin Rabbi olan Allah benim;” diye seslenildi.’[13] âyetinde geçen “O kutlu yerdeki vâdinin sağ yanı”ndan maksat “Fırat”tır; “Kutlu yer”den maksat ise “Kerbelâ”dır.”[13]

14- İmâm Muhammed Bâkır (a.s):
Eğer insanlar Hz. Hüseyin’in ziyaretinde olan (sevap ve mükafatı) bir bilselerdi, şevkten ölürlerdi!”[14]

15- İmâm Muhammed Bâkır (a.s):
Resulullah (s.a.a)’ın, şehitlerin ve Hz. Hüseyin’in (mezarlarının) ziyareti, Resulullah (s.a.a) ile birlikte yapılan kabul olmuş bir hacca bedeldir.”[15]

16- İmâm Muhammed Bâkır (a.s)’ın ashabından Hamrân diyor ki, ben Hz. Hüseyin (a.s)’ın türbesini ziyaret ettim; dönüşümde İmâm Muhammed Bâkır (a.s) benim yanıma geldi… Şöyle buyurdu: “Müjdeler olsun ey Hamrân, kim Resulullah’ın Ehlibeyti’nin şehitlerinin türbelerini sırf Allah rızası ve Resulullah’a yakınlaşmak için ziyaret ederse, anasından doğduğu gün gibi günahlarından temizlenmiş olur.”[16]

17- İmâm Muhammed Bâkır (a.s) ve İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim evinin ve yerleşme yerinin cennet olmasını istiyorsa, Mazlûm (Hüseyin)’in ziyaretini asla bırakmasın.”[17]

18- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Hüseyn’in türbesini ziyaret edin ve (ziyaretini bırakarak) ona cefâ etmeyin. Zira o, bütün yaratıkların gençlerinin ve şehitlerin gençlerinin efendisidir.”[18]

19- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
İmam Hüseyin (a.s)’ın türbesini ziyaret etmek amellerin en faziletlisidir.”[19]

20- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim kıyamet günü nur sofralarının başında oturmak istiyorsa, Hüseyin b. Ali (a.s)’ın ziyaretçilerinden olsun.”[20]

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 08-22-2009, 08:43
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Kerbela Ziyaretinin Fazileti Hakkında 40 Hadis...Devamı

21- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim (Kıyamet gününde) Peygamber (s.a.a)’in, Ali (a.s)’ın ve Fatıma (a.s)’ın yanında yer almak istiyorsa, Hüseyin (a.s)’ın ziyaretini bırakmasın.”[21]

22- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Sizden biri, ömrü boyunca hac yapar, ama Hüseyin(a.s)’ı ziyaret etmezse, Resulullah’ın haklarından birisini terk etmiş olur. Çünkü Hüseyin’in hakkı Allah tarafından her Müslümanın üzerine farz kılınmış bir farizadır.”[22]

23- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim ölünceye kadar, (imkanı olmasına rağmen) Hüseyin (a.s)’ın türbesinin (ziyaretine) gelmezse, din ve imanı noksan olur. Cennete girse bile, orada mu’minlerin en aşağı derecesinde yer alır!”[23]

24- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Hüseyin b. Al (a.s)’ın ziyaretini bırakma ve arkadaşlarına da bunu emret. Bunu yaparsan, Allah ömrünü uzatır; rızkını çoğaltır; seni mutlu yaşatır ve ölürken şehid olarak ölürsün.”[24]

25- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Allah bir kimse için hayrı dilerse, onun kalbine Hüseyin (a.s)’ın sevgisini ve onun ziyaretinin sevgisini yerleştirir. Allah birisinin de kötülüğünü isterse, onun kalbine Hüseyin (a.s)’ın ve onun ziyaretinin nefretini yerleştirir.”[25]

26- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim bizim dostlarımız ve takipçilerimizden olduğunu iddia ettiği (ve imkanı olduğu) halde Hüseyin (a.s)’ın türbesinin (ziyaretine) gelmez ve öyle ölürse, o bizim (hakiki) şialarımızdan sayılmaz. Cennete girse bile, oranın misafirlerinden sayılır (kendisine ait evi barkı olmaz; her gün bir kimsenin yanında yer içer ve…).[26]“

27- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim Hüseyin (a.s)’ın ziyaretine onun hakkını tanıdığı halde gelirse, (adı) kurb derecelerinin en yüksek mertebelerine yazılır!”[27]

28- İmâm Musa Kâzım (a.s):
Ebu Abdillah’il Hüseyin (a.s)’ı onun hakkını, hürmetini ve velayetini tanıdığı ve kabul ettiği halde ziyaret eden kimseye verilecek olan en aşağı mükafat, onun eski ve yeni bütün günahlarının bağışlanmasıdır.”[28]

29- İmâm Ali Rıza (a.s):
Kim Fırat nehri kenarında (Kerbelâ’da), Hüseyin (a.s)’ın türbesini ziyaret ederse, Allah’ı ziyaret etmiş gibi olur.”[29]

30- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim Aşura günü Hüseyin (a.s)’ı ziyaret ederse, cennet ona vacip olur.”[30]

31- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Kim Âşûrâ gecesini Hüseyin (a.s)’ın türbesinin yanında geçirirse, Kıyamet günü kanına bulanmış bir şekilde Allah’ın huzuruna çıkar; onunla birlikte Kerbelâ meydanında şehit olmuş gibi!”[31]

32- İmam Hasan Askerî (a.s):
Mu’minin alameti beştir: Elli bir rek’at namaz , (farz ve sünnet namazların toplamı), Erbain ziyareti, sağ ele yüzük takmak, toprağa secde etmek ve namazda besmeleyi sesli olarak söylemek.”[32]

33- Resul-i Ekrem (s.a.a):
Şunu bilin ki onun (mezarının) kubbesi altında dua kabul olur. Türbesinin toprağında şifa vardır ve imâmlar onun soyundan gelecektir.”[33]

34- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Çocuklarınızın ağzını Hüseyin (a.s)’ın türbesinin toprağıyla açın. Zira o eman vesilesidir.”[34]

35- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Hüseyin (a.s)’ın türbesinin toprağında her derdin şifâsı vardır. Odur en büyük devâ.”[35]

36- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Hüseyin (a.s)’ın türbesi üzerine secde etmek, yedi perdeyi yırtar.”[36]

37- İmâm Cafer-i Sâdık (a.s) (her namaz kıldığında), Hüseyin (a.s)’ın mutlaka türbesinin toprağına secde ederdi. Bunu ise Allah’a huzû ve huşû için yapardı.”[37]

38- İmâm Cafer-i Sadık (a.s):
Hüseyin (a.s)’ın türbesinin toprağına secde etmenin nuru, yedinci arza kadar nurlandırır. Kimin yanında Hüseyin (a.s)’ın türbesinin toprağından yapılmış bir tesbih olursa, zikreden ve tesbih eden birisi gibi yazılır, hatta eğer tesbih etmese dahi…”[38]

39- İmâm Musa Kâzım (a.s):
Benim mezarımın toprağından teberrük için bir şey almayın. Zira Hüseyin (a.s)’ın türbesinin toprağının dışında her toprak bize haramdır. Zira Allah onu bizim şialarımız ve dostlarımız için şifâ vesilesi kılmıştır.”[39]

40- İmâm Musa Kâzım (a.s):
Bizim dostlarımızın dört şeye her zaman ihtiyaçları olur:
1- Üzerinde namaz kılacakları bir seccâde
2- Parmağına takacağı yüzük
3- Dişlerini fırçalayacağı misvak (fırça)
4- İmam Hüseyin’in türbesinin toprağından yapılan bir tesbih.”[40]

Alt 08-22-2009, 08:44
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Kaynaklar
[1]- Kâmil-üz Ziyârât, S.264.
[2]- Kâmil-üz Ziyârât, S.269.
[3]- Et-Tehzib, C.6, S.73.
[4]- Şerh-u Nehc-il Belâğa -İbn-i Eb-il Hadid-, C.4, S.169.
[5]- Kâmil-üz Ziyârât, S.268.
[6]- Kâmil-üz Ziyârât, S.269.
[7]- Bihâr-ül Envâr, C.98, S.109.
[8]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.244.
[9]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.244.
[10]- Kâmil-üz Ziyârât, S.271.
[11]- Kâmil-üz Ziyârât, S.267.
[12]- Kâmil-üz Ziyârât, S.269.
[13]- Kasas, 30.
[14]- Bihâr-ül Envâr, C.57, S.203.
[15]- Sevâb-ül Â’mâl, S.319.
[16]- Müstedrek-ül Vesâil, C.1, S.266.
[17]- Emâl’it Tûsî, C.2, S.28.
[18]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.253.
[19]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.256.
[20]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.311.
[21]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.330.
[22]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.331.
[23]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.333.
[24]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.335.
[25]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.335.
[26]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.388.
[27]- Bihâr-ül Envâr, C.98, S.4.
[28]- Me Lâ Yahzurh-ül Fakih, C.2, S.581.
[29]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.236.
[30]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.250.
[31]- İkbâl-ül Â’mâl, S.568.
[32]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.372.
[33]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.373.
[34]- Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.335
[35]- Vesâil-üş Şia, C.10, S.410.
[36]- Kâmil-üz Ziyârât, S.275.
[37]- Misbâh-ül Müteheccid, S.511.
[38]- Vesâil-üş Şia, C.3, S.608.
[39]- Men Lâ Yahzurh-ul Fakih, C.1, S.268.
(40]- Câmiu Ahâdis-iş Şia, C.12, S.533.

Alt 10-02-2009, 12:57
beynul_heremeyn beynul_heremeyn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

beynul_heremeyn is an unknown quantity at this point

Allah isteyen imam huseyin as dostlarına inşallah nasip eder
Alt 11-13-2009, 08:30
TALİP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
TALİP TALİP isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

TALİP is on a distinguished road

Allahım kerbela ziyaretini arzuluyanlara nasip et
Alt 01-12-2012, 07:55
velayet şahı velayet şahı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

velayet şahı is an unknown quantity at this point

Ey Yezit (la) bu dava kıyamete kalmıştır. Hz. Fatıma (a.s)’ın ve Hz. Zeyneb’in buyurduğu gibi, ahirtte kimin kazandığını kimin ise hüsrana uğradığını hep birlikte göreceğiz.
Alt 01-23-2013, 04:59
aliyen veliyullah aliyen veliyullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

aliyen veliyullah is an unknown quantity at this point

İmam Sadık (as) şöyle buyurur: Kim imam Hüseyin'i (sa) ziyaret etme niyeti ile yaya olarak yola çıkarsa, yüce Allah onun her adımı için bir iyilik yazar ve bir günahını siler.
Alt 04-12-2015, 10:01
Es-Selam Es-Selam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

Es-Selam is an unknown quantity at this point

Kabeyi Ziyarete Nasibi (Ehl-i Beyt) as Düşmanı Bile gidiyor.. Oysa Kerbelayı Ziyarete Sadece Ehl-i Beyt (as) İmamlarına Kalpten İnananlar Yani Allah'ın Dinininin Kamiline İnananlar Gidiyor

İmam Sadık (aleyhisselam)’dan rivayet edilen bir hadiste:
İmam Sadik (as), İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) ziyaretçilerinden birine,yapmakta oldugu bu ziyaretinin sevabi hakkinda şöyle buyurmuştur:
“Buraya niçin geldin?”
Ziyaretçi arz etti: “Hüseyin (a.s)’ı ziyaret için geldim”
İmam(as) buyurdu ki: “Hiçbir isteğin yok mu?”
Ziyaretçi: “O hazreti ziyaret edip selam vererek vatanıma dönmek dışında hiçbir isteğim yoktur”
İmam(as)buyurdu: “Peki O hazreti ziyaret etmekte ne sevaplar görüyorsun?”
Ziyaretçi cevap verdi: “Biz o hazreti ziyaret etmeyi; canda, dostlarda, çocuklarda, malda, geçimde ve ihtiyaçlarımızın giderilmesinde bereket kaynağı olarak görüyoruz.”
İmam(as) buyurdu ki: “O Hazreti ziyaret etmenin saydıklarından daha fazla olan faziletlerini açıklamamı ister misin?”
Ziyaretci cevap verdi: “Ey Allah’ın resulünün oğlu,daha fazla olanı bana açıkla”
Hazret buyurdu: “İmam Hüseyin (a.s)’ı ziyaret etmek, Resulullah (s.a.v) ile beraber yapılan halis bir hacca bedeldir.”
O ziyaretçi bu miktara şaşırdı.
Bunun uzerine Hazret tekrar buyurdu: “İki haca bedel" ..Ve tekrar buyurdu ki:"Uc hacca bedel"... Sürekli o hazretin ziyaretini fazla buyurdular, ve nitekim buyurdular ki: "İmam Hüseyin (a.s)’ı (turbesini) ziyaret etmek,Resulullah (s.a.a) ile yapılan otuz halis hacca bedeldir.”
(Vesail Şia c.14, s.450)
Alt 05-11-2015, 05:10
velayet fedaileri velayet fedaileri isimli Üye şuanda  online konumundadır
Yönetici

velayet fedaileri is an unknown quantity at this point

BÜTÜN PEYGAMBERLER VE MELEKLER KERBELAYI ZİYARET ETMEK İÇİN ALLAH'TAN İZİN DİLERLER, GURUP GURUP ZİYARET İÇİN İNİP ÇIKARLAR.
İmâm Cafer-i Sâdık (a.s) buyurdu: Yerde veya gökte bulunan bütün peygamberler, Kerbelâ’yı ziyâret etmek için Allah Tebâreke ve Teâlâ’dan izin dilerler ve gurup grup ziyaret için inip çıkarlar.”
Kaynak:
Bihâr-ül Envâr, C.98, S.109.
www.aliyyenveliyullah.com

İmâm Cafer-i Sadık (a.s) buyurdu: Yerde veya gökte bulunan bütün melekler, Kerbelâ’yı ziyâret etmek için Allah Tebâreke ve Teâlâ’dan izin dilerler ve gurup grup ziyaret için inip çıkarlar.”
Kaynak:
Müstedrek-ül Vesâil, C.10, S.244.
Alt 09-03-2015, 01:11
alinin mezlumesi alinin mezlumesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

alinin mezlumesi is an unknown quantity at this point
Standart Kerbela'nın Fazileti

Bir kimse İmam Hüseyinin ziyaretine gittiğinde , yüce Allah onu karşılamaları için dört bin melek gönderir. Ve o insan mezarın başında iki rekat ziyaret namazı kıldığı zaman bir melek ona gelerek şöyle söyler : Allah resulü sana selam gönderdi ve senin bütün günahların bağışlandı ve o dört bin melek ona evine dek eşlik ederler.
Sonra o melekler der ki : Allahım onu evine dek uğurladık. Gökyüzüne geri dönelim mi ?
Buyurur ki : Onun evinin kapısında bekleyin ve o ölene dek Allah'ı zikredin ve sevabını ona yazın.
Sonra o öldüğü zaman melekler der ki : Allahım o öldü. Gökyüzüne geri dönelim mi ?
Buyurur ki : Onun gusül ve kefenlemesinde bulunun ve cenaze namazını kılın.
Bu işleri de bitince derler ki : Allahım vazifemiz tamamlandı. Geri dönelim mi?
Buyurur ki : Kıyamete dek onun mezarının başında durun ve Allahı zikredin ve sevabını İmam Hüseyinin bu ziyaretcisine yazın.
Bihar ul Envar 100 ncü cilt
Alt 09-29-2015, 01:31
KERRAR KERRAR isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye

KERRAR is on a distinguished road

İmam MUHAMMED BAGIR aleyhisselam buyurdu ki :
" FIRSATLARI GANİMET BİLİN "
" Dünyada ki en büyük fırsat budur ki bizim kapımıza gelmeniz "
İmam RIZA aleyhisselam buyurdu ki :
" Eğer siz bilseniz Kerbelayı, bilseniz size Kerbelaya geldiğinizde verilenleri ömrünüz boyunca bütün herşeyinizi tek eyleyip ömrünüzün tamamını Kerbelaya gidip gelmeye adardınız. "
Ve buyurur ki :
" Kıyamet günü en çok pişman olacak olanlar o kimselerdir ki ; dünyada bizim ziyaretimize gelmeye daha çok imkanları varken gelmeyip tembellik edenler olacaklardır. Çünkü bizim ziyaretimize gelene verilen mükafatın ne olduğunu ne melekler bilir ne peygamberler bilir, sadece biz biliriz. Karşılığını bizden alacaklardır. "
Alt 12-18-2015, 07:48
ensarullah ensarullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye

ensarullah is an unknown quantity at this point
Standart İmam Hüseyin (a.s)'ın Ziyaretçisi

Ahmed b. Davud şöyle diyor: Muhammed oğlu Ali isminde bir komşum vardı, o şöyle dedi:
Ben ayda bir defa Kufe'den İmam Hüseyin (a.s)'ın kabrinin ziyaretine gidiyordum. Yaşlanıp güçsüzleştiğimde İmam (a.s)'ın ziyaretine gidemedim. Ama bir defasında İmam (a.s)'ı ziyaret etmek için piyade olarak yola koyuldum. Birkaç günden sonra İmam (a.s)'ın kutsal kabrinin ziyaretine müşerref oldum, selam verdim ve iki rekat ziyaret namazı kıldıktan sonra uyudum. Rüya aleminde İmam Hüseyin (a.s)'ın kabirden dışarı çıkarak şöyle buyurduğunu gördüm:
"Ey Ali! Neden benim hakkımda cefa ettin; halbuki ben sana karşı şefkatli idim?"
Arzettim ki: Ey mevlam! Cismim zayıflamış, ayaklarımın artık yol yürümeğe takati yoktur ve ömrümün sona erdiğini zannediyorum. Şimdi de çok zorluklarla ziyaretinize gelebildim. Ey mevlam! Nakledilmiş olan bir rivayeti sizin bizzat kendinizden duymak istiyorum.
İmam (a.s): "Hangi rivayeti?" diye sordular.
Arzettim ki: Şöyle buyurduğunuzu rivayet etmişlerdir: "Kim hayatında beni ziyaret ederse, ben onu vefatından sonra ziyaret ederim."
İmam (a.s): "Evet, ben bunu söylemişim; eğer beni ziyaret eden bir kimsenin cehennem ateşine duçar olduğunu görmüş olursam, onu o ateşten kurtarırım" buyurdular.
Bihar'ul Envar, c. 101, s. 16
Alt 03-17-2016, 01:11
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart Kerbela Ziyaretinin Fazileti

Muhammed ibni Fuzeyl İmam Cafer ibni Muhammed aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Kim Ramazan ayında İmam Hüseyin ibni Ali aleyhisselamın kabrini ziyaret ederse ve yolda ölürse tehlike görmez ve hesaba çekilmez. Ona denir ki:Emin olarak cennete girer
عن محمد بن الفضيل قال: سمعت جعفر بن محمد عيله السلام يقول: من زار قبر الحسين بن علي عليه السلام في شهر رماضان و مات في الطريق لم يعرض و لم يحاسب و يقال له: أدخل الجنة آمنا. المصدر: نور العين في المشي إلى زيارة قبر الحسين عليه السلام ص 37. كامل الزيارات ص 341.

İmam Cafer Sadiq (aleyhisselam) buyurur; Allah (azze celle) Onun yolunda Huseyni (aleyhisselam) ziyaret edeni. Cehennem Ateşinden kurtarır, büyük korku günü ona eman verer. Huseyn (aleyhisselam) 'ı ziyaret eden dünya ve ağiretde ne istese Allah (azze celle) ona eta eder.Kamiluz ziyaret. S. 145. bab. 54. h. 7

Muhemmed ibn Muslim İmam Muhammed Baqir (aleyhisselam)'dan şöyle naql edir: Şielerimize haber verin ki, İmam Huseyn (aleyhisselam)'ın kabrini ziyaret etsinler. Çünki onun imametini tesdiqleyen her bir mumin için bu ziyaret vacibdir.
Kamiluz Ziyaret. S. 121.
Cameyul Eğbar. S. 23

Alt 05-25-2016, 01:13
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

Standart İmam Huseyin (aleyhisselam) Susuzmu Şehid Edildi.?

Muhammed İbn Sinan’dan şöyle nakledilmiştir: “İmam Rıza aleyhisselâm’dan İmam Hüseyin aleyhisselâm’ın susuz olarak mı şehit olduğu sorulduğu zaman şöyle buyurdu: “Kes sesini! Nasıl böyle bir şey söyleyebiliyorsun. Hâlbuki Allah-u Teâlâ, o gün dört büyük melek gönderdi ve onlar şöyle arz etti: “Allah ve Resulü sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem sana selam göndermekte ve şöyle buyurmaktadır.: “İstersen dünyada kal ve isteğin her şeyi seç; istersen de bize doğru gel. Biz düşmanlarını senden def edeceğiz.” İmam Hüseyin aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Selam Allah’a ve Resulü sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem’e olsun. Ben onlara varmayı seçiyor ve arzuluyorum.” O melekler, yanlarında getirdikleri su şerbetini, İmam aleyhisselâm’a sundular. İmam aleyhisselâm kadehi aldı ve içti. Onlar arz ettiler: “Bundan sonra hiçbir zaman susuzluk hissetmeyeceksin.”
(Es-Sakıbu Fil Menakıb, s.327, hds.1)

Alt 07-31-2016, 06:10
TUBA TUBA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye

TUBA is on a distinguished road
Standart Hüseyin (aleyhisselam) ziyaret etmek yirmi farz hac bedelidir.

Ravi diyor ki; İmam Cafer Sadık (aleyhisselam) bana buyurdu: “Şimdiye kadar kaç kez hac ziyareti yaptın?”*. Arz ettim: on dokuz kez. Buyurdu: “Eğer haccını yirmiye tamamlarsan İmam Hüseyin (aleyhisselam)’ın kabrini bir kez ziyaret eden kimsenin sevabına ulaşırsın.”
Sevab’ül E’mal, s.92, Kamil’ül Ziyarat, bab 66

Seçenekler
Stil