aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 09-05-2015, 09:21
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Sünni İmamı Abdulmuğis b. Züheyr’in “Yezid’in fazileti” kitabı

Sünnilerin büyük imamlarından ve hadisçilerinden birisi olan Abdulmuğis b. Züheyr’den “biz de Ehli Beyt’i seviyoruz” iddacısı olarak Ehli Beyt imamları a.s’dan birinin fazileti hakkında kitap yazması veya hiç olmazsa Ehli Beyt imamları a.s’a hakaret eden Süfyan es-Sevri, Yahya b. Said, Süfyan b. Uyeyne, ibni Sad ve diğer alimlernce cevap vermesi beklenirken bakın ne yapmış. bu adam kalkıp Kerbela’da imam Hüseyin a.s’ı şehid eden alkolik Yezid’in faziletini ıspat etmek için bir kitap yazmış.

Sünnilerin rical alimlerinden ez-Zehebi’nin “Siyeru alemun nubela” adlı kitabında şu ifadeler var:

عبد المغيث ابن زهير بن زهير بن علوي، الشيخ الامام المحدث، الزاهد الصالح، المتبع، بقية السلف، أبو العز بن أبي حرب، البغدادي الحربي
Abdulmuğis b. Züheyr b. Züheyr b. Ulvi, şeyh, imam, muhaddis, zahid, salih, Ebu İz b. Ebi Harb el-Bağdadi el-Harrani

وقد ألف جزءا في فضائل يزيد أتى فيه بعجائب وأوابد، لو لم يؤلفه، لكان خيرا، وعمله ردا على ابن الجوزي
ve Yezid’in fazileti hakkında bir kitap telif etmiştir ki, onda acaip haberler vardır. Eğer bu kitabı telif etmemiş olsaydı daha iyi olurdu ve ibni Cevzi ona reddiye yazmıştır.

ez-Zehebi, “Siyer”, 21/159

Yezid gibi birinin Ehl-i Beyt (as) alçaklığı belli olan birisinin faziletini ıspat etme amacı ile kitap yazan kimse Yezid’den daha alçak ve daha piçtir. ama ne var ki, “biz Ehli Beyt’i seviyoruz” iddasında bulunan kimseler böyle birisini imam, salih ve zahid olarak kabul etmektedirler.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 10-23-2015, 04:00
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Yezid’in İmam Hüseyin’in (as) öldürülmesi emrini vermesi

Yezid’in İmam Hüseyin’in öldürülmesi emrini vermesi

Yezid’in İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) katili olduğunun ispatı için onun doğrudan o Hazreti şehid eden şahıs olduğunu göstermek zorunlu değildir. Tüm devlet yöneticileri, vali ve komutanlar onun emri altında buyruklarına mutlak şekilde itaat eder ve zafer ve yenilgileri Yezid’e nispet ediliyorken artık Yezid’in bu işte günahsız olduğuna dair tevillerin saçmalığı aşikârdır. Bir başka ifadeyle “Yezid bin Muaviye İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) katilidir fakat İbn Ziyad, Şimr ve Ömer b. Sad’ın kılıcıyla!”

Bu bağlamda şu tarihsel rivayetlere işaret edebiliriz:

Zehebî şöyle yazıyor:
“Hüseyin Kufe’ye doğru hareket etti. Yezid bu nedenle Irak valisi Ubeydullah bin Ziyad’a şöyle yazdı: Hüseyin Kufe’ye doğru yola çıktı ve zamanlar içinde senin dönemini, şehirler arasında da senin şehrini seçti. Sen memurlar içinde bu iş için seçildin, ya kendini özgür kılarsın, ya da kul olursun. Bu yüzden İbn Ziyad Hüseyin’i katletti ve başını Yezid’e gönderdi.”

Suyutî de şöyle yazar:
Yezid Irak’taki valisi Ubeydullah bin Ziyad’a mektup yazarak Hüseyin ile savaşması ve katli emrini verdi.” (Tarihu’l-Hulefa, s. 193, Daru’l-Fikr, h. 1394, Beyrut)

İbn Ziyad, Misafir bin Şureyh Yeşkeri’ye şöyle diyor:
Benim Hüseyin’i katletmemim nedeni, beni kendimi öldürmekle Hüseyin’i öldürmek arasında seçim yapmak zorunda bırakmasıydı. Ben bu ikisi arasında Hüseyin’i öldürmeyi seçtim.”
(el-Kâmil fi’t-Târih, İbnü’l-Esir, c. 3, s. 324)

İbn Ziyad mektubunda İmam Hüseyin’e şöyle yazmıştı:
Bana Kerbela’ya geldiğin haberi ulaştı. Yezid bana ‘Rahat yatakta dinlenmeyeyim ve karnımı doyurmayayım, ta ki seni Latif ve Habir olan Allah’a göndereyim veyahut kendimin ve Yezid’in otoritesine boyun eğdireyim‘ diye yazdı.”
(Biharu’l-Envar, Allame Meclisî, c. 44, s. 383; Maktelu’l-Avâlim, s. 243, el-Futûh, İbn A’sem, c. 3 ve 5, s. 85)

Yakubî ise şöyle yazıyor:
Yezid, İbn Ziyad’a yazdığı bir mektubunda şöyle demişti:
Bana Kufe halkının Hüseyin’e davet mektup yazdığı ve onun da Mekke’den onlara doğru yola çıktığı haberi geldi. O, şehirlerden senin şehrini ve zamanlardan senin devrini seçti. Eğer onu öldürürsen ne âlâ, yoksa baban gibi köleliğe dönersin. Öyleyse fırsatı kaçırmaktan kork.”
(Tarihu Yakubî, c. 2, s. 242, Sadır, Kitabu’l-Fütûh)

Başka bir yerde de şöyle nakledilmiştir:
Yezid, Amr bin Said bin As’ı hac merasiminin idaresi için hacılardan oluşan bir ordunun başına koydu ve Hüseyin’e nerede bulurlarsa bulsunlar saldırmaları emrini verdi.”
(el-Muntehab, Tarihi, c. 3, s. 304, Leyletu’l-Âşire)

Diğer bazı tarih kitaplarında da Yezid’in Velid bin Utbe’ye şöyle yazdığı geçmektedir:
Yezid, Hüseyin ve Abdullah bin Ömer, Abdurrahman bin Ebu Bekir ve Abdullah bin Zübeyr’den biat almak için zora başvurdu ve bunlardan biat etmeyenlerin boyunlarının vurulması ve başlarının kendisine gönderilmesi emrini verdi.“
(Maktelu’l-Huseyn Harezmî, c. 1, s. 178-180; Menâkıbu Âli Ebî Talib, c. 4, s. 88, Mektebetu Mustafevî, Kum; el-Futûh, İbn A’sem, c. 5, s. 10)

Yakubî’nin anlatımına göre:
Benim mektubum sana ulaşır ulaşmaz Hüseyin bin Ali ve Abdullah bin Zübeyr’i yanına çağır ve onlardan biat al. Eğer buna yanaşmaz ise boyunlarını vur ve başlarını bana yolla. Tüm halktan biat al ve eğer aralarından biri dahi bundan yüz çevirirse onun için Hüseyin bin Ali ve Abdullah bin Zübeyr hakkındaki hükmü uygula. Vesselam.“ (Tarihu Yakubî, c. 2, s. 241)

Yezid, Medine’deki memuruna da şöyle yazdı:
Mektubun cevabını acele ver. Ve orada kim emrime uydu kim uymadı belirt ve cevapla birlikte Hüseyin bin Ali’nin başını da yolla.“
(el-Emalî, Şeyh Saduk, s. 134, 135, h. 1389; Biharu’l-Enver, c. 44, s. 312)

Başka bir nakilde Velid bin Utbe’nin Yezid’e yazarak kendisi ve İmam Hüseyin (a.s.) ile İbn Zübeyr arasında ne geçtiğini bildirdiğini, Yezid’in buna çok kızdığını ve ona şöyle yazdığı geçmektedir:

Mektubum eline geçtiğinde Medine halkından tekrar biat al ve bunu önceki biatın vurgulanması olarak say. Abdullah bin Zübeyr’i kendi haline bırak, zira ondan biat almak için fırsatın çoktur. O sağ olduğu sürece bizim elimizden kurtulması mümkün değil. Mektubumun cevabı ile birlikte Hüseyin bin Ali’nin başını da yollamalısın. Eğer böyle yaparsan ordunun komutasını sende bil ve benim yanımda da senin için büyük bir ödül ve hediye var.“ (el-Fütuh, İbn A’sem, c. 3, s. 18)

İbn Asakir ise şöyle der:
Yezid’e İmam Hüseyin’in kıyam ettiği haberi geldiğinden Irak’taki memuru Ubeydullah bin Ziyad’a mektup yazdı ve ona Hüseyin ile savaşmasını ve galip gelmesi durumunda onu kendisine yollaması emrini verdi.“ (Tarihu Dimeşk, c. 14, s. 213)

Bunlara onlar, belki yüzlerce tarihsel senet ve metin eklenebilir ve her biri Yezid’in katilliğini ispata yeterlidir.

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM

Seçenekler
Stil