aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | HİLAFET | HİLAFET-VELAYET

Seçenekler Stil
Alt 07-22-2018, 07:59
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ

CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough

بصائر الدرجاتBesair-ud Derecat
8. Cüz 18. Bab

1- İmam Ebu Abdillah Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: Kıyamet günü olduğunda bir minber koyulur ve bütün yaratılmışlar o minberi görür. Bir adam onun üzerine çıkar, sağında bir melek, solunda bir melek durur. Sağında duran şöyle nida eder: Ey yaratılmışlar topluluğu! Bu Ali ibni Ebu Talip’dir. Kimi isterse cennete koyar. Solunda duran şöyle nida eder: Ey yaratılmışlar topluluğu! Bu Ali ibni Ebu Talip’dir, cehennemin sahibi. Kimi isterse cehenneme koyar.

2- İmam Ebu Cafer Muhammed Bagır aleyhisselam Ali aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Cennetle cehennemim payını taksim eden benim. Dostlarımı cennete, düşmanlarımı cehenneme koyarım.

3- Ebu Hamza Sumali İmam Ebu Cafer Muhammed Bagır aleyhisselamın şöyle buyurduğunu rivayet eder: Ya Ebu Hamza! Ali aleyhisselamı Allahın onu koyduğu yerin aşağısına koymayın ve Allah’ın onu çıkardığı yerin yukarısına da çıkarmayın. Recat ehlini öldürmesi ve cennet ehlini evlendirmesi Ali için yeter.

4- Ebu Said Hudri Nebi sallallahu aleyhi ve alihinin şöyle buyurduğunu rivayet eder: Allah’dan bir şey istediğinizde ondan benim vesilemi isteyin. Nebi sallallahu aleyhi ve alihiye vesileyi sorduk, şöyle buyurdu: O benim cennetteki derecemdir. Ve o bin basamaktır. Bir basamaktan diğer basamak arası elmastır. Ondan diğer basamağa kadar zebercettir. Ondan diğer basamağa kadar yakuttur. Ondan diğer basamağa kadar incidir. Ondan diğer basamağa kadar altındır. Ondan diğer basamağa kadar gümüştür. Kıyamet günü getirilir ve nebilerin dereceleriyle beraber dikilir. O, nebilerin derecelerinin içinde gezegenler arasındaki ay gibidir. O gün ne bir nebi veya sıddık veya şehid kalmaz mutlaka şunu söyler: Tuba, derecesi bu derece olanındır. Allah Tebareke ve Teala katından bir nida gelir. Nebiler, şehitler, sıddıklar ve muminler işitirler: Bu Muhammed’in derecesidir sallallahu aleyhi ve ala Ehli Beyti. Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi şöyle buyurdu: O gün ben nurdan bir çarşafa sarılmış halde gelirim, mülk ve keramet tacıyla. Ali ibni Ebu Talip aleyhisselam elinde benim sancağımla önümdedir ve o hamd sancağıdır. Üzerinde ‘’ Allah’dan başka ilah yoktur, kurtulanlar Allah’la kazananlardır!’’ Yazılıdır. Nebilerin yanına geldiğimizde derler ki: Bunlar iki mukarreb melektir. Meleklerin yanına geldiğimizde derler ki: Bu iki meleği tanımıyoruz, daha önce görmedik. Muminlerin yanına geldiğimzde derler ki: Bunlar iki mursel nebidir. Sonunda o dereceye çıkarım ve Ali de beni takip eder. O derecelerin en üstüne ulaşırım. Ali de elinde sancağımla bir derece altımdadır. O gün ne bir nebi veya sıddık veya şehit veya mumin kalmaz ki mutlaka başlarını bize değru kaldırıp şöyle söylemesinler: Tuba bu iki kulun olsun! Allah’a ne kadar da kerimdirler. Allah katından bir nida gelir ve nebiler ve yaratılmışlar işitirler: Bu habibim Muhammed’dir! Bu da benim velim Ali’dir! Aleyhisselam. Tuba onu sevenindir ve veyil de ondan nefret edene ve onu yalanlayanadır.
Sonra Nebi sallallahu aleyhi ve alihi Ali aleyhisselama şöyle buyurdu: Ya Ali! Kıyamet sahnesinde seni seven ve seni veli edinen muminden kimse kalmaz ki mutlaka bu söz onun göğsünü açmasın ve yüzünü ağartmasın ve kalbini ferahlatmasın. Senin önüne savaşa çıkan, sana buğz eden, sana düşmanlık eden ve hakkını inkar edenlerden kimse kalmaz ki mutlaka onunda yüzünü karartmasın ve ayaklarını dolandırmasın.
Resulullah sallallahu aleyhi ve alihi şöyle buyurdu: Ben o haldeyken bana iki melek gelir. Onlardan birisi Rızvan’dır cennetin koruyucusu diğeri ise Malik cehennemin koruyucusu. Rızvan yaklaşır selam verir ve der ki: Esselamu aleyke ya Resulullah! Ben de onun selamına cevap veririm ve ona derim ki: Ey temiz kokulu, güzel yüzlü, rabbine kerim olan melek sen kimsin? Der ki: Ben Rızvan’ım cennetin koruyucusu. İzzetin rabbi cennetin anahtarlarını sana getirmemi ve sana vermemi emretti. Al onu ya Ahmed! Derim ki: Rabbimden onu kabul ediyorum ve beni nimetlendirdiği şeyden dolayı hamd O’nadır. Onu kardeşim Ali ibni Ebu Talib’e ver. O da onu Ali’ye verir ve Rızvan döner. Sonra diğer melek yaklaşır ve der ki: Esselamu aleyke ya Habibullah! Ben de derim ki: Aleykesselam ey melek! Görünüşün ne kadar da çirkindir, kokun ne kadar da pistir. Sen kimsin? Der ki: Ben Malik’im cehennemin koruyucusu. İzzetin rabbi cehennemin anahtarlarını sana getirmemi emretti. Al onu ya Ahmet! Derim ki: Rabbimden onu kabul ediyorum ve beni nimetlendirdiği şeyden dolayı hamd O’nadır. Onu kardeşim Ali ibni Ebu Talib’e ver. O da onu ona verir. Sonra cehennemin koruyucusu Malik döner. Ali aleyhisselam cennetin anahtarları ve cehennemin yetkisi elinde gelir. Cehennemin sonunda durur ve yularını eline alır. Cehennemin nefes alış verişi artar ve sıcaklığı şiddetlenir, kıvılcımları uçuşur. Cehennem der ki: Benden geç ya Ali! Nurun alevimi söndürecek. Ali ona der ki: Gözün aydınlansın ey cehennem! Bunu al! Ve bunu bana bırak! Al bu düşmanımı! Bu dostumu bana bırak! Cehennem o gün Ali ibni Ebu Talip aleyhisselama sizden birisinin hizmetçisinden daha şiddetli itaatkardır. İsterse onu sağa götürür isterse sola götürür. O gün cehennem Ali ibni Ebu Talip aleyhisselama bütün yaratılmışlardan daha fazla itaat eder.
(Bu bapta konuyla alakalı on bir tane rivayet vardı.)

ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM

Seçenekler
Stil