aliyyenveliyullah -forum anasayfa-  

Geri git   aliyyenveliyullah -forum anasayfa- | SORU-CEVAP | SORU???...CEVAP!!!

Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04-25-2010, 10:49
saliha saliha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 3
saliha is on a distinguished road
Standart Tavşan eti Harammıdır ve neden haramdır?

Soru: Tavşan eti neden haramdır?

Ehlibeyt fıkhında tavşan etinin haram olduğunu duymuşuzdur. Ancak bunun hem haramlığının hadislerden delilini hem de felsefesini bizlere açıklarsanız memnun oluruz.”
Cevap
Bismillahirrahmanirrahim
Tavşan etinin haram olduğuna dair bir çok hadis nakledilmiştir ki aynı zamanda bunların bir çoğunda tavşan etinin neden haram olduğu da açıklanmıştır.Ehlibeyt mektebinin fakihleri bu hadislere dayanarak tavşan etinin haram olduğunda icma ve ittifak etmişlerdir.

Bu hadisler iki kısımdır bir kısmında tavşanın meshedilen hayvanlardan olduğu, diğer kısmında ise meshedilen hayvanların hepsinin haram kılındığı beyan edilmektedir. Şimdi bu hadislerden bazı örnekler vermeğe çalışacağız:

1- Hz. Ali’den (a.s) şöyle nakledilmiştir:Resulullah’tan (s.a.a) meshedilmişlerin ne olduğunu sorduğumda, şöyle buyurdu: “Bunların sayısı on üçtür ve şunlardan ibarettir: Fil, ayı, domuz, maymun, yılan balığı, kertenkele, yarasa, lavra, akrep, örümcek, tavşan, zuhre ve süheyl [dünyayı dolaşan iki deniz hayvanı] ”(Vesail-üş Şia, c.16, s.317)


2- İmam Musa Kazım’dan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Meshedilmişler on üçtür: Fil, ayı, tavşan, akrep, kertenkele, örümcek, lavra, yılan balığı, yarasa, maymun, domuz.Tavşan, hayız, cenabet vb. den gusül edip temizlenmeyen bir kadındı. (Yani o kadın tavşan şekline dönüşmüştür.) (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

3- İmam Caferi Sadık (a.s): “Allah ve Resulü mesh olmuş bütün hayvanları haram kılmıştır.” ( El-Kafi, c.6, s.247)4- İmam Rıza (a.s):

3- İmam Rıza (a.s): “Tavşanın haram kılınış sebebi şudur ki onlar da kediler gibidir. Aynı kediler gibi ve vahşi hayvanlar gibi pençeleri vardır. Bu yüzden onlar gibi sayılmıştır. Ayrıyeten kendisi de pistir. Zira kadınlar gibi hayız olmaktadır. Çünkü o mesh olanlardandır.” (Vesail-üş Şia, c.16, s.316)

Not: Mesh meshden maksat, İslam öncesi bazı insanların veya ümmetlerin yaptıkları günahlardan ötürü Allah tarafından bir ceza olarak cinsiyetlerinin bahsi geçen bazı hayvanların cinsiyetine dönüştürmesidir. Bu ceza İslam ümmetinde, İslam Peygamberi’nin hürmetine kaldırılmıştır.

Gerçi bir iki tane hadiste tavşan etinin mekruh olduğu söylense de bu hadisler alimlerimiz tarafından takiyyeye hamledilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 04-26-2010, 09:15
aleviyim alevi aleviyim alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Mesajlar: 2
aleviyim alevi is an unknown quantity at this point
Standart

İnancımıza göre guslü kabul etmeyen ve bu yüzden Allah’ın gazabına uğrayan İsrail oğullarının kadınlarının halini taşıyarak hayız görür. Bu yüzden tavşan etini yemeyiz. Tavşanın başı kediye, kulakları eşeğe, burnu fareye, ayakları köpeğe, kuyruğu domuza benzemektedir. Tek tırnaklı bir hayvandır ve etinin tamamı kandır. İslam dininin murdar ve yenilmez diye saydığı hayvanların bütün nişanesi bu hayvanda vardır. Ayrıca içimiz almadığı ve midemiz kabul etmediği için bu hayvanı yemeyiz.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 04-29-2010, 07:19
Alevi Hazal Alevi Hazal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 7
Alevi Hazal is an unknown quantity at this point
Standart

Ehli Sünnete göre tavşan helaldır işte kanıtı
1-Enes anlatıyor: Yürüdük ve Merriz Zebrandan bir tavşan kaldırdık Arkadaşlarımız peşinden koştular ve (sonunda yakalamaktan) aciz kaldılar . Bu sefer ben koştum,yetiştim, ve yakaladım.Onu (babalığım) Ebu Talha’ya getirdim. O tavşanı keskin,bir taşla kesti.Budunu benimle Resulullah’a gönderdi.Resulullah onu yedi. Buhari Sayd 32.10 Hibe 5:Müslim sayd 53(1953)Ebu Davud,Et’ime 27(3791)Tirmizi,Et’ime 2 (1970)Nesai: 25 (7.196)

2-Halid ibni Huveyris anlatıyor.Bir adam bir tavşan, avladı ve Abdullah Ömer’e gelir Ne dersiniz tavşanın eti yenirmi diye sordu.Abdullah tavşanı Resulullah (sa)’ede (böyle avlanıp)getirilmiştir. Ben de o esnada yanında oturuyordum. Ondan ne yedi ne de onun yenmesini yasakladı Ebu Davud Et’ime 27(37.92)
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 05-04-2010, 07:41
#P@Y!D@R# #P@Y!D@R# isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2009
Mesajlar: 1
#P@Y!D@R# is an unknown quantity at this point
Standart

Hiçbir İslam âlimi tavşan etine mekruh bile dememiştir.Ehl-i sünnet Fıkıh kitaplarında buyuruluyor ki:

Tavşan yemek helaldir. Mekruh değildir. (Mülteka)

Tavşan eti yemek helaldir. Çünkü, tavşan yırtıcı hayvan değildir. (Dürr-ül-münteka)

Her çeşit tavşan eti yemek helaldir. (Kuduri)

Tavşan etini yemek helaldir. Çünkü tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez. Tavşan, geyik gibidir. (Cevhere)

Erneb, yani tavşan etinin mubah olduğu sözbirliği ile bildirilmiştir. Çünkü tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez. Ot yer. Fıkıh kitapları, tavşanın helal olduğunu açıkça yazıyorlar. Böylece, haram diyenleri red ediyorlar. (Dürer haşiyesi)

Görülüyor ki, tavşan etini yemek, sözbirliği ile helaldir. Hiçbir İslam âlimi, tavşan etine haram, hatta mekruh bile dememiştir. Peygamber efendimiz, tavşan etini yiyiniz diyerek emir verdikten sonra, bir Müslüman, tavşan eti yenilmez diyebilir mi? Elbette, hiçbir Müslüman tavşan etine haram diyemez. Tavşan yenilir, tavşan yenilmez diye Müslümanlar arasında hiç ihtilaf olmamıştır. Bunlar, tavşan yenmez diyorlar. Bunların bu sözlerine hiç bir Müslüman aldanmamıştır. Asırlardan beri bütün Müslümanlar tavşan yemiştir. Peygamberimizin tavşanı yiyiniz, buyurması, bütün Müslümanlara ışık tutmuştur. Bunun üzerinde durmaya değmez. Peygamber efendimiz bu meseleyi hâl etmiştir. dedikodular Peygamberimizin emrini değiştirmez.
Bir kimse, tavşan etini sevmeyebilir. Fakat, sevmediğine haram demek İslam düşmanlığını gösterir.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 05-25-2010, 05:44
mucahid-313 mucahid-313 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 2
mucahid-313 is on a distinguished road
Standart

Caferilerin neden tavşan yemediğini hadislerle açıklanmış birde diğer yönlere bakalım.
caferiler tavsan eti yemezler. Bunun bir çok sebebi var. bazı sebepler bunlar; tavşanın adet görmesi ve etinin çok kanlı olup sağlıksız olmasıdır. Ayrıca tavşan fizyolojik ve biyolojik yapısıyla da ilginçlikler taşıyan bir hayvandır. Tavşanın kafası kedi kafasına, kulakları eşek kulaklarına, arka ayakları köpek ayaklarına, ön ayakları kedi ayaklarına ve kuyruğu domuz kuyruğuna benzemektedir. Yine tavşan kedi ile çiftleşmektedir. Bunca sağlıklı ve yenilmesinde sakınca olmayan hayvan (koyun, keçi sığır vb.) varken caferilere“ neden tavşan yemiyorsunuz” diye sorular sormak düşündürücü olmanın ötesinde art niyetlilikten başka bir şey değildir.
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 06-06-2013, 12:14
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye
 
Üyelik tarihi: Jun 2012
Mesajlar: 549
canpolat is an unknown quantity at this point
Standart

İmam Caferi Sadık (a.s): "…Allah ve Resulü mesh olmuş bütün hayvanları haram kılmıştır." ( El-Kafi, c.6, s.247)

Mesh meshden maksat, İslam öncesi bazı insanların veya ümmetlerin yaptıkları günahlardan ötürü Allah tarafından bir ceza olarak cinsiyetlerinin bahsi geçen bazı hayvanların cinsiyetine dönüştürmesidir. Bu ceza İslam ümmetinde, İslam Peygamberi'nin hürmetine kaldırılmıştır. Mesh'e Dönüştürülen Hayvanların yukarıda isimleri açıklanmıştır.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 11-28-2014, 04:49
saliha saliha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 3
saliha is on a distinguished road
Standart Müçtehidlerin Fetvalarında Tavşan

Bütün taklidi merci Müçtehidlerin vermiş olduğu fetvaya göre tavşan eti yenmez ve yenmesi haramdır.
Ayetullah Humeyni "necat'ul-ibad's s.336 meseleyi ihtisasi (Behcet, mesele no 2114) (mekarim)
Şeyh Saduk, " Men la yahduru'l-fakih" kum: intişarati camiayi müderrisin 1413 kameri c.3 s.336.
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 01-23-2017, 11:01
canpolat canpolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Üye
 
Üyelik tarihi: Jun 2012
Mesajlar: 549
canpolat is an unknown quantity at this point
Standart

Tavşan etinin haramlığı haqqında ise İmam Rıza (as) şöyle
buyurur: ﻭﺣﺮﻡ ﺍﻻﺭﻧﺐ ، ﻻﻧﻬﺎ ﺑﻤﻨﺰﻟﺔ ﺍﻟﺴﻨﻮﺭ ،
ﻭﻟﻬﺎﻣﺨﺎﻟﻴﺐﻛﻤﺨﺎﻟﻴﺐ ﺍﻟﺴﻨﻮﺭ ﻭﺳﺒﺎﻉ ﺍﻟﻮﺣﺶ «Tavşan eti (size) haram edilmişdir.Çünki o Kedi Gibidir . Kedi ve diğer vahşi hayvanların pençesi gibi onun da pençesi vardır…»
(«Vesailuş-şia»; cild 16; sah. 383; hadis

porsuk eti de haramdır. Çünkü Masumlardan (as) gelen hadislerde köpek dişi (yırtıcı hayvanlara mahsus) ve pencesi olan hayvanların haram olduğu buyurulmuşdur. Porsuk da ise bunların her ikisi var.İ mam Cafer Sadiqdan (as) rivayet olunan hadisde buyurur ki: "Ot bitkileri içerisinde yiyilmesi insana zarar veren, yani öldürücü zehiri olan ot bitkileri gibi-onların yiyilmesi (yani bedenin dehiline qıda gibi qabulu) haramdır" (Tuheful-Uqul kitabı, sah. 354)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Şu Anki Saat: 07:56


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.