aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | SORU-CEVAP | SORU???...CEVAP!!!

Seçenekler Stil
Alt 08-18-2009, 05:17
cagatay cagatay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

cagatay is an unknown quantity at this point
Standart Hz. Muhammede (sas) Arap dememiz doğrumudur?

s.a.

Kuranin baya bir surelerinde peygamber soyu ilgili ayetler vardir. ornegin:
Ankebut(27) O'na (İbrahim'e) İshak'ı ve Yakub'u bahşettik. Onun soyundan gelenlere peygamberlik ve kitab verdik. Ayrıca ona dünyada mükafatını da verdik. Şüphesiz o, ahirette de salih kimselerdendir. yanilmiyorsam diger sayfada hz Ali nin sozunden peygamber soyu anlatilmistir(nehc'ul belaga). kendim fark ediyorumki peygamberlere farkli farkli kultur yapistiriyorlar mesala hiristiyanlar hz Isaya roma kulturunu hz Musa ya yahudi kulturu vb...

halbuki bunlar bir soydan gelmedir. eger son peygambere arap dersek digerleri de arap olmasi lazim. birisi sorursa onun arap oldugu yerine peygamber soyundan geldigini dememiz daha dogru deyil mi? bu konuda bilgisi olan varmi?

saygilarimla
Alt 08-19-2009, 06:02
AMMAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AMMAR AMMAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

AMMAR is on a distinguished road
Standart Hz. Muhammedin (sav) yüceliği ve soyu

Peygamberimiz, soyları ve kendileri hakkında şöyle buyurmuşlardır:

Yüce ALLAH, İbrahim oğullarından, İsmaili seçti.İsmail oğullarından Kinaneoğullarını seçti. Kinaneoğullarından ,Kureyşi seçti. Kureyşten, Haşimoğullarını seçti .Haşimoğullarından da Beni seçti.

‘Ben Muhammed b. Abdullah b. Abdulmuttalibim!
Yüce ALLAH, mahlukatı yarattı ve Beni ,onların en hayırlılarının içinde bulundurdu.
Sonra, onları, iki firkaya ayırdı ve Beni, onların en hayırlılarının içinde bulundurdu.
Sonra, onları, kabilelere ayırdı ve Beni, en hayırlı olan kabilenin içinde bulundurdu.
Sonra, onları ailelere ayırdı ve Beni, onların en hayırlısı içinde bulundurdu.

Ben, sizin aile yönünden de en hayırlınızım, nefs yönünden de, en hayırlınızım!’
‘Ben Ademoğulları soylarının en hayırlı, en temiz olanlarından, devirden devire ,aileye geçe geçe ,nihayet şu içinde bulunduğum aileden vücuda getirildim’
‘Ben Muhammed b. Abdullah b. Abdulmuttalib, b. Haşim ,b. Abdi Menaf ,b. Kusayy, b. Kilab, b. Mürre, b. Ka’b, b. Lüey, b. Galib. b. Fihr, b. Malik ,b. Nadr, b. Kinane, b. Huzeyme ,b. Müdrike, b. İlyas, b. Mudar, b. Nizarım !

Halk ne zaman iki kısma ayrılsa ,muhakkak, ALLAH Beni , onların en hayırlı olanının içinde bulundurmuştur.
Ben Cahiliye devrinin kötülüklerinden hiç bir şeye bulaşmaksızın , Ana ve Babamdan meydana geldim!
Ben ta Ademden ,Babama ve Anneme gelip ulaşıncaya kadar ,hep nikah mahsulü olarak meydana geldim, asla zinadan meydana gelmedim !’

Ben sizin nefs yönünden de en hayırlınızım ,baba soyu yönünden de en hayırlınızım !’
Meyseretülfecr Peygamberimize ‘Ya Resulallah ! Sen ne zaman peygamber oldun ?’ diye sormuştu.
Peygamberimiz ‘Adem aleyhisselam ,daha Ruh ile ceset arasında bir varlıkken!’ buyurmuştur .
Katadeden rivayete de : Peygamberimiz ,yaratılışta Peygamberlerin evveli, Peygamber olarak gönderilişte ise sonuncusuydu.

Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde de :
‘Adem daha balçık halindeyken, Ben Ümmülkitabda Abdullah ve Hatemul enbiya idim. Size bunun manasını haber vereyim :
Ben Atam İbrahimin Duasıyım!
İsanın kavmine geleceğini müjdelediği Peygamberim!
Annemin de rüyasıyım ki, Annem bana hamile olduğu zaman rüyasında, Şam köşklerini, kendisine aydınlatan bir Nurun, kendisinden çıktığını görmüştü, zaten Peygamberlerin anneleri böyle rüya görürler’ buyurmuşlardır.
İbrahim ve İsmail(as) duaları ve dualarının gerçeklenişini Yüce ALLAH ,Kuranı Kerimde şöyle buyurur :
‘Hani İbrahim, O Beytin (Kabenin ) temellerini İsmail ile birlikte yükseltiyordu da ,şöyle dua ediyorlardı:

‘Ey Rabbimiz ! Bizden masruf olan şu hizmeti kabul buyur! Şüphesiz ki hakkıyla işiten ve gören Sensin Sen ! Ey Rabbimiz ! Bizi Sana boyun eğemekte sabit kıl ! Soyumuzdan da yalnız Sana boyun eğen bir ümmet yetiştir! İbadet edeceğimiz yerleri (Hacc amellerini ) bize göster ,öğret, tevbemizi kabul buyur . Çünkü tövbe en çok kabul eden ve hakkıyla esirgeyen Sensin Sen!

Ey Rabbimiz ! Onların (soyumuzdan getireceğin Müslüman Ümmetin ) içinden kendilerine Senin ayetlerini okuyacak ,Kitabı ,hikmeti öğretecek ,Onları iyice temizleyecek bir Peygamber gönder! Şüphe yok ki Aziz ve Hakim Sensin Sen ! (Bakara 2/127-129)
‘ALLAH uğrunda hakkıyla (nasıl savaşmak lazımsa ,öylece ) cihad ediniz ! Sizi O seçti . Din (işlerin )de, üzerinizde hiçbir güçlük de yüklemedi. (Tıbkı ) Babanız İbrahimin (Tevhid ) din (inde olduğu ) gibi . Size daha önce (gönderildiği kitablarda ) da , bu (Kuranda da ), Müslüman adını-Peygamber , sizin üzerinize şahid olsun , siz de bütün insanların üzerine şahid olasınız diye-(ALLAH) vermiştir.Artık namazı dosdoğru kılınız, Zekatı veriniz ,Allaha sarılınız ! O, sizin Mevlanızdır . O, ne güzel Mevladır , ne güzel yardımcıdır!’ (Hac 22/78)

‘İçinizde bir Peygamber gönderdik ki, size ayetlerimizi okuyor ,sizi (müşrüklikten,günahlardan ,maddi manevi kötülüklerden kurtarıp) tertemiz yapıyor ,size Kitabı (Kuranı) ve Hikmeti (Kuranın içindeki hükümleri ) öğretiyor ,bilmediğiniz şeyleri öğretiyor’ (Bakara 2/151)
‘ Meryem oğlu İsa da bir zaman: : ey İsrailoğulları Ben size ALLAHın Peygamberiyim . Benden önceki Tevratı tasdik edici , Benden sonra gelecek bir Peygamberi ki adı Ahmeddir Müjdeleyici olarak geldim’ demişti...(Saf 61/6)
Alt 08-19-2009, 06:04
KERRAR KERRAR isimli Üye şuanda  online konumundadır
Uzman Üye

KERRAR is on a distinguished road
Standart Rasulullah sas

Resulullah (saa) şöyle buyurdu: “Ben ve Ali, şanı yüce olan Allah'ın elinde ona itaat edip onu tesbih ve takdiseden bir nur idik. Bu durum Allah, Adem’i yaratmadan on dört bin yıl önce idi. Sonra Allah, Adem’i yarattığında, bunuru , onun sulbüne yerleştirdi. O nur, sulbden sulbe intikal edip Abdülmüttalib’e kadar vardı. Abdülmüttalib’de bunur ikiye ayrıldı: O nurun bir kısmı ben ve öbür kısmı ise Ali’dir”
Kaynaklar
(İbn-i Hacer el-Askalani “Lisan’ül Mizan” c.2, s.229 / ed-Deylemi “el-Firdevs” c.3, s.332 / Cemalettin Muhammed binMekrem el-Ansari “Muhatasar Tarih-i Dimaşk” c.17, s.123 / Menakıb-ı Hüvarezmi s.88 / el-Künci eş-Şafii “Kifayet’ütTalib” s.176 / et-Tüsteri “Şerh-i İhkâk’ul Hak” c.5, s.243-244)
Alt 08-19-2009, 06:10
Ehl-i Sünnet Ehl-i Sünnet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ehl-i Sünnet is an unknown quantity at this point

NESEB-I PAKI`NIN DIZISI

Peygamber Sallallahu Aleyhi Ve Sellem´in Adem Aleyhisselam´a kadar Nesebi:
Ebu Muhammed Abdulmelik b. Hisam [el-Nahvi] dedi ki:

Bu, Resulullah Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Muhammed b. Abdullah b. Abdulmuttalib´in siretinin kitabidir. Abdulmuttalib´in ismi Seybe b. Hasim´dir. Hasim´in ismi, Amr b. Abdimenaf´dir. Abdimenaf´in ismi Mugire b. Kusay´dir. Kusay´in ismi Zeyd b. Kilab b. Murre b. Kab b. Luey b. Galib b. Fihr b. Malik b. Nadr b. Kinane b. Huzeyme b. Mudrike´dir. Mudrike´nin ismi, Amir b. ilyas b. Mudar b. Nizar b. Maadd b. Adnan b. Udd, bir rivayette Uded b. Mukavvim b. Nahur b. Teyreh b. Yarub b. Yescub b. Nabit b. Is**** b. Ibrahim Halilur-Rahman b. Tarih´dir. Bu Azer b. Nahur b. Sarug b. Rau b. Falih b. Aybere b. Salih b. Erfehsez b. Sam b. Nuh b. Lemk b. Mettuseleh b. Uhnuh´dur. Nu zat iddia ettiklerine göre Idris Peygamber´dir. Kendisine nubuvvet verilen Adem ogullarinin ilkidir. Ve kalem ile yazi yazdi. Uhnuh b. Yerd b. Mehlil b. Kaynen b. Yanis b. Sis b. Adem Aleyhisselam´dir.

(Siret-i Ibn-i Hisam.C.1.Sf.37.38/Ibni Hisam)
Alt 08-19-2009, 09:43
€N€S €N€S isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

€N€S is an unknown quantity at this point

Bu farklılıkların asla üstünlük sebebi olmadığı, üstünlüğün ancak takvada olduğu ayet-i kerimede şöyle bildirilmiştir: “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık, ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.”Hucurat, 49/13

Değerli kardeşim işte Ayette de buyurduğu gibi bir birimizi tanımamız için Allah cc kavimlere, milletlere vs... ayırıyor
Ehl-i Sünnet kaynaklarından örnekler verelim
Yine bu hususta Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Veda Hutbesinde: “Ey insanlar! Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Hepiniz Adem’densiniz, Adem ise; topraktan yaratılmıştır. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten sakınanınızdır. Arab’ın Arab olmayana, hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.” buyurmuştur.Hz. Muhammed sav Evrensel Mesajı, s..391

Başka bir hadiste de Resulullah (s.a.v): "Arabın Arab olmayana hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir." (Ahmed b. Hanbel, V, 411) diyerek, bu hususu te'yid etmiştir.

Hz. Muhammed ( s.a.v)'in takva hakkında söylediği diğer bazı hadisler de şöyledir:
"Allah'a karşı takva sahibi olmanızı tavsiye ederim." (Ebu Davûd, Sünen, 5; Tirmiz, İlim, 16; Ahmed b. Hanbel, II, 325)

"İnsanın Cennete girmesine en çok sebep olan şey, onun Allah'a karşı duyduğu takvasıdır." (Ahmed b. Hanbel, II, 392, 442)

Sizin sorunuzda belirtiğiniz gib hangi Peygamber bir bölgede Peygamberlik yapmışsa o kavim bizdendir demiştir tabi onların uydurmaları . Ama Bizim Peygamberimiz sas Evet Araptır Ama Ataları Kur'an da belirtiği gibi bir çok peygamber ismi sayılmıştırörnek vermek gerekirse bir yazınızda yurt dışında yaşadığınızı yazmıştınız 200 yıl sonra senin soyunun hangi ırkın içinde yaşayacaği asimile olacağı belli değil . Örneğin seyyidler aslında Arap ama Seyyidlerden Arap, Fars, Türk vs hepsi var neden Emevilerin Zülmünden kaçıp İran , Türkiyeye, İrak, Suriye ,Afganistan Yemen vs vs gibi ülkelere zamanla yerleşmişler, zamanla Arap olan seyyidler Asimile olmuşlar o bölgenin ırkından milletinde olduklarını sanmışlardır.

Evet arabın arap olmayana bir üstünlüğü yoktur ama Peygamberimiz sas ve Ehl-i Beti As Hepimizden üstünlüğü vardır çünkü Peygamberimizi sas Allah cc Hadislerde vardır insanlar yaratılmadan 14 000 yıl önce kendi nurundan yaratmıştır .
Selam ve Dua ile.
Alt 08-24-2009, 09:17
cagatay cagatay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

cagatay is an unknown quantity at this point

s.a.

cevabiniz icin tesekkur.
evet dogrudur yurt disinda kaliyorum ve 200 sene sonra soyumun ne olacagini bilemem. fakat hz Peygamberizin soyu nerdendir kimlerdir belli yani biz ileriye bakmamiza gerek yok cunku soyun nerde olup bitigini biliyoruz. niyetim zaten ustunluk deyil herzaman hz Peygamberi ve ehlibeytini ustun tutarim kendimden. fakat bazi muslumanlar var araplara asiri deger veriyor ve kendi kendilerini asimile ediyor nasil dunyadaki insanlar amerikan kulturunu kopyeledigi gibi. soyu acikca bellidir ama arap dememiz dogrumudur acaba. ben bir turk olarak hollandada yasiyorum bu benim hollandali olmami saglamaz. insan dini degistirir ama soyunu degistiremiyor.

seyyidler peygamber soyundan gelenler degilmidir? yani peygamber soyuna bagli deyilmiler?

saygilarimla

Konu cagatay tarafından (08-26-2009 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-26-2009, 10:42
KERRAR KERRAR isimli Üye şuanda  online konumundadır
Uzman Üye

KERRAR is on a distinguished road

Alıntı:
cagatay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
s.a.

cevabiniz icin tesekkur.
evet dogrudur yurt disinda kaliyorum ve 200 sene sonra soyumun ne olacagini bilemem. fakat hz Peygamberizin soyu nerdendir kimlerdir belli yani biz ileriye bakmamiza gerek yok cunku soyun nerde olup bitigini biliyoruz. niyetim zaten ustunluk deyil herzaman hz Peygamberi ve ehlibeytini ustun tutarim kendimden. fakat bazi muslumanlar var araplara asiri deger veriyor ve kendi kendilerini asilimile ediyor nasil dunyadaki insanlar amerikan kulturunu kopyeledigi gibi. soyu acikca bellidir ama arap dememiz dogrumudur acaba. ben bir turk olarak hollandada yasiyorum bu benim hollandali olmami saglamaz. insan dini degistirir ama soyunu degistiremiyor.

seyyidler peygamber soyundan gelenler degilmidir? yani peygamber soyuna bagli deyilmiler?

saygilarimla
Aleykum Selam cagatay Kardeşim: Bilgini bizlerle paylaştığın için Allah razı olsun Asıl bizler teşekkür ederiz
1= Tabiki Seyyidler Hz.Muhammed (sas) Soyundandır. Müşrikler Peygambere (sas) soyu kesik dediler Kevser süresi inerek buna işaret ediyor Seyyidler Peygamberin (sas) kızı Fatime zehra sa Soyundan Geliyorlar...

2= Tabiki Peygamberimiz sas Haşim oğullarından Abdullah as oğlu olarak Araptır ama bütün arapların üstünlüğü tartışılmaz bir konu değil Emeviler Hilafeti gasp ettikten sonra Arap milliyetçiliği güttüler ve arpları bütün ırklardan üstün görmeye başladılar. Örnek vermek gerekirse Ebu lehep peygamberin amcası (Ebulehep Süresi hakkında inmiştir) , Nuh peygamberin as oğlu kenan, Adem as peygamberin oğlu kabil vs vs ne oldu cehenneme gitti. Diğer taraftan Selmani farsi ra bir İranlı idi vs vs peygamber (sas) Selman da biz ehl-i Beyt'ten dir der. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Yani Başta Velayete inanmak, 14 masum as,Takva vs vs örnekleri burada çoğaltabiliriz...

3= Yani 1400 yıl Peygamberimizden (sas) bu tarafa geçmiş, Emevilerin abbasilerin ve bazı zalimlerin zülmünden Ehl-i Beyt taraftarları kaçarak diğer ülkelere kaçmışlar İran, irak, yemen, suriye, afganistan vs vs 1400 yıl sonra tabiki nesilden nesile değişim olacak. Benim yaşadığım muhitte türk seyyid var diyor dedelerim irandan gelmiş biz aslında fars kökenliyiz. Ama geçmişini araştırsan hakiki seyyidse tabiki Arap kökenli oluyor.
Selam ve Dua ile

Seçenekler
Stil