aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | EDEBİYAT KÖŞESİ | HİKAYE, KISSA VE ÖYKÜ

Seçenekler Stil
Alt 07-18-2018, 12:55
sürgündeki şia sürgündeki şia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye

sürgündeki şia is an unknown quantity at this point
Standart İbretlik Olay

Peygamberimiz bir köşede oturmuş istirahat ediyordu. Ansızın Azrail (a.s) ziyaretine geldi. Peygamberimiz, "Ey kardeşim, insanların ruhlarını kabzetmekle görevlisin; ama şunu sorayım: Onların canını alırken şimdiye kadar hiç için yandı mı?"
Azrail: Şimdiye kadar iki yerde çok içim yandı:

1-Bir tarihte denizde büyük bir tufan olmuş, bir yolcu gemisi dalgaların arasında parçalanmıştı. Bütün mürettebat bu tufanda boğuldu. İçlerinde sağ kalan hamile bir kadın vardı. Dalgalar onu bir adanın sahiline sürükledi. Derken tufan sona erdi. Kadın çocuğu dünyaya getirir getirmez canını almakla görevlendirildim. Bu yüzden koca adada tek başına dünyaya gelen o çocuğun haline çok acıdım.

2-Şeddad b. Ad, dünyada uçsuz bucaksız koca bir cennet inşa etmişti. İçinde sarayları vardı. Altından ve çeşitli mücevherlerden sütunlar dikmişti. Tüm hazırlıklar sona erdiğinde görkemli bir törenle içine girmek için yola çıktı. Kapısına vardığında atından inmek için sağ ayağını indirip sol ayağını çekmeye çalışırken canını almakla görevlendirildim. Yıllar süren hazırlığın ardından yaptığı eseri göremediği için onun bu haline çok acımıştım.

Tam bu sırada Cebrail (a.s) nazil olarak dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü, Allah'ın sana selamı var; buyuruyor ki: Şeddad b. Ad, tufanda lütfumla sağ bıraktığım, koca adadan esenliğe çıkardığım çocuğun ta kendisidir. Onu anasız babasız olarak yetiştirdik ve ona padişahlık verdik. Ancak o, bunca nimete nankörlük etti. Kibre kapıldı. Bize isyanda bulundu. Bu yüzden de azabımızı hak etti. Herkes bilsin ki biz, insanlara süre veririz ama onları asla terk etmeyiz!"

//Allah sana nimet verdiğinde sanma ki sevgili kulusun. Zaman saniye saniye işler. Hangi saniyede ne olacaksın belli olmaz.
Kibir, kibrit gibidir; biriktirdiğin her şeyi saniyeler içinde yakar da anlamazsın.//

Seçenekler
Stil