aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | KERBELA FACİASI | HZ İMAM HÜSEYİN (AS) VE KERBELA FACİASI

Seçenekler Stil
Alt 10-07-2016, 09:56
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart İmam'ın Kûfelilerin Mektuplarına Verdiği Cevap

Kûfelilerin İmam'a (a.s) yazdıkları mektupların ardı arkası kesilmiyordu. Onu harekete geçmeye ve Emevîlerin zul-münden ve amansız baskılarından kendilerini kurtarması için yanlarına gelmeye çağırıyorlardı. Bu mektupların bazısı, şayet gelmekte gecikirse, Allah ve ümmet karşısında sorumlu olacağını da ifade ediyordu.

İmam Hüseyin (a.s), her şeyden önce onlara bir elçi gönderip yaklaşımlarını ve niyetlerinin doğruluğunu öğrenmeyi uygun gördü. En çok güvendiği ve ailesinin en büyüğü olan Müslim b. Akil'i seçti. Müslim, usta bir siyasetçiydi; zor koşullar karşısında dirençliydi; büyük olaylara karşı sarsılmayan bir karaktere sahipti. İmam (a.s), Müslim'e bir de mektup verdi. Bu mektup değişik şekillerde rivayet edilmiştir. Bunlar arasında el-İrşad yazarının rivayetinde yer alan metin şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Hüseyin b. Ali'den, müminlerin ve Müslümanların ileri gelenlerine…

Hâni ve Said sizin mektuplarınızı bana ulaştırdılar. Sizin bana gelen elçilerinizin sonuncusuydular. An-lattığınız, sözünü ettiğiniz her şeyi anladım. Tümünüzün ortak görüşü şudur: "Başımızda bir imam yoktur. Gel, belki Allah senin aracılığınla bizi hak ve hidayet üzere birleştirir." Size kardeşim, amcamın oğlu, ailemin güvenilir mensubu Müslim b. Akil'i gönderiyorum. Eğer, elçilerinizin bana anlattığı ve benim de sizin mektuplarınızda okuduğum gibi ileri gelenlerinizin, görüş sahiplerinizin ve faziletlilerinizin görüşünün aynı noktada birleştiğini bana yazarsa, inşallah derhal yanınıza gelmek üzere yola çıkarım. Ömrüm hakkı için, Allah'ın kitabına göre hükmeden, adaleti egemen kılan, dine boyun eğen, kendini Allah'a adayan kimseden başkası imam olamaz. Vesselâm.[
1]

[1]- el-Futuh, 5/36; Maktelu'l-Hüseyn, Harezmî, 1/195

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alt 10-07-2016, 07:41
heyderiyem heyderiyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

heyderiyem is an unknown quantity at this point

Resul-i Ekrem (s.a.a) buyurdu:“Allah-u Teâla cenneti,benim Ehli beyt’ime zulüm ve ihanet edenlere,sövenlere,onlarla savaşanlara ve itretimi inciterek bana eziyette bulananlara haram kılmıştır.”
Kaynaklar: Zehair-ul Ukba, s.20, El Keşşaf Tefsiri, Şura suresi 23. ayetin tefsiri.

Seçenekler
Stil