aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | FÜRU-U DİN | 1. NAMAZ

Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1  
Alt 09-16-2009, 08:56
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 123
BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Arrow Gece Namazı; Sevabı ve Kılınış Şekli

SEVABI: Cafer Sadık'tan(as) nakledilen bir hadiste'Gece namazı Allah'n hoşnutluğu ve meleklerin dostluğunu kazandırır.Peygamberin sünneti marifetin nuru,imamın hakikati,bedenin rahatlığı,şeytanın ise tedirginliği demektir.
Gece namazı mü'minin düşmanlara karşı silahı,amellerin kabul sebebi,ın bereketi,Melak'ul-Mevt ile insan arasında şefaatçi,kabir evinde ışık ve rahatlık ve sorgu meleklerine cevap, kabir evinde kıyamet gününe kadar arkadaş, kıyamet günü mü'min üzerinde gölgelik,başında taç, bedeninde elbise,önünde aydınlatıcı ışık, ateşle namaz kılan arasında perde, Allah'la namaz kılan arasında hüccet, amel terazisinde ağırlık, sırattan geçiş izni ve cennete geçiş için anahtardır.

KILINIŞ ŞEKLİ:Gece namazının vakti,gecenin yarısının(yatsı namazının bitim vaktin)den başlar,fecir doğuşu(ezan okunmasıyla) son bulur.Gece namazı on bir rekattır.Sekiz rekatı gece namazı niyeti edilerek ikişer rekat halinde sabah namazı şeklinde kılınır.İki rekatı da Şef namazı niyeti edilerek kılınır.Geri kalan bir rekatta vitir namazı niyeti edilerek kılınır.

Gece namazı toplam 11 rekattır:

1-Gece namazının sekiz rekatı, sabah namazı gibi, iki şer iki şer dört tane iki rekatlık olmak üzere gece namazı niyetiyle kılınır.

2-İki rekat şef’ namazı: Birinci rekatında, Hamd’dan sonra “Nas” suresi ve ikinci rekatta, “Felak” suresini okumak daha iyidir.

3-Bir rekat vitir namazı: Hamd’dan sonra, üç kere “Tevhid” suresi, bir kere “Felak” suresi ve bir kere de “Nas” suresini okumak veya sadece bir sure okumak doğrudur. Sonra elleri kunut için gökyüzüne doğru kaldırırız ve hacetlerimizi Allah’tan isteriz ve kırk mümin için dua ederiz.

Allah’tan mağfiret dileriz ve yetmiş defa,

اَ سْتَغْفِرُ اللهِ رَبیِّ وَ اَتُوبُ اِلَيه

“Esteğfirullahi rabbi ve etubu ileyh”

(Allah’tan mağfiret ve bağışlama dileriz ve ona doğru dönüp yöneliriz)

Sonra yedi defa,

هذِهِ مَقامُ الْعائِذِ بِکَ مِنَ النَّارِ

“Hazihi mekamu’l aizi bike minen nar”

(Kıyamet gününün ateşinden sana sığınanın makamı işte budur)

ve sonra üç yüz defa

اَلْعَفْو

“El Afv”

ve sonran sonra da

رَبِّ اغْفِرْلی وارْحَمْنی وَ تُبْ عَلَیَّ، اِنَّکَ اَنْتَ التَّوابُ الْغَفُورُ الَّرَحيمْ

“Rabbi iğfirliy verhemniy vetub aleyye, inneke ente tevvabul ğafurur rahim”

cümlesini deriz.


Vitir namazının kunutunda şu dua okunur:
LA İLAHE İLLELLAH'UL-ALİYYUL AZİM.SUBHANALLAHİ RAB'BİS-SEB'İ VE RABB'İL ARAZİN'ES-SEBİ VEMA FİHİNNE VEMA BEYNEHUNNE VE RABB'İL ARŞİL AZİM,VE'L HAMDULİLLAHİL RABB'İL ALEMİN.
Daha sonra kırk bayan ve erkek mü'minin,ister ölmüş olsunlar,ister yaşayan,adlarını teker teker zikrederek haklarında istiğfar ve af dilenir.

Veya 70 defa:ESTEĞFİRULLAHE RABBİ VE ETUBU İLEYH. Veyahut,300 defa EL AFV denir.

Namazı bitirdikten sonra HZ.ZEHRA(as) tesbihi ve şükür secdesi müstehaptır
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 09-22-2009, 08:56
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 123
BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Standart

Soru: ülkemizde saatler düzenli olarak ileri veye geri alındığından bunun bir etkisi olabilir mi?

Cevap: Ölçü saat 12 değil, gece yarısıdır. Gece yarısı hangi saate denk gelirse, o zamandan sonra kılınabilir. Gece yarısını tesbitte ölçü ise akşam ezanıyla sabah ezanı arasını toplayıp yarıya bölün ve yarısını akşam ezanı saatine ekleyin, ne zamana denk gelirse o zaman gece yarısıdır.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 12-28-2012, 04:24
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 123
BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Standart Gece Namazına Kalkabilmek İçin Dua

1- İmam Sadık (as) dedesinden (as) rivayetle buyurur ki: Kim gece namazına kalkmak isterse, uyumadan önce şöyle söylesin:

“Allâhumme lâ tu’minî mekrak ve lâ tunsinî zikrak ve lâ tec’alnî me’al ğâfili^n, eqûmu inşâ’allâhu sâ’ate kezâ ve kezâ”

[Allah’ım, beni çarelerinden mahrum etme, zikrini bana unutturma ve beni gafillerden eyleme. Allah dilerse, falan saatte uyanırım.]
Burada falan saatte (keza ve keza) yerine uyanmak istenen saat belirtilmelidir. Böylece Allah, bu duayı okuyan kimseyi uyandırması için bir meleği görevlendirecektir.

2- Felahu’s-Sail’de, İmam Musa Kâzım’dan (as) şöyle rivayet edilmiştir: Gece namazı için uyanmak isteyen kimse şu duayı okusun:

“Allâhumme lâ tu’minnî ve lâ tunsinî zikrak ve lâ tuvellî annî vechek ve lâ annî sitrak ve lâ te’huznî alâ temerrudî ve lâ tec’alnî minel ğafilîn vey qiznî min raqadetî ve sehhil liyel qiyâme fi hâzihil leyle fî ehebbil evqâti ileyk verzuqnî fîhes salVte veşşukre vedduâ’e hattâ es’eluke fetu’tînî ve ed’ûke fetestecîbu lî ve esteğfiruke feteğfir lî, inneke entel ğafûrur rahîm.”

[Allah’ım, beni çarelerinden mahrum etme, zikrini bana unutturma, yüzünü benden çevirme, seninle aramda olan (hayâ) perdesini yırtma, isyanımla beni cezalandırma, beni gafillerden eyleme, uykumdan uyandır; bu gecede, senin hoşlandığın en güzel zamanda ayağa kalkabilmeyi bana kolay kıl; bu gecede beni namazla, şükürle ve duayla rızıklandır. Ta ki senden isteyeyim, sen de bana veresin; seni çağırayım, sen de bana icabet esin; senden bağışlanma dileyeyim, sen de beni bağışlayasın. Şüphe yok ki, sen çok bağışlayansın, rahimsin.]
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 02-13-2013, 05:51
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 123
BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Standart Gece Namazının Hükümleri

1-Sekiz rekatı gece namazı niyetiyle, iki rekatı ise şef’ namazı niyetiyle ve sonra bir rekatı ise vitir namazı niyetiyle kılınır. Bunların en faziletlileri vitir namazı ve şef’ namazıdır ve iki rekat olan şef’ namazı bir rekat olan vitir namazından daha yücedir.

2-Gece namazında, şef’ ve vitir namazıyla iktifa etmek doğrudur ve hatta vakit dar olduğu zaman sadece vitir namazına iktifa etmek de doğrudur.

3-Gece namazının kılınış vakti, gece yarısından fecr-i sadık’a kadardır ve seher vakti diğer vakitlerden en iyi olanıdır. Gecenin üçte birinin son kısmı seher sayılmaktadır ve seherde gece namazı kılmak fecr-i sadıka doğru kılmaktan daha yücedir. [1]

4-İnsanın, seçme hakkında sahip olduğu halde bile oturarak gece namazı kılması caizdir. Ama oturarak kıldığı her iki rekatı, ayakta kılınan bir rekat namaz olarak sayması daha iyidir. Bu yüzden oturarak sekiz tane iki rekatlı, her iki rekatın da sonunda bir selam ve toplam onaltı rekat olmak üzere gece namazı niyetiyle; iki tane iki rekatlık namaz ve her iki rekattan sonra selam vermek üzere toplam dört rekat şef’ namazı niyetiyle ve iki tane bir rekatlık olmak üzere toplan iki rekat vitir namazı niyetiyle kılmak doğrudur. Ama zorunluluk ve hastalık nedeniyle onbir rekata kifayet etek de doğrudur.

5-Yolcu kimse, namazını gece yarısından önce kılabilir.

6-Uykuda kalıp gece namazını kılamamaktan korkan genç namazını gece yarısından önce kılabilir.

7-Gece yarısından sonra gece namazını kılmaya özrü olanlar, misal olarak yaşlı veya havanın soğumasından korkan yada uykuda cünüp olmaktan korkan kimse namazını geceden önce kılabilir.

8-(Hamd’dan sonra) Sure okumak, gece namazlarının rekatlarında gerekli değildir ve Hamd suresini okumakla kifayet etmek doğrudur. Ayrıca kunut da ikinci rekatlarda vacip değildir ve namazı kunutsuz okumak da doğrudur.

9-Vitir namazı bir rekattır ve onu kunutsuz eda etmek doğrudur.

10-Tüm onbir rekatı bir mecliste (bir kerede) kılmak lazım değildir, aksine Resulullah’ın (s.a.a) teheccüt ettiği gibi üç kerede kılmak doğrudur ve (aralarını) ayırmak daha yücedir.

11-Ailesinden gece namazına kalkmak isteyenin kalması için gece namazını yüksek sesle okumak müstehaptır. Rivayetlerde var olan ve Şehit ve diğerlerinin de beyan ettiği gibi yüksek sesle okumanın sevabı vardır. (müstehaptır)

İnsanın gösteriş ve riyadan uzak olduğu taktirde yüksek sesle okumanın müstahap olduğu da bellidir ve eğer Allah korusun riya veya gösteriş olmasından korkarsa, alçak sesle okuması gerekir. [2]
Kaynaklar:
[1] Tahrir’ul-Vesail, c. 1, s. 136
[2] Şem’us-Seher; Şeb-i Merdan-i Huda; Mefatih’ul-Cunan
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 02-17-2013, 07:27
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 123
BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Standart

Gece namazını kılamayan kimse, gündüz kazasını yerine getirebilir. [1]

Hatırlatma: Ali b. İbrahim’in tefsirinde İmam Sadık’tan (a.s) rivayet edildiği üzere gece namazının kazasının faziletleri çoktur. Rivayet şöyledir: “Adamın biri İmam Sadık’a (a.s) şöyle arzetti: “Fedan olayım! Gece namazını bir ay, bazen iki ve bazen de üç ay kılamadığım oluyor ve ben onun kazasını gündüz eda ediyorum. Bu iş caiz midir?” İmam Sadık (a.s) şöyle buyurdu: “Allah’a yemin olsun bu iş senin gözlerinin aydınlanmasına neden olur” ve imam bu cümleyi üç defa tekrarladı. [2]

İshak b. Ammar, İmam Sadık’tan rivayeti naklettikten sonra, İmam Sadık’ın (a.s) babalarından ve onlar da Resulullah’tan şöyle nakletmişlerdir: “Allah-u Teala, gece namazını gündüz kaza edan kimseyle meleklere karşı övünür ve şöyle buyurur: “Ey melekler! Bu kulum kendisine vacip kılmadığım şeyin kazasını yerine getirmektedir. Şahit olun ki ben onu bağışladım” [3]

Gece namazı kılarken, namazın ortasında güneş doğarsa; eğer dört rekatını kılmışsa diğerlerini kısa ve müstahaplarını yerine getirmeden kılabilir ve eğer daha dört rekatını kılmamışsa başladığı o iki rekatı bitirir, sonra iki rekat sabahın nafilesini yerine getirir ve ondan sonra da iki rekat vacip olan sabah namazını kılar. Bunları yaptıktan sonra da gece namazının geriye kalanının kazasını yerine getirir. Eğer daha hiç namaza başlamamışsa, sabah namazının nafilesini kıldıktan sonra sabah namazını kılar ve ondan sonra gece namazının kazasını yerine getirir.

Hatırlatma: Eğer gece namazını Beyn’et-Tulueyn’de (sabah ezanından sonra ve güneşin doğmasından önce) yerine getirirse, kaza namazı kıldığına dair niyet etmemesi daha iyidir, aksine “Ma fi’z-Zimmet” niyetiyle kılmalıdır.

Açıklama: “Ma fi’z-Zimmet” gece namazını eda veya kaza olarak kıldığına, Allah’ın ve Resulü’nün emrettiğini yerine getirdiğine dair “Kurbeten ila Allah” deyip namaz kılmaya niyet etmesi anlamına gelmektedir. [4]
Kaynaklar:
[1] Ahkaz, Vizaret-i Amuzeş ve Perveriş, s. 95
[2] Ahkaz, Vizaret-i Amuzeş ve Perveriş, s. 95
[3] Bihar’ul-Envar, c. 87, s. 202
[4] Ahkam, Vizaret-i Amuzeş ve Perveriş, s. 96
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 02-21-2013, 04:51
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 123
BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Standart

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Gece namazı insanı yüzü güzel, huyu iyi ve güzel kokulu kılar, rızkı arttırır ve borcu öder, gamı giderir ve göze cila verir.” [1]

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Gece namazı, Allah’ın hoşnutluğu ve meleklerin dostluğu için bir vesiledir.” [2]

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Gece namazı kılınan ve Kur’an okunan evler, gökyüzü ehli için yıldız gibi parlar.” [3]
Kaynaklar:
[1] Bihar’ul-Envar, c. 87, s. 153
[2] a.g.e. s. 161
[3] Vafi, c. 2, s. 23
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 02-23-2013, 06:48
Z€YNEB!Y€L! Z€YNEB!Y€L! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye
 
Üyelik tarihi: May 2009
Mesajlar: 82
Z€YNEB!Y€L! is an unknown quantity at this point
Standart

Allah razı olsun gece Namazı hakkında müthiş bilgiler

Sevabul Amel kitabında, İmam CAFER SADIK Aleyhisselam'dan şöyle nakledilmiştir;
1 Gece namazı yüzü nurlandırır.
2 Ahlakı güzelleştirir.
3 Bedenin kokusunu güzelleştirir. (Başka bir hadiste, her kim kırk gün gece namazı kılarsa ALLAH Teala o insanın bedeninden etrafına güzel koku yayar.)
4 Gece namazı insanın rızkını çoğaltır.
5 İnsanın kalbindeki bütün kötülükleri, dertleri yok eder.
6 İnsanın gözüne ışık gelir. İnsan uyudukça gözün ışığıda ölmeye başlar, perdelenir.

RESULULLAH Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyuruyorki;
Üç şey vardır ki azında çok hesap edilir. Bunlar, uyku, günah ve ateştir ki bunların azıda çoktur. Geceleri uyuyan gözlerin sahibi, kıyamet gününün en fakiridir.
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 02-26-2013, 07:14
sürgündeki şia sürgündeki şia isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye
 
Üyelik tarihi: Dec 2008
Mesajlar: 554
sürgündeki şia is an unknown quantity at this point
Standart

Paylaşımın için Allah razı olsun

‎(1690)...Ebu Seyyar,
İmam Cafer Sadık aleyhi's-selam'dan rivayet eder:

"Mümin kul kabrine konulduğu zaman namaz sağında zekat solunda durur,iyilik te üzerine uzanıverir.Sabır ise bir kenarda bekler.
Sorgu melekleri yanına geldikleri zaman,sabir namaza,zekata ve iyiliğe der ki ; sahibinizden ayrılmayın.Eğer onu savunmaya gücünüz yetmezse,benim gücüm yeter."

Usul-u Kâfi c.2
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 03-02-2013, 06:35
hacer76 hacer76 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 67
hacer76 is an unknown quantity at this point
Standart

Allah razı olsun. Amin
Hz. Resulullah (s.a.a.) buyuruyor ki: “Namazının kunutu uzun olan kişinin kıyamette hesaba çekilişi kolay olur.”
Kaynak:
[Bihar-ul Envar, c.82, s.199.]
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 03-14-2013, 06:37
sürgündeki şia sürgündeki şia isimli Üye şuanda  online konumundadır
Süper Üye
 
Üyelik tarihi: Dec 2008
Mesajlar: 554
sürgündeki şia is an unknown quantity at this point
Standart Son Söz

İmam Musa Kazım’ın (as) annesi Ümmü Humeyde, İmam Cafer Sadık’ın (as) hemen vefatından sonra taziyetini iletmeye gelen Ebu Basir’i görünce, ağlamaya başladı. Onun ağlamasından dolayı Ebu Basir de ağlamaya başladı.Ümmü Humeyde Ebu Basir’e dedi ki:
-İmam’ın son anlarında sen yoktun. Eğer Ebu Abdullah’ı (as) vefat ettiği sırada görseydin, hayret verici bir manzara ile karşılaşacaktın.
Ebu Basir:
-Ne oldu, diye sordu.
Dedi ki:
-İmam’ın son anlarıydı. Ömrünün son dakikalarını yaşıyordu. Kirpikleri kapanmıştı artık. Ölmek üzereyken bir an gözlerini açtı, sonra şöyle dedi: “Benimle akrabalığı olan herkesi toplayın.” Garip bir durumdu; İmam böyle bir anında bu emri vermişti.
Bunun üzerine biz de, İmam ile akrabalığı bulunan herkesi topladık. Herkes oradaydı ve İmam’ın, bu hassas anında ne söyleyeceğini ve ne yapacağını merakla bekliyordu. İmam Sadık (as), herkesin geldiğini görünce, onlara baktı ve sonra şöyle buyurdu:
“Bizim şefaatimiz, namazı önemsemeyen, hafife alan kimseleri kapsamaz!” [1]
Kaynak:
1-Biharu’l-Envar, c.11, s.105
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Alt 04-02-2015, 06:14
CEMALETTİN YALDIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
CEMALETTİN YALDIR CEMALETTİN YALDIR isimli Üye şuanda  online konumundadır
SAHİBİ VE GENEL YÖNETİCİ
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 3.270
CEMALETTİN YALDIR will become famous soon enough
Standart Gece Namazı Kılmayan Şia Olabilirmi.?

İmam Cafer Sadiq (aleyhisselam) buyurdu:
--Kim gece namazı kılmamışsa (kılmıyorsa- kılmamışsa) bizim şialarımızdan deyil

Biharul envar , c. 84, sah 162, Şeyh Mufidin Muqnie kitabı, sah.19
وقال الصادق علیه السلام : ليس من شيعتنا من لم يصل صلاة اللیل
بحار الانوار 84: 162.
رواه المفید فی المقنعة ص 19
__________________


ALLAHUMME SALLİ ALE MUHAMMED VE ALİ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VEL EN EDAHUM
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Alt 11-28-2015, 05:21
BETÜL ZEHRA BETÜL ZEHRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: May 2008
Mesajlar: 123
BETÜL ZEHRA is on a distinguished road
Standart

Bismillah...

“Resulullah (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur:
“Müminin şerefi gece (ibadet için) kıyam etmesidir. Müminin izzeti ise insanlardan müstağni/ihtiyaçsız olmasıdır.”
(Bihar’ul-Envar, c.77, s. 20)

“Emir’el-Müminin İmam Ali (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur:
“Geceleyin fazla uyuyan gündüz elde edemeyeceği bir ameli (yani gece namazını) elden kaçırır.”
(Gurer’ul-Hikem, s. 289)

“İmam Sadık (aleyhisselam) şöyle buyuruyor:
“Allah-u Teala Hz. Musa (aleyhisselam)’a şöyle hitap etti:
“Ey İmranoğlu! Gece boyu benden gaflet edip uyudukları halde beni sevdiğini iddia edenler yalan söylüyor. (Dost, dostla konuşmaktan lezzet almaz mı?”

(Bihar’ul Envar, c.13, s.329)

“İmam Sadık(aleyhisselam) şöyle buyurmaktadır:
“Gece namazını asla terk etme! Gerçek zarara uğramış kimse, gece namazından mahrum kalan kimsedir.”(Bihar’ul Envar, c.83, s.127)

“İmam Sadık (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur:
“Şu üç şey müminin dünya ve ahirette ziyneti ve övünç kaynağıdır:
Gecenin sonunda kıldığı teheccüd namazı, insanların elinde olan şeylere ümit bağlamaması ve Al-i Muhammed’den (Ehl-i Beyt’ten-aleyhisselam-) olan imamın velayet sevgisi.”

(Bihar’ul Envar, c.75, s.107)
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Alt 07-31-2017, 09:05
یا علی مدد یا علی مدد isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çalışkan Üye
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Mesajlar: 53
یا علی مدد is an unknown quantity at this point
Standart

Peygamber Efendimiz (saa) buyuruyor ki:
"Farzlardan sonra en faziletli namaz gece kalkarak kılınan namazdır.”
Teheccüt namazının faziletini Cenab-ı Hak ayetlerde bildirmiştir
Peygamber Efendimiz (saa) için gece namazı farz kılınmıştır:
“(Habîbim, yâ Muhammed!) Hem gecenin bir kısmında (uyanıp) da sana mahsus bir fazla (farz namaz) olmak üzere, onunla (Kur’ân’la) teheccüt (namazı) kıl! Tâ ki Rabbin, seni Makam-ı Mahmûd’a (övülen bir makama) ulaştırsın.” (İsrâ, 79)

“Ey müzzemmil olan (elbisesine örtünüp bürünen peygamber)!Bir kısmı hâriç, geceleyin (namaz için) kalk!(Gecenin) yarısı kadar (namaz kıl) veya bundan (yarısından) biraz eksilt yâhut onu artır (serbestsin), Kur’ân’ı da tâne tâne oku! Çünki biz, senin üzerine (kıymeti pek) ağır bir söz (Kur’ân) bırakacağız (vahyedeceğiz) Şübhesiz ki gece kalkışı, (Kur’ân’ı anlamada kalbe) alabildiğine uygun ve kırâate daha elverişlidir. Çünki senin için gündüz vaktinde, uzun bir meşgûliyet vardır.” (Müzzemmil, 1-7)

Peygamberimiz bir gece ayakları şişinceye kadar namaz kıldı. Kendisine:
“Allah (cc)senin geçmişgelecek bütün «zelle» lerini affetmedi mi?" diye sorulunca:
“Ben şükreden bir kul olmayayım mı?” diye cevap buyurdu.

Gece namazı kabir gecesinde ve berzah karanlığında ışık olur, Gece namazı kabirde “arkadaş”tır

Peygamberimiz (saa) Ebû Zerr'e (ra):
“Bir yolculuğa çıkmak istersen onun için hazırlık yapar mısın?” diye sorar. Ebû Zerr:
“Tabii. Yâ Resulallah” diye cevap verir. Peygamberimiz (saa):
“Peki kıyamet günü yolculuğu nasıl olacak? Beni dinle: "O gün sana yarayacak olanı sana söyleyeyim mi?” diye buyurur. Ebu Zerr (ra):
“Tabii, Yâ Resulallah! Anam ve babam yoluna feda olsun.” der. Bunun üzerine Peygamberimiz (saa)şöyle buyurur:
“Yeniden dirilme günü için çok sıcak bir gün oruç tut. Kabir yalnızlığı için gece karanlığında iki rekât namaz kil. Kıyametin büyük olayları için bir kere Hacc et ve muhtaca bir sadaka ver ya haklı yere bir söz söyle, yâhud kötü bir söz söylemekten dilini alıkoy.

Hz. Bilâl (ra) anlatıyor; Resûlullah (asm) buyurdular ki:
"Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin âdetidir; Rabbinize yakınlık (vesilesi)dir; günahlardan koruyucudur; kötülüklere kefarettir, bedenden hastalığı kovucudur."
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Şu Anki Saat: 10:40


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.